Споделена история от Други

Безобразно стисната съм, чак се мразя
Много стисната съм станала, а съм млада, на 20г съм. Но се чувствам като някоя дърта скъперница, чичо Скруч. Преди не бях така, купувах като луда дрехи, обувки, всичко. Но от две години не живея с родителите ми и се издържам нацяло сама. Преди не са ми давали пари също, работя от както съм на 16 и си изкарвам, но все пак не съм давала пари са сметки и други разходи. Плащах си само телефона и понякога ядях у нас, но главно се хранех навън. Но малко след като се изнесох баща ми получи инсулт и го пенсионираха и останаха на една заплата, не бих взела пари от тях дори и да ми даваха, защото и на тях им е трудно. Но поживях няколко месеца сама както бях свикнала, всяка седмица в магазина по 200лв, ядки, бадемови млека по 5лв кутията, Филаделфия само, пуешки филета, пастърмички, ядях и полуфабрикати, купувах си готови храни, поръчвах от ресторанти, Макдоналдс, а това е скъпо. Никога не бях пускала печката, само едни яйца знаех да си изпържа. Пералня също не знаех как се пуска! Имах 3000лв спестени за кола, профуках ги незнайно къде. И видях че парите не стигат, почнах да гледам цените, да чета в интернет начини за намаляване на разходите. Почнах да се опитвам да готвя, в началото доооста неуспешно, но сега съм научила около 10 манджи които въртя и си нося с мен, ако огладнея чакам да се прибера, сакън да не се мина като ям навън. Най много 3-4 пъти в месец да ядем бърза храна. И стигнах в другата крайност, понякога ми се свиди да си купя една баница за 1. 50. в главата ми са само някакви глупости от рода на това, че маратонките ми са 300лв и трябва да ги нося еди колко си пъти, за да станат безплатни! С дрехите също. А това много ме затормозява. Като тръгнем с колата и подавам газ и си представям как парите ни излитат през ауспуха! В града почти не шофирам вече. :Х Живея с приятеля ми, с него си помагаме, насърчавам го да си купува някакви неща, но за мен не ми се дават вече. И той като мен в началото беше с широки пръсти, даже по-зле от мен, но покрай мен и мойте приказки за спестяване му повлиях и той също почна да си прави сметки и да се ограничава от някои неща, но в рамките на нормалното. Примерно взел е заплата и ми казва, че иска игра за плейстейшъна, но не му се дават 120лв и аз му казвам "Купи си, защо ти е Плейстейшън без игри! " Но ако е нещо за мен и да си харча моята заплата няма да си купя. По негова инициатива купихме заедно на малкия ми брат хубав компютър 1400лв. Сега е доволен и игрите му вървят безпроблемно. Но сама нямаше да се сетя да му купя на детето от стиснатост. Направила съм си таблица в ексел, където всеки ден си пиша разходите и го питам той какво е похарчил и въвеждам всичко. Това има и добра страна, защото сме спестили доста пари, към 10-11 000лв последната година и половина, които са ни общи, не знам повече мои ли са или повече негови. Моята заплата е по-голяма с 200-300лв, но покрай затварянето той покриваше дупките, защото той работеше, а аз не. Така че са общи и да кажем са по равно. Спестявам за спорта, не знам какво ще си купим, но пестенето ми носи радост! Колкото повече пари в сметката, толкова по- задоволена се чувствам и не усещам потребност да си купувам нищо. Може би мечтата ми е да имам един хубав луксозен апартамент в града и две вили, едната на морето, където ако мога да прекарвам цяло лято! А другата на балкана, с голям балкон към язовира, с френски прозорци и красива гледка! Темата е абсолютно реална, въпреки, че ще прозвучи преувеличена. Постоянното смятане понякога наистина ме натоварва и почва да ме боли главата, но ми е трудно да се отпусна и това е. Утре може и да не съм жива и парите под матрака друг да ги харчи, но...

Коментари

1.   Трябва да се уча от теб.. ние правим около 5к общо месечно, а заделени имаме около 200лв.....

2.   Не мисля че си стисната, а по скоро пестиш за по големи цели. Похвално е че на 20г мислиш за собствен дом, но това се дължи на ежемесечното плащане на наема. Колкото по рано се заемеш с реализацията на една мечта, толкова по рано тя ще стане реалност.
Не виждам от скъперничество да си се лишила от полезни неща, така че за мен ти вървиш по правилния път.
Да пестиш от бърза храна, да готвиш, да пестиш от гориво в града и да си купиш маратонки за 300лв е правилен и здравословен начин на живот. Само така момиче!

3.   Е ти от едната крайност си минала в другата. Да харчиш всичко, което изкараш, за глупости е тъпо, както сама си разбрала, но и да не си позволяваш нищо пак не е добре. Най-разумното е баланс между харчене и спестяване, така че хем да имаш резерви, хем да си радваш душата поне от време на време.
Маратонки от 300 лв не ти са необходими, същата работа ще ти вършат такива от 50-70 например. Бързата храна е излишна, нито е здравословна, нито е евтина. За апартамента е добра идея, но трябва да посъберете още за начална вноска, да имаш стабилна работа и тогава можеш да мислиш.

4.   Няма лошо човек да е стиснат, стига да не се стига до проблеми от това. Ако ти живееш така и можеш да продължаваш, ако човекът до теб няма никякви проблеми... то реално няма никакъв проблем.
Нямаш нужда от instant gratification и се чувстваш удовлетворена, която пестиш (пак извършваш нещо).

Живуркай си живота и да не ти дреме.

Братан.

5.   И аз не видях нещо екстремно, даже много добре комбинираш според мен. Не се лишавате от важни неща, даже и за подарък на братчето си отделила и то не е много евтин.
Доста по- голяма съм от теб и се имам също за спестовница, но ти ме амбицира за малко повече ;)

6.   Поздравления! Правейки сметки, си осъзнала кое колко струва и, че можеш да оптимизираш финансите си, както и сте спестили доста. По този начин живеете устойчиво и не се заривате с парцаляци. Всички трябва да сме точно по този начин осъзнати. За съжаление, не успяваме да се наичм на финансова култура още от малки.
Но имаш една грешка -брат ти сега ще виси денонощно на игрите.

7.   Гледайте клипа на Desislava Stoyanova - Лични финанси / Базов разговор: доходи, спестявания и инвестиции.
Там оставих коментара за крипто бота. Всъщност подусещате защо го правите но за да ви се избисъри цялата картинка и за да си струват тези усилия ви липсва цялостната стратегия, не знаете нанео е цел, как се поставя как изглежда и как се постига, не знаете методите, инструментите какви са кои са, нивата какви са и кои са, какво се прави, въбще нищо не знаете.
Когато ги научите, ако въобще успеете ще са минали десетки години, трябва ви опитен ментор точно по темата.

8.   Задава се хиперинфлация, по-добре си вложи спестяванията в нещо навреме, за да не ти се обезценят.

9.   Човек се учи на 2 и на 200. Сега катобтрябва да плащаш наеми и смерки и като сама си изкарваш парите си се научила да пестиш! Браво за което! Не си стисната, просрчто знаеш реалните стойности на нещата :)

10.   Хубаво е да се пести но без да се обременяваш психически, без крайности. Пари се печелят и губят, следва инфлация и ти с твоето мислене да не не самоубиеш. Всичко с мерки.

11.   Не знам как го живеете този мизерен живот. Живота е хубав докато си млад и ти се живее. Ресторанти, излизания, почивки, хубава кола, нови дрехи, парфюми, процедури и т. н - всичко е пари. Не знам как млади жени разполагат с пари и не си отпускат душата да отидат на един масаж, една продцедура за лице в дерматологична клиника, една хубава чанта за 600-700 лева. Не бих си и помислила да си правя таблица в ексел и да кътам стотинки.. живота е непредвидим. Щом имаш работа, мъж до себе си и що годе приличен стандарт какъв е смисъла да пестиш? Жилището е грижа на мъжа, както и разходите по колата, сметките и покупките за дома. Останалото за мен е абсолютна благотворителност. Ако искам да си деля сметките и битовите разходи с някого ще си взема съквартирантка.

Аз обичам да готвя и готвя страхотно. Имам 3 курса за готвене и сертификат. Това не ме спира да излизам навън. С домакинската работа като пране, чистене, подреждане, сушилня и гладене нямам нужда от помощ. Но пари за сметки за телефон, интернет, гориво, ремонти, обзавеждане и т. н не давам и с тези неща не се занимавам. Имам сериозен човек до себе си който се грижи за тези неща.

Живейте докато сте млади и безгрижни, защото живота няма да става по-лесен и по-хубав. Много лишения не водят до нищо добро.

12.   Ми много добре се справяш. Трябва да взема пример от теб. Успех.