Споделена история от Други

Сеат,Опел или Киа
Здравейте, скъпи читатели.
Пише момче на 22год.
Скоро ми предстои покупка на първи автомобил, и след дълъг оглед на коли се спрях на тези три марки, които попадат в моя бюджет.
Разполагам със сумата от 6500лв, като отделно имам и 1000лв за обслужване и регистрация.
Желая автомобила да е поне 2009г производство, по възможност бензинов двигател, с 4 врати и ляв волан и със скромна подръжка.
Относно моделите, Сеат - Ибиза/Леон, Опел Корса, Киа Сийд/Рио
Ще се радвам да чуя и вашите съвети по темата.

Коментари

1.   Щом искаш скромна и евтина подръжка, или Сеата или Опела, частите са евтини и що года не се чупят, сспоред мен ако намериш по стар модел и е запазен, взми него, щото старите са по здрави но ти си знаеш!

2.   Шкода Фабия 1.6 бензин.

3.   1, имам Кия и то по-висок клас (2007 г.) и ти казвам, че частите им са доста евтини дори въпреки класа. Горе-долу като на Форда са, да не кажа почти като на Опела. Само че за разлика от опела са качествени и не гният.

4.   Бих избрал между Seat и Opel. На мен Seat-a ми харесва повече, а и двигателя е VW. Погледни и Тойота Корола - също много надеждни и евтини за подръжка.

5.   Всички изброени са боклуци и за нищо не ставащи ръжди, насочи се към бмв и мерцедес.

6.   До 5, стига глупости, скъпи са за подръжка и не толкова надеждни вече. А и явно не си виждал как гние w203-ка.

7.   Хаха до 5, по голяма смешка ня бях чел, явно не си подържал/а модел от тези две марки, всичко друго са но не и евтини и надежни ,може би само някой модели от 90-те, но новите им са далече от надежност!

8.   Не слушай номер 5! Остави ги тези бмв-та и мерцедеси, те са направени да се чупят, за да може да върви пазара! Съветът ми е да се насочиш към нещо японско - хонда, тойота, те са наистина надеждни, икономични и частите им са евтини!

9.   5, какво ще си вземе за 6500лв. от тия две марки? Изгнили и избушени бракми на 1000 години и 500 000 километра.
Много правилно се е ориентирал младежът към марки и клас автомобили за първа кола. Както по-нагоре го посъветваха - може и Тойота Корола, но на Тойота са малко по-скъпи частите. От друга страна, рядко се налага да се ремонтират.
От трите изброени аз лично бих избрал Киа.

11.   Аз също съм в търсене на нова кола, бюджетът ми е по-голям. Първо исках нова тойота ярис хибрид, но цените в тойота ми се виждат много високи като добавим лихвата и каското, реших, че не си заслужава, а и в тойота варна са много нелюбезни и никакво намаление не искат да ми направят. След много мислене се спрях на сеат ибиса, разбрах, че вече са собственост на фолксваген и качеството е по-добро. Познавам хора карали сеати повече от 10г. И са много доволни. Просто за по-малко пари предлагат много повече екстри и прилична визия. Коментар номер 5 и мен ме разсмя. Преди карах цлк, сега мл - поддръжката е скъпа, трудно се намират части и са скъпи, а разходът е убийствен градско 14-15. Изобщо не ми трябват такива коли.

12.   Нито една от трите марки. Единствения коментар, който заслужават германските марки като Опел и Сеат/Фолксваген/Шкода е - евтини и вечно чупещи се боклуци, особено като поостареят. Дори и частите им да са евтини, ако перспективата да си вечно по сервизите не ти е проблем - давай смело.
При Кия нещата не са еднозначни - в последните 5-6 години марките Кия/Хюндай се изстреляха доста нагоре в класацията по качество. Все още не могат да бият Тойота/Лексус, но им дишат във врата. Особеното е, че до 2014-2015 година, Кия никак не се славеха с надеждност, но от тази година нататък нещата драстично се подобриха. В София огромна част от таксиджиите са с Кия Сиийд. Возил съм се в таксита на над 500 хиляди километра, купени нови, за които шофьорите са казвали, че никога не са сменяли нещо различно от консумативите.
Тъй като ще купуваш първа кола втора употреба, която верочтно няма да си знае километрите..съветът ми е да заложиш на сигурното. А сигурното означава японски автомобил - и по-специално Тойота/Лексус или Хонда. Останалите "японски" (с изключение на Мазда и Субаро) не са точно японски. Марките, които ти препоръчах, безапелационно са на-качествените и здрави автомобили на пазара в момента, както като нови, така и втора употреба. Не случайно цените им са толкова стабилно високи - пазара си казва думата.
Модели, които бих ти препоръчал - Хонда Сивик (бензин, ръчка), Хонда Джаз, Тойота Рав 4, Тойота Авенсис, Тойота Корола, Хонда Акорд, Лексус IS (скъпички са, но ако можеш да си позволиш, дори и от по-стара година, ще се влюбиш в този автомобил), Лексус GS.
Притежавал съм всякакви марки и модели коли и нещата, които ти споделям са изстрадани с опита. Ако гледаш на колата не като на средство за повдигане на самочувствие, а като на нещо, което ще ти върши работа и ще ти улеснява живота - горните са марките за теб.

13.   За Сийд не знам, но аз имам Киа Каренс 2007 и съм страшно доволен.

14.   "Лексус IS (скъпички са, но ако можеш да си позволиш ..."

Ако можеше, нямаше да пита за 12 годишен Opel, втора ръка.

15.   Не съм автора, жена съм, но с подобно търсене на автомобил. Спряла съм се на Мазда 3, 100 к.с., бензин, след 2014 г., но ми е интересно защо Мазда не е сред препоръчваните марки японски автомобили? Чета по форумите също, но и там сякаш хората не са доволни. В същото време забелязвам, че Мазда и втора ръка държат доста високи цени 16-18 хил. лв. за автомобил 2014-15 година. Каква е "уловката" с маздите?

16.   15< гният и скъпи и трудни за намиране части.

17.   Бензин - на заради екологията - смяна на турбо е над хилядарка - всеки със стар дизел я е дал или му предстои. 70 конски сили срещу 140 е 800 kg кола срещу тон и двеста и е 8 срещу 15 на сто разход в града или разлика на година 7x2x52 = 728 лв. Ходим на работа със Seat Ibiza и за друго Touran дизел и двете с 200 хиляди двигател. Ръждичка, очукани, но перфектно поддържани. Частите по цена и консумативи обслужване са едно към две. Seat e добър избор - части много, при приличен сервиз евтина поддръжка. VW груп са Polo и Fabia, но държат високи цени и не си знаят километритe. Карал съм Polo на старо от 80 до 150 хиляди - яко, но е скъпо на старо. Задължително климатик. Подмяна гуми, масло, чистачки, ремъци, акумулатор, накладки, пукнато фарче и дреболии прочее до бон и нещо за малка кола може да стигне.

18.   Ти ако вече си сложил квотите, няма какво да ни питаш нас. Зависи какво ще намериш. Сеат ги притежава Фолксваген, Опел пак са немски. Аз бих гледал някакъв Опел.

19.   Не съм автора, но какво мислите за Volvo, Nissan, Skoda до около 3500лв; автоматик?

20.   Бих се насочил към Кия Сийд. Надеждни са! Колкото до Опел, Сеат и т.н. те са доста познати на хората, но истината е, че остъпват по надежност от корейските.

21.   При кола втора употреба и особено с незнайна история и километри се гледа най-вече състоянието на конкретната бройка. Абсолютно задължително се проверява преди покупка в специализиран сервиз. Ако продавачът откаже такава или започне да философства, по-добре не си губете повече времето с него. Това значи, че автомобилът е със сериозни проблеми.