Споделена история от Други

Ако имате 10+ имота какво бихте направили ?
Питах роднини и приятели и всички казват следните думи.

"Продавам един за скъпи кола, продавам още едно жилище да взема хубава къща и още един да се обзаведат".

Вие как бихте реагирали ако сте наследили 10+ имота у нас.

И дори можеш ли са се наречеш "Заможен"? . Разбира се, трябва да са в един от четирете големи града.

Аз бих държал имотите и това е.
Вие?

Коментари

1.   Моето семейство има доста имоти, 4 апартамента в София, къща на 25 минути от София, парцел на 50 км, етаж от къща в подбалканско градче, етаж от къща в Дупница, земи около Айтос, които се дават под наем..

Само към единия апартамент в София има течащ кредит, всичко друго е чиста собственост.

В реалността нещата са малко по-различни и рядко се окаваш с 10 имота в ръцете, в повечето случаи си съсобственик някъде си и други също имат парче и дял от имота. В което няма нищо лошо, просто ситуацията 'имам 10 имота' - наследени рядко се припокрива с истинския живот, освен ако не си строител и да си ги построил

Относно 'продавам ги и взиамам кола' - това е най-глупавото възможно нещо, което може да направиш и такива глупаци, обикновено прахосват всичко наследено за 1-2 години кеф и живот като царе. Не заслужават да държат имоти такива ''carpe diem'' разсипници, защото не ги оценяат.

Само ще дам следния пример. Когато държиш някакъв имот в днешно време цената му почти със сигурност дългосрочно ще нараства. Отделно може да взимаш наем. Тоест това е дълга инвестиция, в перспектива.

Колата в момента, в който излезе от шоурума вече цената й е с 30% надолу. С всяка следваща година имаш по едни поне 3-4% спад на цената й, отделно се набиваш яко с разходи за поддръжка и застраховки. И не може да й вимзмаш рента, както от имота.

Тоест, да размениш дългосрочен актив, който почти със сигурност ще нараства, за да вземеш купчина ламарини, които до десетина години ще започнат да ръждясват е глупост.

Семейството ми почти никога не е карало лъскави каруци и даже някои хора сигурно се чудят, когато разберат, че имаме имоти и си казват ' абе тия защо не се отпуснат да си вземат някаква хубава кола'

Майка ми за пръв път наскоро си позволи да се отпусне и си взе кола за около 30 хиляди лева, заради което я гледам накриво до днес, защото знам, че са прахосани пари. Нищо че имотите ни са на пазарна стойност поне 2 милиона.

2.   Предвид моментното ми състояние - беден на шушулка, със сигурност ще продам няколко, но най-вероятно не повече от половината. Това, което искам е един нов джип SKODA( не са много скъпи ), мисля, че не искам много, не искам Х5 или Х6 БМВ например за 200 бондака. По принцип джипа би ми бил предостатъчен, но съм фен на колите и джиповете, та ако много пари взема от имотите бих си и взел едно ново седанче(Corolla или Octavia) - и те не са от скъпите коли! И мисля, че това ми стига, с останалите пари бих могъл да живея за години напред предполагам и ще имам пари, които мога да отделя за инвестиране, дали в бизнес, дали в акции и тем подобни. Оф чак се размечтах...

3.   Продавам ги всичките и си купувам имоти в чужбина, където живея в момента, да отдавам под наем. Тук поне идват хора и винаги ще има кой да наеме, има голяма жилищна криза. А България се обезлюдява.

4.   Продавам два от тях, влагам ги в доказано печеливша дейност и до три години вложението се изплаща. После следват печалби от порядъка на 1-2 милиона евро годишно.

- Кифлоприземител

5.   Какви 10 имота те гонят бе, събуждай се и беж към чиниите, че няма да се мият сами. 10 имота няма да видите за следващите 1000 живота.

6.   Като ги имам тогава ще му мисля.

7.   Продавам ги и изпивам всичко. Веднъж се живее.

8.   Зависи какви са имотите. Ако се смята всичко, аз имам почти толкова (8) апартамента и доста земеделска земя в Добруджа.
Какво ги правя? Носят ми доходи- някои отдавам дългосрочно, други са в Airbnb/Booking. Земята си коси хубава рента всяка година. И с доходите от тях си купувам още.
Но моята история е друга, аз от всичко това съм наследил само един апартамент, другото съм си го купувал през годините.
Имот дотук не съм продавал…

9.   Много скромни мечти:) Аз познавам хора с по повече от 10 жилища в София, просто ги отдават под наем, управляват ги и получават наемите им. И не, не ги продават, освен ако с парите не купуват по-качествени жилища. Това другото, което си написал, е разхищение. Трябва да си кръгъл идиот да продадеш жилище, за да си купиш кола и обзавеждане.

10.   Ако ми трябват пари за нещо важно, продавам колкото е нужно от тях. В противен случай ги държа и вземам наем.

11.   А какво бихте си пожелали, ако уловите вълшебната златна рибка? !

12.   Имот е доста относително понятие, трябвало е да уточниш. Земята е имот, гората е имот, апартамента е имот, къщата е имот, гаража е имот, складовото помещение е имот, магазина е имот и т. н. Отделно земята е с различни статути. Предполагам имаш предвид апартамент/къща.

На въпроса - ако е старо строителство, бих го продал и купил ново строителство. Колкото и някои хора да си мислят, че цената на имота вечно ще расте, това не е точно така, защото от един момент нататък цената им започва да пада поради амортицазия и морално остаряване. Ако не ми вярват, нека се опитат да продадат имот на 70 и повече г. Силно се съмнявам, че ще го продадат на цената на 20 годишен подобен имот. Отделно че вероятно ще го продават с години, ако изобщо успеят.

Ако е земеделска земя, не бих продал никога. И общо взето бих ги държал и отдавал. Но както казах, периодично бих обновявал жилищния фонд. Бих продал най-вече заради възможност за по-добра инвестиция. Иначе не.

13.   Продавам поне 5 от тях и отварям предприятие или друго, което ще осигурява много работни места и европейски заплати на хората в родината ми. Останалите под наем и за наследство за децата ми - собствен дом за всяко, без кредити и робуване на банки десетилетия.

14.   Два ще подаря на сестра ми, два за мен, два ще направя на малки хотели или къщи за гости, два ще давам под наем, един ще бъде детски център за курсове по рисуване, музика, бизнес и пермакултура, и последният, но не по важност ще бъде приют за животни.

15.   И аз като КП бих продала всичко и купила в чужбина. Френската ривиера, Барселона... Ако остане бих купила и в по-далечна страна апартаментче, в Бразилия, например.

16.   Ако са в БГ ще продам половината и ще купя някъде в Централна Европа и Италия или Южна Испания. Другата половина ще ги запазя и ще ги отдавам под наем.

17.   Н 15, той, кифльо никъде няма да ходи, ами търси балъци да влагат в измисленият му свят (дизайни свързани с бързи коли :)))) и да печелил милиони. За това не пропуска възможност да подаде колко богат ще става следващите две години, може да закачи поне така или млада жена или някоя/някой бавно бавноразвиващ се, но с пари.
Ей сега ако му щракне с пръсти някой за работа в която и да е чужбина, е тръгнал набегом, пък дори и да мете улиците.
Явно е нещо подобно на "харакирито" с детските рисунки "дизайни"

18.   Номер 15, аз споменах, че бих продал само два имота и ще започна производствена дейност. Не е ставало дума за продаване на всички имоти или за чужбина, затова е необичайно, че споменаваш "КП". Това, което ти си отбелязала, вероятно също не е лошо от твоята гледна точка, така че ти пожелавам успех в живота и да осъществиш мечтите си! :)

- Кифлоприземител

19.   Познавах преди един като Кифляка, с големите претенции и великите планове.
Ами продаде повече от 2 имота (наследствени), всичко изяде и изпи, нищо не направи с живота си и сега живее под наем на дърти години.

20.   Имам няколкончовека, които предпочитам, да не са сред живите, защото ми пречат и имам МНООООГО пари, които са ми запорирани. Ако нещо се случи на въпросните хора, ще ми се отпушат сметки и бизнеси. Дори и да са десет гнусни панелки в Надежда, пак ще имам средствата, да си разчистя сметките.

Ами това е. После ще имма за 10 пентхауса с няколко скъпи коли.

21.   Пет ги оставям и прибирам пачки като рентиер. Останалите ще прехвърля на някой мил потребител в анонимен сайт за споделяне на име Сподели. нет, защото и други трябва да имат възможност да бъдат рентиери. Ако ти се чудиш кой да бъде, бих се жертвал, за да те отърва от мъките!

В реалността ако имаш толкова имота, вероятно си политик или олигарх. И не само заможен, а по доста други начини ще те наричат. Почвайки от корумпиран, продължавайки с пе--л, стигайки до продажник и дори ибри--ия. Най-мекото определение ще бъде тулуп.

22.   Единия от тези апартаменти ще си го направя собствено ателие за рисуване. Едната от стаите ще я обзаведа с качествени книги, може и да инсталирам техника за подкасти. Ще рисувам, ще каня приятели и ще говорим за различни теми.
От другите апартаменти нека просто капят всеки месец пари. Ако има редовни наематели ще е супер. Ако събирам пари, мога да инвестирам и в други неща. Купуване на земя, злато, облигации, движимо-недвижимо имущество.
Общо взето не мисля да се охарчвам, купувайки скъпи коли или други глезотии.