Споделена история от Други

Колко пари харчите за храна?
Колко пари месечно заделяте за храна? Колко отиват в магазина, колко по ресторанти и кафенета и колко за fast food и поръчки за вкъщи?

Какъв процент от заплатата ви отива за храна?

Колко пъти на ден ядете? Наяждате ли се или често ви се случва просто да сте хапнали нещо?

Парите ви стигат ли ви за храна?

Коментари

1.   Да, стигат ми. Готвя вкъщи. Не съм смятала може би около 500/600лв на месец. Доста вървят. Добре, че не съм с минимална заплата.

2.   за 3ма човека 1200лв храна не сме се лишавали, но и цените се качиха и стигнаха 1200лв преди бяха до 1000лв но нали... инфлация

3.   Не знам точно. Може би 250-350 лв за храна на месец. Заедно с кафета и всичко.
Fast food не обичам. Аз не ям месо, майонеза, горчица, кетчуп и т н. т. от които fast food-a изобилства. Не си поръчвам храна в къщи. Готвя си или си правя салати. Понякога ходя в любимата ми пицария или веган ресторант или на по някоя бира с приятели.
Иначе хапвам сутрин - овесена каша или смути с банан, ядково мляко, мака, рожков и авокадо.
На обяд си нося на работа нещо сготвено, салата или сандвич.
Вечер гледам да не се тъпча, пак да е някаква салата, сирене, плодове и чаша вино. Обичам да хапвам шоколад. 2-3 кафета или чай на ден.
Ако много изгладнея през деня хапвам брускети, ядки, филия с лютеница, чипс и т. н. т.
Не ми е проблем да си взимам храна, но определено не ми е приятно, че всичко поскъпва.

4.   М 24

На месец отделям за храна около 300 лв.

Това е само за мен.

Аз съм на режим може да се каже, така че ям едни и същи неща и съответно давам еднакви пари всеки месец. Като казвам режим нямам предвид, че се филмирам за калории и грамажи, просто ям едно и също. Занимавам се и с няколко спорта, естествено непрофесионално.

Придържам се към този режим, защото:
-Харча по-малко пари
-Винаги знам какво ще ям и не губя време
-Режима ми е здравословен и ми набавя достатъчно хранителни вещества

Няма да влизам в подробности, за закуска ям банани, овесени ядки с мляко и яйца. Ям 2 пъти в деня пилешки гърди с ориз и евентуално зеленчуци и 4тото ми хранене е или риба с картофи, или спагети, или примерно свинско. Преди лягане ям и една извара. 4тото хранене гледам да го въртя да има разнообразие, а някой път ям и навън. На седмица давам около 70лв.

5% от заплатата ми отива за храна, но конкретно само за мен. По кафета, ресторанти и подобни места за безделници ходя много рядко, предимно на срещи с други хора.

Съветвам всеки да следва някакъв такъв режим.

5.   Нищо не заделям предварително. Нямам определен бюджет за храна. Решавам какво ще купувам седмица за седмица, едната може повече неща, другата по-малко. Пазарувам обикновено 2 пъти седмично.
За миналия месец: ресторант - 35 лв, кафенета - 0 не съм ходила, fast food - 10 лв, поръчки за вкъщи - 0, не съм поръчвала нищо от над година сигурно
В магазина: 60 лв седмично в две пазарувания (само храна нали говорим, без хартии, омекотители и тн. ).

За тези две пазарувания 60 лв купувам:
- зеленчуци за салата 5 лв (по избор - краставици 2лв/кг, домати 2. 50 лв/кг, зелен лук 0. 60, айсберг 1. 70, маруля 1. 30, чери домати).
-месо за готвене - примерно свинско 6. 50, бутчета 4. 50, крила 6. 50, дробчета 3. 50, пилешко филе 800 гр за 8 лв, риба 13 лв
-помощни продукти 15 лв - нещо от тези: картофи 1. 20, гъби 2. 50, моркови 1. 50, тиквички, ориз 3 лв, макарони/спагети 2 лв, олио, сметана, доматено пюре, яйца и тн.
-прясно мляко 2. 50, кисело мляко 2 бр 2. 40 лв, филе и кашкавал за сандвичи или нещо за мазане, хляб 2 лв
-сладко и залъгалки 5 лв - бисквити/ шоколад/сладолед

Ние сме двама, какво ядем след това в рамките на 1 седмица:
- закуска - примерно филийки с филе и кашкавал тост/ филийки с нещо намазани/ мекици/ пържени яйца/ кисело мляко
- правя 1 супа (пример: таратор, леща, гъбена супа, пилешка супа или др. ) - тенджерата събира към 7 купички
-правя 3-4 други основни и гарнитури общо- 1 месно и 1 постно или отделно месо и гарнитура или манджа и аламинути(примерно свинско с картофи, пиле с ориз, пържени тиквички с млечен сос, месо със зеленчуци, риба с печени картофи, паста, месо със сос и картофено пюре, миди, сърца или гъби в масло и т. н. ) Една тава/тенджера събира към 5 нормални порции
-правя 1 сладко нещо - кекс, кремчета, друг десерт

3 вечери ядем супа основно десерт. 2 вечери основно салата десерт, 2 вечери ядене, което не се нуждае от гарнитура - спагети/мусака/гювеч и тн. Като си нося от същата храна и на работа, обядвам супа към 12 ч., малка порция основно към 2 ч. Т. е. ям 4 пъти на ден основна храна и 3 пъти залъгалки/сладко/плод/към 11. 00, 15. 00 и 19. 30 ч.

Равносметка: към 260 лв на месец за двама закуска вечеря моя обяд. 40 лв храна извън вкъщи на база предния месец. Приятелят обядва на работа отделно от тази сметка - значи сигурно дава 150 лв за храна на месец за обяда само
Част от сметката е платена с ваучери за храна

6.   Много

7.   След инфлацията близо двойно повече харча за храна в сравнение с преди нея. Преди един обяд излизаше около 8 лв, а сега между 10-15 лв, средно 12. На фаст фууд не ходя, защото досега не съм срещал българи, които могат да подържат хигиена на работа. Всеки си бара мръсния телефон, касови бележки, мръсни опаковки, тоалетни, чували с боклук, пари и със същите ръце пипа бургерите или дюнерите. Като изключим, че е крайно гнусно, неморално и неуважително към хората, аз не искам да ме заразяват с паразити и патогени. Никога от българи не вземам храна която не е минала през огъня. Никакви свежи салати, бургери, дюнери. Не разрешавам даже да ми ръсят храната с пресен копър или магданос в ресторантите. Мизерията е пълна и на никой не му пука. Ям по три пъти на ден. Сутрин 3-4 лв за закуска някакви плодове, обед в ресторант средно 12 лв прасвам някоя пица супа излиза толкова или нещо от обедно меню 2пърленки пак излиза толкова, но сега като е горещо времето се отбивам след това и в Берьозка и си вземам 6 броя Сваля(студено сирене в шоколадова глазура) което е най-якия десерт 1 л студена грузинска лимонада Натакхтари с вкус на круша, касис или Йегермайстер(любимата ми) и там оставям още 9 лв. Като се прибера си правя салата или вземам сръбска наденица от Била и там още към 3-4 лв и какво излиза към 25 лв средно на ден за храна. Ако пропусна Берьозката излиза средно към 16 на ден.

8.   Много отиват за храна. Купувам качествена храна, не био, защото нямам възможност, но от по-скъпата, доколкото може да е качествена, де... Накрая нищо не остава :)

9.   За трима души у нас, някъде 550 лева вече заминават. В "кошницата ни" влизат

- Домати
- Краставици
- Лук
- Маруля
- Айсберг
- Яйца
- Суджук за готвене
- Котлети
- Пилешоко
- Риба (доста рядко)
- Кайма
- Паста
- Подправки
- Мляко
- Сметана
- Кашкавал
- Сирене
- Зехтин
- Масло

Естествено, че не се купува всеки ден. Процентово е малко, защото имаме хубави доходи. Така или иначе, не сме много по яденето, но ако ни паднат доходите, не мисля, че ще може да свием с много, без да минем само на ориз, паста, хляб и картофи.

10.   Досега не бях го смятала, но сега като пресметнах е може би около и над 600-700 лв на месец във всички случаи. Скъпо си е, но не трябва човек и от храна да се ограничава. Гледам все пак, за да не пълнея и заради стомаха да не прекалявам....
Не готвя, купувам си основно приготвена храна от вън, сладкиши. Понякога си поръчвам с доставка, но не мн често.

11.   28% от годишните разходи ( за 2021 ) са ми за храна, като това включва вкъщи и излизане навън ( но без храна по време на почивка защото това е отделно). Като сума е 412. 72лв средномесечно. Като процент от заплата всъщност е 14. 5% средномесечно, защото го ударих на спестяване миналата година бая :Д