Споделена история от Други

Христо Ботев за мен не е герой.
Здравейте. Забелязвам как в последно време българските национални герои лека полека се премахват от образователната система и на тяхно място попват да слагат тата Тюрк и някво други знайни и незнайни образи, които с нищо не са допринесли за България, даже са ѝ навредили. Тва нещо не е от вчера или днеска, а го е имало винаги. Някога децата са учели първо за Ленин и после за Левски. Аз съм чувал, че България имала много истински герои, но те били захвърлени в калта и се издигали паметници на някакви бандити. Не само герои, които не са герои, ами и партизани, които са едни предатели, промити мозъци и мизериите им до ден днешен ги ядем. Изразяват се със забравени невзривени снаряди, които като нищо могат да отнесат някой край. На един национален предател мавзолей сме му построили. Че даже и на руските болшевики паметници сме строили. Да кажа да Васил Левски, той не е ангелът какъвто го представят. Но все нещо е правел. Опитвал се е като за начало да събуди тоя заспал народ. Най-вероятно е бил масон. Но и фобри неща е направил. Само че има един друг не по-малко известен революционер, който според мене нищо не е направил. Христо Ботев. Аз не съм от онези тролове, които целят да обрзличават българската история. Една нация без герои не е нация. Само дето много нации имат погрешни герои. Какво е направил Христо Ботев за нас? Бил е гениален поет. И списания е издавал, които до ден днешен са актуални. Народа тогава е бил масово неграмотен и е хубаво да има грамотни хора като Христо Ботев. А дали? В Русия са го изгонили от гимназията защото не проявявал интерес към материала. Тогава не е имало комунизъм, но той е имал все едно комунистически възгледи. Чудел се как е възможно в Русия да има бедни богати? Малее, какъв русофил. Сигурно ако е бил станал политик след време в свободна България ако не са го били убили и сигурно е щял да я продаде на руските интереси. Но е казал, че всяко едно правителство е заговор срещу човечеството, което е вярно. Най-вероятно и той е бил масон. Подготвял чета да се бие срещу османската армия. Моля? Чета срещу османската армия? Тва е като самоубийство. Почва Априлското въстание, докато османската армия се разправя с бунтовниците башибозуците го удавят в кръв. Башибозуците са били освен турци също помаци, черкези, татари, цигани, шиптъри и кюрди. Тогава най-агресивни са черкезите, шиптърите и най-вече помаците. Ама на тоя прост народ помаците са му братя и за техните зверства набеждаваме чалмите. Христо Ботев е в Австро-Унгария и тръгва към България. Но как? Качва мъжете си на корабата Радецки облечени като градинари. Радецки е бил обикновено пътническо корабче. Христо водел 200 млади мъже на сигурна смърт. Отвлякъл кораба и заплашвал хората там с оръжия. Какво мислите означава откъсът от стихотворението на Вазов "Па си дума капитану с гол в ръката нож"? Като отвличаш кораб и заплашваш хората в него с оръжия какво е това? Няма да използвам думата "тероризъм". Тва е присъщо за едни не особено приятни кърджалийски субекти, които само знаят провокации да правят. Но Европа след това как ще гледа на нас? Като на някакви диваци ли щом цял кораб отвличаме? Но Ботев е искал да го направи красиво, за да привлече вниманието на европейските сили към страданието на българите в Османската империя. Когато гърците се вдигат на бунт Европа им се притичва на помощ. Заедно с Европата и българите даже отиват да помагат защото свободата тогава е била човешки идеал. Когато сърбите се вдигат на бунт абсолютно същото. Но когато българите се вдигат на бунт са оставени на произвола на съдбата и на милостта на османските кучета башибозуците. Христо съм чувал, че се напил. То въстанието е било потушено, но той още не го е знаел. Слизат на родна земя в Козлодуй. Преминават Врачанския окръг. Очкавали са много народ да им се притече на помощ. Но никой не идва. Защо, защо? И веднага, ама той народа е прост, народа е продажен... Да! Народът е прост и продажен, но не е това причината! Били се уплашили от зверствата на турците при потушаването на Априлското въстание. Какво зверства бе? Зверствата ги вършат предимно башибозуците и то в Южна България. В Северна България Априлското въстание дори не избухва. Едва ли хората във Врачанско са разбрали за кланетата толкова бързо. Тогава не е имало интернет, телевизия и каквото се сетите, че да видят веднага. Никой не се присъединява към четата на Ботев освен един единствен човек. И той типично по български се размрънкал. Ще ви кажа нещо. Няма и 10 години по-късно Сърбия напада България. И всички тези, които преди няма и 10 години са си заклюпвали врстите пред Ботев се включват в армията да се бият срещу сърбите. Явно не е причината в това, пе народа е продажен. Тва са 200 човека пратени на заколение. Млади мъже, които тоя праща на заколение. Те не се разбягват случайно. Защо да се жертват? Какъв е смисълът? И да, запознат съм с това, че Ботев оставил доведения си син и бременната си жена, за да се жертва за един народ, за който не си заслужава особено да се жертваш. Но е имало причина никой да не го подкрепи. Предаден е от бай поп. Интересно как тия все някой ги е предавал. Аз не съм чул нищо за нито един предаден или убит истински предател. Пресрещат го турците, убит е незнайно от кого, четата му е разбита, оцелелите се спасяват. По-добре да избягат вместо България да загуби още деца. Христо го оставят там застрелян и заклан. Идват и му обират трупа. Часовник имал, не знам кво имал. Бе откъде ги имаш тия неща? Но все пак по-добре от татарина Стефан Стамболов, който много се правел на революционер, а иначе по време на Руско-турската войма си прекарвал добре в хотел в Букурещ. После оставили семейството на Ботев без пари. Ами нека. Какво като са му семейство? Те с какво са по-различни от другите хора? Чакайте, изпуснах един еажен момент. Когато четата на Христо почне да се бие с турците какво ще стане в околните села? Там ще влвзат кръвожадни башибозуци. И какво ще стане? Един бандит умира. Със себе си води 200 млади мъже на сигурна смърт в откраднат кораб. А хората в селата? Башибозуците само са чакали момент да влязат в българските села и да почнат да колят и да грабят. Какъв герой е това? Масон, отвлякъл кораб, заплашвал беззащитни хора с оръжия, напил се, повел със себе си 200 млади мъже към сигурна смърт и застрашавал живота на хората в целия Врачанско окръг. Ебати героя! Тва не е никакъв герой! Тва е един предател! Нещо като Ники Вапцаров. И той е бил поет, ама и шумкар е бил и точно като Ботев е застрашавал живота на много хора. Поети били. Дайте богове да ги направим тогава. Никакъв герой не е Христо Ботев. Той е един предател.

Коментари

1.   Въпрос на гледна точка!

2.   От автора.
Пропуснах да кажа, че тука ше има много хора, които ше натрапват гледната точка, която натрапват агаряните без някой да ги е питал. Аз говоря обективно. Моля ви да не ми говорите са гледни точки и да ставате като подлогите на ДПС-то дето натрапват гледни точки без някой да ги е питал.

3.   По тогавашните закони,а и сегашните си е чиста проба терорист.Вие как му казвате на това-преоблечени като градинари на кораба и по средата на дунава слагат униформите,вземат оръжието и завладяват кораба?За мен си е класическа проба тероризъм,нали така,нека бъдем безпристрастни.Друг е въпросът,че няма законна революция и както и каквото да предприемат попадат под ударите на закона.Да,идеалист е.Но и терорист.Българин съм само да вметна,сигурно ще има значение.

4.   Ботев е бил гениален поет и мъжкар!
Само гений може да напише "На прощаване" и само истински мъжкар може да се въплъти в лирическият герой на тази поема и да иде на явна смърт- почти дословно както го е написал.
А ти със сигурност не си българин или поне тоя който те е правил не е- и не го бъркай с мъжа на майка ти!

5.   Това, което си написал, е опетняване честта на един доказал се революционер, патриот, писател и национален герой. Ти си плюнка в сравнение с него. Какво си постигнал, което да се доближава до неговото дело? Учител по български ли си? Знаеш ли руски? Румънски? Вероятно е знаел донякъде и английски и турски, сръбски. Публицист ли си? Виж в колко вестника е взимал участие? Ти имаш ли неговият гениален писателски стил? Национален герой ли си? Революционер?

Не, софийски дришльо!

Сега накефи ли се като ти се публикува "творбата"? Ако беше в друга страна, псувайки техен национален герой, патриот, революционер и гигантски писател, то първото ти съобщение нямаше да започва с "въпрос на гледна точка"!

Ама по-голям предател от българина няма. Левски и Ботев много добре го знаят това!

6.   До Модератора...
Това ли е момчето с Македония и подобните истории?

Ти как мислиш?

7.   За мен Христо Ботев е велик герой! Да жертваш живота си за страната и народа си, е героизъм!

9.   До 3 - Ако има значение, смяташ ли действията му за морално правилни или не?

10.   А скоро очаквам тема:"Българя трябваше ли да се освобождава"

11.   Момченца, по-спокойно. Гледали сте много американски филми и оттам имате проблеми с невроните.

Ботев и четата му не са терористи. Радецки не е унищожен, а и доколкото знам никой от екипажа не е пострадал. Единственото, което са направили, е да вземат контрол над управлението му и да го отклонят за малко от редовния му маршрут. Това, че "отмъкването" на кораба е било тероризъм, сте го чули отнякъде и сега го повтаряте като папагали, без да мислите въобще. А авторчето иска да ни убеди точно в обратното - чрез гледната си точка да ни покаже, колко е умен.

Не ти се получи.

13.   Абе авторе,

Насилих се да ти прочета словоизлиянията и пак нищо не разбрах. Липсва ти изказ, изпадаш в лирически отстъпления след всяко второ изречение и така ти се губи нишката на мисълта. Личи си че си седнал да си драскаш каквото и както ти падне и после направо публикуваш. Ми отдели повечко време бе, пич, структурирай си текста малко по-смислено, за къде си се разбързал толкова? Толкова ли не си писал съчинения и есета в гимназията? И натискай Enter от време на време, МОЛЯ ти се. Другите ти теми само ги скролвам и после направо затварям прозореца.

И да не се натрапвали гледни точки, викаш, докато ти си бил говорил "обективно". Верно ли бе? А тази твоя сентенция - "Христо съм чувал, че се напил." - за обективна ли я намираш? От кой си го чул туй, от комшийката ли? Или от бат Минчо, с когото сте пили ракийка в градинката пред блока вчера и е станала раздумка за Ботев?

Друг бисер от писанията ти: "Предаден е от бай поп." Ок.... :D И кой е този бай поп, ако смея да попитам? Да не би става дума за бай поп Ганьо Кръстьов Балкански? :D Нещо моШно си се объркал тук.

"Като отвличаш кораб и заплашваш хората в него с оръжия какво е това?" - Ми отвличане на кораб, к'во да е. Ти като си такъв спец по революционерската дейност, какъв по-добър план би предложил за ТАЙНО транспортиране на чета на българска земя? Всъщност капитанът на "Радецки" после пише колко цивилизовано се е държал Ботев. Никой не е бил наранен от отвличането на кораба. Добре, че се въздържа от думата "терорист", защото те КОНКРЕТНО нападат цивилни. Башибозуците са терористите на 19-ти век - наемници и нередовна войска в Османската армия, a самото им наименование, преведено на български подсказва за какво иде реч: "луди глави". Не са им плащали заплати, защото са разчитали на плячкосване и точно поради тази причина Априлското въстание е потушено брутално.

"Едва ли хората във Врачанско са разбрали за кланетата толкова бързо. Тогава не е имало интернет, телевизия и каквото се сетите, че да видят веднага." - Тоя па. Именно апостолът на Врачанския окръг пише писмо на Ботев с новини за погрома в Панагюрище и му е казал да отива в Сърбия. Ботев отказва и продължава с плана си, това поне на мен ми показва що за човек е.

"Масон, отвлякъл кораб, заплашвал беззащитни хора с оръжия, напил се, повел със себе си 200 млади мъже към сигурна смърт и застрашавал живота на хората в целия Врачанско окръг." - К'о да ти кажа, братле. Описваш "типични" българщини, ама и ти не си много по-различен. Ретроспекцията е най-лесна. Гледаш някакво събитие, виждаш че не се е получило и веднага започваш с критиките и именно в това българинът е най-добър. Най-големият спец. Голям спец е и да бъде скептик по отношение на съвременни събития също така - мърмори че нещо не е направено като хората, после като се провали заявява най-гордо: "Е, казах ли ви аз че няма да я бъде тая работа, а?" И после гордо кръстосва ръце на гърдите си, заемайки така, философска поза - глей го тоя колко е умен.
Обаче да очакваш такъв да измисли нещо по-умно и по-хитро и ВСЪЩНОСТ да го направи? Да положи усилия? Забрави! Акъл всеки може да дава. Самият Ботев описва такива като теб ето така:

"Пием, пеем буйни песни
и зъбим се на тирана;
механите са нам тесни -
крещим: "Хайде на Балкана!"

Крещим, но щом изтрезнеем,
забравяме думи, клетви,
и немеем и се смеем
пред народни свети жертви!"

Мисли за Ботев каквото си искаш, през оная работа ми е в крайна сметка. За мен Ботев е бил пламенен човек, начетен и твърдо убеден в своите идеали. Може и да е отвлякъл параход но го е направил галантно и учтиво - в писмото си до капитана и екипажа ги моли да не се съпротивляват, защото не иска да използва сила. Лично аз смятам, че всички от четата му са знаели предварително че може и да не се върнат живи.

Моята интерпретация е, че слязъл на Козлодуй не толкова да освобождава България, а като послание до всички българи: "Априлското въстание може да е потушено, но ето ни и нас, българските хъшове. Върнахме се на БЪЛГАРСКА земя, защото няма да се скатаваме докато избиват събратя и сънародници - и сме готови да УМРЕМ за това."

14.   Та сой си ти, авторе? В Китай има Негов бюст-паметник редом с Махатма Ганди
https://www.facebook.com/groups/733288440644002/permalink/845400049432840/?app=fbl

15.   Не знам от една страна наистина това си е тероризъм, но както са казали горе няма законна революция. Аз уважавам Ботев даже само заради това, че се е жертвал за народа. Обаче не уважавам хъшовете. За мен те не са направили нищо. Просто са отишли в Румъния и плямпат там, че искат да умрат за България. Същевременно пиейки и играейки карти. Аз съм и с гръцки корени не че има значение. Просто, за да се спестят евентуални въпроси.

16.   Душичке, на колко си години? 18 имаш ли?

17.   Не че нещо ама без Левски и Ботев терориста сега можеше да говориш на турски и да се молиш по 5 пъти на ден с лице към град Меха и надупен към цяла Европа. Нали, не че нещо, ама това си е оплюване на един велик човек, той се е опитал да се бори за страната си, дори и тероризъм да е, с това си писание доказваш само че си типичния българин. Без тоя терорист ти сега нито на български да си чел, нито да си писал тук, че дори може и да не си се родил без тези събития. Човека е направил революция с 200 човека, мъжки момчета до един, да, провалил се е но е опитал, а я ми кажи ти, би ли направил нещо такова или просто би седял кротко и би лизал задника на твоя господар? Някое манафско синче наследило наклонностите на баща си. Ще ти отговоря - Ами не, ти не би го направил, и дори повечето българи, особено такива мъжленца дето се ребедеят и мислят че като кажат нещо тотално обратно на реалността ще са герои. Ми не човек, ти няма да направиш дори опит да започнеш революция, камо ли да идеш да се стреляш с 201 човека срещу 2200 добре въоръжени и нахранени до един войника, добре обучени и вероятно вече заклали поне по 1 българин от твоя род, но ти така и така не милееш за родината и ще си мишкуваш в дупката, за какво да се разправяш. Стегни се и не пиши глупости по форумите, да бил е терорист, но революция без жертви и мръсни похвати не се постига. Ако беше учил история, щеше да знаеш че цялата шибана Европа е била против България да се сдобие със суверинитет, защото Турция е била важна търговска дестинация, само Русия застава твърдо "за" българския народ да бъде освободен, но Англия о другите големи сили натискат Русия и я спират от всякакви действия. Та така освобождаването се отлага с няколко години, докато не идва американски журналист, който описва всички зверства които вижда, тогава цяла Европа и САЩ са потресени от това което се случва, тогава вече Русия се намесва след като е продала Аляска на Америка и е имала достатъчно пари да започне война (не продават аляска конкретно за да имат средата за война). Та ако не е бил Левски, Ботев и онзи американски журналист, ти да си се казвал Мехмед най вероятно. Айде, събирай си акъла и учи история и не пиши повече подобни теми че посрамваш българската памет, гордост и чест, така и така ни тъпчат от всякъде, нека поне народа да е сплотен и да знае от къде идва и на къде отива, да знае че има с какво да се гордее.

18.   С какви тролове се напълни сайта... Аз просто нямам думи. Дори не прочетох тезата ти защото на 100% е пълна с простотии. От заглавието ми стигна да си извадя извод че това е просто един трол. Ах как обичате провокацията...

19.   По-голямо простотия не бях чела... май забравяш мотивите на човека и времената, в които е живял...

21.   Ха-ха Ботев тирорист. Ти видимо не си наясно изобщо с българската история ... Прочети за "Гемиджиите" да научиш що е български терорист! Прочети за "Аферата мис Стоун". Вникни (поне се опитай) защо се е стигнало до там и какви са били крайните резултати.
Как сам оценяваш общите си познания по история?

22.   Ботев е гениален поет и публицист, но никога не е бил приеман за член на революционните комитети, поради неуравновесен характер.

23.   Подкрепям автора. Нито познавам Ботев, нито Левски.

Каквото са направили, или са се опитали да направят е отдавна заминало и ако хората са "празнували" тяхната дейност, то е било валидно това само около 10-15 години след смъртта им.

И вместо българина да се концентрира в даскало усилено да изучава науки като математика, химия, физика и т. н.
Ние се кланяме до ден днешен на Ботев и Левски и протестираме защо "Под Игото" вече било пренаписано със съвременни думи...

Китайците за 40 години построиха от селски път с локви и бараки - Шенджен - небостъргач до небостъргач до небостъргач....

Докато ние българите удавени от патриотизъм се бием в гърдите че знаем кой е Левски, кой е Ботев и залегаме да четем така важното за развитието на България "Под Игото"

Затова сме толкова назад... Заради Левски, Ботев и "Под Игото"

Нема да се опрайм... ИТН за съжаление....

ХА-ХИ

24.   Номер 5, на теб само от единия патриотизъм ли ти се повдига самочувствието? ! Май си от онези, които нямат лични постижения, а се прехласват по отдавна мъртви хора, чиито действия дори не са ни освободили от турско робство. Дори Априлското въстание не ни освобождава. Привличаме вниманието на Европата, но на каква цена? Сума ти народ са изклани от башибозуците като резултат. Русия ни освобождава не от добро сърце, както се е заблуждавал Вазов, а заради интереси. После, след Освобождението, всичките идеали изчезват и се заменят с интересчийство и капитал.
Слез на земята.