Споделена история от Други

Как ще се връщат огромните ипотечни кредити в бъдеще?
Здравейте, от известно време се занимавам с недвижими имоти в София и ми прави впечатление голямата простотия, лакомия и алчност, както на строителите така и на голяма част от клиентите.

Давам пример от последните дни - новострояща се сграда близо до центъра, още се копае изкоп за основите, а 70% от апартаментите са разпродадени на цени над 2000 евро за м2.

Въобще не ми е ясно с какъв акъл обикновени хора теглят по 150-200 к евро кредити и как мислят да ги връщат. Всички се побъркаха с тази измислена думичка инвестиция, която е по-скоро "заробване" и "дълг до живот".

Хайде, строителите са ясни - строят, защото имат поне 200-300% надценка и се печели много, но техният бизнес се върти точно от балъците с кредитите, дето им ги плащат тези цени!

Въпросът е с какъв акъл средностатистическия човек им се хваща на въдицата и защо не е на жълтите павета, за да измете имотна мафия и покровителстващите ги общинари?

Банките много добре знаят, че тези огромни кредити дето са раздали с по 20-30 годишна давност голяма част от тях са неопогасими. Те знаят, че за 30 години поне 5 пъти ще си останал без работа, може и сумати други кофти неща да се случат и трябва да си голям оптимист, за да мислиш, че винаги ще може да си плащап вноската навреме.

То е на принципа на застраховките. Застрахователят ти поема риска срещу събитие Х, У или В, срещу определена сума. Но забележете - застрахователят не те застрахова за "всичко възможно" в живота, а само за 1, максимум 2-3 неща в пакет! И за период от най-много 5-10 години!

А банката, точно наобратно - чака 30 години всичко възможно лошо да се случи на огромна част от глупавите й длъжници, за да може да им прибере и имотите и парите с все лихви, дето са били глупави да ги взимат!

Коментари

1.   Риск пИчели риск губи!
В модерният свят това е схемата. И в бизнеса и при ипотечните кредити, но пък за едно нещо си прав... цените са непосилно високи и аз се чудя как плащат такива пари за бетонна кутийка 70м2(реални 55м2)!

2.   Апартаменти се купуват като необходимост да имаш къде да живееш, ако имаш наличен и според мен не трябва да се купува. Като гледам цените за София са космически, а много от апартаментите малки, пълна мизерия, панелни и стари блокове, лоши райони.

3.   Ами има хора с пари, които искат да ги вложат в нещо. Ако е на атрактивно място, трудно можеш да загубиш. В тази инфлация е изгодно да се вземе кредит (ако можеш да си го позволиш, естествено), защото той се обезценява.

4.   На глупавия човек каквато и оферта да му пуснеш, за да го преебеш, все ще успееш. Ти, ако нямаш стабилна професия, даже 2, или поне доходоносна работа и 1-2 странични занимания, които да ти изкарват още някой лев 10-15% първоначално самоучастие и 2-3 вноски като спестени пари, то изобщо за какво говорим? Да, в момента цените са БЕЗОБРАЗНИ, но взимайки един апартамент за 200 000 лева, за 30 години са ти 600 лв. /месец. Да кажем, че докарваш 3000-3500-4000 лева на месец, с половината от тях можеш да живееш, 1500-2000 вноска, за няколко години си стопил кредита на половина, като включиш и първоначалното самоучастие, то накрая ще имаш вноска от 300-400 лева, като вече можеш и стандарта да си вдигнеш (не да взимаш 3-4 хилки и да живееш с 1500-2000) и отново вместо 300-400 вкарваш по 2, то ще имаш спокойствие и изобщо няма да го мислиш. Виж, ако нямаш образование, нямаш професия, бачкаш за 2000 лева примерно в КОЛ център, което не е лош вариант при положение, че може и по-зле да си, то изобщо не трябва да мислиш за кредити и апартаменти, а трябва да мислиш какво да правиш. Повечето хора поемат риска първо да купят жилище и после да му мислят какво ще правят и оттам идва твоя проблем. Не, първо осигуряваш бъдеще и след това купуваш жилище.

5.   Ами то не е точно с акъл, ами с известна принуда, че като си младо семейство от провинцията и работите IT в София, естествено, че няма да чакате 20 години да спестите за жилище. Родителите гледат прасета и едвам вързват двата края, освен това остаряват и започват да искат все повече лекарства и грижи. На квартира цял живот не е работа (даваш долу-горе същите пари като за ипотеката, а накрая оставаш с пръст в устата) и те така!

6.   Има различни видове хора. Какъв е проблема аз примерно ако взимам 8к на месец да давам 600-700-800-1000 лева на месец за жилище? Какъв е проблема, ако имам сериозна, стабиилна, търсена, сложна работа, за която се иска акъл, образование и не е за всеки? Тези новите апартаменти не се купуват от обикновените хора, които карат с 2 бона на месец общо, нали се сещаш?

7.   А ти какво предлагаш? Да изплащаме ипотечния кредит на наемодателя ли? Нали все някъде трябва да живеем.

8.   Аз пък искам да ти кажа, че има достатъчно хора с налични пари без да говорим изобщо как са изкарани, които предпочитат да ги вложат в недвижимо имущество отколкото да се топят в някое влогче. Разсъжденията ти са плоски.

9.   Хората не се научиха, че по време на икономическа криза не се продава, се купува само готов, завършен имот до акт 16 и само с налични пари.
Не се теглят кредити, още по- тъпо с кредит да се плаща за имот на "зелено" който почти сигурно и на "зелено" ще си остане.
А който е случило толкова, ще плаща кредит и няма да има имот.
Като нямате пари за ново жилище в голям град, влагата каквото имате в други, достъпни за джоба ви недвижими имоти- гараж, къща подходяща за селски туризъм, гол парцел дори да е, но платен с налични, собствени пари, а е изплащане на кредит.
Тепърва ще фалират строителни фирми, някои по желание, май забравихте кредитните милионери.

10.   С кръв и пот ще се изплащат, и то от всички... Защото тия хартийки които менкаме, са на банките, не наши. Банките имат изключително прост бизнес - създаване на кредит от нищото, за който някой друг трябва да работи, и плати лихва която дори още не съществува, т. е. те трябва да генерират нов креди и т. н... Цялата система ще се срине по някое време, за това ако имаш нещо, трябва наистина да го имаш, а не да е на кредит.

Какво става според вас, ако банките решат - спираме да раздуваме кредитния балон? Няма да имате как да им върнете кредита, и банката ви взема имота. Чиста работа, просто като менкат едни числа в един компютър, а вие сте бачкали 20-30 годни... Интересен бизнес, а? За балами...

11.   Че са тъпи, тъпи са, но трябва да има и такива, те са необходимото зло. Благодарение на тях се надуват балони, строителството става изгодно и се строят нови сгради. Иначе ще си живеем по 100 г. в старите сгради, докато рухнат сами, просто защото на никого няма да му изгодно да строи нови сгради. Трябва да има и тъпунгери, които да плащат сметката на това да се обновява периодично сградния фонд. А ако ти си умен, точно в такива периоди няма да купуваш, даже ще продаваш, ако имаш какво и после като се срине пазара, ще купуваш взетите от банката имоти на същите тия "умници" на половин цена и ще чакаш следващия балон, за да продадеш отново.

12.   Жените като кажат "Виж хората какво правят" и мъжете им тръгват да теглят заеми. Винаги съм се чудил на псевдо-инвеститори от типа: Налични пари - няма, апартамент да живее в него - има. И при липса на пари и нужда от жилищна площ, тегли заем за да "инвестира". После изплаща половин живот и яде кренвирши. Е, някои ще теглят още заеми за да покриват ипотеката, други ще разпродадат къщи и ниви за да догонят вноските, трети не издържат и им прибират апартамента. Но нали ги е срам, не се разчува много. И кокошките гледат само успелите да изплатят и казват "хората какво правят". Има и фалирали, обесени, пропаднали, бездомни - всякакви истории. Но хората ги научават на по-стари години, а докато са млади вярват, че "все някак" се оправят нещата.

13.   С имоти май се занимаваш само насън.
Цените са високи, защото материалите драстично се вдигнаха. Материалите, с които се работи в централните квартали са изцяло вносни и толкова, колкото и на Запад, а с доставките дори повече.
Не само, че строителите нямат такава печалба, а в най-добрият случай е 10%.
На 10 клиента само 1 е с кредит и много по-добре е да излащаш по 500 евро на месец за апартамент, отколкото да плащаш наем и след това да не ти остане нищо.