Споделена история от Други

ВиК + Ел. за нова къща - колко струва?
Някой ако е в сферата ии скоро е строил къща ще се радвам да удари 1 рамо.

Ясно е, че вече всичко е скъпо, но колко струва за нова къща строена върху парцел, да се прокарат тръби и електричество навсякъде(за около 100м2)?

Последния път, в който виках ел. майстор беше за смяна на трансформатор в банята(апартамент) - смени го за 5 минути и струваше 80 лева!

По 1000=1500 лв. ще ме оправят ли за ВиК и Ел. (окабеляване навсякъде), общо към 3000?

Благодаря

Коментари

1.   Категорично няма да ти стигнат!
Електрото ще ти е поне 5000 в материали и то говорим за неща нисък клас. Иначе един ключ за лампа ти започва от 100 лева...
ВиК е в много широки граници. За една и съща баня примерно, 5 майстори са ми обявявали цени от 500 до 3500 лева. От тах материали са 100-150 лв.

2.   Без да съм запознат по темата ще ти кажа, че тези пари дето ги мислиш само за едното няма да ти стигнат.
А и не казваш дали е положена отходна тръба под къщатата? Щото има всякакви случаи! А и с ВИК-то имаш поне една баня и тоалетна, кухня. А окабеляването на 100 кв абсурд да е такива цени. Имаш три стаи, баня/тоалетна и кухня, коридори. Умножи 3 по 3000 и после се обаждай на майстори.
Успех!

3.   Номер 1 какъв е тоя ключ за 100 лева? Вие добре ли сте?

4.   Номер 1, направо щях да падна от стола: "Иначе един ключ за лампа ти започва от 100 лева... ". Разрових се из нета, действително има такива, които са с тъч панел, интернет връзка, дистанционно и т. н., но не мисля че автора има предвид подобни смарт хоум системи. Един обикновен единичен ключ е 3-4 лева. Аз в къщи съм с такива, издържат по 10 и повече години без проблем.

5.   Не споменаваш подробности. Има ли партиди за ток и вода, има ли електромер, водомер, шахта, проект? Защото преди да се стигне въобще до окабеляването и ВИК в самата къща, се минава през тези неща. Ако няма, излизат 10-20 бона само тези неща, преди въобще да си стигнал до окабеляването и тръбите на самата постройка. Един колега си строи къща преди няколко години и като почна да изброява ми се зави свят. Само за проекта на шахтата за водомера е платил 500 лв. Копане, тръби, водомер, отделно. Само за прекарването на ток 2 бона, при положение че жиците минават точно пред портата. Някъде към 10 бона му е излязло всичко. И всичко това при все че имаше партиди. Защото ако няма, самите партиди са още няколко бона и ходене по мъките.