Споделена история от Други

Буквите ет и ят в старата българска азбука до 1947.
Привет. Забелязвал съм как преди българският език е звучал по същия начин, но се е изписвал по съвсем различен. Мислех, че слагат буквата ъ накрая ей така за нищо. А то било да се обозначи твърд ли е или е мек знакът. То буквата ъ идва като твърд знак, ние я правим да е ъ. А ь е мек знам. Слагало се е накрая на думата ако знакът е твърд, например пръстъ като пръст на ръката или крака. А мекият знак ь ако е мек. Например пръсть като почва. Луда работа. 1947 година го махат. Според мене тва е било пълно хабене на хартия и мастило и е по-добре, че са го махнали. Никой не е умрял. Но освен тях е имало две допълнителни букви в българската азбука. Ет и ят. Ят е било нещо като двойно е. Ползвало се е в нещо като преход. Преди хората са били неграмотни и не са говорели книжовен български. В Западна България са казвали дедо, бел, а в Източна дядо, бял. Ят се е пишело там където може да е едновременно и е, и я. Не мога да го изпиша, защото ще стане трудно да го прекопирвам, а и не знам дали ще ми пуснат темата. Приличало е на ъ. Другата буква ет е приличала на ж, но няма нищо общо с ж. Нещо между а и ъ май беше. Въобще сложна работа. Премахнати са 1947-ма година. Обявени са за “великобългарски шовинизъм”. Това е тъпо. Що за причина? Според мене истинската причина е била друга. На пишещата машина са заемали още 2 копчета. Ако беше останала до ден днешен това значи още 2 копчета на клавиатурата. И без това трудно е намерено място за 30-те букви, какво остава за 32? Същата работа с телефоните и таблетите. Аз се сещам и друга причина. С една македонка водим дебати в Инстаграм за разни неща. И ѝ бях обяснил за тези букви. Тя се смя и вика, че тва щяла да го научи когато Македония влезе в ЕС. Ами смешно е, но според мене тва е била истинската причина. Преди неграмотността в България е била много висока. Тези букви са сложни и изискват да им се обръща специално внимание. Когсто селяните ги видят, те ще кажат, че е прекалено трудно и няма да искат да ти учат. Ще си останат неграмотни. Това е била и целта. Простият народ се управлява по-лесно, лъже се по-лесно и се манипулира по-лесно. Това е и причината много писмени системи в света да бъдат толкова сложни. В руския език много често буквата о се признася като а. Във френския и английския лепкаш един куп букви, ама всеки различен звук си има свое собствено съчетание от букви. Арабската система е едни завъртяни драскулки, където даже на дигитални устройства се изписват ръкописно. Китайските йероглифи също са замислени с тази цел. Когато селяните ги видят веднага да вдигнат ръце, защото е прекалено сложно и да ходат неграмотни. Това е, усложнявали са писмената система, за да може хората да не искат да учат. Прост народ по-лесно се управлява. През 40-50-те в много части на света се извършва опростяване. Ето в България махат тези абсурдни безсмислени букви и правилата за ъ и ь в края на думата. В Китай опростяват хиляди йероглифи. Но мен нещо ме плаши. Образованието в България се срива и неграмотността се покачва. Това няма как да трае вечно. И се притеснявам да не решат пак да “опростят” азбуката. Гледайте колко хора пишат на латиница. Нарастващото циганско население дори не познава кирилицата, пишат на шльокавица. Може някой да реши да махне някои буквички, уж за да опрости азбуката. Да кажем буквите я, ъ, ь, ю. Ет и ят са премахнати, защото вече не е имало смисъл от тях. Но тези букви можеш ли дс ги махнеш?

Коментари

1.   Много се вживявате. И какво от това, че хората пишели на латиница? Това е въпрос на избор и Вие нямате правото да казвате на хората какво да правят... Говорите така сякаш в училищата децата пишат на латиница... А и наистина ли е редно да слагате всички българи селяни и роми под общ знаменател? Ще Ви изненадам - аз съм и ром и живея на село. Да ме виждате да пиша на т.нар. "шльокавица"? Не, нали? А и надали някой български политик ще хукне да ти опростява българската азбука... Господине, всеки в този живот си търси интереса. Сякаш в живота нямаме по-важни неща...

М16

2.   Това го има и в други славянски езици но вместо ь накрая слагат апостроф върху предхождащата съгласна например в чешкия за вкус казват хуть или изписано chuť, докато в словашки си е твърдо т накрая и изписват chut, но и те имат t' и l' в други думи.

3.   По-скоро ще премахнат пълен член, запетаи и разни други правила, което определно няма да е окей според мен, но чак пък букви не ми се вярва.

4.   "Според мене тва е било пълно хабене на хартия и мастило и е по-добре, че са го махнали. Никой не е умрял. "

Това "е" в края на думата "мен" също е хабене на мастило и хартия, но пак го изписваш, нали? Престани да го пишеш, нали не се умира от това? Къде пък толкова хартия и мастило спасиха, че да оправдаят смяната на правописа? А останалите ти дрънкания относно опростяването и подобни са доста интересни. Значи да махнем еровете в края на думите е позволено, но ят, юс, че и други букви, това вече е прекалено? Какви доводи освен хартия и мастило (все по-нищожни фактори в дигиталната ера) имаш?

Правописът, за който говориш е т. нар. Иванчевски правопис. Въпросният е бил вече опростен, по-ранната версия на правописът е бил Дриновският. Сега пак се умува кое още да се опрости, че да могат простичките грамотно да пишат. О, момент: все още има прости и неграмотни! Дори и след правописната реформа от миналия век, пак неграмотни и прости реват, защото пак им е сложно. Докога така? Направо да махнем писмеността и да почнем да мучим като говеда.

Грамотността на населението не се нагажда към най-малкия общ знаменател - въпросните ти "селяни". Ако се подпичкваш на най-неграмотните, езикът и грамотността на цялата нация спадат. Факт. Българската грамотност се е качила не защото са сменили правописа, а защото планираната икономика е имала нужда от повече образовани кадри. Тогавашната интелигенция го е казала прямо: как ограмотяваш, когато сваляш стандарта? Просто: не ограмотяваш реално, само снижаваш летвата, че да може повече народ да мине метъра.

Бих писал повече, но няма смисъл. Именно такива "практични" доводи довеждат до убиването на грамотността. Идиотия.

5.   Азбуката за която говориш идва от църковнославянския език. Това е езикът, измислен от св. Климент, наречен в чест на неговият учител "Кирилица", който даваме на Русия заедно с християнството през 10ти век. Скоро всички славяни започват да пишат на него. Уви, през съветско време координирано се променя правописа на България - махат се всички букви, които ги няма в руския - както и в Македония - измисля се нова азбука, като се махат най-българските букви от македонското наречие - "ъ", носовките, двойното е... И им се слагат сръбски еквиваленти. Така наглед дребни промени в езика ни водят до измиване на историята ни, забравяне на корените ни. Каквото се е искало от комунистите, за които националната принадлежност е враг, а родът - отживелица!

6.   Тезата, че конспиративно са измислили твърде сложен език, че хората да останели прости... Може да я измисли само човек, за когото книжовният език му е сложен по принцип... :D! Не, просто хората не са имали какво да ги разсейва така, и са могли да учат по-лесно ( :!

7.   Никой не може да ме убеди, че реформата (през 1945, не 1947) е била въведена защото правописът е бил прекалено труден преди това. Да бе, да. 32 букви е супер сложно братле, ама 30 букви си е перфектно!

А руснаците, горките, как се справят с техните 33 букви? Сигурно се мъчат като грешни дяволи на таблетите... Смях...

Днес, българската азбука изглежда като опростена версия на РУСКАТА. А някога е било точно обратното, и българската писменост е имала своя собствена идентичност.

На който му е интересно, да чете за руската реформа на правописа през 1918, след това за българската такава през 1922 и след това, "модерния" правопис от 1945, запазил се до днешно време.

Паралелите са ясни. Руснаците махат сума ти букви не защото на руския селянин ще му е супер лесно, а защото тия букви изглеждали "буржоазно". А буквата Ят много християнски изглеждала с това кръстче отгоре. Демек, реформата е от идеологически/политически причини изцяло. А ние ги копираме защото сме били подлоги, а после слуги, на Москва. Още по-голям смях.

А най-трагичното е, че махането на тези букви задълбочава различните български акценти. Това е улеснило обособяването на т. нар. "македонски" език. Един ако го е изговарял "дядо" а пък друг - "дедо", то и двамата са го записвали като "дждо". Оная буква дето приличала на уродливо ж се нарича Юс, между другото. Гадна буржоазна буква бате.

А един народ най-добре се манипулира, когато му се предоставят изкупителни жертви. Ако не са капиталистите, то тогава ще е провинциалиста, дето говори на меко.

Прочети 1984 на Оруел и виж до какво води опростяването на един език, също така. Абе въобще, заблудена работа...