Споделена история от Други

Защо украинци се допускат без документи
От сигурен източник знам, че митничарите имат инструкции от по-горе да не им искат никакви документи и щом са с украински регистрации, директно ги пускат. Това не го разбирам. Едно време изтезаваха сирийци, за дето нямат документи, а сега умишлено не им искат. И не е въпроса само в управляващите, ами самите обикновени хора имат подобен двоен аршин. Каква е разликата? Че едните са черни, другите - бели? Ама едните били терористи, други - майки с деца. Е, да, ама и сред украинците има мъже. Срещу подкуп всеки украинец може да напусне страната без значение забраната и да върти гюбеци по нашите чалготеки, без да му пука за войната и да прави пиянски мутренски изцепки, да бие лекарите в спешното и да повтаря как сме му длъжни, понеже той бягал от война, както често се случва с мъжете бежанци/бегалци. Но нали той е бял и християнин, нали влиза в страна със скъп джип през парадния вход вместо да е принуден да минава през реки, гори и да прескача огради, понеже на митницата ще му стопят лагерите, за него няма проблеми. Той не може да бъде мутра, не може да е терорист и на него документи не му трябват, виза не му трябва, нищо не му трябва и може да си влиза и излиза, когато му скимне и да си прави пиянските изцепки.

Нямам нищо против да влизат хора, които наистина имат нужда от помощ и които ще се държат подобаващо, но измежду тях тук се изсипаха мутрите на Украйна и вече от няколко души чувам, че са правили проблеми и се държали като типични мутри.

Коментари

2.   Съвсем типично по балкански ще си намерят боя някъде. Който каквото търси го намира рано или късно. Като всяка война обикновените хора ще страдат.

3.   Едната от причините властите да не им искат документи е заради демографията. Всички искат работна ръка в това число и България.

4.   Медения месец много скоро ще свърши. Приятел приятел, но сиренето е с пари. Те много скоро ще го научат по практичния начин.

5.   Тук се изсипаха най-големите им утайки сред мъжете и жените и ще стане страшно. Жалкото е, че нашата “мила” родина им дава такива привилегии, каквито ние - работещите за нея никога няма да видим. Просто някак си не е справедливо.. С моя мъж (аз -25, той -27) все повече се замисляме дали да не се махаме от тая държава докато все още е време и нямаме дете.. просто вече не се издържа, няма спокойствие, единственото което ни задържа тук е малкият ни бизнес, граден с многоо труд. Все повече наши приятели също мислят опции за напускане на родината, все млади и кадърни.. а на наше място какви хора влизат..

6.   5, едно време като ямахме деца с жена ми, мислехме да емигрираме. От много претегляне така и не го направихме, решихме да чакаме по-удобен момент и т.н. После ни се роди дъщеря. Както вероятно се сещаш, с дете съвсем не е лесно да емигрираш. Та мисълта ми е, ако ще емигрирате, направете го, ПРЕДИ да ви се родите дете, защото не че не може и след това, но става доста по-сложно. Детето трябва дс еадаптира и то, да учи език наново, да пропуска година в училище, да се нагажда към съвсем друга образователна система, ако е пък в първи-втори клас, става още по-зложно, защото на никъде или ако е около 8, когато трябва да се кандидатства, губи ценно време, в което трябва да се подготвя максимално добре, вместо да се занимава с учене на език, местене и свикване с нова култура.

Така че за вас сега е момента да търсите начин да го направите, докато не е чак толкова сложно. После ще родиш направо там, ще се устроили, ще си направили място малко или много и ще е много по-лесно за детето, а и за вас. Защото вие с дете да отидете, за работа ли да мислите да си намерите, за квартира ли да мислите, за бюрократщина и документи ли да мислите, за училището на детето ли, за какво по-напред?

7.   7, така е, ако зависи от моя мъж до сега 100 пъти да сме се махнали, но аз някак си чисто по женски съм много привързана към родителите си..

8.   7, от сега ти казвам, че никога няма да го направите. Тръгнеш ли да мислиш "ама родители, ама работа, ама образование", значи 99% няма да го направиш никога. С времето човек уляга, свикнва (дори с мизерята) и все по-малко му се правят промени. Особено с деца, с вече някаква дори минимална кариера, забрави. Защото вие леко ще се устроите и в България и няма да ти се иска тепърва на 30-40 да плюеш на всичко постигнато макар и малко да е и да почнеш наново от нулата с език, приравняване, работа, кариера. Просто много би ти тежало да минеш през всичко отначало. Освен да ви опре ножа в кокала и да изнемоггвате, че от зор да се приинудите, но няма да е най-забавното преживяване и 2-3 г. ще минете през огромен стрес, за който няма да искаш да си спомняш цял живот.

Точно на тази възраст ви е най-удобното време да го направите. Сега не го ли направите, после хептен няма да го направите.

Няма лошо, разбира се, въпроса е да си направите избора. Дали искаш да мизерстваш цял живот и да се сблъскваш с ежедневна ганьовщина (което в един момент много почва да тежи с времето), пък да си до родилите си, макар че те родителите така или иначе са до време и не може цял живот да им стоиш до гъзовете. Или да се виждате в годината един път на живо и да си чужда в друга страна с чужд език, с който да се кълчиш години, докато ти стане комфортно да го говориш, но пък да живееш като нормален човек и с дете да не се налага да избираш зимата дали да стоиш на не толкова топло или по-скоро да лишиш себе си от нови обувки примерно, от каквито имаш нужда, за да може децата да са добре подготвени за училище от към дрехи, учебници и непрестанните пари, които събират от училището.

А това с родителите ти може и да е подсъзнателна причина, а всъщност да е те е шубе или да не исакш да излизаш от зоната си на комфорт. А едно отиване в чужбина няма какво да се лъжем, си е сериозен дискомфорт и стрес първите месеци и дори години.

9.   8, Тук за сега не живеем зле финансово, но не се знае до кога ще е така.. просто в нашата мила родина нещата са много несигурни и няма спокойствие. Тя по всякакъв начин се опитва да унищожи малкия и среден бизнес.. в нормална държава моята професия е около 3-4 пъти по-високо платена, което си е една сигурност. С много труд и усилия успяхме да си сбъднем мечтата и си купихме малка къща с двор в София (за ремонт беше, вече доста направихме по нея) миналата година, малко преди безбожно да скочат цените на имотите, а сега всеки ден гледаме как мечтите ни угасват и каквото и да имаш и да правиш, с кофти управляващи не се живее. Последната година, две хората се озлобиха страшно много и някак не ни е май мястото тук.

10.   Защото голяма част са напуснали екстремно и или са оставили документите си вкъщи в бързината или просто вече са инищожени поради една или друга причина.

11.   Възмутеният българин написа на родния си език "бегАлци",
хахахаха!

12.   11, никъде не съм казал, че съм българин. И това го видях и аз, след като написах темата, но вече я бях пуснал. По невнимание е, не от незнание. За небългарин пиша доста по-грамотно от повечето българи. За това ли намери да се хванеш и това ли е най-важното в темата? Коментарът ти е дребнав.

13.   До 11 - Доста са дразнещи подобните на тебм, дето се хващат за една грешкат, тотално откавайки да коментират даден коментар, да отговорят на върпос или повече. Ако им е удобно - дай, дай натискай, пиши 400 реда отговори ако може, ако може, ръси селски евтин сарказъм, прави се на ударен, на умен, ама ако нещо, дето не ти се приказва - тален игнор и квот таквоз. Не е ли нещо, да покажеш, къф е тъп другият, изобщо няма смисъл да се коментира.