Споделена история от Други

Приют за котки
Защо няма приюти за котки? Защо позволяваме да има повече улични котки и не ги спасяване като създаден приюти и ги даваме за осиновяване?
Как и къде мога да си купя породиста котка (малко коте) в БГ (Бургас)?
Като казвам породиста имам предвид турска ангорска (защото такава съм гледала) или персийска? Колко ще струва? Кой би продавал е БГ? Продават ли се животни е зоомагазин (котета)?
Благодаря за информацията!

Коментари

1.   В София се продават породисти котки в магазините. Иначе си търси в интернет. Има групи за всякакви котки, както и изоставени такива, . Така че може да намериш и без пари. Има и групи за грижи за бездомни котки.

2.   Има приюти за котки. Имаше една група в фейсбук Icatrescue, виж ги. Можеш и да дариш някой лев за тях.
А иначе ако питаш мен най-добре вземи някое коте от улицата, така ще спасиш пухче от студа.

3.   Защото котките не хапят, докато кучетата понякога като се съберат на глутници може да нападнат.

4.   Наред с липсата на редовно постъпващи средства за котешки приюти, най-съществената пречка за осъществяването на подобни начинания се дължи на лицемерие от страна на мнозина, надаващи вой с призивите си НЯКОЙ ДРУГ да осиновява НАЛИЧНИТЕ улични котки. Част от тези хора проявяват и друго лицемерие: уж се борят за осиновяване на бездомни котки, но всъщност с лека ръка пренебрегват 99, 9% от тях, тъй като НЕПРЕМЕННО си търсят ПОРОДИСТО, МАЛКО И СЛАДКО КОТЕ. Но такива котки са кажи-речи едва една на хиляда, като даже и това е много, понеже повсеместно са порода "улична превъзходна" и повечето не са новородени. Такъв тип хора предпочитат да отделят новороденото коте от родната му майка и да я оставят на улицата да умре гладна, тъжна и сама, докато те отнасят (отвличат) като някакъв трофей малкото коте у дома, далеч от майка му. Не са редки случаите, когато същите тези хора после изритват на улицата вече порасналото коте, защото... вече не е малко и сладко. Същото правят и много стопани на кучета, които първоначално са си взели малкото сладко кученце като трофей и играчка.
В западните общества, включително и българското такова, липсата на приюти за котки е до известна степен решена сполучливо: има достатъчно на брой бездетни стари моми, които си отглеждат една или няколко котки, вместо деца. Пенсионерките пък по-често отглеждат кучета. Така тези две многобройни групи от жители дават своя полезен принос за животинското царство.

- Кифлоприземител

5.   Би могла да дадеш своя принос за решаване на проблема с уличните котки, като си вземеш улична, а не породиста, за домашен любимец. :)

6.   Привет. Има приюти за котки. В приюта на Animal Hope Varna съм виждал. Но прибират доста по-малко котки в приютите, просто защото няма нужда.
Кога прибират куче в приют?
Изоставени бебета от нечий двор, които няма шанс да оцелеят. Бебетата котета обикновено са родени на улицата и майка им се грижи за тях.
Агресивни кучета, които са заплаха за хора и животни. При котките го няма този проблем.
Кучета, изоставени в район без храна с риск да умрат от глад. Това обикновено се случва, ако някой ги е хранил, но това се е променило. Примерно ресторантът е затворил, човекът който ги храни, е умрял или е заминал. При котките го няма този проблем, те са много по-независими откъм храна. Винаги могат да си хванат врабче, мишка, да се наврат в някоя кофа са боклук.
В приютите обикновено прибират болни котки или малки, останали без майка си.
За съжаление извън Пловдив не знам да има кастрационна програма за котки. Масово се окотват, през размножителния им сезон улиците са пълни с малки котенца. Размножават се много, но се обръща по-малко внимание на проблема, понеже не представляват пряка заплаха за хората, а и е много по-трудно котка да бъде хваната и кастрирана, отколкото куче.
Не знам от къде може да намериш такава порода коте. Но моля те, ако не искаш да осиновиш, а държиш на породисто, недей купува от зоомагазин. Потърси лицензиран развъдник, дай някой лев повече ако трябва. Зоомагазините купуват от така наречените :"ферми за кучета/котки". Там с цел печалба ги размножават безогледно, не полагат качествени медицински грижи, не гледат родословието за генетични рискове, отглеждат животните в клетки, разгонват изкуствено женските да раждат постоянно. Аз на такива хора не бих дал и стотинка. След като не намерих подходящо за мен куче по приютите, отделих пари и купих от качествен развъдник. След като първо го посетих и се уверих, че се грижат добре за животните. Разни гаражни полулегални мошеници кой знае как мъчат животните. И има по-голям риск да ти дадат болно.
Успех!

7.   В моя град в приюта има и малко котки (отделно). Гледала съм видео за две англичанки, които имат котешки приют, но това е в имение, с големи тревни площи, всички условия.
Не ги прибират в приюта защото няма изпохапани от котки, предполагам.
Котка можеш да си купиш по обява в нета. Има сайт Котка. бг, цени в обявите. За зоомагазините виж на Zooobiavi. com.

8.   Защо питаш за приют за котки, лицемерке! А иначе търсиш породиста котка от зоомагазин? !
Тези породисти котки в развъдници знаеш ли как живеят и как раждат малки за лицемерни боклуци като теб? ! Проучи!
Ако те интересуваха котките, щеше да знаеш къде има приюти!
Ако искаш да провериш колко човек има под цялото ти лицемерие, върви един ден да предложиш благотворително поне да ги погледаш няколко часа, да им сипеш храна осигурена от други (някои от минималните си заплати) да ги наблюдаваш няколко часа!

9.   Кифльоч, ти самият си мъжкият еквивалент на бездетна стара мома. Имаш ли котка? Или куче? С какво точно ти даваш "своя полезен принос за животинското царство"? Освен с писане в сподели. нет?
Ние сме семейство с двама сина и отглеждаме няколко котки, имахме и куче, но почина. Преди няколко месеца прибрахме коте, намерено на улицата.

10.   Хората ровят по кошовете и спят на улицата, но се реве за котки и кучета, които са по-охранени от всеки клошар!

11.   10, може да ти звучи грубо, но да. Човек сам носи отговорност за съдбата си и това, че е на улицата е следствие от негови грешни решения. Нека им помагаме и ка тях, но не ги съжалявам. Изключвам деца и хора с увреждания, там е гадно и имаме дълг като общество.
А за страдащи животни сме виновни изцяло хората. Не си кастрираме кучетата и котките, изхвърляме ги по улицата, бием ги и ги нараняваме. Животното страда заради нас.

12.   11, кучелюб, нали? Явно не те е нападало страдащо, бездомно куче. Повечето бездомни са бая охраненички, редовно ги хранят. Но за човек-никога. Странно ми е подобно лигавене и хленчене за животни.

13.   Н 12, човека има опцията да работи и се грижи за себе си, а не да паразитира на чужд гръб. Животните нямат тази опция!

14.   13, животните също имат опцията да хапят или не. Да лаят или не. Те също паразитират. Кой мислиш, че чисти след тях?
Извратено е да се кахъриш за животно, което няма да се погрижи за теб.

15.   Н 14, не го правя за да получа нещо насреща от тях. Но и така получавам много повече от колкото някога биха могли да ми дадат хора с подобно на твоето мислене "ще дам за да получа"! Изпратено е да живееш с постоянни сметки "колко съм дал/а и колко трябва да получа за това"!
Преди съжалявах такива хора, вече не, нямате вътре нищо за което да съжалявам... не е заспало/закърняло, просто го няма- празно е.
Иначе си в грешка също за това- животните НЕ паразитират, нямат избор защото всичко сме им взели, нямат хабитат където да живеят свободни и спокойни. Никой не кара никого да им помага, ако поне не им пречите и не ги наранявате, ще е достатъчно.

16.   Как да няма приюти за котки? Домовете на независимите и на старите моми от сайта не ги ли броиш? Там са си бетер приюти за котки!