Споделена история от Други

Как изглеждат тези теми в очите на един несофиянец
Пиша тази тема, защото наистина не ми го побира главата. Не мога да го асимилирам, разбирате ли? Става въпрос за темите, свързани с добрите/лошите за живеене софийски квартали.

Понеже не съм от София и ми е интересно и чета от любопитство. И пишат хората - един казва Изток, друг Хиподрума, трети не знам какво. Викам си, щом хората ги харесват толкова, явно са ебати яките квартали. И гледам в стрийт вю и в следващия момент - ами то само дупки, накачулени коли по тротоарите (ако въобще има такива), надраскани и окъртени огради и стени и стари сгради от времето на баба ми. Аз вместо да се насладя на красота, ми влияе депресиращо само от снимките. Буквално ми става отвратително и не мога да понеса подобни гледки повече от няколко секунди. Не го казвам с лошо и с цел да обидя някого, просто наистина не ми понасят подобни гледки. Действат ми зле на настроението. МНОГО СЪЖАЛЯВАМ, че не мога да постна линкове към "прекрасните" гледки да видите за какво говоря. Това ли харесват хората, не мога да разбера. Аз ли нещо съм сбъркан или какво?

После чета, Надежда и Люлин били гадни. Викам си, ако онези са хубави, тези не искам да знам какви са. Като ги погледнах и тях - ами честно казано не видях особена разлика. Пак са си на дупки, изпочупени тротоари и накачулени коли покрай стари сгради. Защо едните дупки са приемливи, а другите мизерни, не можах да разбера.

Както и да е. Други предпочитали пък квартали тип Бояна, Драгалевци. Влязох и там - о, ужас, то на повечето места дори асфалт няма като хората, за тротоари да не говорим. Само каруците липсват. И това са уж елитни квартали. Това ли харесват хората? Сериозно питам.

Започнах да си мисля, че аз нещо съм сбъркан. Затова влязох в стрийт вю да видя Амстердам например. Ей така да си сверя представата за красив квартал, защото явно аз не съм наред и нищо не харесвам.

Ами какво да ви кажа - съвсем друга работа. Чисти поддържани градинки, спретнати симпатични къщи. Ами то кеф ти прави да гледаш - чак ти действа успокояващо, не депресиращо и те зарежда с енергия и добро настроение. Представете си дори и тротоари имат хората и то плочките са равни и здрави. Не е едната да е нагоре, следващата надолу, а следващите 10 да липсват и на тяхно ямсто да се вижда кал и прахоляк. Направо да не повярваш - стени не са порутени и надкраскани с графити. За красивите канали с лодки и парковете няма да говоря въобще. Мога да гледам такива гледки с часове, без да ми писне. Пка казвам, много съжалявам, че не мога да постна линкове.

Не се бъзикам, питам сериозно - НАИСТИНА ЛИ ВИ ХАРЕСВА ТОВА? И какви добри и лоши квартали, като те всички са си точно едни и същи гета? И за тази мизерия ли се бута половин България да дава по 3 заплати за всеки квадратен метър (неремонтиран)?

Коментари

51-56 от 56

53.   Това за камионетките си го представих. Даже ми напомни на оня виц "никого не разтоварвай, ние от там ги вземаме".

54.   Харесва ми възможността да папкам, авторчо. Трябват ми икономически възможности, за да изхраня болната ми жена и прелестното ми братче-инвалидче, което мама и тати ми натресоха да гледкам. За такива възможности ми трябва голям град и разнообразен трудов пазар, не само кариера да барам кокоши трътки на село.

Като не ти харесва, не идвай. Проблемът е решен.

55.   Авторът написа: "Става въпрос за темите, свързани с добрите/лошите за живеене софийски квартали. "

Пита се кои софийски квартали са най-добри за живеене в сравнение С ДРУГИ софийски квартали, и защо, така че не е уместно да се стига до сърдити изказвания тип "Като не ти харесва, ходи си на село! ".

==========================

Номер 51, въпросната промишлена зона в близост до квартал "Хиподрума" преди няколко години е предизвиквала обгазяване в близките квартали и хората са подавали жалби, значи там въздухът едва ли е бил много здравословен за дишане. Няма значение дали гражданите имат достъп отвъд оградите на предприятието, а какъв въздух дишат. Чета, че базата вече е неработеща и се предвижда премахването на тези комини, така че това е стъпка в правилната посока.

Живял съм в два софийски квартала, бил съм и многократно из други квартали през годините във всеки сезон. Въздухът там е много замърсен и климатът не е благоприятен. Ти пишеш, че София не е ветровит град, но това не е вярно. По-скоро си свикнал с ветровете и честата облачност и затова не ти правят чак такова впечатление. Но дори и за миг да оставим настрана едни от най-важните причини човек да живее някъде - климат и здраве, нека да погледнем какво друго прави "Хиподрума" притегателно място за живеене.

Ти спомена за предстоящия строеж там. За живущите в "Хиподрума" сигурно не е добра вест, че този малък квартал, обграден от булеварди с оживено движение на МПС-та, най-вероятно ще бъде лишен от единствения парк в него, за да се построи на негово място поредния търговски център. Някои малки местни кифли може и да се радват, защото ще има къде да кръстосват из щандовете, но не така ще мислят възрастните хора, майките с колички, собствениците на кучета, искащите да играят на поляната деца и прочее. Един търговски център винаги повлича след себе си цените на имотите и наемите, оттам и на данъците. Както в момента някой плаща Х лева за наем там, така след време изведнъж ще плаща 50% и повече отгоре само заради наличието на ТЦ там. Това съм го виждал и в моя квартал в Пловдив, където наемите бяха по 300-350 лева, после се появи един ТЦ и наемите на същите квартири около него рязко скочиха на 500-600 лева (преди започването на войната в Украйна, сега са още по-скъпи). Ти правилно отбеляза, че това е най-скъпият парцел за строеж наоколо и има защо да е така. Тепърва животът там ще става доста по-скъп.

Относно неправилното произнасяне на бул. "Витоша", заради което ти се ядоса и си позволи да покажеш културата си, аз няма да ти отвърна по същия начин; вместо това ще ти отговоря спокойно и с доводи. Ясно написах, че софиянци многократно са ме "поправяли", че "Витоша" било погрешно и те самите не са били наясно за официалното име на този булевард. Няма как планината да им е оправдание, защото едното е булевард в самия център на София, а другото е планина извън града. В много други градове има улици с имена на планини, но хората там разграничават двете неща и не произнасят погрешно имената на тези улици. Давам ти за пример как си уреждаме среща в Пловдив: "Павка, нека се видим на бул. "Руски" номер Х в 14 часа! " или "Ще те чакам на ул. "Родопи" след 15 минути". Нищо, че южно от Пловдив е едноименната планина, така както Витоша планина е южно на София. По същия начин не пречи да се каже: "Пешо, хайде след работа да пием кафе в някое заведение на бул. "Витоша! ". Там едва ли хората имат ежедневния навик да пият кафета горе на планината в планинските заведения или да си уреждат срещи в планинските магазини и книжарници. Ако някой човек го мързи да каже "булевард", това вече е "друга бира".

- Кифлоприземител

56.   Те всички са зле, но като сравниш едното с другото виждаш, че едното е по-зле, като добавим и нивото на хората съвсем става зле.

57.   Авторе, с тротоарното право, което строителните фирми в София плащат и с парите, които Столична община спестява за изграждането на тротоари и улици, а вместо това задължава строителните фирми, досега трябваше да ходим по златни кюлчета, а не по дупки. Безобразно се краде и ти виждаш само малка част от последствията от това.
В София заплатите са значително по-големи, възможностите да водиш по-разнообразен живот и да се развиваш също.
Най-търсените квартали имат паркове, много добре развита инфраструктура и са близо до топ центъра. Топ центърът е най-скъп.

58.   От София съм и ще ти кажа - да, София е дупка. Много градове по света са посредствени дупки. Градове в бедни държави или градове, които са т. нар. гета, сбирщина от бедни, неграмотни хора, с висока престъпност. София е един от тези примери.

51-56 от 56