Споделена история от Други

Стигат ли ви парите дотолкова, че да не ги чувствате като проблем
Здравейте! Темата, която искам да засегна е предвид увиличението на цените. Също има поговорка, че парите никога не стигат. Интересно ми е при Вас как усещате нещата. Отрази ли Ви се кризата? Парите проблем ли са Ви? Успявате ли да заделяте? Успявате ли да си позволяте почивки?

Коментари

1.   За стигането ми стигат, но вече не мога да пестя толкова като преди.

2.   Проблем са. Работя достатъчно много , но заплатата ми е малка/но сигурна/. Засега успявам да си покрият нуждите за храна и сметките, но за глезотии и спестяване не остават. А нямам деца. Не пуша и не пия. Не ми се мисли, ако възникне някакъв сериозен здравословен или друг проблем.

3.   Да. Каква криза?

4.   не са проблем :) имаме си, даваме и под наем и така, проблема е .. бедните... те страдат

5.   Винаги съм си правила сметката, сега още повече. Пари има, колкото да не умрем от глад. Гледам да не хвърлям храна по никакъв повод. Цените нарастват всеки ден. Една Шопска салата отива към 10лв., което е абсурдно, но такива са времената. Дрехите са от втора употреба. Разходи по деца и училища няма. С две думи харчим за храна и зъболекар от време на време.

6.   Лошото е, че повечето хора в България едва свързват двата края и практически сега с доходите си са поне 30% по-бедни спрямо миналата година по същото време, когато цените на ток, храни, горива и материали не бяха толкова надути. Не ми се мисли как успяват да се справят повечето пенсионери с тези жалки пенсии... Дори и семействата с деца и двама работещи родители често не успяват да живеят нормално и си позволяват само по една почивка годишно.
За храна, ток, наем и почивки пари се намират при мен, но засега ми е невъзможно да спестя около два милиона лева с цел започване на собствено производство. Работя по въпроса и се опитвам да не харча пари за излишни покупки.

- Кифлоприземител

7.   Стигат ми да си вземам добра храна, да плащам сметките, да поддържам 27-8 годишна кола и да излизам чат-пат. Нито мога да си заведа семейството на море вече, нито някъде другаде. Харчовете следват един след друг и не питат. И това при 2000 лв заплата в София, със собствено жилище. А има хора с по 800 лв. Но като изключим това, че ядем вкъщи почти каквото ни се прияде, като цяло гола-вода. Тъпо ми е да се жалвам, ама такива са фактите просто.

8.   За момента да, справяме се добре, остават и за почивка, и за ремонти. Цените обаче много се повишиха и това не е добре.

9.   За последните около 2 г. всички храни са поскъпнали с 50 до 100%, някои дори повече. Понеже наблюдавам цените, ще дам конкретни примери за магазините, от които аз пазарувам в моя град.

Сирене от 5-6 лв стана 9-12. 100%.
Яйцата от 18 ст. станаха 30. 66%
Хлябът от 80-90 ст., стана 1,80 лв. 100%
Доматите/краставици - от 2 и нещо -> 5 лв. 100%.
Колбаси качествени - 25 -> 45 лв. 80%.
Мляко - 1,80 лв ->3 лв. 66%
Кис. мляко - около и под 1 лв ->1,50 и нагоре. 50% плюс
Олио - 2 -> 5. 150%.
Шоколад Милка - 1,20 -> 2,50. Над 100%.
Картофи - 0,40 ->1,40. 250%.

Горива - 50%.

Ток, вода - 20-30%.
Дрехи, обувки - 100%.

Животът като цяло в моя конректен случай поскъпна с около 60-70% за последните 2 г. Заплатата ми се вдигна с 23% за този период, а на жена ми - с под 20%. Като цяло съотношението ми между доходи и разходи се е влошило с около 30%. Т.е. аз съм с 30% по-беден в сравнение с преди 2 г. Повтарям 30% само за 2 г.

И знаете ли кое е най-жалкото? Че това се случва, без да съм намалял работата си, без да съм станал по-малко полезен на работодателя си, без да съм намалил стойността, която давам. Даже напротив - през това време съм станал по-опитен.

Инфлацията е скрит данък. 30% за 2 г. Все едно заплатата ми е намаляла с 30% при равни цени на стоките. 30% са това по дяволите. Все едно ако цените не се бяха променили, преди 2 г. ако съм взимал (съвсем примерно) 1500 лв, сега да взимам 1050 лв, при положение че върша същата работа.

Страшното е, че всички икономисти и показатели са единодушни, че инфлацията не само няма да намалее скоро, ами тепърва ще ускорява. Т.е. ако за последните 2 г. сме обеднели с 30%, вероятно следващите 2 г. ще обеднеем с още 50%.

10.   Не сме богати, но от доста време разполагам с МНОГО ПОВЕЧЕ пари, отколкото мога да изхарча аз и семейството ми. Това обаче не ме е спасило от нерви и несигурност, защото сме на заплати и нямаме някакви сериозни активи, на които да се опрем, ако останем без работа. Един среден медицински проблем и оставаш без нищо. Направих медицински застраховки, обаче се оказа, че застрахователите просто не плащат. Съди ги, ако искаш.

Та просто парите не те спасяват. Трябват си реални активи и най-вече голям семеен кръг / близки приятели, които могат да ти помогнат при нужда.

11.   Вие осъзнавате ли какво е да си обеднял с 30%? Това е все едно да продължаваш да работиш 20 дни в месеца, но вече да получаваш заплата за 14 дни, а останалите 6 дни да работиш безплатно. Ей това е инфлацията за поседните 2 г. Или ако щете да работиш целогодишно, но да за последните 4 месеца от годината да не получаваш заплата. Как ви се струва?

Ако на някой не му плащат от януари до април всяка година, въпреки че пак си работи, този човек ще нададе вой до небесата, ще съди работодтеля и т.н. Ако му увеличат данъците драстично и започната д аму взимат още 1/3 от разполагаемия доход, пак ще нададе вой. Обаче когато същото нещо се дължи на инфлация, всеки си трае, макар че касае всеки един от нас. Инфлацията някак се приема за естествено явление и едва ли не никой не е виновен за нея и просто трябва да стягаме коланите, да търпим и да чакаме поне да разхлаби хватката си (то е ясно, че няма да изчезне напълно).

Истината е, че инфлацията не е естествено явление, но понеже е присъствала в живота ни от няколко поколения, на нас ни е вменено, че без нея не може. А тя се създава съвсем умишлено и на всеки човек дори с елементарни познания по икономика му е ясно.

Това е най-обществено приемливия данък, срещу който почти никога никой не руптае активно, а само пред телевизора, но го плаща тихо и кротко. Всеки ден. И той не се удържа на заплата, нито при подаване на годишната данъчна декларация. Той се удържа всеки път, като влезеш в магазина, всеки пък, като си платиш тока, заредиш гориво, купиш тетрадки на детето за училище и т.н. Той не се удържа на куп, а по малко. Днес отидеш да пиеш кафе и си плащаш левче данък, след обед платиш тока, айде още 5 лв данък, утре купиш хляб и кофичка кисело мляко, айде още левче данък, вдругиден 5 и т.н. и затова никой не го забелязва. Просто свикваме с него и го приемаме за ежедневние. Като го плащаме на вноски по левче-два никой не го забелязва, но като теглиш чертата в края на годината е повече от данък общ доход. Това е много успешен маркетингов трик. Като си купуваш телефон, вместо служителя на А1 да ти каже, че струва 1000 лв, ти казва, че на изплащане ще е само 1,30 лв на ден в продължение на две години. И ти си казваш "еее, 1,30 лв къде не съм ги дал днес. Ще пия едно кафе по-малко - голям праз".

13.   Семейство с едно малко дете в София. Общ доход със съпругата около 5000 лв. Ипотека - 900 лв. Сметки - парно, ток, телефони, интернет, гориво - средно около 800 лв. Храна,дрехи - 1000 лв. Детски стоки, лекарства - 300 лв. Забавления - няколко излизания на заведение в месеца, детски кът, подаръци за рожденни дни и тържества - 1000 лв. Останалите няколкостотин левагледам да скътам. Разходите постоянно се увеличават и натискат бюджета. Имаме 2 автомобила и скоро ще се разделим с единия- по - неикономичния, с оглед икономия. Та това при нас положението. Дано не продължаваме с тази дива инфлация.

14.   Не изкарвам кой знае каква заплата - 2300 чисто, ама горе долу парите стигат ако не се правят разхищения. Миналата години със същата заплата се чувствах богат - можех да заделям пари за простотийки, сега в края на месеца ми остават 200-300 лв. Това при положение, че живея сам, в евтина квартира с хазяйка и нямам никакви големи кредити освен студенсткия такъв. Не ми се мисли за хората които имат семейства, изплащат жилища или коли и бачкат за 1200-1300 лв. Някои от тях даже казват че това била прилична заплата през 2022-та в София, умът ми не го побира.

17.   Аз съм от Варна! И си знам моя си град, не ме интересува София! Имаме си море, Морска градина, Делфинариум! И при нас работят хора! Някои са на минималната, други не! Зависи и какво работиш! Има и доста млади семейства! Някои работят и от дома, както стана вече модерно! И си вадят хубави пари! Затова имат и по 3 деца! Е, не във всяко семейство! Имат си и кучета! Просто наблюдавам отстрани! Няма как с една заплата да гледаш 3 деца, куче, да плащаш ипотека (освен, ако не е наследство), да пазаруваш, да имаш кола (не че всички имат)!