Споделена история от Други

Не е ли по-добре да кажеш “негър” вчесто “черен”?
Здравейте. Преди 1 година отвъд океана убиха един престъпник. Да, той си беше чист престъпник извършвал сериозни престъпления. Убиха го. Става въпрос за Джордж Флойд. Грам, ама грам не ме интересува кой са убили. И тука убиват, ама никой нищо не казва. Само че онова убийство беше интересен случай, защото в целия свят са появиха “анти-расистки” протести. И много се настоява негрите да ги наричаме черни. Преди неолибералите, марксистите и джендърите с по 30 пола да ме подпукат, че съм бил расист, нацист, фашист и не знам си още какви думи, каквито вероятно не разбират ще кажа, че не съм. И интересно как всеки път като са говори за расизъм говорвт все за негрите и по-тъмните. Кажеш нещо са някой си и ако е по-тъмен от грък веднага та заклеймяват като расист. Тука едни неолиберали направиха така с циганите. Защото са по-тъмни ако кажеш нещо за тях, не става въпрос са цвета на кожата и айде, делял си ги по цвят. Мене не ме дразни двета на кожата им, мене ме дразнят непрестанното им разбойничество. Тва е едно разбойническо племе. Но все тая. По-тъмен ли е го подлагаш на расизъм. Между другото расизмът към монголоидите в последно време се е увеличил няколко пъти в целия свят. Но никой не го коментира това. Някога да сте чули някой да каже нещо защо думата “монгол” се използва като ултранационалистко обръщение в половината Европа? Важна е само думата “негър”. Аз негрите ги познавам от телевизията. Не помня кога съм ги видял. От малък ги гледам и въобще не ми прави никакво впечатление. Като гледам бял и негър виждам само хора. За мене тва са си хора. Винаги съм ги знаел като негри. Като говоря с други хора за тях си казваме, че са негри, но без никакви лоши мисли. Негър като черен човек. Откъде идва тази дума? От латински. Негро означава черно. За САЩ и Западна Европа разбирам тази дума да е с отрицателно влияние. Тя е използвана когато са търгували с роби. Америка е имала гражданска война заради робството. Там разбирам негър да е с отрицателно влияние. Разбирам в Западна Европа да е така. За там добре. Тези хора там се наричат черни. Но тука, ние не сме имали роби. Даже ние сме били роби. Османската империя не само е владеела много народи, ами и усилено е търгувала с роби. И бели и черни. Те сигурно половината турци са потомци на роби. Има даже афротурци. Това са турци негри, останали там от времето когато Османската империя търгувала с тях. Но ние не сме имали роби. Видях един човек в интернет да говори за това как карали тайландците да наричат негрите черни, а не негро както им викат. Само че тайландците намирало за много, много обидно да наречеш един човек черен. Там това е нещо лошо. И затова използвали неутралното латинско наименование. Моля? Ми то и тука е така. Тука да наречеш някой черен значи нещо лошо. Свикнали сме да казваме “черни цигани”, заради разбойничествата им. Думата черен тука е с отрицателно влияние. И наричаме негрите така на неутрален латински език. Знаете ли нещо за латинския. Някога в Швейцария се чудели как да си напишат парите. На немски ли, на френски или на италиански? Все някой щял да бъде недоволен и затова решили да ги напишат на неутралния латински. Латинският език е неутрален. Наричаме черните хора негри, защото черен тука значи нещо лошо, а на латински е неутрално. Онези се опитват да променят културата и езика на цели народи, само за да може краварите да не се обиждат. Това не е ли глупаво? То е малоумно. Там да си се наричат черни, само че аз не искам да наричам хора черни. Още по-малко чернокожи. Какво значи това? Чернокож звучи още по-обидно. А някой дал ли си е сметка за думата гяур, гявур, кафир, кефир? Тука циганите и турците много я използват. Това е дума с индо-арийски произход и значи по-долен. Използва се много, има много негативно значение, но никой в света не си прави труда да превъзпита индо-арийците и турците да спрат да я използват. Само че всички трябва да си променим нагласите и културата, за да не обидим американците. Преди време даже били мрънкали на Обама за дето казал “негър”. Луда работа. Америка е държава без култура. Там “черен” не значи нищо. Но на много места по света “черен” значи нещо лошо. И една държава без култура се опитва да промена държави с култура. Не, благодаря! На запад разбирам негър да значи нещо лошо, но тука черен също не е много хубаво. Така че не ме карайте да наричам един човек черен.

Коментари

1.   Нали знаеш какво е bully от английски? Човек който тормози и изтезава по слабите. Обикновено се употребява в училище.
Нео либералите са такива. И тяхната армия са наивните мангали и чернилки.

Целта е геноцид върху бялата раса и е крайно време това да се разбере!

2.   Остави Флойд. Убиха Бриона Тайлър заспала в собственото й легло, Ататиана Джеферсън застреляна пред трите й малки деца в СОБСТВЕНИЯ й дом. Шибаните "полицаи", УБИЙЦИ не са арестувани даже. Грешно четете, грешно възприемате. Н*гър е мръсна и расистка дума, прочетете малко за тва робство бе.. как, кога и ЗАЩО са им казвали н*гри. Или просто влез в онлайн чат и попитай някой черен човек, ще ти обясни.

Какъв геноцид на бялата раса? Що се филмирате така не мога да разбера? Отрепки има навсякъде, но смело мога да твърдя, че белите са повече и си личи ужасно много с тоя расизъм в Източна Европа. Никой не избира какъв и къде да се роди, но автоматично има някакъв ЕТИКЕТ, защото има повече меланин. Съдете само и единствено от ваши ЛИЧНИ преживявания, а не от телевизията и тъпите медии. Познавам много черни хора, до един свестни и работещи хора. А колко бели боклуци познавам, особено в България.... и не е до раса, пак казвам. Всичко е до твоите възприятия и как са те научили, защото никой не се ражда расист, после те научават.

3.   Интересно е как успяха да научат бялата раса да се мрази сама себе си. Има изследване, че белите либерали в САЩ (а като гледам коментар 2 явно вече и на други места) са единствената етническа група, която показва предпочитания към външни за групата лица. Всички други групи си харесват своите хора, само белите харесват другите повече. В САЩ редовно им втълпяват "white guilt", т.е. ако си бял си виновен за разни неща, автоматично. Най-вече за това, че предците ти били стъпили на континента и го колонизирали избивайки част от индианците. Опс, само дето то ако за това трябва човек да е виновен половината човечество трябва да е виновно. Днешна Турция? Основана от тюркски племена колонизирали, избили и насилствено ислямзирали населението на Византия. Освен това Османската империя е била много по-голям робовладелец от САЩ. Япония? Днешните японци не произхождат от Япония - те са я колонизирали избивайки голяма част от народът Айну, който е коренното население. Египет? Арабското нашествие. Пакистан? Битките за ислямизация на Индия и региона водят до десетки милиони избити индуисти. Днешен Израел? Милиони избити и изселени палестинци. И прочие, и прочие. И никой от тези народи не се чувства някак виновен. Само белите либерали в САЩ се чувстват виновни и засрамени. И затова снимат порно филми, в които негри чукат жените им.

4.   Авторе, съгласна съм с теб не на 100, а на 1000%. Изключително правилни наблюдения, но промити мозъци като номер 2 няма как да вдянат. Негър не е обидна дума, нито пък циганин е обидна дума. Това е все едно аз да се обидя като ми кажат българка.
Само човек живял в чужбина и на Запад разбира какъв геноцид има върху бялата раса. Черните навсякъде са с предимство, дори и да нямат умствен капацитет да вършат дадена работа пак се взимат, за да не ги обявят за расисти.

5.   Така е, а като арабите изнасилват и гърмят по Европа си затварвт очите. Американците смятат че всички виждат света и живеят като тях. Много са късогледи и нагли. Вече не ми пука за културата им, гледам някой и друг техен филм и до там. Не копирам техните изрази и поведение. Ние не сме американци, Европа е по-стара от кочината САЩ.

6.   Страхотна тирадка. В България си обаче, и двамата знаем, че никой не ти е държал сметка за речника ти. Тук да псуваш циганите е лаф, камо ли друго.

Значи е зле ако някой турчу те нарече гяур, но няма кахър ако някой друг го каже зад граница. Тоест в САЩ могат да ни лепнат един етикет "гяури" и толко, стига да не го казват пред нас или да не го споменават наследници на османците. Някой японец с кеф може да те нарича гяур, нали не той е държал ятагана. До това води логиката ти: не е твой проблем, не е твоя отговорност.

Не си длъжен с нищо да променяш речника, то е до личен избор. Но ако не ти пука дали думите ти са обидни, не реви ако някой друг теб те обиди. Не можеш ти едно да искаш от друг, а да не даваш реципрочното.

7.   "Преди неолибералите, марксистите и джендърите с по 30 пола да ме подпукат, че съм бил расист, нацист, фашист и не знам си още какви думи, каквито вероятно не разбират... "

Едно въпросче само- а ти РАЗБИРАШ ли значението на думата "влияние"!??

8.   Не. Много ме дразни расизмът от наша страна. Стига сте се филмирали че черните подлагат белите на расизъм като това не е вярно. От 17 години съм жива и не съм била жертва на расизъм и един път. А тъмнокожите хора са подложени на това всеки ден. Направо вече се отказвам от този сайт. Но какво да се прави? То по-голямата част от българите са такива. Напълно съм съгласна с коментара на номер 2. Знаейки какво преживяват черните хора ще се чувствам виновна ако ползвам тази дума.

9.   От автора до номер 2
Личи си, че не си прочел темата. Не съм казал нищо за меланина. А да наричаш белите хора “расисти” също е форма на расизъм. И къде са тези “расисти” в Източна Европа, когато Западна беше тази, която търгуваше с роби? Казал съм, че “негър” е мръсна дума на запад заради историята. Въпроса беше тука ние, които не сме търгували с роби и използваме думата “черен” за нещо лошо не е ли по-добре да използваме неутралния латински език?

10.   до 8: Явно живееш в някакъв спокоен квартал. Аз съм израснал до циганска махала и съм бил жертва на тормоз от страна на цигани десетки пъти. Всички други българи от моя квартал на моята възраст като бяхме също бяха тормозени. Тормозеха само българи. Не знам колко привилигирован трябва да си, за да кажеш, че щом ти лично не си страдал от расизъм към твоята народност, значи расизъм нямало. Да, ти говориш за белите като цяло, а аз конкретно за българите (не знам дали се водим "бели" по западноевропейските стандарти и не ме интересува). Но работата е, че все едно ти да кажеш "ами аз не съм изпитала расизъм върху мен, значи няма расизъм срещу българите". Това е дебилно.

Впрочем, расизъм срещу белите има, например в Южна Африка. Там по едно време самата държава нареди да бъдат завземани фермите на бели. В Швеция като си поканиха последните години една камара "бежанци" изнасилванията им се вдигат със стотици проценти и все биват изнасилвани бели шведки. И тн и тн.

Но ти си едва на 17 и още не си видяла нищо от света, целият ти свят са холивудските филми и сериали, които гледаш и е нормално да смяташ така. Всичките са пълни с пропаганда, но тя е представена толкова емоционално и въздействащо, че може да се разплачеш на сцена, която дори бегло не отразява действителността.

11.   Абе негрите са си негри. Не "чернокожи" не "афроамериканци", а точно НЕГРИ. Negro на латински значи "черно" което на практика си е едно и също и значи това, което искате да ви наричаме, нали? Еми тогава, кво сте тръгнали да се филмирате и да ми ревете заради една тъпа проста думичка а, лигльовци?!

12.   " Въпроса беше тука ние, които не сме търгували с роби и използваме думата “черен” за нещо лошо не е ли по-добре да използваме неутралния латински език? "

Неутрален е за теб, не за въпросната група. Това не схващаш. За теб думата "черен" има едно значение, за тях друго. За тях "негър" носи едно значение, за теб друго.

Уловката е, че не се свежда то теб, защото не ти си черният, негърът или др. Свежда се до обръщението към тази демографска група, какво те предпочитат. Ако искаш да общуваш, тогава се обръщаш по желания начин. Ако не ти пука, правиш каквото искаш. Въпросът е дали искаш въобще да общуваш, затова се водят такива "интелектуални" спорове. Родни примери? Прочети пак "До Чикаго и назад", припомни си как Константинов казва на митничаря откъде е, той го пише турчин. Тук става дума за същото: не всички харесват старите латински наименования или начините, по които ги класират другите. Тоест не са де факто неутрални думи. Английската дума за славянин (Slav) пък има корени в латинската дума за роб. За византийците и римляните славяните са били буквално стока. Сега латинският неутрален ли ти се вижда, sclavus (робe)?

13.   То ако се отнасяше само до названието - черен или негър... Коренът е по-дълбок и не знам защо никой не намира смелост да посочи истинския проблем. Доказано е, че мозъкът на представителите на черната раса възприема информацията по-трудно, но да го оставим настрана. Те имат физически, музикални, танцувални данни, бял трудно би постигнал спортните им постижения в маратонни бягания, спринт, баскетбол и т.н. Ивет Лалова, не е най-бързата лекоатлетка, а най-бързата "бяла" жена. Те искат да се бутат там, където не умеят. Да дойдем на проблема, той никога не е бил цветът на кожата, преди столетия, ясно, разбира се, със сигурност има крайни настроени индивиди към черните, проблемът днес се корени в това, че са бедни и необразовани. Те всичко оправдават с цвета на кожата, просто защото им е изгодно. Имат квоти за университет (без положени усилия) или почвам преди месец нова работа, има процедура, при която си изложен на риск от Ковид, питам черната защо не изпълнява процедурата - не каза имам болест, заболяване, аз съм черна и съм рискова група. Защо черните бяха определени като рискова група? По-бедни са, в масовия случай. Да не говорим, че са ужасно мързеливи. В конкретния пример, защо да има разлика между мен и нея - от утре аз започвам да се чувствам черна, все за нещо ще се оправдавам.
Оня ден, гледам реклама на сериал за Ан Болейн - актрисата черна, е, това е подигравка. Интересно ми е какви погроми ще предизвика филм за убийството на Флойд, а той самият да се изиграе от бял.
Отвратително преживяване имах в киното преди доста време, една приятелка вика, дай да ходим на черна комедия, някакви черни мацки си спретнаха почивка без мъжете. Публиката черни. Във филма мъжът на едната й изневеряваше, изведнъж 30-40 жени като станат от столовете в киното, като почнат да крещят, викат, сочат, плюват, аз исках да стана и да си тръгна веднага, и продължи дълго време. Имаше и момент с пиене на абсент, подразбираше се, че актрисата ще започне да халюцинира и беше забавен момент, ма трябваше да си наясно с абсента, нито една не реагира, защо ли?. Бедност и неграмотност пак го казвам, има изключения, то е ясно.
Изказванията на 2 и 8 са смешни. Нямало обратен расизъм, иди виж в ЮАР к'во става и на какво са подложени белите фермери. Аман от хора не прочели ред в живота си, без критично мислене и в унисон с масата. А Зимбабве? Как благодарение на белите фермери там Зимбабве е в зенита си, колко много пшеница са имали, житница на Африка. Ма, не, необразованите черни искали дял, щото черния си мисли много е лесно. Това не са хора, които ще се бъхтят от сутрин до вечер дори за собствен бизнес. За по-малко от няколко десетилетия, изгонили белите фермери, от житница на Африка, Зимбабве става едно лайно. Сега искат бели фермери, готови дори да ги компенсират.
Ела да видиш как работят източноевропейците, ела да видиш черните, но ти ако работиш като тях ще имаш проблем.
Има черни полицаи убили бели, разровете се малко, четете. Убити също неоправдано. Повръща ми се се от масово мислене. Не е хубаво да си в тренда.
Никой не каза, че това е системата, тия полицаи действат по нечии и някакви правила. Не може, да кажеш на келеша три пъти да си извади ръцете от джобовете, а той да не го направи, примерно. Те също стрелят и убиват полицаи. А полицаите също имат деца и семейства. Дай да ходим да крадем маратонки утре като убият бял такъв.
Един ми прави булинг в магазина, при това агресивен, с юмруци и злоба взе да удря и мачка кутиите до главата ми (защото съм източноевропейка), на сантиметри от главата ми раздаваше юмруци и ме псуваше, като го загледам под шапката къдрава коса, чип нос, микс. В Англия, не знам кога е било, черните наскачали на турците да им чупят магазините, да им развалят бизнеса и да ги гонят. Излезли турците и казали - посмеете ли нещо да направите, до пето коляно ще ви умъртвим, хващаме самолета и няма кой да ни хване. Черните срещу дръпнатоочковците в Америка през 90-те или избирателно забравяме. Убийството на Флойд беше повод да си свият безплатни маратонки.
Не съм расист, уважавам черните, но исканията, само защото имат различен цвят на кожата не са оправдани, не и в днешното общество. Дано някога не са масово на власт. Те нямат КПД, и дори не трябва да се доказва.

14.   До номер 8
"От 17 години съм жива" това доста обяснява нещата. И ти къде живееш? Колко diverse ти е средата? Не знам как очакваш да изпиташ т.нар расизъм от черни, когато сигурно 90% от социалнията ти кръг не са такива. Заповядай в която и да е африканска държава или пък наше циганско градче и заживей там, да видим как ще е, пък тогава дай мнение. Белите в Южна Африка само за протокола, масово са убивани, пребивани и ограбвани и за това им се налага да живеят в резервати...просто за твоя информация :) Но да това, което ти репрезентира медията сигурно е реалността ти, не се и изненадвам

15.   Номер 2, в Щатите имат дума "Нига" /така се произнася/, което е презрително обръщение към някой със съответния цвят на кожата. Думата "негър" няма общо с нея, освен подобното звучене. Ние не "шпрехваме" английски и не съм чул някой тук да нарича хората "нига", съответно да си се оправят расистите в ЮЕсЕй! Същите, които измислиха думата "нига", за да покажат "превъзходството" си! Мен какво ме грее, че едни били комплексари, а на други им писнало от комплексари? Техни си проблеми!

Съжалявам, но аз ще си използвам думата негър /както ползвам думата циганин без никакво угризение, защото ако провериш, навсякъде ги наричат по подобен начин - виж руската, немската дума за циганин и ако ти е скучно, провери и други езици/ и не ми пука кой е недоволен! Освен това не помня някой някога да е питал мен какво ми харесва да говори и какво не, съответно не смятам за нужно да удовлетворявам нечии претенции без да имам право на вето по адрес на претендиращия за всяко нещо, което мен не ме кефи. Пък вие си мрънкайте, че съм расист!

Истината е, че една група се опитва да се прави на по-християни от Папата и дори Господ, месейки се в чуждия живот. Нищо повече не се е случило у нас! При ЮЕсЕй нещата са друга бира - там има остатъци от Севера и Юга /помните ли Гражданската война там/, които не могат да се уточнят дали трябва да дискриминират или не негрите, но както казах това си е местен конфликт и слабо касае източноевропейците. Вероятно и в Западна Европа може да имат някакви остатъчни мании за величие, но пак не ни касае.

16.   15, не баш. Може да е обидна дума, може да е вметната. Ако беше само обида, нямаше да си я подмятат един на друг. Но една особеност в произношението/правописа не е покана да се държиш както си поискаш. Иначе можеш която и да е дума да използваш, когато ти скимне. Можеш и на възрастна жена по улицата "дърта чанта" да изревеш, показ на възпитанието е. Мой познат ме питаше какво ще стане ако довтаса в САЩ и почне да нарича случайни минувачи "негри". Ела и виж, както се казва. Разбран човек ще ти игнорира простащината. Касиерката в магазина ще те изгледа странно, може да ти откаже обслужване. Кажи го на пиян гангстер, някой изнервен наркодилър, ще ти пръсне мозъка. Онлайн тежкарщината буквално никого не залъгва. Ако наистина си толкова непоклатим като камък, пробвай такова поведение в южната част на Чикаго.

Ех, Ганьо, Ганьо. Значи не щете американщини на главите ви, ама ги обсъждате. Никой не ви е питал, ама мнението си давате. Уважение искате, но такова не давате. Още Алеко е описал на какво мязате пред света с тези маниери.

18.   Човече, обръщаш темата на чат - попитаха ни дали е по-добре да кажеш негър вместо черен и аз отговорих. Все едно дали ти харесваш отговора, все едно дали който и да било харесва отговора. Попитаха ме за моето мнение /като част от читателите на темата, не лично, но то се подразбира/ и то, драги, е най-добро, ако излиза от моята уста и е формирано в моя ум. Т. е. това, което си прочел и толкова те дразни макар да нямаш силата да промениш. Пък ти го смятай за каквото искаш - демокрация, братле! Ама като е демокрация, това не значи едни да си развяват коня, а другите да се мъчат. Като не ви кефи, минавате на някаква диктатура /вече се опитват да го направят, но още е неофициално/ и забранявате думата "негър", думата "гей", думата "циганин" и словосъчетанието "морско конче" /последното е вдъхновено от онзи виц - никой не пита за другите, всички се чудят защо пък морското конче/, трепете всеки, който ги ползва и сте готови! Но докато е демокрация, аз ще упражнявам правото си да използвам тази и всяка друга дума, защото правата и задълженията са си мои, а не ваши! Ти няма да дойдеш да ми платиш данъците, няма да работиш вместо мен, няма да ми решиш житейските проблеми, съответно няма защо да ми отнемаш правото да казвам нещата такива, каквито са. За когото са правата, за него са и задълженията! Тези удобни деления няма да минат!

Колкото до Ганьо, Андрешко и други подобни имена - хубави са и ми харесват! Не знам защо сте против употребата на "негър", но пак вие се стараете да ни натрапите схващането, че Ганьо и Андрешко като имена са символи на нещо лошо. Нали мрънкахте заради негрите? Помрънкайте и заради хората на име Ганьо или Андрешко /може и да има някой Андрешко наоколо, не се надявай, че е остаряло име/! Или мрънкането е само тогава, когато ни отърва? Това и в Южно Чикаго, и на Северният полюс се нарича двуличие, пич. И поне аз като горд Ганьо не съм двуличник. Пък ти си мисли каквото искаш за мен, братле!

Стига ти толкова, достатъчно време ти отделих в тема, която не е за теб и включването ти под номер 15 е толкова безсмислено, колкото работещ електронен часовник на дъното на океана - рибите ли ще си сверяват времето по него?

19.   В България да кажеш негър не е обидно. Ние сме гледали сладки негърчета по филмите като съвсем малки, а като по-големи сме чели за колибата на чичо Том. Да, и тук има млади глупави момчета, които се пишат ненависти, но мнозинството от хората са виждали негър на телевизора и нямат против тях. Нямаме друга дума за негър. Повечето не са и чували, че сега им казват другояче. Ние роби негри не сме имали. Тук, както и в Русия, негър не е с лош смисъл, а с неутрален. По-обидно звучи "черен". Това е гнусно, да кажеш черен на жив човек. Да не е от Ада? Има някакви хора, които държат да са политкоректни, но тук остават неразбрани, а и преиграва, защото тук негър не значи лошо нещо.

20.   Все пак, който влезе тук, българин, живееш в България, нека каже дали смята за обидно да нарича хората негри тук, когато говори с други българи. Да каже какво смята че мислят българите за думата негър. Не такива българи, които живеят в Америка и пътуват, а хората които си живеем тук и говорим тук. Защото в Щатите е друго. Там черен значи и чове от Южна Америка, и човек от Карибите и т. н. Също значи някой, който е с предци-роби. Афроамериканец пък казват и на хаитяните и те се обиждат, защото са си от Хаити, нямат роднини в Африка, за които да знаят.

21.   Също така смятам за нередно някой да ми насажда "бяла вина". Нищо лошо не влагане като казваме негър тук и не смятам че трябва да прекръства сладкиши нетърпение заради политкоректност. Ако бях негър щях да се радвам, че има сладкиш негърче. Както ако имаше сладкиш българче. Готино е да си с история и да е кръстен сладкиш на теб, прави те важен.

22.   Ако по новините съобщят, че двама мъже са обрали банка, без да уточняват дали са русокоси, чернокоси, или чернокожи, това е нормално. Когато съобщят, че двама негри или чернокожи са обрали банка, това вече е расизъм.

24.   Аз лично в училище имах много съученици роми и бяхме най-добри приятели, те ме приемаха като част от тях и никога не са ме дискриминирали, харесваха ме. Ходила съм в най-големите ромски махалии и гета в Пловдив и ме беше страх в началото, но хората нищо лошо не ми направиха, аз ги поздравявах и те мен ме поздравяваха, говорих си с тях, имам предвид за хората по улицата. За целият ми живот ромите нито веднъж не са ми навредили и се уважаваме, те ме приемат като част от тях, аз умея да се приспособявам към всакакви хора. Според мен не трябва да се делим на етноси, а да гледаме човекът като човек, дали е добър, лош. Не да казваме тези са лоши, тези са добри. Бившето ми гадже беше от Нигерия и е много красив, добър, миловиден, той ме запозна с всичките му приятели и с тях станахме близки и всички те са добри хора, не са ме обидили по никакъв начин, винаги са ме уважавали. А българите постоянно ми задаваха глупави въпроси “Нямаше ли българи”, “От къде го намери този пришелец” и всякакви други реплики, които дори ме е срам да изписвам, и всички тези хора аз дори не съм ги питала за мнение, те започват да си говорят сами, без да осъзнават колко са неприятни. Дори непознати хора са ми го казвали, хора в метрото, продавач в магазин. И въпреки всичко лошо в живота, което са ми направили (което е много) белите българи, аз не говоря как те са лоши, черните добри. Не деля на категории. Просто приемете, че има добри хора, има лоши хора. И трябва да гледате кой какъв е отвътре, но без да обръщате внимание на цвета на кожата, който ние не избираме при раждането си и не можем да променим. Ако мислите, че някой е добър или лош, само защото е с бял/черен цвят на кожата, религия, етнос и ако поставяте всички под общ знаменател и като цяло сте дискриминатори, значи сте крайно прости същества, с мислене на пещерняци. И дори думата н**ър да ви звучи добре и приемливо на вас, щом на човека, към който я отправяте не му е приятно, значи ще се съобразите с него и ще спрете да я използвате. Защо е нужно да се инатите, хората са ви казали ясно, че не им е приятно да ги наричате така, използвайки думата вие наранявате тях, а не себе си, ако имате поне малко човечност ще се засрамите и ще спрете да я използвате, какъв ви е на вас проблема. И дали на вас ви се струват причините глупави или не, това е ваш проблем и не ви освобождава от това да не ги наричате така, вие не можете да се поставите на тяхно място и да разберете как се чувстват, каква изгода имате като ги наранявате? На мен, ако някой ме нарече с мое глупаво звучащо галено име, което често се случва, аз му казвам да не ме нарича така, защото не ми е приятно, и е редно той да спре, независимо дали галеното име не е вид обида за него и не разбира защо се чувствам зле като това ми било “името”, което не е вярно, името ми има много други галени, има и цяла форма. Ще мисля човекът за злобен, ако много пъти му кажа, че не ми е приятно да ме нарича така, причинява ми болка и въпреки това той не спира да го прави или пък ми обяснява с причина защо било нормално и не болезнено, въпреки че за мен е. И така е и с черните хора. Просто спрете да се правите на глупаци. Като не искат да ги наричат така, не ги наричайте и не се обяснявайте както правите в темата, а и в живота. Защото не може да се поставите на мястото на тези хора и така нататък, всичко казах по-горе в коментара.