Споделена история от Други

Здравни осигоровки
Здравейте, за пръв път ми се налага да плащам здравни осигорвки, пуснах декларация образец 7 и сега следва да платя. Искам да платя в кеш не с карта, разбрах че може от някоя банка или на банково гише в нап. Предпочитам банка но не знам как става. Моля някой по-запознат да даде информация...

Коментари

1.   По банков път, отиваш в някоя банка и попълваш едно формулярче не помня как те казваше, банкови данни , основание за пращане и сума. Отиваш на гише и плащаш. Не се притеснявай отиде в някоя банка и хората, които работят там всичко ще ти кажат.

2.   Най добре отиди в НАП, там където си попълвал декларация 7. Вземи номер за здравни осигуровки, на гишето казваш "за здравните" даваш ЛК, ще ти дадът документ в който е описано по месеци ТОЧНО колко дължиш. Вземаш документа, вземаш си едно номерче за банково гише, там даваш документа и ЛК и плащаш.
Всеки просрочен ден се трупат лихви, а една стотинка неплатена лихва може да ти излезе месеца като неплатен, плюс това отивайки в която и да е банка трябва да знаеш IBAN за здравните и да го попълниш правилно и точната сума с лихвите, която дължиш до момента на плащането. Това без инфо от НАП няма как да го знаеш. Има и още една причина да идеш точно в НАП да платиш, ако идеш в друга банка, и внсеш сумата, а имаш някакви глоба или акт за която не си спомняш "пресичане на място, където няма пешеходна пътека" парите които внасяш ще идат за изплащане на глобата, ако плащаш на банковия клон в НАП плащаш точно здравните, а евентуалната глоба си остава неплатена.

3.   Значи от НАП трябва да ти дадат бележка с точната сума, за какъв период е, по коя сметка да се преведат и т.н. Като имаш тази бележка, в която и да е банка да отидеш, всичко ще стане лесно и бързо. Те ще ти обяснят на място - просто трябва да попълниш едно платежно и готово. То там си пише какво трябва да попълниш, нищо особено не е. Имена, сума, сметка и т.н. Дори да има нещо неясно, остави го празно, после те ще ти го попълнят или поне ще ти обяснят какво да напишеш.

4.   От 2 забравих да добавя, че когато плащаш на банковия клон в НАП с ЛК, личните си здравни осигуровки, си освободен от банкова такса. Във всяка друга банка ще те таксуват 3-5лв такса превод. Там също няма ти да попълваш платежното те ще си го попълват, ти само плащаш и подписваш.
До 3 така и така ще ходи в НАП за бележка, защо да не плати там а да ходи в друга банка? И на бележката няма изписан IBAN за здравните.

5.   4, има разлика между "друга" и "която и да е". Последното означава, че може и в НАП, може и в друга. Също и никъде не съм споменал, че IBAN-ът трябва да е в същата бележка.

6.   До 5 ами моженето в "друга банка" е грешката ти, която и да е предполага различна от тази в НАП, а и му казваш че в бележката която ще вземе като отиде в друга банка щели да му обясняват, а не е така. Отивайки в различна банка, ще искат от него сам да си попълни платежното, а той няма да има на бележката си IBAN, никой няма да се заеме да му се разяснява. Грешен е съветът ти.
Ако от твоя съвет той избере "моженето в друга банка" ще го върнат в НАП да си научи IBAN, и ще го накарат сам да си попълва платежното, никой няма да му се обяснява.
В самия НАп е най лвсно само им даваш въпросната бележка и даваш парите, те се оправят, че и безплатно.

7.   Плащането с карта в НАП е най-лесно, защото на място ти правят справка колко дължиш и с карта плащаш за секунди.

8.   От автора благодаря за отговорите....! Като видях каква опашка има пред нап (заради covid пускат по двама) и реших да ги платя онлайн! Извадих си пик код (безплатно), чрез него платих с карта нямаше и такса за превод, платежното се попълни автоматично, аз само iban-а си написах.
П. с Не исах с карта, защо си мислех че ще отидат по един стар акт, но чрез пик стана много лесно, а и може да следиш всичко с него, има достъп до много информация.

9.   Авторе след като знаеш как защо ни занимаваше? Искаше да плащаш кеш а накрая плати с карта само ни занимаваше с глупостите си. Не заслужаваш отговори на питаията, по добре да не беше писал/а коментар по темата си от колкото да ни напишеш, че питаш за плащене кеш но накрая да платиш с карта.
А да не си плащаш глобите говори още по лошо за теб!

10.   Ами браво на теб. И за какво ти беше да пускаш тази тема в интернет?