Споделена история от Други

Хърватия > България
За пореден път хърватите показват и доказват, че са велик народ и класи над българите:
1. След месец влизат в еврозоната, а са в ЕС 6 години по-късно от нас. Ние още “не сме готови”
2. Влизат в Шенген, България - не.
3. Играят на пореден Мондиал и стигат четвърт финал биейки Бразилия, а България дори не се класира - отново заради корупция по етажите. Хърватите дори не са мнозинство играчи от африкански и южноамерикански страни както други европейски гиганти.
4. Хърватия е по-малка, но по-добра държава от България.
5. На изложба в Брюксел 2009 България е представена като турска т*алетна, отходник. Днес положението не е по-различно с ДПС на власт.
6. България е най-бедна държава в ЕС за пореден път откакто сме в ЕС. Пет пъти повече хора в БГ от средното за Евросъюза търпят сериозни материални лишения. Политиците обвиняват всеки друг, но не и себе си. Народът спи вместо да ги измете.
Извод: И в политиката важи приказката, че размерът не е от значение, а качеството ;)

Коментари

1.   Свободен си да кандидатстваш за хърватско гражданство, да откажеш българско и да забравиш за България.

2.   Не забравяй, че Хърватия е етнически/расова чиста и почти 100% християнска/католическа страна, докато България е полу-ислямски/цигански кенеф… Нормално е белите страни (Полша, Унгария, Хърватия) да са по-нормални от циганските и ислямизиращи се страни (България, Румъния, Рассия, ЗападнаЛА Европа)

3.   Хърватска винаги са били много по-напред от нас. Ние няма как да сме развити. Винаги ще сме на дъното, защото нямаме общност, нямаме уважение един съм друг и дори към себе си, нямаме чувство за отговорност, нямаме чувство за това, че трябва да допринесем с нещо добро за своите сънародници, родината, другите народи и към човечеството като цяло. За огромно съжаление в нашата страна всеки трябва да се оправя сам и често заради своята облага трябва да отвръща на страни глава от този, който има нужда, защото не е сигурно, дали вторият, като получи помощ от теб няма да забие нож в гърба ти. Като ученик играх 10 години народни танци. Ходихме по международни фестивали. На тези фестивали се държахме за ръце с деца от Сърбия, Хърватска, Босна, Румъния, Гърция, Молдова, Полша, Русия, Украйна, Франция, Испания, Португалия, Ирландия, Чехия, Германия, Турция, Латинска Америка и всички не спирахме да играем и да се смеем. Още тогава разбрах, че всичко ще е добре, само когато дадеш нещо от себе си, когато позволиш на другите да те познават и когато ги опознаеш тях. Сега сърцето ми се къса като виждам какво се случва в Украйна, защото имам останали приятели от тези фестивали и от Русия и от Украйна. Сърцето ми се къса, когато виждам диващината в нашата страна. Виждам много от моите набори, както и по-малки и по-големи, че нямат елементарна мисъл в главата си. Озлобили са се до мозъка на костите си и единствено се интересуват, как да изкарат някакви лесни пари и да са хитреци на дребно. Виждам, че огромна част от населението дори не може да говори и да се изразява правилно. Та, авторе, хърватите са много сплотен и силен народ, който е уважаван в целия свят. Ние сме много далеч от тях.

4.   Абсолютно си прави и като изключим за еврото, за което аз съм твърдо против за другите нещата е абсолютно така. Още по-интересно тази държава съществува самостоятелно от едва 32 години, а е пред нас в почти всичко. Хърватия започна да прилича на Словения, която вече почти никой не мисли за балканска държава, а направо за страна от Европейския съюз.

5.   Хърватия никога не е била управлявана от руснаците, бе, братчед. А, и от турците също не е била управлявана. Още въпроси? !

6.   Следва да се вземат предвид някои важни исторически обстоятелства:

1. Хърватия е се намира на благополучно местоположение, което през повечето векове я е пазел далече от набезите на чуждите войски, прииждащи от Близкия Изток, Азия и Африка. За разлика от това, България (и трите български държави, включително Волжка България - днешна Русия - и Стара Велика България - днешна Украйна и Русия) през цялото си съществуване е била подложена на ожесточени нападения от всички възможни посоки, включително и от страна на най-могъщите империи, които е побеждавала и всъщност спасявала многократно от ислямизация. Също така, България неведнъж е била подло предавана и нападана от свои привидни съюзници с християнска вяра, докато Хърватия не може "да се похвали" със същото. Не бива да се забравят и вековните жестоки набези на Османската империя към българското население и насилствени опити за ислямизация, които при отказ са завършвали с рязане на глави. Най-красивите български момичета са били отнемани от родителите им и пращани в Османската империя като съпруги-робини, за да подобряват поробителите своя некрасив арабско-негърски ген (затова и много туркини днес са хубави и със славянски черти). А най-снажните момчета също са били отнемани от родителите им още от малки и пращани в Османската империя за обучение във военно дело, а после - вече зрели мъже с промити мозъци - са били обратно пращани да убиват българите по нашите земи;

2. Съседните на Хърватия държави, почти без изключение, са добре развити икономически и от своя страна те пък граничат с още по-развити държави в Централна Европа. Това неминуемо води до в пъти по-благоприятни търговски отношения и повишаване на стандарта на живот. Едва на 25 км е от Австрия и десетки хиляди австрийци редовно отиват там и развиват икономиката на Северна Хърватия (както сега много българи наливат пари в икономиката на Одрин). България, поради географското си положение, е буквално пряк граничен предпазител на Централна Европа и до ден днешен възпира основния поток от контрабанда на наркотици (до голяма степен, не напълно) и нашественици от Близкия Изток (така наречените "бежанци", които всъщност не са такива). Поради войната в Югославия, огромна част от търговията на България пострада, потоците с камиони бяха пренасочвани към други страни и това също имаше влияние над икономическия застой у нас дори и години по-късно;

3. Хърватия се ползва и с предимството да разполага с огромна плажна ивица с цели 48 големи обитаеми острова, пряко граничеща с Италия (делят ги само 81 км по вода), поради което има силно развити търговия и туризъм, насочени основно към развитите европейски държави. Може пряко да извършва морска търговия с Франция и Испания. Жителите на близките на Хърватия страни отиват на почивка там, докато почти всички от съседните на България страни имат излаз на море и са неин пряк съперник по отношение на морския туризъм и търговията. Морската ивица на Хърватия е с дължина цели 1777 км (плюс още 4058 на нейните острови), докато тази на България покрай Черно море е едва 354 км. Това веднага дава ясна представа колко по-малко условия за морски туризъм има в нашата страна, в допълнение на по-отдалечения достъп на платежоспособните туристи до България и близостта на основно по-бедни (включително и западноевропейски) туристи до нашия бряг. През последните три години хотелиерите по черноморието ги крепят основно български, руски и украински туристи, плюс малко румънци и в пъти по-малко западноевропейци;

4. Колкото до спорта, това не е пряк показател за нивото на целия народ, защото зависи само от много малка група хора, занимаващи се с това. Има страни с дълбоко подкупни футболни ръководства, но въпреки това редовно участващи на различни първенства. Точно при такова проядено ръководство, начело на което беше Иван Славков - Батето, България стана 4-та в Света през 1994 година в САЩ. Има и икономически мощни страни с изрядни футболни ръководства, които пък се представят зле на международната сцена десетилетия наред.

- Кифлоприземител

7.   Имаш две фактологически грешки, затова ще те поправя, ако нямаш проблем.

1. България също влиза в еврозоната след една година, за съжаление. Това не е повод за радост, не знам защо си го написал все едно е нещо хубаво.
5. ДПС не са на власт.

8.   Защо си мислиш, че шенген е голям плюс? Явно и ти мислиш като стадото

9.   От Автора към 7,
Да, наясно съм, че влизаме 2024. Затова написах “не сме готови”, защото определени партии го казват опитвайки се да манипулират обществените нагласи срещу това в момента.
А за ДПС - не искам да го коментирам, те са във всяко правителство и открито казаха, че ако решат могат да блокират държавата.
Колкото до историята на Хърватия и България - това е минало. Не ни е виновна Османската империя или който и да е, че търпим Б. Б от 2009та досега и Ники Михайлов във футбола, защото има много български момчета таланти, които не могат да се реализират заради връзкарство и корупция по всички етажи на футбола, а спортът е огледало на политиката В една държава.

10.   От Автора,
Не мисля, че и твърдението за географското ни положение е аргумент за политическото ни такова понеже ние сме върху изключително богата и геополитически важна земя - кръстопът. Имаме ресурси, които умишлено не се използват в полза на народа ни - злато, което изнасяме на Запад (дънди прешъс), шистов газ край Шабла, срещу който екоактивисти писнаха преди 10 години и в момента сме енергийна пионка на Русия и разчитаме на американски и азерски милостини. щ докато Великобритания вдигнаха забраната срещу фракинга - технология за добив на същия. Още редица примери има, които ако човек се интересува ще ги чете и знае. Политиците са проблемът, но още по-големият проблем е заспалият ни народ, който ги търпи 30 години да правят каквото искат - приказката за баницата я знаем.

11.   2, затова ли има милиони поляци по света? 99% са алкохолици, не ми ги хвали точно тях.

12.   Елементарно. Колкото по-далеч си от Русия, толкова по-развит си. Забележи, че румънците и българите сме зле. По-назапад Словения, Словакия, Хърватска, Чехия са по-добре. Още по-назапад Германия, Дания, Холандия са още по-добре и т. н. да не изброявам. Където е минал руснака трева не никне в следващите 200 г., защото манталитета става по техен тертип корумпиран, далавераджийски, диктаторски. Забележи, ако щеш разликата между източните и западните немци. Уж все германци, ама манталитета на източните немци е руски и разликата в икономиката е огромна.

13.   Номер 2 и 3 са го написали достатъчно ясно. Ние просто не ставаме като народ. Това е истината и никой друг не ни е виновен. Българинът е тарикат на дребно, който мисли единствено как да открадне и да се закачи към някоя схема. Много хора обичат да обвиняват политиците, но те са функция на обществото. Поне 8 от 10 българи, ако ги поставиш на мястото на политиците ще правят абсолютно същото. Нали видяхте японците как чистят стадиона след мача. Чистят чужд стадион, в чужда страна. Няма смисъл да описвам каква кочина оставя бай Ганьо след себе си в своята собствена родина. Той даже си хвърля фаса и чашката за кафе през прозореца и после тая мизерия си я гледа всеки ден, като излезе от тях. В същата мизерия играят децата му пред блока. Няма какво да се чудим на успехите на хората - те са възпитани да работят и да градят. Смисълът на живота им не е да се осерат от ядене и пиене лющейки кючеци. Някой по-горе беше писал, че Хърватия имат голяма крайбрежна ивица. Да, имат, но тя не е осрана с миризливи кръчми, сергии и пушеци от мазни скари. Гарантирам ви, че ако бяхме на мястото на хърватите отдавна щяхме да сме превърнали всичко в миризлив кенеф, както сме доказали, че можем. Нормалните българи за съжаление са изключително малко.

14.   Не съм ходил никога в Хърватия, но смятам че всяка държава, си има своите положителни черти. Това, което знам за Хърватия е, че освен по-високия стандарт на живот и всичко останало, там са одобрили гражданските съюзи за еднополови двойки. Аз съм гей и искам да заживея някъде с мъж като мен, май ще трябва да отида в Хърватия. Просто исках да споделя някъде мнението си, нищо повече.

15.   Какво ми хвалите хърватите и те са умрели от глад, има неофицално 25 % безработица. Те де факто имат само туризъм и малко хранителна промишленост, друго няма! Въобще нито са цъфнали, нито са вързали. Има голяма емиграция към Австрия и Германия. Обаче самочувствието им е до небето.

16.   Не можем да се обединим това е. Не сме родолюбци. Хърватите са единни. Те са родолюбци. В чужбина се защитават и си отстояват правата. Защо българските олигарси не извадят няколко милиона и да финансират един огромен протест пред Европарламента от българи, а финансират протести пред българския парламент срещу свои? Ще цитирам великия Славейков: Не народ, а мърша и с това ще свърша….!

Чингис Хан-Скандинавеца

17.   До 1 - Благодарение на това отношение, вместо да годним 10-11 милиона население, днес се чудим, дали 2030-а ще сме и 5 милиона.

До 3 - Точно. Проблемът е, че комунизмът ни направи резистентни към изграждането на общества и съюзи. Цялата идеология беле, пе сам по-себе си човек за йишо не става, че трябва д уоравлява някой друг

До 5 - Авторът не е задавал въпроси.

До 6 - За съжаление, тези неща не са добри извинения. Хърватска също е била кучката на различни империи и съюзи през години, но пак, подобно на България е оцеляла, някак си. Проблемът ни не е, че богатитее туристи не идвали с колите или крайбрежието ни - проблемът ни е, че обслужването ни е УЖАСНО! Мен ме е срам да препоръчам 95% от родното черноморие, хотелите, ресторантите и забавленията му. И го казвам с особена болка. А колкото до спорта - Хърватите са добри, защот го няма тея далавери, дето накараха Бербатов да хвърли капитанскат лента, след години на престъпна нвбрежност от първенството ни.

До автора и всички българи - Хора - ние МОЖЕМ. Просто не искаме и се отпускаме.

18.   Щастлива съм, че завърших Филология с хърватски. Не бих се замислила изобщо да емигрирам там. Пропуснал си, че е една изключително красива страна. В Дубровник се снима "Игра на тронове" Загреб е страхотен град. Тук навсякъде е кочина. Едно нещо качествено няма, да си кажеш :"Ето затова ще остана".

19.   Aко България беше приета в Шенген, стоките които идват от Пирея и Солун щяха да бъдат значително по-конкурентни на стоките влизащи през голямото нидерландско пристанище Ротердам. А тази стоки идват през Суецкия канал от Азия и Китай. Сега, заради проверките по границите, се образуват дълги опашки, плащат се такси, а всичко това оскъпява стоките и намалява печалбите. Поради каква причина смяташ, че на другия ден наградихме президента на Гърция с орден Стара планина? Ами, правим политика на Гърция, точно в тази връзка.
Освен някои много полезни неща, които вече е казаха, да подчертая- едно е да те владее Австроунгария и Венеция, съвсем друго- Османската империя.

20.   Бате... Африка > България!!! Ти за Хърватия се хвана точно... Но, в интерес на истината, който и евролицемер да беше тук, пак нямаше да може да направи нищо.

21.   10, географското положение има значение и то голямо, защото по на изток сме били под руския ботуш и сме прихванали техния манталитет, който е пагубен. С просто око се вижда, че колкото по на запад отиваш, толкова са по-добре. Виж източна и Западна Германия каква голяма разлика има понеже източна беше под руски контрол до 1990. Уж един народ, а колко различен стандарт. Защо ли? За двете Кореи да не говорим. Разликата е от земята до небето.

22.   Авторе, хърватите са по-добре от нас защото не са балканска държава. Или те поне не се считат за такава. И не ни е виновен комунизма или Русия както някои написаха - Полша, Чехия и Словакия отдавна си стъпиха на краката и в момента са на десетки години пред нас. Просто хората тука са с типичния южно-ориенталски менталитет. Няма балканска държава, която да е наред - Сърбия, Македония, Албания, Босна или Гърция, всичките са един разграден двор. Затова хърватите толкова се обиждат когато им кажат, че са от Балканите.

23.   България - ниски заплати, корупция, катастрофи и убийства, политическа нестабилност, нещастие, страдание, беззаконност, хората не могат да си покриват сметките, реклами на бързи кредити с оня аут*ст Къци. Зуека с право емигрира. Всеки нормален човек би го направил.

24.   22, а защо точно държавите с бивше руско влияние са най-зле, държавите с ограничено руско влияние са средно добре, с тези без никакво са най-добре? Случаенос'? Не мислА. А манталитета между другото до голяма степен си зависи пак от руското влияние. За справка двете Кореи и двете германии.

25.   24, Полша, Чехия и Словакия не са зле, нали това казвам. А те са били с руско влияние. Полша даже е била част от Русия.

26.   21, географското положение има значение, но не заради Русия, а защото страните от Западна Европа имат излаз към световният океан, а тези от Източна Европа не. Затова те са по-богати.

27.   Тоя път стигнаха само полуфинал. Но за Еврозоната и Шенген не е за завиждане - там напоследък редовно се карат и си блокират един друг решенията. Работата отива на разпускане, а тия балъци влязоха, за да гледат края.

Останалото е от колекцията "българин да се наричам, пълен срам е туй за мене, затова вЕрвам на всяка гнусотия по адрес на таз държава и само нощем се разхождам, ама с кашон върху главата". Не си само ти - познавам още няколко комплексирани, които прехвърлят комплексите си на родината ни! Пичове, това, че се чувствате нищожни, не значи, че държавата ни не струва! За да не бъда гад - и вие не сте нищожества, дишайте спокойно!

28.   25 от тези трите точно Полша е най-зле. Тя е индустриално-аграрнастрана, но въпреки че има фабрики и произвежда какво ли не е доста назад като заплати и ИТ сектора спрямо Чехия и една малка Словакия, където Братислава е аутсорсинг хъб. Защото просто в днешно време ИТ е дори по-важен за развитието на една държава. Но в Словакия и Чехия и индестрия има, докато у нас само ИТ.

Чехия, Словакия и Словения са още по-напред и от Хърватия.

29.   От Автора,
- Хърватия си арестува министър-председателя 2010 година
- Бойко Борисов година по-късно, 2011 дава шумен повод за арест - случаят Мишо Бирата: разговорът на ББ с шефа на митниците Ваньо Танов като му казва да прекратят проверката. Давност на делото 15 години - все още може да бъде осъден ББ, но всички спят. Още РЕДИЦА примери.

България НЕ Е независима и правова държава. После защо Хърватия влиза в Шенген, а никой не ни иска нас. Всъщност повечето членки са наясно какво е положението в България, но си затвориха очите компромисно, но Австрия и Холандия - не.

30.   До номер 18 - Не е по темата, но се интересувам относно реализацията ти с хърватски, тъй като аз изучавам хърватска филология. Би ли споделила?