Споделена история от Други

Някой има ли опит с freelance bg? Копирайтинг?
Здравейте! Имам страст към писането, отдава ми се още от дете. Научих и чужд език и искам да го превеждам. Хем за да си поддържам знанията, хем да ги подобрявам с времето. Нямам професионална квалификация в тази насока и стаж, защото от бачкане по заводите не остава време за друго освен къпане. И да имаше, едва ли бих записала нещо такова. Да си го кажем честно, езиците и писането у нас ги нямат за абсолютно нищо, а на мен не ми се стои образована и въпреки това без пари. Уча съвсем друга специалност, не ми харесва грам, но съм принудена, за да си осигуря по-добро бъдеще. Но да се върнем на копирайтинга. Искам да си намеря допълнителна работа, свързана с това, нямам особено много претенции на каква тематика. Стига ми това да се занимавам с нещо обичам и от което да печеля. За основен доход знам, че не става, поне не за всички, но наистина много искам да работя в тази сфера. Регистрирах се на фрийланс бг, но е пълно с филолози, преводачи, учители и т.н... Освен това всеки там има родител някакъв чужденец, знае по 10 езика и е живял в 50 държави... Тоест конкуренцията е повече от жестока. Общо на сайта има 40 000 "специалисти" и аз никога няма да се вредя. Нямям стаж, но какво от това? Човек или може да пише, или не. Все едно да търсят певец с опит. Както и да е де. Струва ли си да се мъча да търся работа на този сайт или да се откажа? Други подобни има ли? Къде мога да си предлагам услугите?

Коментари

1.   Здравей, аз работя като копирайтър в момента. Започнах пред 6-7 години уж като на шега, бях и студентка и спешно ми трябваха пари. Опитвах различни неща и се оказа, че съм добра в писането. Стартирах точно през freelance. bg платформата. Отначало писах отзиви по 10ст, докато навляза в занаята. След което преминах към къси статии и ревюта, при което заплащането ми се увеличаваше. Взех някои и друг проект между другото, който нямаше нищо общо с копирайтинг, но това е друга тема. Винаги сама си определях заплащането. Най-големият ми проект бе на доста сериозна тематика и точно в него се научих на най-основното в копирайтинга - SEO оптимизацията на текст и как да включим определен брой ключови думи в текст. Ако владееш това, заедно с правилното структуриране на текста - заглавия, подзаглавия, подподзаглавия и т. н., то цената се увеличава в пъти. Важно е да можеш да структурираш дълъг текст и да бъде смислен. Тайната на добрия копирайтър е умението да задържа вниманието на читателя, да го насочи към някакво действие или услуга. Много е важно също така да пишеш грамотно и без правописни грешки.

Няма да те лъжа. В началото нищо няма да изкараш и няма да можеш да се издържаш от това. В момента след тая пандемия е някакъв ужас. Всички копирайтъри и повечето проекти са за големи риби, все опит искат, богато портфолио, текстове написани и публикувани... Ако искаш за в бъдеще да се развиваш обаче е добре, особено ако те бива в писането. Но веднага няма да започнеш да печелиш добре. Моят съвет е да си намериш работа и междудругото до поработваш и фрииленс колкото за стаж и допълнителен доход. Ако можеш да пишеш добре, ама наистина добре - грамотно и без грешки на английски или някакъв друг чужд език, ще имаш голям плюс пред всички. Но ако ще драпаш нагоре само с български, трудно ще е. Казвам трудно, но не невъзможно, когато има желание и хъс всичко се постига.

2.   С това мислене си вредиш много.
Освен това всеки там има родител някакъв чужденец, знае по 10 езика и е живял в 50 държави...
И това са пълни преувеличени глупости и ограничаващо вярнане. Какво катто родителя е чужденец и какво, като някой е живял в чужбина, и че някой уж говори добре езика. Факт е, че хора които никога не са стъпвали в чужбина говорят и пишат перфектно, и такива, които живеят с години са много зле с езика. Факти. Не смесвай нещата, освен това писането на чужд език, означава доста високо ниво, доста прочетени книги и работа върху изказа. Ми тя една циганка цял живот е живяла в гетото, ами давай да пише есе на български, ами не става. Моя позната преводач, оформиля някакви документи за развод и чужденецът с майчин съответния език, онелял от стила и какви думи са използвали, е да но тази жена цял живот учи, завършила е филология, куп квалификации и какво, като на него езика му е майчин, никога няма да и стигне нивото.

3.   Трябва да можеш да правиш нещо специфично.
Аз започнах преди години в баш фрийланс сайта- големия.
Няма да забравя първите ми 100 долара изкарани...

Разбира се апетита идва с яденето. Постепенно под 100- 200 лв за час не се хващаш изобщо.
Но фрийленс работа е просто само докато направиш контакти с фирми и си направиш ДДС фирма.
Когато създадох достатъчно контакти, продадох Топ фрийленс акаунта си за 10 000 долара.

4.   До 3 - Защо си си продал акаунта? А и не е ли нелегално?