Споделена история от Други

Как възприемате псувнята?
Здравейте!
От доста години сме с моя приятел.. Често ми псува като се ядоса или се скараме.. Последния път не можех да се справя с един щепсъл, трябваше да извадя кабела от контакта...
Каза ми, че съм ,,недъгава'', псувайки ме.

Аз тряснах вратата и си тръгнах...

Зная, че някои хора просто така си псуват, без да влагат кой знае какво, но ми е обидно, и някак си не мога да го приема...

Какво мислите за този случай?
Как вие възприемате псувнята?

Коментари

1.   За мен псуването е признак на ниска култура и лошо възпитание, не харесвам хора, които го правят, а мен, ако ме напсува някой със сигурност няма да ми види очите повече. Най-малкото показва неуважение на приятеля ти към теб, нищо чудно следващият път псувнята да е придружена от шамар.

2.   От житейска гледна точка - като признак на ниска култура, вреден пример и навици.

От духовна гледна точка - като признак за ниско ниво на осъзнатост/духовно развитие (неовладяни негативни емоции/енергии, които спонтанно се избълват в околното пространство, без да си дава сметка за последствията върху околните - това е все едно като се ядосаш да пръднеш силно като слон). И въобще, човек, който позволява външни за него причини да разбалансират вътрешното му равновесие (да се "ядоса", да "побеснее") има още много хляб да яде в това отношение.

От естетическа гледна точка е отвратително, а като отношение към някого ("скъп", "любим" човек!? ) е направо немислимо!

Ако не резонираш с този човек, т. е. ако не споделяш и не приемаш отношението му към теб и към живота по принцип - по-добре си върви. Той НЯМА да се промени (или поне не толкова бързо, колкото ни се иска).

Тряскането на вратата и демонстративното напускане, като реакция, не е много по-далече от псувнята, но поне е малко по-сдържано и по-неперсонализирано изпразване на отрицателна емоционална енергия...

3.   Никога не бих псувал момиче, особено ако това е моята приятелка???
За мен този не е мъж! И едва ли може да се разчита на такъв като него...
от какво се ядосва... не искам да си помислям какво ще прави ако се случи нещо по-сериозно...

4.   То и аз си псувам ей така без да влагам някакви по-особени емоции, но никога не псувам приятелите си, а още по-малко бих напсувал човек, с когото съм обвързан...

5.   За унизителна намирам псувнята.
Баща ни ни е наказвал винаги за псувни. Неговият баща е бил алкохолик и е псувал много, мрази го това много. Възпита ни да мразим псувнята. Това е признак за лошо възпитание, неуважение, култура и отношение към теб.
За съжаление, сестра ми попадна на такъв тип. Прави компромис, уж не било от значение, но хората отстрани я съжаляват. Като се скарат я нарича „тъпа п.. ка“, праска врати, всякакви псувни следват, знае хиляди обидни думи, с него не може да се говори, не може да се дискутира или спори - веднага си тъпа п.. ка, идиот, копеле и т. н.
На хората им е толкова неприятно с него, излага те навсякъде, че почнаха да изолират и сестра ми заради него, да не я канят никъде. Стои си вкъщи и си слуша сама псувните и обидите.

6.   Авторке ще ти дам съвет макар да не си искала. Ако те псува на родител от женски пол можеш да постъпиш така: отивате на гости у вашите сядате на масата и по време на вечеря съобщаваш на майка си "мамо извинявай но вече ми омръзна "Петьо" иска да прави секс с теб и ми го споменава по три четири пъти седмично" отначало всички ще опулят очи но виж как никога повече няма да те псува. Можеш да предупредиш родителите си но ако не ги предупредиш картинката е незабравима /личен опит/.

8.   Охх като почнете с вашите предразсъдъци... все едно през живота ви не е излизала от устата някоя и друга мръсна думичка. Хората са много изнервени в днешно време и не мисля, че когато човек си позволи това неволие означава, че е признак на ниска култура и т. н.
Все едно на Авторката не й и се е случвало да псува? !

9.   Само хората от ниските социални прослойки псуват, в България за съжаление няма такова разделение, та съм чувала и лекар да псува, останах като тресната с мокър парцал. Да не говорим, че ако псува всеки път, когато се ядоса за нещо, и ти ще започнеш да псуваш след време(доказано е, че двойките си взаимодействат с речника и започват да употребяват еднакви думи и изрази). А ако решите да създавате дете и то ще почне да псува, защото ще гледа от татко.

Лола

10.   8, има разлика между псуването като такова, например да теглиш една майна на идиота, който те е изпреварил неправилно и който не ти е никакъв и не го познаваш, и това да псуваш любимия си човек, този, който уж обичаш и уважаваш. Честно, дори и не мога да си представя приятелят ми да ме напсува. Още при първия такъв случай моментално ще се превърне в бивш.

11.   От 8 към номер 10.
Така си мислиш миличка! ;)

12.   Мисля, че приятелят ти е простак и селяндур!

13.   10 да ти кажа, че "да теглиш една майна на идиота, който те е изпреварил неправилно и който не ти е никакъв и не го познаваш" Особенно когато любимата ти и детето са в колата ти е най грешното което можеш да направиш. Първо този към който е насочена псувнята нито ще те чуе нито ще му пука за твойте мисли и емоций. Второ детето ти с времето ще възприеме за правилно да напсуваш някой ако не си доволен от поведението му и ще псува съучиникът си за детски глупости, съученикът му съответно ще се научи и той да използва тези фрази и така твоята псувня заразява доста голяма част от обществото, защото порасналите твое дете и съучиниците му ще псуват любимата си когато не са доволни от нейните думи действия. А след време като чуеш внук си да псува приятелката си ще се чудиш от къде е дошло, ние сме културно семейство.

14.   Номер 8 е доста разбран/а по темата с псувните :) Явно не му/и пречи да го/я ругаят, предлагам дружно да му/и теглим една ;)

15.   Хахахаа убивате ме вие "примерните".
Не съм казала да се псува на ляво и на дясно. Грозно е наистина. Казвам, че се случва на човек и не е толкова фатално. НО вие разбира се сте "безгрешни" и през живота си не сте допускали да ви се случи.
Номер 8.

16.   Това говори, че е невротизиран простак, на който му липсва елементарно възпитание и уважение към половинката си.

17.   Като цяло е признак на лошо поведение, но като се замисля, псувнята е понякога закачка като за добро утро- и мен са ме бъзикали така, приех го като поздрав а не като обида - но вече като се скарам с някой и псува, правя забележки давал съм акъл на кого ли не, после мен обвиняват че се карам с хората,

18.   Липса на възпитание, самоуважение. Манталитет. Псуващите са един еснафски манталитет хора, който не ми допада. В случая те е обидил, не напсувал, но пак е тъпо. Псувнята е със сексуален подтекст.

19.   "Аз тряснах вратата и си тръгнах... "
Браво! Правилно си постъпила! Хич недей да съжаляваш! Тоя, въобще не те заслужава, нито пък ти трябва! Разкарай го, без окото ти да мигне, без да изпитваш нито грам угризение на съвестта!
Бий му шута и край!
Той се е опитал да те унижи по най-бруталния и долен начин, и да накърни твоето достойнство!
Простак! Вън и край!
Бий му шута и далеч от тебе! Никакви компромиси!
Тук не може въобще да става въпрос за приятелство, нито за любов! Не се заблуждавай! Този човек, не ти е приятел и никога няма да бъде!