Споделена история от Други

Традиция или нещо друго?
Здравейте! Винаги ми е бил интересен стилът на старите хора. Примерно моята баба е на 90 години, от село е, но цял живот си е носила една черна кърпа на главата, тя ги сменя - ту кафяви, то черни. Не ги сваля и когато спи също. Тя ми е казвала, че не е хубаво жените да им се виждат косите нацяло според религията, така е било по тяхно време и особено по селата. Исках да я питам още много неща, но за жалост тя е на легло от няколко месеца и не искам да я притеснявам много много, понеже виждам, че като че ли няма сили да говори. Вие какво мислите по въпроса - дали е традиция, или пък както съм чувал от баба ми - от християнски съображения?

Коментари

1.   Според мен пък напротив питай я, за да я разведриш. Като не говори, мисли само за здравословното си състояние.

2.   Да, това е християнска традиция. Може би идва от там, че жените когато влизат в църква, трябва да са с покрити глави, т.е. с шал или кърпа на главата, а мъжете да са гологлави /без шапка/. В Русия и бившите руски републики това се спазва и до днес. Моята баба ми е казвала, че това е за да знае мъжът, че над него е Господ, а жената - че над нея е мъжът й и над него е Господ. От там се е пренесло и в бита на много християнски народи - когато момичето стане на възраст за женене, вече трябва да излиза с покрита глава, това е знак, че е пораснала и е станала "мома".

3.   Християнство е! Традициите освен обичаи включват и религия. Черната кърпа не я е носила цял живот, черно носят онези жени които са загубили роднина (съпруг дете). Като малка е носила бяла кърпа, след като се е омъжила е носила цветно. Булото на сватбите е същия обичай.

4.   Според мен, когато са работели едно време на нивите, това е било най-доброто, което са имали, за да се предпазват от изгарящото слънце.
Но да не ги свалят, не съм чувал подобно нещо. Една от моите баби също си слагаше подобни кърпи на главата.

5.   Защо за хрстиянските баби няма проблем, а за мюсюлманските има?

6.   До 5 политика, с цел разделение в обществото.

7.   Не е проблем с кърпите, а с бурките. Но пък с маските няма проблем. :)))

8.   Не е само християнска традиция, дирите на дамските кърпи се губят някъде дълбоко в древността. Кърпи, воали, че и шапки (за по-заможните нации) носят доста народи по света, независимо от религията. Освен по практични причини, те се ползват и за израз на семейно положение, емоции (празник, жалеене) и т.н. Сега, когато хората почти не работят на открито си губи смисъла да се носят, затова и почти никой не слага.

9.   Номер 2, това, което пишеш не е вярно. Забрадката символизира смирението към живота като цяло, което е основно в християнството. Мъжете са без шапки, защото мъжките шапки са съвсем друга форма и махането им показва същото.
На нивата също са били със забрадки, за да се пазят от слънцето.

10.   И обичай, и мода.
Напоследък гледам, че започва да се връща като мода... Макар, че на запад тая мода реално никога не си е тръгвала.