Споделена история от Други

Помощ за пфишинг съобщение от АБВ!
Здравейте, на 27ми декември намерих едно съобщение в АБВ пощата си, на което пишеше "warning" без имейл адрес, а с някакво име "iliana". В него пишеше някакви простотии, от сорта на това, че харесвам п*рн*графиня и че ми имали личните данни посредством "Троянски кон". Поискали в срок от 50 часа да им дам 1000 долара под формата на биткойни, а аз от страх го маркирах като пфишинг и то изчезна, но въпреки това съм уплашен, защото викали че ако не им платя, щели да ме съсипят и не знам си какво още! Може ли някой да ми каже какво да правя сега, защото съм притеснен...

Коментари

1.   Добре си направил, че си го маркирал като фишинг.
Ако получиш пак подобни писма може да направиш още нещо преди да го докладваш. Не знам в АБВ къде е, но би трябвало да има опция да блеклистнеш подателя, така че да не може да ти изпраща мейли. Отиди на полето, където е подателят и хоувърни, т. е. закарай курсора на мишката върху името на подателя (както в твоя случай е било iliana) и го задръж върху името. Така ще видиш имейла на изпращача. Можеш да блокираш конкретния имейл, както и целия домейн. Например - ако мейлът е изпратен от iliana@pesho. com, можеш да блокираш имейл адреса iliana@pesho. com, а можеш и целия домейн pesho. com. Така, ако се опитат да ти пратят мейл от galya@pesho. com или от petya@pesho. com, например, пак няма да могат, защото си им блокирал целия домейн.
Ако не си кликал на никакви линкове и веднага си докладвал мейла и той се е изтрил, спокойно - няма как да ти инсталират Троянски кон и/или шпионски софтуер на компютъра.
Предполагам имаш антивирусна програма, за твое успокоение пусни си един скан на целия харддриск за вируси и за spyware. Ако нямаш антивирусна - инсталирай си, има нелоши безплатни. Мога да ти препоръчам avast.

2.   Получих абсолютно същото на 26 декември. Пишеше, че имали информацията как влизам в порно сайтове и мое видео. Само че аз рядко съм влизала в такива сайтове и никога не съм правила видео в живота ми.
Това е измама, то е очевидно, аз не знам как някой може да е толкова наивен и да се върже да плати пари. Изтрих имейла.

3.   Като си гузен, как няма да си притеснен.

4.   И на мен са ми пращали такива писма няколко пъти. Явно имат за цел някой да се върже и да им преведе пари, понеже много хора влизат в такива сайтове и докато гледат клипове се самозадоволяват. Дори да не снимаш видео, могат да ти включат камерата и да те заснемат. После те заплашват, че ще изпратят видеото на твоите контакти. Това явно го получават много хора така, че няма от какво да се притесняваш.

5.   Мини на Gmail.

6.   Не бъди глупав и не се подвеждай по такива мейли. Вероятно ти се е случвало да се самозадоволяваш на някакво порно, но за да си сигурен, че това няма как да се е случило просто постави черно тиксо на камерата си, така няма как да те заснемат каквото и да правиш, когато ти трябва за нещо камерата на компа, просто сваляш тиксото, после пак си го слагаш, всички разумни хора правят така.

7.   От автора до номер:
1 - благодаря за информацията!
2 - Мале ужас, но поне нищо лошо не е станало
3 - Изобщо не помагаш...
4 - Ясно, добре тогава...
5 - Ама то аз имам Gmail
6 - Аз имам компютър без камера, как ще ме заснемат без камера. А и това с черното тиксо го знам! (Само казвам... )
Благодаря за съдействието!