Споделена история от Други

В днешно време може ли да се има доверие на хората?
Здравейте. Днес желая да ви питам дали в днешно време може да се има доверие на хората? Личното ми мнение е, че днес светът е пълен с много интриганти, лицемери, двулични хора и предатели и вече се чудя на кой мога да имам доверие и изобщо дали мога да се доверя на някой. Интересно ми е вие какво мислите.

Коментари

1.   Доверие само на себе си имам. Живеем във времена където хората ще те прекарат за едно кафе. Последния път когато дадох пари на заем, за да му помогна, ги взех с триста зора и много чакане. Хората както ти се усмихват така ти ковът пирони в ковчега. Комшийката, която всеки ден ми казва с усмивка, , Добър ден, , и ми честити празниците се оплаквала зад гърба ми в общината от мен. Не имала доблеста да дойде до у нас да каже какъв е проблема. Колега, който го карах на работа, за да не мръзне по спирките ме завлече с 30 евро. Ще цитирам Славейков: Не народ, а мърша и с това ще свърша……..

Чингис Хан-Скандинавеца

2.   Малко са хората, заслужаващи доверие, и това не е от вчера. Животът ни учи да имаме едно наум за абсолютно всеки, независимо какъв ти е - колега, приятел, роднина, съпруг/а. Е, и прекалената мнителност не е за препоръчване, но пък я предпочитам пред наивността и това да те правят на глупав.
Аз лично, на този етап вече, имам доверие само на родителите си и на още двамата-трима близки роднини. Всички останали са или в графата "доверявам се, но не на 100%", или "не се доверявам".

3.   Аз вярвам в действията на хората, а не толкова на техните думи.

- Кифлоприземител

4.   Интерсно защо се ограничавате в период "днешно време" винаги е било така и както цитира ЧХ и по времето на Славейков преди 150 г е било така. По скоро вие сте наивници щом вярвате че е възможно хората да си нямат техни цели и приемате за нормално да се борят за вашата цел.

5.   В днешно, както и във всяко предишно време, не можеш да имаш доверие на никого. Иначе всички са много любезни (повечето), но не знаеш какви паяжини плетат.

6.   На мен да, но не ти препоръчвам... ОСТАНАЛИТЕ!

7.   Коректността винаги е добра опция при хората, които искат успех в живота.

8.   Само на себе си имам доверие.

9.   Не. Категорично не. Аз го научих по трудния начин.
Все си казвах "ейй, колко свестен/свястна изглежда, сигурно е много добър човек" и после едва си вадех ножовете от гърба.
Толкова пъти са ме предавали, че не е истина.
И вече не вярвам на хората, не се доверявам лесно.
Емоциите и мислите си пазя още по-настървено.
Но пък щом човек ми се докаже като стабилен, сближаваме се.
Така кръгът ми е чист и хората в него са достойни за доверие, внимание и всичко останало.

10.   Отговорът за целия ми живот е НЕ. Искрените хора са като игла в копа сено.
48 г.

11.   Все повече се убеждавам, че човекът е в същността си егоистично същество. Поставя себе си на първо място. Може би с някои изключения понякога надмогва егоизма си, за да помогне на друг човек, но никога не забравя своите нужди и проблеми. И е нормално, че сме егоисти. Всеки сам трябва да се грижи за своите нужди, друг няма да го направи. Но понеже сме и лицемерни същества, не признаваме, че егоизмът е нещо нормално и го заклеймяваме като лоша черта.
А за предателството, ами, понякога нямаш избор. Хората са поставяни в ситуации, в които и да искаш, не можеш да се измъкнеш, без да прецакаш някой друг. Човешката природа не е съвършена. И особено ако животът ти е застрашен, почти всеки ще предаде и родната си майка, за да оцелее. Неприятно е да ти забият нож в гърба, спор няма, но при определени обстоятелства е възможно и ти самият да го направиш. Както казах, не по желание, а защото нямаш избор. Колко хора и биха оставили тяхното дете да умре, за да живее нечие друго? Съмнявам се да са много.
Опре ли ножът до кокала, поставен ли си в ситуация на първично оцеляване, хуманността не вирее дълго. Нека не забравяме и че човечеството, откакто го има, още от пещерните хора, винаги се е избивало, основно за ресурси. Цивилизованата концепция за взаимно разбирателство и толерантност е доста скорошна. Дори в предполагаемия цивилизован 21 век хората още се предават и избиват. Част от същността ни е, няма друго обяснение. Човечеството е способно на велики неща, и за това не споря, но тъмната ни страна често надделява, за съжаление. Можем да се борим с нея донякъде, но против волята ни на моменти й се поддаваме. Всеки иска да живее и да му е кеф. И подсъзнателно приема като враг всеки, за когото смята, че застрашава живота и кефа му.

12.   Коментар 11 е написал/а много бисери, не съм се смял толкова много

13.   Не.