Споделена история от Други

Иран изглежда по-добре от София
Натъкнах се случайно на "вървене из иранските улици". Много обичам да гледам подобни видеа, вкл. и кадри от началото на 20. век. Някак сюрреалистично е.

Та очаквах Иран да е някаква ислямска дупка - хора с чалми, кирпичени къщи, забулени от горе до долу жени и т.н. Обаче се изненадах доста. Кадрите от метрото са си абсолютно европейски. Ако не знаех къде се намирам, нямаше да предположа, че е Иран. Улици, сгради и тем подобни... всичко си изглежда доста модерно и нормално, даже София е в пъти по-голяма дупка, а уж сме в ЕС. Само дето повечето жени са с шалове, не са напълно забулени, но не е нещо фрапантно. Че то Лондон изглежда повечето като африканска страна отколкото Техеран.

Техеран си изглежда нормално от това, което видях. Небостъргачи, заведения, хубави коли. А уж Иран е бедна и изостанала страна. Гледах в numbeo-то съпоставка между София и Техеран. Там средна нетна заплата 480 лв, но и доста по-евтин живот. Но пък по-скъпи наеми. Уж трябва да е мизерия, но не е. Може би са снимали само богаташките места. Макар че пък в метрото едва ли се возят богаташи.

Не знам, но защо според вас се получава този разрив - уж бедна страна, а изглежда нормална, доста по-нормална от София.

Коментари

1.   Преобърна ми се представата за света. Според нумбеото Габороне има същия стандарт като София, а уж е дива Африка. Същите заплати и същите цени.

В стрийт вю дори Мускат, Оман не изглежда по-зле от София. Багдад също не изглежда по-зле.

Вече се обърках кое е Африка, кое ЕС и кое Близък Изток.

В нашите представи Африка, араби итем подобни са дива Индия, а ние уж трябва да сме една идея по-добре, все пак сме в Европа.

Явно прекалено много ни е вменено, че всичко извън САЩ и Европа е пълна дупка.

2.   Защото Иран си беше развитеа, светска и по-свободна от нас страна, поне до 1978-а, когато една интересна и прекалено сложна за обяснение тук революция, ги върна доста назад. Цари мнението, че защото Иран не е в добра позиция днес, там е пълно само с умрвено изисотанали ислямисти, но както сам си видял, не е точно така.

Сега, не казвам, че е перфектно и всички са прекрасни хора, но все пак не са и някакви иостанали диваци, дето са открили наскоро огъня.

3.   По добре са от България, като имаш предвид войните им.
Цените на наеми които виждаш са за богати чужденци в центъра на столицата. Там обикновенни иранци не живеят под наем. Докато семейството не построи къща на младия мъж, никой няма да даде дъщеря си да му бъде съпруга. Като под семейството се разбира всеки не само майка му и баща му, а братя сестри баби дядовци всички чичовци и лели, събират пари за материали, от момента в който момчето навърши 12г, до тогава са му купили парцел, на 16-17г вече има къща според възможностите на семейството и така за всяко момче в семейството, а момичето, което ще влезе като съпруга на младия мъж, носи обзавеждането, мебелировката, плочки за банята и т.н. Между годежа и сватбата се обзавежда домът в който ще живеят. Разбиранията са различни.
Дали е мизерия? По този показател, същото като в България, покрай забележителностите извън центъра на града, водопади, езера и др, хвърчат стари торбички, и пластмасови чашки и бутилки, чисти се в центровете на градовете и се коси тревата да е красиво и до там. Дали имат кирпичени къщи, имат разбира се, но да си признаем и в България има хора, които живеят в кирпичени къщи, разбира се тези къщи не са в столицата.
Иран си е бедна и изостанала, точно колкото България, имат си ски писти близо до столицата, в същото време много голям процент от хората работят за много ниски заплати и малък процент работят за високи заплати. Средна заплата която си видял е фалш, 2021г средната заплата е 750лв, като да платиш всички сметки на жилище 85кв.м., в такава големина жилища живеят повечето, струва под 50лв, ток вода отопление всичко. Те са най големия износител на шам фъстък в света, но от земеделие без евро субсидии не се печели кой знае колко, както знаеш.

4.   Забравил съм да пейстна линка

https://www.youtube.com/watch?v=ECsCs9Vxio0

5.   Иран има по-нисък ИЧР и БВП на човек от България и то осезаемо по ниски, а се къпят в петрол. Не гледай напудрени центрове на столици!

6.   5, а я ми кажи малко като излезеш от главните улици на София, де попадаш? Точно в София, извинявай, ама и асвалтирани улици понякога няма... А за мръсотията да не говорим.

А към автора, не вярвай толкоз какво пишат нашите, че и западните медии... Затова си се изненадал. Във всяка държава, всеки международен блок я има пропагандата колко супер е у нас. България конкретно, освен ако нямаш IQ под 60, ти е пределно ясно, че след идването на т.н. демокрация, всичко се продаде и занемари. Културата на хората пропадна, та дори чисто няма кой да пази. Но дори и в страни като Щатите се говори колко занемарена им е инфраструцтурата, просто си имат други приоритети хората. Като примерно да образоват страни като България и Афганистан отностно джендърите... То и това иска пари.

7.   "Иран изглежда по-добре от София" - ми нормално, Иран е 85 милиона, София я има и милион ....

8.   Ти чак сега ли го разбра? Че той Техеран винаги е изглеждал по-добре от София. А Иран определено не е държава от Третия свят. Да, ислямска диктатура е, но от началото на Исламската република през 70-те години на миналия век са построени десетки университети. И по времето на Мохамед Реза Пахлави, последният шах на Иран, Техеран също е изглеждал доста добре. Защо е така? Ами иранските политици не са по-малко корумпирани от нашите, но иранците определено много си обичат държавата и са големи патриоти, за разлика от нас. Там има и закони. Убиец, изнасилвач, наркотрафикант, тях не ги оставят просто така. Чувал съм, че им прилагали метод с едно камионче с куки,ка отзад и въже, вързано за куката. Жестоко, но има дисциплина. Заплатите хич да не ги мислиш. Иран си има производство и заплатите им може да са 2 и 3 пъти по-ниски от нашите, но нещата са в пъти по-евтини. Иран е държава с много дълги традиции. Рядко е бил завладяван, а дори и да го завладеят почвали да се “поперсийчват”. Дори един ирански министър на културата мисля, че беше така се похвалил пред Нешинъл Джиографик преди време. Имат много богата култура. Иран през последните около 200 години никого не е нападал. Но е бил нападан много пъти. И тъй като всички там са патриоти, дори корумпираните им политици, нормално е да се стараят държавата им да изглежда добре. Че крадат е ясно, но поне не са пуснали държавата през просото, за разлика от нашите. Генетично е доказано, че са пълнокръвни потомци на Ахеменидската (Персийската) империя. Някога 60% от цялата култура в света била концемтрирана в нея. Има останали храмове на хиляди години. Способни са да създават и умеят да съхраняват това, което създават. Иранците не са прости хора. Общо взето Иран също е корумпирана държава, но политическият ѝ елит не е марионетен като нашия. Освен това са 80 и няколко милиона. Как очакваш в големия Техеран да бивеят в кирпичени къщи? Иначе има и такива, но като цяло държавата им е много хубава. И като народ са много хубави. Не са някакви расисти, каквито медиите се опитват да ги представят. Бива ги да въртят държава. Просто след идването на Ислямската република малко като че ли поспряха да пропагандират своята култура и културни постижения, но това скоро няма да е така. А те имат много богата култура и интересна история. Персийското котенце нали беше най-популярният домашен любимец в света? Просто малко пропагандирането на културата им е поспряло и за сметка на това недобронамерени сили насочват пропаганда срещу Иран и залъгват хората, че това е държава от Третия свят и там живеят някакви обитаци. Не се оставяйте да ви лъжат.

9.   И аз се изненадах как Клатови в Чехия изглежда по-красиво от прехваления Казанлък. А пък Карлови Вари е такъв лукс и стил на сградите че почти все едно е Монако по богатство. Пък Братислава по модерно развитие и небостъргачи бие и София, че и Виена вече.

10.   Изненадани сте, защото медиите ви промиват мозъците. Не е случайно, че спряха достъпа до руски медии. Иранските ги забраниха още преди години.

11.   Двама украинци си говорят на КПП "Дуранкулак"
-Олеле виж какви порутени сгради и разбити улици,сигурно докато сме пътували Путин и тях е нападнал...
А другия му отговаря:
-Не бе,България е в ЕС и НАТО.

12.   Във всяка столица има красиви и лъснати места за представителни снимки. Мога да постна снимки от Тирана, на които изглежда красив и поддържан град с достолепни сгради, строени от италианци, но се сещаш, че те са малко на фона на целия град, да не говорим за страната като цяло. В Истанбул местни са ме водили в квартали, в които ако те пуснат отнякъде, ще решиш, че си в Италия или Испания, нищо общо с шума, мръсотията и блъсканицата в центъра. Но тези места са за местните, не са туристически.
Така че човек трябва да се разходи навсякъде, за да добие представа за града/държавата, не само по видеа из нета, където е снимана най-уредената част.

13.   Не искам да ти засенчвам новооткритието, но дори Северна КОРЕЯ са по-добре от нас. Смятай за какво говорим.

14.   13, да, бе, Северна Корея е раят на земята :-) Като пишете тия глупости, вярвате ли си? Най-вероятно не си мърдал по-далеч от Софето, за сметка на това обаче гледаш клипове във фейса и се смяташ за експерт :-)

15.   Не си бил там, а си гледал онлайн. Та да ти кажа как стоят нещата. Преди години доста пътувах към Индия и преди първото си пътуване, реших да разгледам района около хотела в гоогле стрийт. Изглеждаше направо като модерен европейски град, широки улици, бизнес сгради... Няколко дни по-късно бях там и все едно бях в някакъв кошмар. Мръсно, пренаселено, невъзможен трафик, просяци, дребчии...
Така, че преди да обявиш Иран за по-модерена държава от половината европейски такива, иди на място и виж и тогава пак пиши.

16.   От 9 за да не обвините в чуждопоклонничество, въпреки че обожавам Чехия ще кажа, че пък аз се изненадах колко красиви са Силистра и дори малкия Тутракан. Абе хора, там никой турист не ходи, а за мен са топ градове у нас, имат стари сгради във Виенски стил, както и във възрожденски. Високи ТВ кули и разбира се Дунава. А в същото време се промотира Казанлък, който ако не е празника на розата и Шипка е един скучен индустриален град без никакви стари или класически сгради. Наистина необяснимо как никой не ходи в Тутрака и Силистра за туризъм. Дори красивия Ловеч е забравен за сметка на доста по-безличния, но по-посещаван Плевен.