Споделена история от Други

Как строителите в София правят милиони от вас
Строителите в софия работят на между 100 и 300% печалба в зависимост от района, в който строят.

Или казано с прости думи апартамент, който даден човек е купил за 150 000 евро, на строителят му излиза да речем 50 хиляди евро с включени материали, труд, разрешителни.

Колкото е по-висока сградата като етажи и по-широка (с повече входове) т. е. колкото повече апартаменти успее да продаде даден строител може да се превърне в милионер дори само с 1 сграда построена,

Правя веднага и простата сметка. Една 6 етажна сграда(средностатистически случай за София) се строи средно за около 24 месеца, с не повече от 20 работници. Тези работници взимат около 1500 лева на месеца = 30 хиляди на месец за всички 20 работници на обекта. 30 хиляди х 24 месеца = 720 000 лева трябва да дадеш за заплати и това ти е най-голямото перо като разход.

Вторият най-голям разход са машините, но обикновено ти трябва не повече от 1 багер, 1 камион и 1 кран и бетоновоз, тоест купуваш ги тези неща като машини и вече може да строиш повече от 1 сграда, еднократно даваш пари за машини или ги взимаш под наем.

Материалите като тухли, бетон, шпакловка са смешни цени като се купят на едро.

Да се върнем на 6 етажнатта сграда от по-горе. Инвестицията в нея е не повече от 1. 3, 1. 4 милиона за строителя. 6 етажната сграда има обикновено по 3 или 4 апартамента на етаж, грубо около 300 м2 разгърната площ на етаж. 300м2, умножено по 6 етажа = 1800м2 разгърната площ за цялата сграда.

ЗЕМЯТА, обикновено се строи срешу обезщетение или на общински терени, така че строителите в повечето случаи не плащат и 1 лева за земята върху, която строят!

1800м2 разгърната площ за 6 етажната сграда умножете по между 1400 и 2400 евро м2 в зависимост от района и получавате, че в най-лошите райони един строител изкарва 2 520 000 лева от 6 етажна сграда, а е вложил в нея близо двойно по-малко, ако районът е по-хубав и сложим цена от 2000 евро за м2, печалбата от 6 етажна сграда набъбва до 3 600 000

Впрочем, ако някой се чуди къде са милиардите, които ЕС раздаде последните години, уж за да развива България - доста добре я разви, но предимно частните сметки на малцина.

Евромилиардите мизерна част са дадени за пътища, детски градини и т. н., повечето ще ги "откриете" в "новото строителство", което средностатистическия човек ще плаща с 20-30 годишни дългове!

Коментари

1.   И аз съм на мнение, че продават в най-лошият случай на 200%, ама сметките ти са малко кръчмарски. Заплата 1500лв. може да взима общият работник по строежите, отделно смяташ нето и освен, ако не е изцяло в сивият сектор над тия имаш още едни 30% минимум осигуровки. Нататък не съм чел, но ако ползва наемна техника и там се дават доста пари, особено за кранове!

2.   И защо до сега не си станал милиардер от строителства да се чуди човек, що дремеш в форума а не си на яхтата си обслужван от няколко миски.
Седнал си да правиш сметка без кръчмар, още в първата цифра не си включил осигуровки на работниците, трудови договори счетоводители, да не говорим че изброените машини въобще не са му нужни на строителя, само ги наема за дадена дейност, а са му нужни съвсем други машини и инструменти които също не са малка сума. За цените на материали въобще не си наясно, а това че на всеки един обект трябва да има назначени над 7-8 инженери висшисти, геодезист на постоянен трудов договор е по 8 часа дневно на обекта. В числото слагаш ли строителство на мазета, тавански, асансьори, тротоари, и озеленяване около сградата? Или те се строят без материали и строители?

Прекалено малко си осведомен, аko да тръгна да ти обяснявам, все едно да обяснявам на първолак.
Наясно ли си че най евтиния прозорец в момента на пазара е 230-250лв квадратен метър? Знаеш ли колко квадратни метра дограма има 6 етажна сграда? Наясно ли си че купувачите разбират и не биха дали по 1500-2000 евра за жилище с най-евтината дограма и за такива пари ще искат лукс баня и сносно обзавеждане?

3.   Прости сметки от човек, който явно никога не е докосвал бизнес. Както каза имаш 1800 кв. по 1500 евро са ти грубо 5 милиона лева оборот, от които започваме да вадим. Служителите както казваш 20 на брой, почти никой няма да ти работи за 1500 лева, но да кажем средно (понеже ще има някои хора на по 2000-2200 лв. ) други на 1500-1700 лв., то средно една сумичка от 1800 лева, но на теб като работодател ще ти струва 1 работник към 2100-2200, понеже имаш осигуровки, тоест имаш 24х2100х20 грубо 1 100 000 лева. Оттам отиваш на материалите, които в момента са безбожно скъпи, да не говорим, че цените постоянно се менят и това много бърка в работата. Но да кажем, че 1 кв2 излиза 500-700 евро, то по твоите сметки имаш 600 евро х 1800 кв2 отново си на грубо 1 100 000 лева. 3-тия голям разход са ти машините, ако ги имаш добре, но ако ги нямаш? поне 500-800 000 лева отиват там, но да предположим, че ги имаш (понеже си патрон), то слагаме само разходите за поддръжка, щофьори и всичките други глупости, които дори не знаеш от къде идват, но фактурите се трупат и трупат, то идваме на да кажем 5 машини (говоря генерално самосвали, багери и всичко) по 2-ма шофьори са ти 10, ама ти си българин и няма да плащаш за 10, ами ще ги редуваш и въртиш едни смени, и ще имаш 7 да кажем - 7х3000 лева заплата с осигуровките х 24 месеца са ти половин милион. Нафтата, ако си късметлия ти е около 300-400 ЛИТРА на ден (повярвай ми, особено самосвалите 2 резервоара по 500-600 литра за 2 дни ги няма), тоест имаш 300 литра х 21 дена (тези хора и почиват) х 20 месеца (малко по-малко, тъй като в края вече ги нямаш тези разходи, а и има празници и прочие) х 3 лева нафтата, отиват още с 400 000 разход. Като теглиш до тук имаш грубо 3 милиона лева разходи и то без да слагаш непредвидени разходи, разходи за счетоводство, разходи понеже керемидите от 10 лева са станали 15, а пък ти си взел парите още като са били на 10 и т. н. и т. н. Като сложиш разходи (защото си е чист разход) за рушвети понеже цялото нещо, за да минат планове, актове, решения и прочие са ти поне още 300-400 000 лева, ако не и повече и накрая оставаш с 1, 5-1, 8 милиона лева, на които плащаш 10% данък печалба и оставаш с 1, 4-1-5 милиона ЛЕВА печалба, от което си казваш супер, да ама не е супер, защото в 70% от случайте сте около 3 съдружника, тоест оставаш с едни 500 000 лева за 24 месеца, което са ти едни 20 000 на месец, което за цялата работа, която минава през теб, понеже ти си мислиш, че е много лесно другите да бачкат, а ти само в новия мерцедес и хоп кафенце, хоп кюфтенце, ама не е точно така, защото бачкаш по 10-12 часа, главата ти пуши, понеже всеки ден ти изникват по 100 проблема, кой се разболял, кой счупил нещо, кой се забавил с доставка, кой камион какво разрешително няма, кой акт не минава, защо какво, отделно цените ги следиш през 5 минути, понеже играят толкова много, че я изпусна да реагираш на едно отклонение и гризваш дръвцето и като теглип чертата 10-12 часа главата ти пуши, ставаш в 6-7 сутринта, прибираш се в 17-18 часа, откъдето постоянно се продължават едни такива "Ало, шефе, а бе тука тоя цимент не е този дето сме поръчали.. " и някакви подобни. Окомплектовай всичко това с един ОГРОМЕН риск, че цялото нещо може и да не се случи понеже еди си кой акт не минава, еди си какво не е наред и може да гризнеш дръвцето, ама откъм корена и то здраво, нищо, че си патрон и половина. Та, тези 20 000 лева (които даже не са и 20 000, ами по-скоро са 10 000, ама айде) не са толкова много. А и само да те светна, че 60-70% от апартаментите се продават на зелено при цени около 1000 евро, че и по-малко, та от цялата сметка това остава. Както един мой приятел каза, въртим милиони за жълти стотинки.

4.   Приятели си купиха 120 кв. м. апартамент точно преди голямото поскъпване, кредитите и т. н. Излезе им $350/кв. м. - това с материалите, със земята, с печалбата на стоителя, с поставените плочки в банята, паркети - всичко до ключ!
Сегашните цени от над €1000 на квадрат не мога да си ги обясня по никакъв начин, освен с лакомия, печалбарство, негласни споразумения между търгашите и т. н. и т. н...

5.   Строителните материяли доста поскъпнаха. Също нафтата, тока. Заплатите са навярно около 30% от разходите. Печалбите от строителство са добри но не са 300 или дори 100%. Някъде към 20- 30% давам.

6.   А аз се чудех защо в една съседна тема питат автора поради каква причина не стане строител. Ето какво било - строителите са новите програмисти! :Д

7.   До 3,
Автора си направи кръчмарски сметки, ама ти пък ги изкара, че работят за бъдещите си клиенти... Айде малко по-сериозно! TНай-малкото тия багери дето ми ги сметна за 24 месеца ти какво ще строиш? Космодрум ли? Багерите са ти нужни не повече от 3-4 месеца, за да се изкопае дупката.... Като стигнеш кота 0 има разходи само за бетоновози(които не са твои така или иначе и си са включени в цената на бетона), кран и бордова кола да ти носи материали... Другото са апапи и 1 технически ръководител!

8.   До номер 2 и 3:

Авторът. Сметките са груби, защото не сме в специализиран форум, за да обяснявам надълго и нашироко всеки разход. Само че в случая вие грешите, защото оечевидно не се занимавате в тази сфера, за разлика от мен.

7-8 инжинери висшисти няма на никой нормален обект в София, освен ако не е някакъв мол или гигантска сграда с регионално значение. На обекта има точно един главен инжинер, ръководител на безопасността.

Осигуровки, багери бла-бла. Вие за фирми-подизпълнители чували ли сте? Те си наемат цели бригади, в които самите фирми подизпълнители си им плащат (ако изобщо им плащат пълни, а не минимални осигуровки), а не самият инвеститор.

Нафта 400 литра на ден.. Слабо.. Багерът се движи по 10-15 метра в рамките на самия обект, обикновено дори не ги изкарват нощем, за да не хабят нафта, а стоят в самия строеж и на другия ден пак работят с тях!

Невъзможно е да харчи 400 литра нафта на ден, след като една багер-смяна на ден е 300 лв с включени ТРУД, наФта и МАШИНАТА. 400 литра нафта може да изхарчи, ако отидеш до морето с този багер и се върнеш с него. Но не това му е целта.

За 20 000 лева на месец никой нямаше да си мърда пръста да строи в София. Сумите са много по-крупни, но не може да го осъзнаете, за какви далавери става на въпрос.

Нищо в сегашната цена на имотите не оправдава цената им, нито измислените "400 литра нафта на ден"(за 1 месец за всички машини може! ), нито нещо друго.

7-8 инжинери имало на обект.. хаха.. има по 1 или максимум 2ма и то те са инжинери в дадената фирма и обикновено отговарят за повече от 1 обект, така че ако взимат 4000 или 5000 лева заплати им ги разделете на 4-5 обекта, т. е. връзва се около 1000 лева за обект заплатата на инжинера. Инжинерът прави проекта и следи развитието и конструкцията, да не мислите, че 9 часа на ден стои пред сградата и "работи". Един инжинер може да работи едновременно и върху 10 сгради.

Строи се на огромни печалби в София в момента и се правят милиони на гърба на заблудени с мантрата "инвестирай в имот" обикновени хора, както и на пубери-програмисти, които са започнали да взимат по няколко хиляди лева заплата и са се самозабравили и мислят, че цял живот ще е цветя, рози и благоденствие и не мислят с главите като плащат тези цени!

9.   Номер 3 явно е навътре и ти го обясни незаслужено подробно и ясно като за теб.

10.   Истината е някъде по средата. Има една приказка, че тревата на комшията винаги е по-зелена, както и че чужди сметки много лесно се правят.

Не е чак така, защото изпускаш ДДС-то. Себестойността на 1 кв. м. е 700 евро в най-добрия случай (материалите поскъпнха значително последните 1-2 г., някои дори тройно и четворно). Ако се продаде на 2000 евро, това означава, че цената без ДДС е 1666, т. е. 966 евро печалба или 869 евро след корпоративен данък. Но тук не съм приспаднал апартаментите, които се дават на общината в замяна на земята, както и многото подкупи, които се налага да се дават, понеже в институциите масово са на хранилка и те спъват отвсякъде. Реално печалбата ти е 100% в най-добрия случай, но това ако е в хубав квартал на София, което пак не е много, защото една сграда се строи и разпродава за поне 2-3 г. Като разделиш 100% печалба на 3 г., е 33% годишна норма на възвращаемост, което не че е зле, но не и някаква колосална печалба. Ако е в по-гаден квартал, падаш на 50% печалба, което е около 15-20% годишна норма на възвращаемост. Ако пък е в провинцията, където цените са значително по-ниски от София и отделно се продават по-дълго във времето, то тогава годишната ти норма на възвращаемост пада до 10% и надолу.

Неслучайно се строи само по време на имотни балони, защото през останалото време сметките не излизат и строителите са на загуба. Имотният балон и заблудените хора, купуващи на безбожни цени, са необходимото зло, за да има все пак някакво строителство на нови жилища. Иначе ще си живеем по 100 г. в едни и същи стари сгради, докато не паднат сами и никой няма да строи.

И всички тези сметки са ако имаш техниката да си строиш сам. А това са милиони левове инвестиция, която за да я избиеш, трябва да строиш постоянно, защото иначе тази техника си има поддръжка и разходи и трябва непрекъснато да работи, за да си избива разходите. За да си избиеш пък първоначалната инвестиция за тях, трябва да построиш няколко сгради, само за да си на нула и от там нататък вече да започне да ти носи печалби. А реално не е изгодно да се строи непрекъснато, защото пазарът е на цикли. Няколко години ако цените са в балон и имаш печалба, после пък няколко години цените ще са ти ниски и няма да има печалба от строителство. Няма да има и кой да ти купи техниката, защото масово няма да се строи. Тогава какво я правиш тази техника за милиони? Стои и събира паяжини и гълта разходи.

Ако пък възложиш строежа на строител, а ти си само инвеститор, от въпросните 10-30% годишна възвращаемост, ще дадеш и на строителя някакъв процент и твоята печалба ще падне на половина. И пак казвам - такива печалби се правят само в период на балон и не са постоянни във времето. След няколко години вероятно няма да има балон и следващите няколко години строителните предприемачи няма да печелят нищо. В периода 2008-2016 колко мислиш, че са печелили? Точно нищо.

И не на последно място този бизнес е свързан с огромен риск. Защото сега може цените да са високи, докато строят. Особено както започнаха да вдигат лихвите, цените утре могат да се сринат, купувачите да се изпарят и тогава какво прави предприемача с неговата недостроена сграда? Остава си с инвестицията до момента, пие една студена вода и до там. А ако е строил на кредит, идва и банката и му взима целия бизнес, барабар с техниката и той си остава с борчовете.

Ако беше толкова лесно и печелившо, всеки щеше да се занимава само с този бизнес и да лапа едни пари наготово.

11.   Имотите са в центъра на икономиката за всяка страна. Това ти е най-големият разход и "инвестиция" в живота. Затова там са големите пари, там е интереса на банките, в което намесват и държавата... Та бизнесите около тази каца с мед са доста облагодетелствани... Това са реалностите и който прави добри пари, значи знае какво прави :). Аз не виждам какъв е проблемът да имаш добра печалба, стига да има такива дето ти ги дават...

Що ги дават българите тия пари е отделен въпрос и е писано много по него
- липса на финансово образовение
- липса на Българска икономика която си заслужава да инвестираш
- инфлация
- народо-психология
- специално за София - обезлюдяване на страна и концентриране на икономиката на едно място.

12.   До 8
Как да ти обясня, че главния инженер е началник на ръководителя на проекта, той пък е началник на техническия ръководител? Как да ти обясня че има назначен геодезист, как да ти обясня че и геолог има и т. н. Всички те са с трудови договори по 8 часа от понеделник до петък че понякога и събота. Всички те са с дипломи за инженер и съответно правилно е да кажеш инженер техникът, инженер геодезисът, инженер геологът и т. н.! Днес ми казаха че търсят за един строеж технически ръководител за 1600лв заплата!!! Разбирам, може да ти се струва, че нямат кой знае колко работа там, но са длъжни целодневно да са там и да отговарят за обекта и документацията, което хич не е малко! Главния инженер на строителна фирма, която има много обекти е онзи, който обикаля от обект на обект всеки ден и иска отчет от ръководителя на проекта. Но ръководител на проект има назначен на всеки отделен обект и той е там 168 часа месечно.
Как да ти се обясни че наемеш ли фирми-подизпълнители, които имат работници в цената, която плащаш на тях е включен труда на работниците, заедно с техните осигуровки и съответната печалба за подизпълнителя?
Как да ти се обясни че горивото на багера не се измерва в километри и метри а работо часа, той багера и да не мърда напред-назад работи ли му двигателя и мърда ли кофата горивото лети? 1 голям багер 12-15л на час изхарчва за да копае трап! А 400литра отива за всички машини на строежа за деня. Багера ще изхарчи 150 литра и самосвалите много повече. 300лв на ден може да ти искат малките багерчета с 20см кофа, но май и техните цени увеличиха на 400 лв на ден.

13.   Авторе, цената е парите, които можеш да получиш за нещо. Ако няма кой да ги дава тези пари, може и да са по-ниски цените. Както виждаме, в бедна България има кой да ги дава.

14.   Единственото строителство, което подкрепям са терминали за по-скоростно отлитане от тая дуп... Пардон, държава. :Д

15.   В зависимост от мястото, квартала и т. н. гербавата администрация взима между 100хил и 1млн подкупи в София за да издава актовете м да даде разрешение за строеж и т. н. БМВ-то на Фандъкова не е паднало от небето

16.   Авторе, обезщетението за собствениците на земята са 30%, че и повече! Това трябва да ти говори, че една трета от обекта веднага изчезва от приходите, но се включва в разходите! Т. е. имаш разходи по построяването, които трябва да разхвърляш като цена върху останалите апартаменти, които ще се продават! И това увеличава цената! Отделно трябва да наемеш различни фирми, които да направят електриката, ВиК, и т. н. Отделно имаш технически ръководители, надзори, архитекти, проектанти, и т. н., и всеки пари чака!

17.   Номер 16, предвид, че в квадратурата ти смятат едни почти 30% общи части, които плащаш, но не са ти в апартамента, ето ти го обезщетението на собствениците на земята.

18.   Имам два примера с мои роднини и още няколко с чужди хора, всеки от които преди години е имал къща или парцел земя, на чието място в момента е построена жилищна сграда. Обикновено на тези хора са им дадени две жилища: в едното живеят, а другото отдават под наем. Докато протича строежът, им бива временно отстъпвано вече притежавано от строителната фирма жилище, където да живеят до получаване на ключовете на строящото се такова. На една от тези жени, освен два апартамента, ѝ бяха дали и най-малкото от помещенията за магазини, каквито имаше 6-7 такива долу в кооперацията, така че да може да го отдава под наем. Жилищните сгради обикновено имат не по-малко от 16-20 апартамента, а една е с 45 апартамента с 3 входа, като бившият собственик на парцела има 3 жилища и 1 помещение за магазин там в замяна на земята си. Мой бивш наемодател преди 15-ина години имаше огромен апартамент в кооперация на 5 етажа с 15 жилища (средните жилища бяха към 150 кв. м; страничните - малки), като не му бяха дали второ жилище, а магазин в основата на кооперацията. Той е имал право на избор: или голям апартамент и магазин, или два малки апартамента.
Строителните фирми с охота дават 1-2-3 жилища и магазинно помещение в голяма жилищна сграда, вместо да плащат по-скъпо за земята, на която я строят, така че определено са на сметка.

- Кифлоприземител

19.   Н 17, общите части са 12-14 %, но и те не са безплатни за строителите! Стълбища, коридори, асансьори, това не влиза ли в сметките?

20.   Авторът до номер 16 и останалите:

Обезщетението за собствениците е в най-добрия случай 30%, но забележете: 30% от оголемината на парцела, а не върху цялата площ на новопостроената сграда!

Тоест, ако бившият собственик на земята им я даде, получава не 30% от 1800м2(за 6 етажната сграда, която сметнах по-горе), а 30% от парцеа, който е да речем 500м2.

И реално получава не около 600м2 обезщетение, а под 200м2. Така че собственикът е прецакан, понеже над главата му висят още 5 етажа и няма 30% от всеки етаж.

А строителите си избиват обезщетението за собствениците по следния начин: прибавят цената на земята и площта й към квадратурата. Тоест, ако някой купи апартамент с чиста площ 90м2 и 12м2 общи части, му смятат всичко заедно на пазарна цена и пиаще, че имотът е 102м2.

Така реално земята, върху която са строили после я продават прескъпо на новите купувачи, с което си избиват парите от обезщетението, което са дали за същата земя на стария собственик.

Строителите инаги ви цакат. Запомнете го. И заопомнете, че за София цените са огромни и печалбите и цените не оправдават нито качество, нито вложен труд и усилия, а напротив строителя прави милиони на гърба на вашия огромен ипотечен кредит.

Както и да е, горе се намериха специалисти, които да ме поучат, че един багер харчи 400 литра нафта на ден и че строителят работел за 20 000 лева печалба(никой нямаше да си мръдене пръста).. вярвайте на когото искате

Ако ви се робува за новите джипове, екскурзиите в Дубай и милионите по сметки на строителите, - дърпайте ипотечен кредит и купвайте на тези цени в София!

21.   Авторе, обезщетението е върху застроената площ, не върху парцела! Ти наистина си нямаш понятие, нали!

23.   То е ясно, че сметките на автора са криви, но каквато и да е цената няма как да останем бездомни и да живеем по квартири цял живот. Един имот е инвестиция, специално в София дори пълен коптор на 40 години без ремонт ще се продаде веднага. Погледни цените преди 10г. и сега. А след още 10?