Споделена история от Други

Относно жълтите стотинки
Здравейте. И вие ли останахте с впечатлението, че много магазини не приемат жълти стотинки? В смисъл, ако да кажем искам да платя нещо в магазина с жълти стотинки, то винаги продавачките ги отхвърлят и не ти дават желаните артикули... Аман, събрах вече огромен сак с жълти стотинки по 1, 2 (понякога и 5), защото имам усещането, че са вече "неизползваеми", въпреки че това са ПАРИ...

Коментари

1.   Никога не ми се е случвало да не ми приемат жълти стотинки. Е, разбира се, ако дадеш цялата сума в такива, може и да не ти ги приемат, но ако са малко на брой, не виждам проблем. Не виждам какъв е проблема, лека по лека да ги разтикваш. Ако всеки при всяка покупка даваш по 2-3-4 такива монети, все някога ще ги разкараш.

2.   Питай дали желаят жълти да ти ги направят на хартия. Понякога им трябват.

3.   Занеси ги в банката да ти ги оедрят.

4.   Обмени ги в банка.

5.   https://www.kaufland.bg/moyat-kaufland/uslugi/mashina-za-moneti.html

Готово!

6.   Не ги обменяй в банка, вземат минимум 10 лв такса, ай мерси. Върви в някоя аптека, там винаги им трябват.

7.   Не знам за колко време си събрал "огромен сак", но можеш да ги обмениш в банка. В касовият център на БНБ предлагат такава услуга, има някаква такса.

В магазините ги приемат, но зависи каква е сумата. Ако купуваш нещо за стотици левове, ще отнеме цял ден, за да ги преброят. По-добре ще е да не си губят времето с теб. Един частен търговец е в правото си и да ти откаже, а един клиент повече или по-малко е все едно. Лично аз съм си купувал с малки суми от жълти стотинки без проблеми.

8.   Дейба верно е. Всеки път като изкарам торбата със жълти стотинки и са недоволни че съм им губила времето и само една каса имало. А аз цяла година съм ги събирала за да мога да гавря плебеите по магазини.

9.   Н 6, това сериозно ли?
Баси, в Бг вече и за "добър ден" ти искат такси някакви..
Законно ли е или докато минава номерът?

10.   Номер 5, четеш пи финия шрифт?

"Сумата не се изплаща в брой. Срещу бележката ще получиш ваучер за пазаруване в хипермаркети Kaufland. Минималната стойност за зареждане е 1 лев."

Абе аре... не, мерси. Много ясно че няма да ти вземат такса, когато ти взимат ПАРИТЕ съвсем буквално и после ако искаш да похарчиш парите си, трябва да е само при тях.

Към автора: не съм оставал с такова впечатление, но от друга страна никога не съм пробвал да плащам нещо САМО с жълти стотинки. Прави си сметката предварително и давай точната сума. Да напълниш огромен сак ми говори, че не го правиш - нищо лично, не искам да те обидя, но си е въпрос на водене на сметка и финансова култура като цяло.

В портмонето ми никога не оставям да се съберат повече от 2 лева общо с номинал под 50 ст. Много често дори нямам. И все повече използвам дебитна карта - а като плащаш с нея, няма как да събираш стотинчици...

11.   В Кауфланда има машина, неудобството е че ти дава бон за пазаруване в самия магазин.
Иначе на всякъде ги искат но не цял сак разбира се. Ако обаче доплащаш стотинките точно, и последните 20ст да са в жълти никой няма да ти каже нищо. Май по скоро ти ги събираш и после търсиш наведнъж да ги дадеш нялъде, така е трудно да намериш касиер който да ги иска.

12.   Да, номер 9, в две банки питах миналото лято 2020, искаха ми 10 лв за обменяне, а нямах повече от 10 лв на жълти стотинки и 120 лв на монети от по 1 лев. Това, което направих да ги обменя, беше да си отделя 2 часа от времето и обиколих всичките магазини в квартала и ги разкарах - по 10 лв, по 20 лв, жълтите в аптека ги дадох.
Пробвах се в Кауфланд - наглярите ми казаха, че нямало да ми уедрят пари, но да съм ги оставела са ги преброят на касата и да съм се опитала да си напазарувам за 100 лв. Директно им казах, че не консумирам техни продукти, защото са с твърде ниско качество и това не ме устройва.
Номер 6

13.   Работя в чейндж бюро и винаги ми трябват , някой ако донесе веднага ги взимам

14.   Горе коментиралите са дали доста добри съвети, лично аз често пия кафе от кафемашини, те приемат по 5ст, та гледам да взимам кафе с по 5ст.

15.   Това, което предложи коментар 14 е добро, отделно според мен не е никакъв проблем да се плаща с няколко жълти стотинки (например 4 монети по 5, или 10 по 1) освен банкноти или бели монети.

16.   Аз монетите по 1 и 2 стотинки ги изхвърлям в кошчето.