Споделена история от Други

Кой е най-хубавият квартал в София ?
Темата е за живеещите в София, кой според тях е най-хубавият и елитен квартал:

1) Лозенец - Южен квартал, сред зеленина и растителност, отличен подстъп към центъра

2) Оборище - стар, аристоркатичен квартал, в Източната част на центъра, отлични комуникации, метро

3) Яворов - отново стар квартал, точно срещу Борисовата градина, близо до Софийския университет

4) Изток - пак близо до Борисовата градина, близо до центъра

5) Стара София - историческия център на града, "Драз Махала" - реално най-близкия до реалния център квартал

6) Драгалевци/Бояна - квартали в полите на Витоша, предимно с къщи на богаташи

Някой от тези или друг според вас е най-добрият квартал за живеене в града и оправдани ли са сегашните цени от над 2000 евро за м2 във въпросните места?

Коментари

1.   Студентски град.

2.   Аз живея на тиха улица до НДК и да ти кажа центъра си има и плюсовете и минусите. Да, много е аристократично, но е кошмар с паркирането, повечето сгради са стари и вечно има проблеми я с канализацията, я с тока, тръбите са стари, а инсталацията е слаба. Отделно няма един по-голям супермаркет и ходенето на пазар отнема доста време, а и си е пенсионерски квартал. Да, зелено е и това донякъде компенсира трафика по близките булеварди, но пък, ако си с малко дете и ти трябва детска градина, става страшно! Така, че не знам какво да ти кажа, ако си без деца, не си падаш по купоните и си към 50 е супер, но ако имам избор, аз бих се преместила, пак близо до центъра, но не точно в центъра. А кварталите, които си изброил, макар и да не са точно център имат същите проблеми.

3.   Надежда е най-хубавият. :D

4.   Люлин :)

5.   Във всички изброени има добри и лоши места.

1) Лозенец:
- супер е цялата ж.г. Южен Парк до Ам. Посолство (това е може би най-най от всички)
- много добри са частите около Резиденция Лозенец, Славейковите Дъбове, пл. Журналист, около ул. Бигла и НПМГ, къщите до парк Кошарите/ул. Елин връх
- старата част около Крум Попов е ОК, но е доста занемарена
- частта между Арсеналски, Баучер и Бул. Черни връх е ОТВРАТ (стръмно, тясно, презастроено, занемарено, мизерно)

2) Изток/Изгрев:
- много добра е частта между Борисовата и ул. Жулио Кюри, особено района около хотел Москва и ул. Незабравка, ул. Латинка, районът около Руското и Немското посолство
- Останалите части са прилични, с изключение на ул. Тинтява и в близост до автогарата

3) Иван Вазов: Частта между бул. Витоша и бул. Петко Каравелов е много добра, откъм пазара и стадион Раковски - зле

4) Яворов/Оборище: Рядко минавам оттам и нямам мнение

5) Докторски паметник е супер

6) Старият център: Отличен е районът около НДК и около ул. Московска, преките на Витошка са скъпи, но да живееш там е лудница

7) Драгалевци/Бояна: ОТВРАТ

6.   Най-добрият квартал в София е да не живееш в София.

7.   Изобщо не са оправдани, за тези пари може да се купи апартамент в Европа, например на 50-тина километра от Виена на Дунава, в центъра на Европа (Братислава).

8.   Най-хубавият квартал е там, където се чувстваш добре. Лозенец, Изток и А. Яворов са хубави, защото имат много зеленина и площадки и градинки между блоковете. Центърът не е мн хубав, защото е с най-мръсния въздух и с най-голямата престъпност. Хора от провинцията го ценят, защото като се върнат откъдето са ще кажат - живея в центъра на София и всички щи се впечатлят. Хубаво е и в Бояна, Драгалевци и пр, защото въдухът е чист и са в планината. Но те нямат ВИк и канализация и страшно мирише. Имат отходни ями. Така че навсякъде има хубави страни ине толкова.

9.   3, 4, понеже не съм от София, питам какво им е на Люлин и Надежда. Защото като ги гледам в гугъл стрийт вю, честно казано не намирам особена разлика с останалите квартали поне видимо. Даже Драгалевци, който доколкото знам се води елитен квартал, изглежда доста по-пропаднал в моите очи като човек, който не е от София, защото не се вижда да има дори тротоари там. Питам сериозно, не съм от София. Стана ми интересно защо за тия квартали се говори с насмешка. Има ли някаква реална причина или е по-скоро маркетинг?

10.   Най-хубавото нещо в София е табелата за Варна. :)

12.   Аз съм живял във Слатина и много ми хареса там. Местните хора не са лоши. В момента съм в Банишора. Банишора не ми харесва. Много е гъчкано и няма място за паркиране. Претъпкано е и има престъпност.

13.   Нито един от централните. Аз съм в Княжево, хубав квартал е. Драгалевци, Бояна и Симеоново също са хубави, но много се напълниха с мутри. Също ми харесват крайградските райони - Банкя, Панчарево, Лозен, Владая и т. н., обаче пък там градският транспорт е по - нарядко. Това е проблем ако си с дете(ученик) или просто нямаш кола.

14.   Авторът съм.

Мисълта ми е тези дето уж инвестират и изкарват пари от това на какъв принцип го правят и къде набиват пари. Аз съм от София и помня, че навремето като чуехме за някой, че живее в къща в Драгалеевци или Бояна и го гледаха всичко като извънземно и мега-богаташ.

Сега сякаш им мина времето на кварталите около Витоша - пак е супер гъзария, но не и като едно време, там да е нагъчкан целия елит на града. После станаха модерни младостите - след като построиха The Mall и Бизнес парка стана уж много елитно и там.

И Зоните(Зона Б-5, Б-18), които са си Западен център съм слушал, че са имали своите моменти преди години, а Редута също преди десетина години беше супер-елитен квартал.

Изглежда, че няма постоянен "номер 1" при кварталите на София и нещата постоянно се променят през няколко години - и някоя нова спирка а на метростанция или нов мол могат тотално да обърнат динамиката и цените.

15.   Автора до номер 2:

Любим ми е и на мен този район около НДК, най-вече заради самото НДК и големият парк зад моста на влюбените и хотела.

Супер място е, но както казваш сградите са стари. Аз лично не бих дал 2000 и отгоре евро на м2 за сграда от 50те или 60те години.

Кой може да ти каже точно колко още експлоатационен срок има - 20, 30 години? Ако си с кредит, може да се окаже, че тамън ще го изплатиш и сградата я ще е за бутане, я ще е за основен ремонт, покриви и т. н. и пак ше си продъниш джоба.

Оферта е само ако е наследствено. Иначе за тези пари по-добре къща в Банкя или някъде другаде.

16.   Аз живея от малка в Люлин, обичам си го и не бих го сменила.

17.   Авторе, старото строителство (масивна тухла от 50те и 60те) е много по-здраво и надеждно от новото строителство. В огромна заблуда си. Лошото е, че сградите не се поддържат и общите части са занемарени. Но това ще се случи рано или късно и с новите сгради. Никога не бих заменил стара тухла от 60те на топ локация срещу някой нов боклук в Кръстова Вада.

18.   Добрите квартали на София (някои може би прекалено скъпи):

1) Иван Вазов - има парк, в центъра е.

2) Докторски паметник - класиката

3) Южните части на центъра

5) Яворов - ниско строителство, в центъра

6) Долната част на Лозенец - горната е заприличала на панелен комплекс

7) Крива река

8) Оборище

9) Хиподрума

Прекалено скъпи квартали разчитащи на стара слава, съсипани от презастрояване или пък прекалено откъснати от центъра:

1) Изток

2) Стрелбище

3) Изгрев

4) Гоце Делчев

5) Дианабад

6) Борово

7) Гео Милев и Редута.

Подценени квартали:

1) Илинден - много близо до центъра. Часта с къщите има доста чар и зеленина и е място което изобщо не прилича на София. Бих препоръчал на всеки да се разходи из Илинден - странно място е.

2) Славия - най-зеленият крартал в София

3) Гевгелийски - от "правилната" страна на Западен парк.

19.   Живяла съм в два от кварталите-Изток и Яворов.
Яворов - някога е бил много хубав квартал. Днес не толкова.
Предимства-културни хора, много зеленина, няма презастрояване, удобен транспорт, Парк, близо до центъра.
Недостатъци-шум и мръсен въздух откъм булеварда, малко магазини, училища и детски градини, зелена зона.
Изток-хубавата част е откъм Борисовата градина. Преди нямаше никакви магазини и транспорт вътре в квартала.

20.   "оправдани ли са сегашните цени от над 2000 евро за м2"

В Амстердам има жилища за 325000 евро на 2 км от пъпа на центъра. Говоря за 75 кв. жилище или 4400 евро/кв. Даже бях публикувал линк към реална обява, но мода не е одобрил коментара заради линка вероятно. Но за тия 4400 евро получаваш готов за живеене апартамент - ремонтиран, обзаведен, всичко. Подобни апартаменти в тези софийски квартали са 3000 евро/кв. Т. е. разликата в цената не е кой знае колко голяма, но разликата в инфраструктура, наеми, стандарт на живот е огромна.

Една проста сметка - наем на такъв апартамент в Амстердам ти е около 1800 евро. В София ще взимаш макс. 500 евро. Т. е. за няма и 50% отгоре инвестиция получаваш над 3, 5 пъти по-висока доходност от наеми. Да не говорим, че в София не съм убеден, че жилищата ще са толкова атрактивни след 20-30 г. предвид демографската криза и това, че София се превръща във все по-голям кенеф от към застрояване. А за Амстердам съм 99% сигурен че и след 200 г. ще е атрактивен и развит град, какъвто е от няколко века.

21.   Тухлена, четириетажна кооперация с озеленени площи и детски площадки наоколо, тихи улички…, в ж. к. Изток. Парно, посадената от дядо ми през 60те години, липа, наднича в спалнята и прави страхотна сянка, лятна кухня на терасата, друго аз не знам, но това имам - това харесвам!

22.   Център - районът на Руски паметник и специално около градинката Ереван, също Буката и Кривата река. От центъра също Докторската градинка.

23.   За мен Княжево е върха. Приятно, спокойно, хем си в София, хем не си обграден от тълпи досадници и постоянен звуков или всякакъв тормоз. Но едва ли те интересуват личните предпочитания на живущите в града. От изредените Бояна е... без коментар! Лозенец се ядва, а за останалите ще спестя мнение. Чувам, че Хладилникът доста дръпва напоследък и може да се каже, че се издига в класацията.

24.   Ами много зависи къде работиш, какво ти е ежедневието, дали имаш семейство. Например Бояна е много хубав квартал и вече не е толкова скъп, колкото му се носи славата, обаче ако работата ти е около Сердика, изобщо няма да ти е удобно и няма да го чувстваш за хубав. Или пък ако нямаш автомобил. Друг пример - ти си млад човек, имаш нужда да се забавляваш, искаш млади хора около теб, а си се забил в квартал като Иван Вазов да речем. Прекрасен квартал, но е далеч от твоята социална среда и ще се чувстваш не на място. Или пък ако искаш да създаваш семейство и с приятелката си правиш подготовка за семеен живот и отглеждане на деца, то последното което бих ти препоръчал, това е Студентски град. Да, всичко е удобно и лесно и ако си студент - давай в Студентски смело, но за смеен човек - определено не.

Така че както виждаш, колкото и да ти изброяваме някакви квартали, винаги всеки един квартал ще е добър за един, но много неудобен и неприятен за друг. Всичко зависи от ежедневието ти. Затова и не препоръчвам да се избързва с покупки на апартаменти. По-добре на квартира да се поживее няколко години, а апартаменти да се купуват чак когато вече искаш да създаваш семейство и да се устройваш на някое конкретно място и спрямо това и начина на живот на теб и съпругата ти, да си изберете най-подходящата локация.

А иначе има няколко квартала, които винаги са се водили като по-престижни: "Иван Вазов", "Докторски паметник", "Центъра", "Лозенец" и тн. Ако някой го кефи - да отива. За мен обаче са престижни само на хартия. Не бих живял в нито един от тях.

25.   Отговърт ми е същият като на Киро Брейкът, като му казаха, че като не гласува за никой, всъщтност гласува. Той отговори: аз да избирам между 6 лайна кое да изям от тях, няма да стане. Толкова за София, ако сте ме разбрали.

Чорбаджията на курникът