Споделена история от Други

Вярно ли е, че София има покупателната сила на Атина, Лисабон, Москва, Милано и Рим
Влязох в един сайт, в който за всеки град можеш да гледаш цени на стоки и наеми, както и заплати и с изненада установих, че София има малко по-добра покупателна сила от Атина - с 8%.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Bulgaria&country2=Greece&city1=Sofia&city2=Athens

Възможно ли е наистина това? Средна нетна заплата за София я дава 1350 лв, а за Атина 1621 лв, но пък там уж било по-скъпо и съответно се живее по-зле според сайта. Уточнявам, че въпросните данни се попълват от потребители и е възможно да не са съвсем точни, но можете да ги огледате и сами да прецените.

Затова реших да сравня и с други градове и резултатите продължиха да ме изненадват. Оказа се, че покупателната сила в София е само с 8% по-ниска от Рим със заплати от 2857 лв, но по-скъп живот.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Bulgaria&country2=Italy&city1=Sofia&city2=Rome

Подобни са резулатите при сравняване с Милано със заплати 3206 лв.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Bulgaria&country2=Italy&city1=Sofia&city2=Milan

Ето и с Москва

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Bulgaria&country2=Russia&city1=Sofia&city2=Moscow

Лисабон

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Bulgaria&country2=Portugal&city1=Sofia&city2=Lisbon

Или сайта нещо не е наред или май не сме чак толкова зле, колкото си мислим. Най-вероятно е първото?

Как ще коментирате? Вижте и огледайте данните от линковете и преценете дали са достоверни. Ако имате и преки наблюдения над тия градове още по-добре, ще ми е интересно да видя мнения. Можете да сравните други градове и да коментирате, ако ви е интересно.

Коментари

1.   Живях в София 2 години и не, не е вярно. Просто разликата между богати и бедни е много голяма и се усеща. Заплатите за обикновен наемен работник не са кой знае колко високи от провинцията - и като си платиш наема често се оказва, че си на минус, спрямо останали пари от заплатата, вместо на плюс, както си си мислел.
Не съм живяла в Атина, но семейството на приятеля ми е цивяло там 16 години. По техните приказки също Атина не може да се сравнява със София. Светлинни години разлика.

2.   В този сайт нали разбираш, че пишат главно държавни чиновници-калинки, верни синове и дъщери на партия герб. Та техните заплати наистина са 1350 лв нето, само че в частния сектое не са. Тези в частния денем бачкат, а калинките се чудят как да си уплътнят времето и полълват всякакви анкети. В София положението е много по-злед от която и да било европейска столица, включая Скопие и Сараево.

3.   Резултатите които си видял са близки до реалните и важат за средата на 2020. Имам приятелски семейства по цял свят и нещата са подобни на описаното. В Гърция заради локдауните безработицата се увеличи много и заплатите паднаха на 800 евро, но много от хората нямат работа на пълен работен ден и съответно живеят с заплати от по 500-550 евро.
Макар сам можеш да си направиш извод реално ли е или не. Смяташ ли че в София средната цена на яйце е 27 ст, а 1,5 литра вода дали е 99ст? А средния наем на гарсониера в покрайнините на София дали е 540лв или това е цена за нисък клас гарсониера в центъра?
Мися че онези които са попълвали българските цени малко са преувеличили, но онези които са попълвали европейските са писали истината. Нали сме си българи послъгваме, какво да се прави.