Споделена история от Други

Университет. Не знам какво да правя, помогнете ми.
Здравейте, тази година завърших 12 клас, но не успях да вляза там, където исках. Можех да запиша нещо друго, което просто да уча една година, но реших да не го правя, за да не натоварвам моите родители финансово. Но сега много съжалявам. Всичките ми приятели и познати от училище заминаха за други градове и останах сам. Всички кандидатстваха нещо, само аз глупакът не. И ги гледам публикуват снимки от университета, развиват се напред, забавляват се, а аз си стоя сам... а на мен ми беше изключително интересно да видя какво ще бъде в университета. Направо не знам какво да правя :(

Коментари

1.   Недей да се сравняваш с другите, и твоето време ще дойде. Използвай тази година, за да се развиваш и да учиш, запознавай се и с нови хора. Втория път вероятно ще успееш да влезеш на мечтаното място, така че не се притеснявай!

2.   Авторе, ще ти издам една малка тайна, която ще ти спести 30 г. ходене по мъките - диплома не ти трябва! Хората с диплома масово работят нещо не по специалността - даже работата е за средно образование (почти винаги е много по-платена). Мениджърския състав се присмива на хората с диплома (те не притежават такава). На работното място ще те обучат за конкретната работа! След първата година ще си забравил всички теоретични глупости, които си учил в университета и всичките изпити, които си взимал с отличие! Ако нямаш връзки (приятели) от сега ти казвам, че ще живееш до 40 г. см, без работа, при родителите си и ще ти се струва, че всичко е било сън и не си съществувал!!! Кофти е, ако заради ядовете си "отгледаш" и паник атаки и социална фобия...

3.   Е, нали ти си искал мечтаната специалност- подготвяй се за изпита и другата година-успех.

4.   Ами ако беше по проницателен щеше да запишеш специалност от която после може лесно да се прехвърлиш в желаната от теб втората година с минимално количество приравнителни изпити. Сега към настоящия момент освен да учиш за следващите кандидатстудентски и да работиш нещо нямаш избор.

5.   Грешката ти е че се сравняваш с другите и искаш да бъдеш като тях. Би било голяма глупост да запишеш специалност, която не ти харесва, само и само за да си като останалите и да не "изоставаш" в развитието си. Е, такова решение би ти донесло само временно удовлетворение. Няколко месеца ще си в еуфория, ще си сред студенти, ще купонясваш, ще ходите заедно на лекции, ще учите заедно... и нищо повече. Като дойдат изпитите и трудните задачи яко ще съжаляваш че си се заел с нещо, което не те влече. Ученето ще се превърне в наказание и ще ти е в тежест. Тогава ще започнеш да завиждаш на тези, които учат и работят по мечтаната специалност и ще те е яд че си губиш времето.
Абсолютно недей да съжаляваш. Стегни се и започни да се подготвяш за следващата година. Проучи какви са професионалните възможности със специалността която ти харесва. Има ли перспектива? Наистина ли ти е нужна диплома? Не се залъгвай че университета е нещо кой знае какво. Така е било по времето на нашите родители, когато висшистите са били много малко и е имало нужда от специалисти. Днес висшистите са прекалено много, затова и толкова много стоят без работа или работят нещо което не е по тяхната специалност. Информирай се добре. Аз завърших висше малко по-късно, но не съжалявам. Какво като не е било редом с моите съученици? Та аз започнах да работя и две години изкарвах страхотни пари, а бях само на 20. Стегни се и недей да се сравняваш с останалите.