Споделена история от Други

Кой плаща за всико това ?
Здравейте. Ще повдигна една вероятно спорна тема, но по никакъв начин нямам целта да създавам спорове и конфронтации, нито пък да ръся пропаганда и дезинформация.
Последните 2-3 години забелязавам, че все по-стремглава се увеличава броят на тн. тролове -фалшиви профили във Фейсбук, които взимат активно участие в разпространинието на определени новини и събития, както и участване в дискусии в защита на определена страна. Разбира се винаги ги е имало, но в частност визирам политическите такива, по направлението Изток-Запад и всичко свързано с отношенията на страната ни с Русия и САЩ-Европа. Разбира се съвсем спокойно такива можа да се подминават, колкото и паразитни и настоятелни да са, но уви някой не можем да стоим безучастно на фона на гнусната им кампания, особено когато дързостта и лъжите преминат всички граници. Абсолютно съм убеден, че никой няма да тръгне ей така в свободното си време, с фалшиви профили да посделя новини и след това да навлиза във фермани в коментарите с някой, който възрази с написаното. Случва се навсякъде, в групите за фотография, домашни любимци, в квартаните групи, музикалните абсолютно навсякъде. В реалният живот има хора застанали и на двете страни, но във Фейсбук, съотношението сигурно е 95:5 в едната посока. А най-жалкото е, че от тези 95%, 90% са фалшиви профили. Например, в коментарите на някоя публикация, когато някой, кометентен и трезво-мислещ човек, реши да се включи, веднага му се нахвърлят 10 други, всичките фалшиви профили (Ще кажете от къде се разбира, че са фалшиви? Липса на профилна снимка, липса на каквото и да е на стената, 10-15 приятели или пък за профилна снимка е сложена такава на човек от сайтовете за stock изображения. Разбира се има хора релни прогили и подобен вид, но неможе всичките 10 коментрали да изглеждат по еднакъв начин... ). И общо взето трезвомислещият не манипулиран човек, който се опитва а аргументи да изрази своята позиция, осмян, заклеймен, изкаран глупав, че дори и мемета се правят с неговата снимка и близките от снимките на профила му... Хиляди хора стават свитедели на тези вербални погроми, но никой не смее да се опълче и аргументира на масата фантоми, което е напъло нормално. Кой прави всичко това? Някоя посолство? НПО-тата, чуждо правителство? Как действат толкова организирано и безочливо. Твърдата позиция, която заемата е уж твърда демокрация и Запад, но и съшевременно не уважават правото на избор на останалите. Имаш ли мнение различно не тяхното си почернен веднага? Не са ли те комунистите, а не хората, които уж те плюят?

Коментари

1.   Напротив, нямаш си и на представа на колко много хора животът им се върти именно около такива витруални групи из Интернет - там те намират поле за изява, намират "приятелства", или своите "5 минути слава" и т.н. неща, които в реалния живот никога не биха могли...
Тролове или не, те "инвестират" (разбирай - губят) много голям процент от времето си онлайн...

3.   Не е само Фейсбук а и Ютуб, навсякъде са, да аз вярвам че има много платени, е не са много но са с много кухи профили, оосбено на теми Русия/Сащ, там са дежурни, и да кой дърпа конците, ами тоя който плаща музиката,примерно голямите БГ политически партии си имат дежурни да ги хвалят или защитават, особено ГЕРБ, те са най гнусни от всички.

4.   Братушките се славят с това. А иначе, както №1 каза, би се учудил колко отрепки има, които друго не правят. Навремето се лутах из някой друг форум, стряскащо бе колко тъпи фиромски тролчета се моткаха наоколо. Стихнали са сега (дано гният в Ада), но сигурно други го правят другаде.

5.   Аз познавам и реални хора, които доброволно и безплатно пишат и споделят постове и коментари срещу ЕС, НАТО, еврото, ваксините и каквото още се сетите. Повечето обаче естествено, са тролове, платени от Русия, които заливат мрежата с постове и създават впечатление, че са много.
Като организират протест обаче, се вижда, че са 50 човека на кръст, а иначе в групите членуват хиляди :-)))

6.   До 4, не са само Руснаците, напоследък Евро-джендарите не им отстъпват, оосбено в Ютуб, явно се плаща инзвънредно, а забравих да спомена, че и в Сподели имам съмннеие за тролски теми, както и коментари, даже Мода беше споменал че няколко влизат с плаващ IP адрес, и е съмнително дали някой ще се занимава е така!