Споделена история от Други

Смятате ли, че социалните мрежи влияят зле на психиката?
Както от заглавието прочетохте, бих искала да чуя мнението ви по тази тема.
Благодаря на всеки предварително, който го направи.

Коментари

1.   Не мисля, че отговорът е еднозначен (да или не). Ако някой те е натоварил психически в реалния живот, в мрежата можеш да се разсееш и отпуснеш. За съжаление по-често (поне на мен) се случва обратното - посещавайки социалната мрежа настроението ми съвсем отива по дяволите.

2.   Не знам на какво влияят. Имах преди десет години и скоро направих ФБ, е познай, приятелство ми предлагат постоянно не обвързани мъже. Натрупана се солидна бройка предложения, излъгах се да приема някои от тях, но общо взето мъжете се предлагат на всяка по-добре изглеждаща жена. И си деактивирах профила, по - добре да не си губя времето.

3.   Зависи какви хора и страници следваш. Всичко, което те натоварва спираш да го следваш и си разглеждаш останалото с кеф

4.   Да, според мен прекалено много се вживяват някои хора. Начи трябва да си снимаш вечерята и да я постнеш, после трябва като ходиш да бягаш да постнеш колко км си избягал, после като караш колело и тн... Все едно ако не го постнеш не си го направил. Търсят одобрение от външната среда прекалено много такива хора, но вътрешно са несигурни и това постване не им помага да добият увереност и сигурност.

5.   Всеки се хвали, а ти си губиш времето да гледаш поредните снимки на някой си, от някъде. Лично мен нито ве интересува, нито искам да знам, нито завиждам.

6.   До 3:

Въобще не зависи какви хора и страници харесваш. Излиза ти всичко, което има много харесвания и е популярно. Демек голи гъзове, цици, мъже курви, лесбийки, прикрити порно снимки и още всички извращения, за които се сетиш. Виновно е обществото, че слага лайкове и коментира такива снимки и клипове. Даже не е само в социалните мрежи. Я виж кориците на албумите на популярните изпълнители, виж концертите им, виж клиповете им в Ютуб. Навсякъде само голотии, отвратителни гъзове ни навират в очите.

7.   На психиката влияе зле некачественото родителстване, за което упорито се мълчи.
Социалните мрежи просто отразяват... Удобно е да се обвиняват социалните мрежи, а те са просто огледало. Аз профили в тях нямам само да уточня. Не ми е интерсно да се занимавам, а и на мен като номер2 не ми понасят навлеци.

8.   Пречат на реалната комуникация и объркват представите за общуване. Примерно една жена започва да си прави заключения за всички мъже, след като в рамките на един месец всеки ден получава идиотски съобщения от десетки неадекватници. Това толкова много замъглява съзнанието ни, че се отразява на реалните връзки и те примерно са тотално стерилни. Месеци наред дружба на целувки и държане за ръце. Плувам отлично във водите на тази тематика и нямам грешка. Може да се каже, че няма изглед това да се оправи за бъдещето.

9.   От 3 до 6

Аз съм доволна какво ми излиза, Защото например във фейсбук следвам главно страници, които пускат забавни за мен картинки/миймчета, докато в инстаграм следвам мотивационни профили, такива, които споделят информация за техния опит и съвети за едно заболяване, с което и аз се боря (а докторите не помагат), профили с котки и въобще си ми е добре, така че ако човек наистина вземе, че си поразчисти ненужните му неща, ще остане само позитивното и полезното. Алгоритъмът на социалните мрежи работи така че каквито неща гледаш, такива ще ти показва в изобилие

10.   Понякога много ме натоварва и дори ми влияе зле Инстаграм. Аз там нямам и много последователи, около 60 и няколко човека са, но не съм си изтрил профила, защото в него приложение общувам със сестра ми. Много се дразня, когато някой подаде заявка да ме последва (понеже профила ми е поверителен) и когато аз я приема и го последвам, човека спира да ме следва. Защо изобщо подава заявка, след като ще ме маха? И защо трябва аз да го следвам? Няма никаква логика.
Като цяло Инстаграм не ми харесва, но не съм си изтрил профила там, заради някои приятели и сестра ми.

М22

11.   Има една приказка "Не оръжията убиват хора, хората убиват хора".
Социалните мрежи са като нож. Един ще си нареже хляб и ще се наяде, друг ще се наръга.
От теб зависи как ще използваш социалните мрежи. За полезни неща, или да ставаш все по-зависим, антисоциален, инсел, justice warrior или каквото беше там.

12.   Има една приказка "Не оръжията убиват хора, хората убиват хора".
Социалните мрежи са като нож. Един ще си нареже хляб и ще се наяде, друг ще се наръга.
От теб зависи как ще използваш социалните мрежи. За полезни неща, или да ставаш все по-зависим, антисоциален, инсел, justice warrior или каквото беше там.

13.   Напоследък - да. Използвам само фейсбук и никога не съм го намирала за токсично за мен място, понеже следвам много страници и групи на интересни и обогатяващи теми, та и нюзфийда ми беше пълен само с такива публикации. Ако някой приятел качваше всеки ден едни и същи селфита или съдържание, което не ми харесва - просто спирах да го следвам. Напоследък, обаче, независимо от това, че НЕ следвам такива страници НЕПРЕКЪСНАТО виждам полуголи модели, кифли, новини за такива персони, къде полу, къде изцяло порнографско съдържание. Имам ниско самочувствие за това как изглеждам (както много момичета) и НЕ желая на всяка втора публикация да виждам такива образи, които пробуждат комплекси и гадни мисли в мен. И НЕ, няма как да изглеждам като тия, ако ще да се съдера от тренировки и глад и изтегля 100 кредита за джуки и гърди, нито пък смятам че е нужно всички да сме като по калъп с еднакви тела и физиономии. Затова и вече влизам рядко, повече гледам YouTube. А преди фейсбук ми беше приятно място, именно защото аз си го бях направила такова (чрез хората и нещата, които следвам).

14.   Важното е да спреш да следваш всичко, което те натоварва. Аз съм си направил на стената да ми се появяват супер яки неща, неща, които ме вдъхновяват. Изкуство, история, философия, политика, хубава музика. И съм елиминирал всякакви кифли, глупави и безинтересни хора. И въпреки това, пак е хубаво човек да не прекарва повече от 1 час на ден там.

15.   Не мисля, че социалните мрежи са разковничето за даден проблем. Те могат да допринесат за развитието му, но не мога да се съглася, че са в основата. Ако си затворен, асоциален човек, да, висенето по разните там фейсбуци, инстаграми може и до депресия да те докара, защото там можеш да се нагледаш на усмихнати хора, кой на море, кой из чужбина, кой с деца, друг пък си беснее по купони. И ако на теб тези неща ти липсват съвсем логично да ти повлияе на психиката.
Но ако ползваш социалните мрежи по предназначение или просто да поскролваш в свободното си време от скука, не виждам с какво биха навредили.

16.   Да. Лично аз се чувствах много по-добре, когато нямах. Единственото, което гледам там е някакви хора, които не спират да се снимат по почивки и екскурзии и да си разказват личният живот и преживяванията, както и да показват колко са богати, което със сигурност дразни много хора. Всъщност реалността е съвсем друга. Също така и не разбирам какъв е смисъла да снимаш всеки един хотел в който си и всяка една вечеря или пък новите си дрехи. Според мен тези хора са скрити комплексари и сега търсят внимание и слава и се опитват да станат известни. А и повечето от тях трият лошите коментари и хейтовете, което означава, че го правят точно за да бъдат харесвани от другите.

17.   Честно казано този сайт ме е натоварвал доста повече от социалните мрежи. Там е ясно, че всеки гледа да се похвали с нещо, но там хората ги познавам и знам проблемите им, които не са по-различни от моите.

18.   Според мен е напълно възможно да повлияят на психиката на някой, който минава през труден период или е подрастващ.

Разбиремо всеки гледа да се представи във възможно най-добрата си светлина - снимки от почивки, хубави места, естетически подбрани ястия, материални придобивки, усмихнати лица, мотивиращи цитати. На терория знаем, че животът на всеки е микс от добри и лоши моменти, но на практика през социалните медии виждаме едни тълпи хора, които живеят прекрастни животи. А нашият е един такъв, сив.
Не е казано, че всяка социална медия ще депресирва хората, но за жалост много от тях са направени точно с тази цел. Затова, ако имате проблем с това, според мен е важно да се преустановят хората и страниците, които следвате. Аз лично нямам проблеми с Фейсбук, Инстаграм или Тъмблр. Там дори и да попадна на нещо, което не харесвам, бързо мога да се оттърва от него и да не го виждам в бъдеще. Различна обаче е историята с ТикТок, където влизам главно, за да гледам разни мемета, но постоянно попадам на материали, които не ми влияят добре. Като цяло избягвам да влизам там, но е строго индивидуално при всеки. Стойте далеч от неща, които ви стресирват.

19.   Да! Аз преди имах много социални мрежи, но се напълниха с негативни хора, пълни с омраза и завист. Обичах социалните мрежи и ги използвах да избягам от истинският си живот, защото по това време бях тормозена в училище.
Постоянно е пълно с негативизъм и фалшиви хора. Имах една съученичка която ме тормозеше много и като я попитах защо го прави тя каза "Защото не те искам в този клас и искам да се махнеш колкото се може по-бързо!", а аз какво и бях направила с това че си мълча и си седя на чина тихо не знам. Е може и да е защото тогава бях единственото дебело момиче в класа(за това страшно ме тормозиха). Но знаете ли какви работи публикуваше във фейсбук? "Тагни най-добите си приятели." "Тагни хората които направиха твоята 2015 велика"(голяма ирония, защото първо ми каза че иска да се махна от класа, а и защото тя направи моята 2015 кошмарна) и ме тагваше. Споделяше и публикации от сорта "Сподели ако си против тормоза в училище!". Хората в социалните мрежи са толкова лицемерни и двулични.
Зарибяващо е за жалост. Колкото и да мразиш социалните мрежи ти просто искаш да скролваш още и още. Заради това вече имам само инстаграм и снапчат(и фейсбук който не ползвам, ама ми трябва от време на време за важни неща). Щях да изтрия социалните си мрежи, но имам интернет приятели с които няма как да мога да общувам ако ги изтрия.

20.   17, странно е доброволно да влизаш в сайт който те натоварва. Освен ако нямаш някакви мазохистични наклонности. ;)

21.   20 - всеки има такива, ако не си го разбрал досега. За съжаление всеки от нас е и жертва, и агресор, което си личи и от твоя коментар :)

22.   Прекаляването със сигурност влияе зле. Стигнеш ли до там да живееш в и за социалните мрежи, имаш сериозен проблем. Да погледнеш снимките на приятел е ок, но да скъсаш отношенията си с приятел, защото не ти е лайкнал поста или 10005 снимка, е "Хюстън имаме проблем!"
Това като с всяко друго нещо, да изядеш 1 бонбон е супер, да изяждаш по 1 кутия всеки ден не е. Лошото е, човек се увлича и накрая прекарва цялото си свободно време там.

23.   Да. Създава нереална представа за реалния живот.
Първо, от страна на личните познанства- вашите познати показват най-доброто от преживяванията и вие си мислите, че на всички живота им тече прекрасно, а САМО ВИЕ сте най-зле. Не е така. Не вярвайте на нищо видяно в социалните мрежи, животът зад завесите е като на всеки друг- върхове и низини, радости и тревоги.
Второ, което е НАИСТИНА увреждащо, е алгоритъма (напр. на Фейсбук, за другите- не зная), който представя само фийд, който е в съответствие с вашите предпочитания, харесвания и не-харесвания, страхове и тревоги (така се продават илачи, случайно появяващи се пред очите ви). По този начин, не виждате истинския свят, а само неща, съответстващи на вашия мироглед. Прекрасно място за разгръщане на множество псевдо-научни твърдения. Фейсбук е Унищожител на обществото. Той е и сила, с изключително влияние. Не вярвате ли? Пример, защо не сте се ваксинирали, за да оживеете във време на пандемия, каквато не е имало от Испанската Инфлуенза от 1918 г насам? Хората не вярват на науката, а на Учени, завършили Фейсбук Академията на Дезинформация!
И каква глупост е сами да си пишете досието и да ставате сам доносник на себе си! Следствените агенции не са сънували по-голяма благодат. Населението забравя недалечната история.

24.   автор
Благодаря на всеки, който сподели мнението си :)