Споделена история от Други

Пише ви жена с умствено изоставане
Точно така. Умствено изостанала съм, аутист, плюс депресия. Няма да ви изброявам всичките си симптоми. Умствено изостаналите знаем, че сме такива, усещаме го и затова страдам от чувство за малоценност. Сега пък се чувствам опустошена и ограбена - психически. Животът ми е бил ужасен, празен и безмислен. Какво ми остава - да се самоубия ли? Какви съвети бихте ми дали? Познавате ли хора с този проблем? Работят ли, влюбват ли се? Ако може, само практични съвети, а не окуражителни думи, защото няма как да "гледаш розово", когато " всичко ти е черно, безмисленно, и постоянно ти е зле". Дето се вика, на чужд гръб могат много неща да се изприказват. Затова ще се зарадвам искрено на практичните съвети!
Благодаря на всички, които ще пишат и ще прочетат това. Бъдете щастливи, обичани, не се отчайвате въпреки вируса - защото имате тази възможност! Ще благодаря и на админите!

Коментари

1.   Познавам такива хора, да, работя с тях. Те не се изразяват по този начин.

2.   Като човек, чийто брат е аутист, мога да Ви кажа, че обективно се справяте добре. Той дори не би се сетил да напише такава тема, сам да стигне до такъв сайт или да помоли за съвет. И пак, поне в центъра, където ходи, се води като един от по-малко драстичните случаи. Това не е обида към него или хората там, просто Вие поискахте практически слова и обективност.

Въпреки явно по-лошото му състояние (сравнено с Вас), той може да поддържа контакт с други хора, да се радва на хобита и да работи. За сведение, работи като чистач, почасово. В свободното си време той гледа български филми, слуша музика и гледа видеа онлайн. Обича и понякога да рисува, но това е по-рядко. Като спорт, обича да плува и като чисто физическо упражнение - да тича.

Относно връзки, не е имал официална романтична връзка. Имаше (навремето) едно момиче от групата му (тя също е с аутизъм), която го харесваше. Личеше, защото искаше да е покрай него, обаждаше му се и си оправяше косата покрай него. Нейното семейство не искаше тя да има взаимоотношения с брат ми, защото се имаха за голямата работа (евтин снобизъм, нищо повече). Казано иначе, хората с аутизъм могат да имат човешки взаимоотношения, това включва и романтични. Просто е въпрос на обстоятелства.

Накратко, можете да работите, да се влюбвате, да живеете и да се радвате. Не е нито невъзможно, нито непостижимо, а напълно достъпно и редно. Ако вече не сте, препоръчвам да си издадете ТЕЛК. След това, винаги можете да кандидатствате за работни места. Който Ви приеме, супер. Който не Ви - чао.

Въпросът не е дали ние (аз или другите) ще кажем нещо умно или практическо. Въпросът е какво Вие искате? Ако знаете какво желаете и сте готова да го следвате, то резултатите ще последват. Моят съвет е да се насладите на това, което имате, колкото и малко да е. Друг практически съвет е да прочетете "Към себе си" от Марк Аврелий. Ако моите думи не Ви помогнат, то може би гласа на древния римски император ще. Знам, че поне в моите моменти на самоубийствена депресия, неговият глас ме достигна.

3.   Само Този Който е направил човека, тялото и живота, само Той може да ти помогне. Говоря ти за Господ Исус Христос Спасител.

Ето какво казва Той : Елате при Мене вие които сте отрудени и обременени и Аз ще ви успокоя. Чети Новия Завет и си намери евангелска църква. Моли се на Господ още сега.

4.   Не мисля, че трябва да прибързваш и да отнемяш сама живота си... Повярвай ми, не си единствената. Познавал съм хора, дори и роднини, които са били умствено изостанали или с други ментални проблеми. Ти не си по различна от другите, помни това. Депресията е като всяка друга болест и разбира се не бива да бъде пренебрегната. Само факта, че ти сама се справяш с тези проблеми трябва да те прави горда и да те мотивира още и още!! Ако се чувстваш самотна, безполезна или незначителна, знай че това е симптом от депресията. Ако се чувсваш самотна и мислиш, че няма с кого да говориш, аз съм тук. Може да разменин нещо, ако искаш да си кореспондираш с някого :) едно от най-важните неща е комуникацията с хора! Не се затваряй в себе си!

С обич, твой приятел :)

5.   Здравей, намери си някакво хоби с което да се разсейваш и забавляваш, така депресията може да изчезне и ще си по добре.
Вземи си куче или котка, за предпочитане е куче хд, с него ще се занимаваш повече и ще се чувстваш отговорна. Някой хора съзряват бавно, това не те прави слабоумна. Т. е социално може да си развита за 18 годишна, а да си на 36, което те кара да се чувстваш като идиот, а не си.. горе главата и се усмихвай повече, дори когато ти е тъпо.

7.   Не знам, къде живеете, но по селата, твърде често етническите групи, постоянно събират мъже и жени с всевъзможни ментални и физически проблеми, женят ги, че и някак ги карат да правят деца.
Уверена съм в твърдението си, тъй като много години работих като учител в т. нар "Делиорман" и съм се нагледала на нездрави деца, с още по-нездрави родители. Там е огромен проблем да не се продължи рода и женят напълно негодни за брак и деца хора, само и само да не "изсъхне семето". Тъй че - ако виждате живота си в черни краски, заради това, че сте самотна и не вярвате, че здрав мъж би се ангажирал с Вас - има и други варианти, не се отчайвайте.

9.   Авторката:
Да, много хубаво. Аз не знам какво искам. И няма как. Защото, пропуснах, да кажа, имам и биполярно плюс лека шизофрения. Не го споменах в началото, от боязън да не бъда охулена набързо. Много се радвам за вашия брат. Дано при него всичко бъде Ок. Само че аз имам и психически заболявания.
Искам да гледам позитивно, все пак! Бъдете - още веднъж - позитивни, щастливи и обичани!
Пропуснах да спомена - йогата ми помага много. Защо вашия брат не почне йога? Кажете му.

10.   Ако умствено изостаналите пишат така правилно, то повечето от нас трябва да са пълни идиоти. Да беше направила 1-2 грешки за по-голяма убедителност.

11.   По начина ти на писане съм почти сигурна, че нямаш умствено изоставане. Аутизъм е друго и не е задължително да си изостанал. Дори някои гении имат тази диагноза. Аз самата имам лека форма на аутизъм и съответно големи проблеми с комуникацията и справянето с живота. Депресивните състояния също не са ми непознати. Въпреки това бях отличничка и завърших магистратура по престижна специалност. С течение на времето се научих да копирам социални модели, за да не бъда като паднала от Марс, въпреки че комукинацията още и винаги ще ми куца. Например не мога да водя small talks, не мога да говоря сводобно с всеки, не мога да се изразявам пред публика и не се вписвам в групи. Вече съм в началото на 30-те, омъжена съм и имам дете. Искам с моя пример да ти дам надежда, че можеш да се научиш да живееш нормално, дори с тази диагноза. Според мен ти си интелигентен човек и ще се справиш. Животът с аутизъм не е наказание, а предизвикателство, за което се изисква просто повече воля.

12.   Умственото изоставане (по старому олигофрения) е нещо напълно различно от аутизма...

„Ако може, само практични съвети, а не окуражителни думи, защото няма как да "гледаш розово", когато " всичко ти е черно, безмисленно, и постоянно ти е зле. “
–––––––––––––––––––––––––––––
Това не може да ти се напише, без да се нарушат правилата на сайта, които са буквално на всяка страница:
„4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие! “
Ще запазим мъдростта за себе си, значи...

13.   Жено :), та ти се изразяваш по-интелигентно от мен и много други хора, които имат някакво мнение за себе си и са далеч от мисълта, че са умствено изостанали (или не сме осъзнати? Това в кръга на шегата! ). Всичко е в главата ти. Промени мисленето си. Никога нямаше да допусна, че си ''умствено изостанала'', ако не беше го споменала. Дори сега не мога.

Не си по-различна от нас ''нормалните''. Можеш да правиш всичко, което прави всеки един човек. Да обичаш, да си обичана, да се влюбваш, да общуваш.

Самият факт, че осъзнаваш някакъв свой проблем и търсиш съвет, трябва да те наведе към мисълта, че определено няма нищо сбъркано в теб. Щастието ти, случки, приятелите, любимите същества и куп други неща, зависят от вътрешения свят, затова постигни душевен мир себе си. И не на последно място - не се подценявай!

-

14.   Както номер 1 каза, ти пишеш, изразяваш и мислиш по добре от болшинството хора които се имат за много интелигентни.

15.   Поздравления за видимо високия вербален интелект предвид едва забележимите Ви психически отклонения! Имате дар слово и е редно да го развиете. Може би смятате психическите разтройства, от които страдате за недостатък, но според мен мен ако ги използвате правилно бихте могли да постигнете голям успех в нещо, тъй като заради тях вероятно имате различен поглед на света, понеже сте се потапяли в различни “Ваши” версии на реалността и аз лично бих чела вашите мнения за “необяснимите” въпроси с огромен интерес.

Ж14