Споделена история от Други

Някой купи ли, когато му беше времето?(Bitcoin)
Преди една година в началото на пандемията, цената на Биткойн беше около $5500, Етериум беше около $100 и прочие доста ниски цени за тези, бих казал най-популярни и най-ликвидни криптовалути(все пак копачите копаят ЕTH и конвертират в BTC). Та, се чудех дали някое се е усетил и навреме е инвестирал в тези валути? Сега Биткойнът е близо $60K и има спекулации, че ще достигне исторически връх от $100K до края на тази настоящата година, Етериум доближава $2К, като според мен за текущата 2021, това ще е връхната му точка(след 5 години може и да стане $10K).
Също и акциите на Тесла на фондовата борса. Преди година една акция струваше под $100, а сега е над $600.

Та, малко излязох от контекста.
Въпросът ми, е има ли някой от Вас, който е инвестирал преди една година на стойност поне 1 BTC или 1 ETH или 100 акции на Тесла и сега ги е продал и е на печалба? Хаха, междудругото може би това отговаря и на въпроса, защо по време на пандемията банките отчитат ''ръст на милионери'' :D Аз лично не можах, усетих накъде отива трендът, но нямах пари да инвестирам, а банките едва ли щяха да отпуснат дори и 10 хил. лв на някакъв си цървул за спекулативни финансови инструменти(което е въпрос за друга тема)

Хубав ден! ;-)

Коментари

1.   "усетих накъде отива трендът"

Кое точно те наведе на мисълта, че следва такъв ръст?

На мен ми е по-интересно дали има някой, който е купил в самото начало на няколко цента/долара и да е продал за 50-60 000 долара. Ей това ще е далавера - да си купил 20 биткойна на бъзик с джобните си 5 долара примерно и сега да си милионер.

2.   Защо ако мислиш, че ще стане 100к "му е било времето"? Това означава, че на всеки 60к, които вложиш ще спечелиш 40к до 1 година. Това са си между 40% печалба....Сега на въпроса, не защото вече мислех, че това ще е пределът или, че цената ще падне драстично.
А за хората, които са направили големи суми, едва ли са ги декларирали пред НАП, че и да ги пишат в статистики...

3.   1, аз съм почти така.

С малката разлика, че го майнвах тогава, още когато излезе даже. Да те поправя обаче, не струваше няколко цента ами един биткойн не струваше и една СТОТНА от цент. И по едно време си казах, абе кво ще се занимавам и го отебах.

:))))

4.   Автора съм:

До №1=Усетих, тъй като вследствие от пандемията и локдауна, много хора останаха без доходи и респективно без финанси, а богаташите търсиха начин да запазят богатството си. Та, както казах, след като хората останаха без работа, осъзнаха че това не са глупости и че в днешно време трябва да имаш и друг income поток, освен заплата.......

А, такъв който навремето е купил и сега е милионер го бях чел в някой таблоид, но не е българин. Момче от САЩ, което през 2012-та е казал на родителите си, че ще стане милионер преди да навърши пълнолетие и купил няколко стотин BTC за по долар.......
Аз самият както казах нямах наличен капитал за инвестиране, иначе и аз щях да се видя с повече от 2лв. в джоба! :-)

Сега от чисто любопитска подбуда се логнах в акаунта си в Coinbase(преди години нямаше рестрикции и изисквания за лични документи) крипто борсата и видях, че имам 136.72 BGN......а, последно оставих този акаунт с няколко цента през 2014-та, когато видях от един познат да цъка по онези фаусет сайтове, които на определен период от време(примерно на всеки час) решаваш CAPTCHA или цъкаш реклами и ти даваше няколко стотин сатошита(по-дребната единица на BTC). Естествено аз като ентусиазиран и ''нахъсан'' 14-годишен младеж по цял ден гриндих тези сайтчета, докато в един момент видях че в акаунта си имам над един долар, който тогава похарчиш за игри от Humble Bundle! :-) Тогава един долар беше 0.00407902 BTC = 1.83 лева. Днес тези 0.00407902 BTC струват $241.69 или 406.72 лева...........от ЕДИН долар преди ШЕСТ години!!! Ех, ако бях си го оставил това доларче? Ахахаха.

Хубав ден!

5.   Аз се усетих късно, когато вече стигна 5 000 долара биткойна. Предполагах, че може да стигне и 20-30 000 долара, но не ми се рискуваше с толкова пари. Но, от началото на тази година купувам евтини криптовалути с потенциал да се покачат. Следя прогнози на опитни инвеститори също. Купих примерно ВАТ, Cardano, Stellar Lumens, Ankr. Особено съм доволен от ВАТ и Cardano. ВАТ ги купих на 30 цента, 1000 монети, сега се движат по около долар, само след 3 месеца. Cardano още по-добре. Купих 1000 Cardano за по 20 цента, а сега са по долар и прогнозите са да стигнат 10 долара до края на годината. Засега няма да продавам. Инвестирах общо 1000 долара и смятам всеки месец да слагам по 100 долара. Аз мисля, че още могат да се правят пари от криптовалути, но трябва да се инвестира в монети, които в момента са центове или поне това е моята стратегия.
Накратко, моите съвети са следните - инвестирайте само суми, които може да си позволите да загубите, тоест някакви ваши пари, които не ви трябват да си платите тока.
Не вземайте заеми в никакъв случай за да инвестирате. Няма нужда от излишни рискове.
Купувайте евтини монети в диапазона 1 цент до 20-30 цента с потенциал за растеж. За да знаете кои са тези монети, четете анализи и следете сами как се развива съответната монета като цена.
Използвайте само сигурни криптоплатформи, защото има много измамници и е лесно да си загубите парите.
Успех на всички!

6.   Аз се занимавам отдавна... Личи си, че си новак. Купих, купувам и НЕ продавам. Да, вероятно сегашния булрън ще стигне 100к, след което навлизаме в 4 години затишие.

Ако се поинтересуваш малко обаче, ще разбереш, че цената не може просто така да се срине до 10к. Със сигурност ще има корекция на сегашанта, ми мислиш ли, че фирмите майки тесла, MicroStrategy, peypal и дори вече някои банки, биха влагали милиарди в нещо, което ще се срине току така. Само факта, че тези компании го държат като резерв, ще дърви цената му доста над 10к.

През годините има потенциал да достигне много повече над 100к. Ще ми кажеш сега, е да, ама 1 милион няма да стане.. Тези които са купували на 3к, дали са смятали, че сега ще струва 60? Погледнато в проценти, от 3к до 60к са 2000% ръст. Същите проценти са разликата междъ 50к и един милион на единица биткойн ;)

7.   "Това означава, че на всеки 60к, които вложиш ще спечелиш 40к до 1 година. Това са си между 40% печалба..."

≈ 66.66% ....

8.   Хаха, чакай да ти кажа. Аз от тези неща не разбирам, но през 2011 г. бях охрана-портиер в една брокерска къща в Лондон. И се заговарях понякога с главния брокер и ми беше казал купи си Биткойн. И аз питах какво е това, обясни ми, така и не схванах, пък и сега не разбирам, но си викам дай да пробвам. И купих биткойн за 50 $ :D, което беше точно 295 биткойн и си ги държах в нещо като папка в лаптопа. Ноември 2011 говорим. Бях изключил не си имам няколко години, кой ти бройка 50$. 2014 се сещам аз и пак съм в Лондон. Продадах ги и взех 1320 $, което беше ебаси удара - 50 $ в 1320 $. Купих си едно Ауди :D. Сега, ясно е, че до днес никога не бих ги държал, ама да сметнем - 295 Х 60 000 = 17 700 000 $. Хаха, трудно ми е да си представя, че бих имал толкова пари с онези 50$. И като си спомням, защото аз си бях комарджия и ходех по казина мислех да набия 500$, после викам не бе, 300 на рулетка ще въртя, а 200 на тоя биткойн. После 450 на рулетката и 50 на биткойн хаха, 450 ги загубих същата вечер като купих биткойна. Ама тогава не беше така лесно да си купиш биткойн - наложи се да подпиша една бланка, че разрешавам част от заплатата ми да ми я платят в биткойн, шефа, оня, брокера ми направи папка на десктопа на лаптопа, нещо като протфейл-програмка....абе много сложно беше да се купи. Аз не съжалявам, защото до 60 000 $ не бих седял, то на 10$ пак щях да продам, на 100, на 1000, ама в онези години кой изобщо би предполагал. Свърши то :))))). Колко пъти ровех онази папка, викам абе 4-5 биткойна не забравих ли, ама няма хахах

9.   Здравейте, кои платформи използвате за търговия с криптовалути?

10.   Пич, с подобни разсъждения знаеш ли колко бързо и дълбоко можеш да се разориш?
Познавам хора, останали без апартаменти...
Взел кредит. Купил. После цената рязко паднала. Той се паникьосал и продал всичко... И сега какво му дреме, че е $60К ? Връща кредита четвърта поредна година...

11.   От автора -

Хоп, здравейте отново! Чета коментарите и изпитвам лека доза утеха. Нали знаете, онази, която изпитваш, когато знаеш, че не си единствения изпуснал шанса, хаха!

До №1 - Много правилно и стратегически си подходил. Аз също сега видях въпросното Cardano, че е било около 17 цента преди година. А, за информация относно криптовалутите и тяхната бъдеща стойност, мисля че най-сигурната индикация за това е, когато Илон Мъск туитне нещо свързано с крипто. За справка - новината, че Тесла инвестира милиард и половина долара в Биткойн(както е споменал №6) и също, че можеш да закупиш автомобил Тесла с BTC! Междудругото с един приятел в началото на пандемията говорихме за Биткойн и дори си спомням, как една сутрин го известих, че е подминал $10K, а той ми вика:''Абе едва ли ще струва пак двадесет хиляди''... добре, че не е хедж фънднал(или short позиция) и заложил на спад в цената му! :D
Пожелавам успех и дано печалбата от инвестираните долари в тези криптовалути сега Ви донесе минимум х100 печалба!

До №7 - И аз съм доста слаб в Математиката. Би ли споделил формулата с която пресметна тези проценти? :-)

До №8 - Човече, явно си изтървал доста по-голямата печалба. A, иначе за твое успокоение, предполагам, че й шефът ти също като е достигнал цена $10K е предположил, че няма накъде повече да отиде и ги е продал... Е, вярно че сигурно е направил едни стотина хиляди, ама няма пълно щастие в този живот! :D Ако всички имахме по равно, нямаше да има нещастни, психясали хора и самоубили се хора заради безпаричие.... :-) Жив и здрав бъди!

До №9 - Здравей, аз лично не търгувам, но както споменах по-горе в мой коментар, през 2013-та направих акаунт в най-популярната и най-сигурна и до днес крипто борса - Coinbase! Иначе с един Гугъл сърч видях, че има и други като Binance и Kraken. Както каза №6 съм новак, но според мен най-добрият и сигурен начин да съхраниш закупените Биткойни е като си вземеш хардуерен портфейл или cold wallet storage(тоест съхраняваш частния си ключ към самите биткойни офлайн)... Най-важното е да пазиш seed-a, който е необходим за backup, при евентуална загуба или кражба на портфейла!

До №10 - Така е, понякога психологически сме притиснати в ъгъла и взимаме много неправилни решения, както сам си се убедил с въпросния/те хора... Според мен най-вероятно са изтеглили много голяма сума, респективно с висока месечна вноска и са си мислели:''Абе тука сега до два-три месеца милиончето го правя! '' и вероятно това е станало в края на 2017-та, когато имаше ''rally'' или ''bull market'', тъй като се поразрових в българските форуми за крипто и се натъкнах на коментари от началото на 2018-та от сорта на:''Малиии, загубихме си паричките! '' :D. Истината е, че всяко кардинално решение трябва да се обмисли добре и с мярка! Искрено се надявам, този твой познат да си е взел поука и да върне кредита и живота си в ръце! Макар че, най-вероятно сега като гледа цената и сам си се чуди на себе си, защо му е трябвало да ги продава... А, иначе не мисля, че щеше да е чак такъв голям риск. Все пак аз дори и да го бях направил и да ми бяха отпуснали кредит, нямаше да вложа 100% от парите в един актив. Както съм споменал и в самата ''история'', най-разумно щеше да е да диверсифицирам тези средства и така ако не тотално да елиминирам, то поне до минимум да редуцирам всякакви потенциални загуби. А и смятам, че като ще се тегли такъв кредит е по-добре с парите, които обмисляш да инвестираш, да изтеглиш и такива с които да си плащаш вноските за поне една година напред... Да, така се получава един омагьосан кръг, но пак си е по-добре, отколкото да се панираш, да не смогваш с вноските и с надутото си его и суета и накрая както казваш да си изгубиш апартаментите... Бъдете разумни!

Всичко добро Ви желая! Пък кой знае, някой ден може и в България да си имаме Уол Стрийт! Хахаха...