Споделена история от Други

Ремонт квартира - хазяина или квартиранта трябва да плаща
Ако се счупи например някой уред, кой трябва да плати ремонта - хазяина или квартиранта? В кои случаи кой трябва да плаща?

Коментари

1.   Както си получил уредите така трябва да ги оставиш. Който е ползвал уреда и ги е повредил, в случая квартиранта плаща. В Австрия и др. страни има депозит/калцион, който се плаща предварително и е отбелязан в договора. Ако няма щети като напуска наемателят си го получава обратно. Ако има ти ги удържат от там.

2.   Както сте се договорили

3.   Ако има договор е добре тези неща да са споменати там. Или поне устна договорка в началото.

Иначе според мен най-правилно е да се дели по равно ремонтът/купуването на нов уред.

От една страна наемодателят е инвестирал, от друга наемателя е само ползвател, а не собственик и не би трябвало на 100% да покрива чужди разходи.

Освен ако наемателят не си вземе някакъв уред, който после да си прибере след напускането - тогава може да плати изцяло той, иначе според мен по равно

4.   Ако имате сключен договор - отговорността следва да бъде разпределена според договора. Ако нямате (понеже хазяинът е голям тарикат и няма да ѝ плаща данъци на тази държава) - както се разберете на момента. Дребните ремонти квартирантът може да извършва сам - няма да чакаш хазяин да смени изгоряла крушка, нали? Но ако си наел апартамента като "обзаведен" и хладилникът изгори - би следвало хазяинът да има грижата.
Тук зависи и как се е "счупил" уредът - ако си го ползвал неправилно, с което си спомогнал за повреждането му - отговорността си е твоя.

5.   Хазяйна естествено. Изключение са случаите, когато повредата е следствие от неправилна експлоатация.

6.   Хязайнът/собственикът трябва да си плаща поддръжката на апартамента. Уредите ще се амортизират и ще се развалят с времето, няма как.
Ако не иска да поема разходите, тогава да не го отдава под наем. То и затова има хора със свободни имоти, които не ползват, но точно по тези причини решават да не отдават под наем особено ако са по-нови.

7.   Както сте се разбрали. В България практиката обичайно е да се покрива от хазяйна, ако не е повреден поради неправилна употреба.
Аз не бих наел жилище, ако трябва да се грижа за ремонти и поддръжка. Един от основните плюсове на наема пред собственото жилище е, че не се разправям с ремонти и обзавеждане.
Но няма правилно и грешно, важно е да сте се разбрали предварително и да сте коректни.

8.   Автора съм. В случая аз съм хазяин и се счупи бойлера. Квартиранта няма нищо против да си плати ремонта, но просто се замислих. Едно време аз бях квартирант и веднъж се беше развалил хладилнила и хазяина ме накара да платя целия ремонт. Само че има една подробност, че беше на 30 г. Та как така той го е ползвал 30 г. и вече е взел-дал, аз 1 г. и само защото се е счупил при мен, аз го плащам. Разбирам да е беше нов, да го платя аз, ама... то е ясно, че хладилник на 30 г. е на доизживяване.

Много е сложно, защото при самото ползване колкото и да не искаш уредите се надраскват и т. н., няма как ползван уред да е като нов, колкото и да е пазен. Така че няма как квартиранта да остави нещата в абсолютно същото състояние. То по тая логика той при илизане трябва да смени цялото обзавеждане.

А и не винаги е лесно да се разбере по чия вина е повредата. Дали е от неправилна експлоатация или просто защото му е дошло времето осоебно ако е стар.

9.   Квартиранта ще плати само ако уреда е счупен поради неправилно използване иначе за обичайното изхабяване на уреда е отговорен хазяина. Освен за уреда това важи за мебели килими и всичко останало.

Ако "му е дошло времето" уреда е некачествен евтин най нисък клас - тогава хазаина е отговорен. Нещо повече, в най кратък срок той следва да ви ремонтира уреда или достави поне същия или сходен иначе наема трябва да се намали защото в него е включено и използване на уреда.

Но ако квартиранта е решил да пере камъни то пералнята се купува ог квартиранта...

10.   До 1,
Да си чувал за амортизация, износване и т. н.?? Ти с наема си какво покриваш в случая? Ако трябва да му го върна както съм го взел след 10 години примерно кЪдя ще му излезе края? Значи да плащам 6-9 хиляди на ходина и накрая да му направя основен ремонт????
Плаща се при неправилна употреба, а не "ако се счупи". Като се счупи си има гаранция, като му е изтекла гаранцията, значи му е дошло времето и трябва хазяина да се погрижи....

11.   Поразрових се как стоят нещата от юридическа гл. т. Пише, че ако не е уточнено в договора, дребните ремонти са за сметка на наемателя. Например поправка на уреди и тем подобни. Ако е голям ремонт като смяна на дограма например, тогава е за сметка на наемодателя, освен ако не се налага по вина на наемателя. Само че няма закон, в който изрично да е уточнено какво точно е дребен ремонт и какво не, така че малко си остава в сферата на субективизма. Специално относно стените би следвало, ако са оцапани, одраскани и тем подобни, при напускането квартиранта да си ги боядиса за негова сметка и да ги остави в състоянието, в което ги е заварил или поне да му се удържи от депозита за услугата.

12.   Чудих се възможно ли е бойлер да се ползва неправилно и поради това да се е развалил, не се сетих, как наемател може да развали бойлер.
Второто нещо е че наемателя наема квартира с осигурена баня с топла вода, и за цената за която се е разбрал с хазяина, трябва да получи начин за къпане.

13.   12, т. е. да разбирам ли, че ако нямаше въобще наемател и бойлера никога не се е ползвал, пак щеше да се развали?

14.   Ами 13, ако го държиш достатъчно дълго пак щеше да се развали, да.
Квартиранта наема квартирата с уредите. Не е негов проблем, че бойлерът ти е стар и вероятно ще се развали скоро - ти като собственик трябва да си го смениш, а не да чакаш квартиранта ти да ти го оправи.
По твоята логика квартиранта трябва да иска да наеме квартирата ти само и единствено ако всички уреди са нови и в гаранция, за да не ти плаща ремонтите на стария бойлер, ползван 10 години преди той да се нанесе там.

15.   13 ако бойлера е в кашон в склада на магазина вероятно след около 30-40 години може да ръждяса някоя неподцинкована част, но ако веднъж е пълнен с вода и не се ползва за година две може да прогние, особенно ако балона не е неръждавейка, ако балона е неръждавейка ще му трябват 6-7 години, но затова пък тези бойлери са няколко пъти по скъпи.
Нима си мислиш че техника щом не се ползва значи не се разваля, е, лъжеш се, прогниват метални части само от влагата на въздуха, прогниват маркучите с времето и т. н.

16.   14, всички уреди са чисто нови, да. Той е първия ползвател на всичко. Иначе юридически как стоят нещата, обясних по-горе. Закона не мисли като теб. Точно понеже всеки си го интерпертира, както му е угодно, хората са написали закони, за да няма субективизъм.

17.   То аз мога да считам за справедливо да очистя някой, ама закона си е закон и трябва да го спазвам.

18.   Бойлера е редно хазяина да го оправи. И без това се чупят на 5години. Аз например за 5 години в една квартира смених 2 бойлера Теси, и двата аз ги купувах, но така се бяхме разбрали, за сметка на наема бяха.
За дребни ремонти и поправки, може и наемателя, както сте се разбрали. Сега например имам проблем с пералнята -стара е и вече 3 пъти викам майстор. Ами трябва нова, хазяина обаче казва, че била на предишните наематели, не е негова и да се оправям. Т. е. да си купя. Да, само че като ги наемах този апартамент беше с оборудвана кухня. Явно ще купувам пералня, а ако трябва да се изнасям ще си я взема.

19.   17, законът си е закон, ако се развали бойлер тогава осъди наемателят си да го плати. Само гледай да си си декларирал честно всички наеми и не оставай учуден, ако съдът се произнесе не в твоя полза.

20.   19, знам какво целиш с това отклоняване на темата и опит за вменяване на вина за данъците, но няма да ти направя това удоволствие. Понеже разбра, че по закон не си прав и няма какво да кажеш, сега реши да търсиш друга тема, където да ме жегнеш и да се опиташ да ме накараш да се почувствам зле, че да се почувстваш ти отмъстен за това, че те оборих. Само че колкото и да ти е неугодно на тезата, съм си платил данъците. Пробвай със слагане на единични от няколко устройства, та белким се почувстваш поне малко отмъстен.