Споделена история от Други

Защо българките като се разминават с непознат мъж гледат надолу?
Направило ли ви е впечатление това във всяка българка? Ако сте мъж като се разминавате на улицата с непозната жена тя винаги веднага отбягва погледа ви и поглежда към Земята в него момент. На какво се дължи? Понеже е живяла сред българи с времето е развила силен навик за самозащита от неперкъснатите набези на нагли остригани с кафеникава кожа с бради и маратонки български мъже ли и смята, че ако ги погледне в лицето като се разминават те може да го изтълкуват някак и да започнат да я преследват и досаждат и затова както към вас, ако лети примерно предмет вие по навик си отклонявате главата за да не ви тресне в нея, така и бъларката е развила такъв железен навик като се разминава с мъж в България да поглежда към Земята в него момент или..?

Чорбаджията на курникът

Коментари

1.   Разбира се, че ми е направило впечатление. Това е по-скоро от липсата на реална самооценка и самочувствие. Българката е много "отворена" в леглото на любовника, в леглото на мутрата, бандита, престъпника, наркомана, в депутатското ложе. На българката много й знае устата в компания, но когато си насаме лице в лице с нея, разбираш, че нещо яко й куца. Затова липсата на самочувствие го компенсира с яко грим и някоя по-разкрепостена дрешка тип нощна чочарка, а езикът й става страшно пиперлив и хапещ, за да прикрие изнервеното си състояние, провокирано от същите тези липси - на самочувствие, на реална стойност. Българката добре осъзнава, че няма стойност. Българката ясно чувства, че й липсва нещо вътрешно и е притеснена от този факт.

2.   Това ги кара да се чувстват засрамени.

3.   А и по този начин се пазят случайно някой да не им отмъкне и малкото, което им е останало в душичката. Правят го като предпазна мярка.

4.   Зависи с какъв мъж се разминавам. Ти дали ще се загледаш по грозна жена? Ако ми хареса - ще го погледна, но няма да тръгна, да заговарям непознати по улицата.
В магазина е същото. В автобуса - същото. Гледам ако ми хареса, ако не ми харесва - какво да му гледам?

5.   Забелязал съм го брат и съм се опитвал да го разбера. Какви ли не филисофии и психологии развивах, чудех се какви фактори оказват влияние на поведението им бла бла бла бла...
После като се позапознах с разни видях, че в главата им са само бръмбари и може и да няма смислена причина за което. Може да са решили, че им приличаш на Тед Бънди, пък ти да мязаш на Робърт Де Ниро.

6.   Сам си си отговорил. Някои психари като ги погледнеш и решават, че ги сваляш.
Не гледам в земята, но задължително встрани.

7.   Да, защото само от българина може да се изтълкува като "покана".
Включително ще отбележа: живея в чужбина, тук е съвсем нормално примерно в затворени пространства (вход, аптека, асансьор т. н) да се поздравявам с непознати иначе, ноооо поздрави ли погрешка една жена българин- се започва с досаждане, началство, едва ли не вече наполовина са го вкарали...
А да отиде българка в български магазин е ужас! Завардили разни ганьовци, започват подмятания, обсъждане на глас, директни покани, колкото и да се игнорират, стигат до "еее, кво са праиш ся".
С всички останали нации няма подобна простащина.

8.   Има доста смазани с травми от семейството си. Повечето жени в България не са израснали в добри семейства и нямат правилно възпитание. Затова се получава така.

9.   Мен пък често ми търсят погледа и аз отбягвам повечето и отвръщат само на тези, коита ми харесват!

М

10.   Не съм забелязал такова нещо.

11.   Аз не гледам надолу, а в друга посока. Не ме интересуват мъжете с които се разминавам, какво да им гледам? Някой да го изтълкува погрешно и да дойде да ми досажда. Каквито са фантазьори голяма част и си мислят ще щом ги гледаш търсиш нещо. По принцип съм мила и добра. Но към непознати мъже от улицата съм най-надутата и недостъпна. Не искам досадници.

12.   Пич, съжалявам за това, което ще ти кажа, но това е по-скоро личен проблем, касаещ основно теб... Да, имал съм и такива, но в повечето случаи аз съм този, който извърта поглед встрани. Повечето жени, с които се разминавам ме заглеждат (някои за кратко, други по-продължително, някои отблизо, други от по-далеч), и само 1/4 или 1/5 не ми обръща внимание, но тези, които чак си прекършват врата (едва ли не) са били буквално единици... Не знам нито къде се разхождаш, нито как изглеждаш, но ми се струва, че се филмираш...

13.   Не гледам надолу, гледам си напред, ако е хубав мъж задължително правя eye contact, и му правя "комплимент" с погледа си, обожавам хубави мъже. Ако при теб извъртат поглед нанякъде, най-вероятно не те намират за хубав, сори. Не сме толкова свенливи жените, дори и по-срамежливите.

14.   Аз съм мъж, но също гледам настрани. Просто е неудобно да гледаш човек в очите втренчено през цялото време. Разминаваме се, казваме си здрасти, поглеждайки се за миг в очите и до там. От там нататък би било неудобно и притеснително за човека да продължаваш да го гледаш в очите. Ако се разговорите, да, може от време на време да го поглеждаш в очите, но не и продължително. Иначе човек се притеснява някак и не прави добро впечатление. Тълкува се като наблюдаване и навлизане в личнотопространство. Разбира се, не е добре и другата крайност - никога дане го гледаш в очите, защото е неуважително. Трябва да има баланс. Всичко това разбира се важи, когато общуването е лице в лице и на малко разстояние един от друг. Естествено че ако другия е на другия край на стаята примерно, няма да гледаш тавана през почти цялото време. Елементарен етикет е.

15.   Прочети 12 - най-близо е до истината.

Ако видя отдалече интересен мъж, ще искам да го видя и отблизо и няма да отместя поглед. Ако не ми хареса отдалече, гледам напред в момента на разминаване. Нищо сложно.

А кой изобщо гледа надолу? Сигурно някоя баба, която я е страх да не се спъне.

16.   Към автора: Най-точният и конкретен отговор ти е дал №12.

17.   Заглеждат само тези които изглеждат достатъчно добре, защото не искат да си навлекат нежелано внимание. Все пак елементарно е да се сетиш, че погледът е форма на комуникация, и ако човек извърти поглед, значи не иска да се занимава с теб. И да, жените са точно толкова повърхностни колкото мъжете... та даже повече, и им стига само един бегъл поглед да те преценят.

Защо това поведение надделява е по-сложен въпрос. Факт е, че доста български мъже са простовати и обичат да коментират де що жена видят, сякаш вчера са излезли от затвора и не са правили секс 5 години... От друга страна, една жена винаги може да каже - имам си приятел и да приключи темата. Та и жените гледат мъжете най-вече от гледна точка на сексуален партньор, и ако не е потенциална партия, какво ли и да се занимават с него... Тези два процеса са си свързани. Принципно сме изостанала страна в много отношения, включително социални, и един аспект е, че мъжете и жените не общуват, и взаимоотношенията са като цяло на ниво пещерен човек...

19.   Аз съм мъж и не гледат надолу, често ме заглеждат, явно проблема е в теб.

20.   До 11
Почти съм сигурен, че си тази, която винаги я гледали като БЛЬОН;)

21.   Не съм, мене винаги ме гледат право в очите даже и като ги хвана да ме зяпат.

22.   Защото не обичам да ме зяпат нагло или да ме заговарят на улицата. Някои мъже да не кажа повечето са много нагли и ако ги погледнеш веднага ще започнат да си фантазират, че ги свалят едва ли не. Случвало ми се е дори да минавам на отсрещния тротоар, защото виждам как някой зяпа. И тук казвам ЗЯПА! Едно е да погледнеш човек докато се разминавате, друго е да го ЗЯПАШ и да го караш да се чувства неудобно. Като цяло избягвам да поглеждам мъже по улиците. И ето една случка от преди време, която ме отврати. Още преди години, когато имаше видеотеки ходих до една до нас да си взимам филми. Там момчето, което работеше се поздравявахме, казваше ми кой филм бил хубав и т. н. След време видях, че е започнал да работи в един магазин наблизо и като минавах по тротоара го поздравявах - все пак се знаехме от видеотеката. Нито съм го харесвала, нито сваляла, едно любезно добър ден. И понеже той често беше пред магазина с един друг, който работеше в съседния магазин, като минавах се започнаха едни хихикания, погледи, с този другия. Един път даже онзи го блъсна към мен и се захилиха пак. Имам чувството, че този си беше решил, че щом го поздравявам имам нещо към него. Направо се отвратих от това глупаво детинско поведение. И сме били на 20 и няколко години, не сме били малки. За да избегна тоя цирк започнах да минавам по друг път. И реших никога повече дори да не поздравявам мъж от чиста любезност. Затова вече нито ги поздравявам, нито ги гледам за да не решат, чи имам нещо към тях. Тук изглежда мъжете не са дорасли и приемат всеки поглед или поздрав за някаква покана. Като се научите на нормално поведение тогава имайте претенции.

23.   Аз го правя, защото много ме е срам, нищо, че съм дърта вече. Срам. Ето ти отговора.

24.   Защото ще се приеме като покана за свалка. Ако до него върви жена, ще мята злобни погледи и ще беснее.

26.   Аз като вървя гледам напред, едно разминаване с някого трае някакви секунди, защо да гледам надолу? Не се и пуля като невидяла в хората, като цяло са ми безразлични.

27.   Номер 22, само по коментара ти се усеща злобата и агресията. Сега със сигурност я няма външността или там за каквото са те заговаряли.

28.   Мен така ме свали една жена :)

29.   Не гледам надолу, а пред себе си. Избягвам да гледам мъжете, с които се разминавам. Има много филмари, които ще решат, че ги харесвам. Не само това, ами и гледам по-отдалече да се разминаваме. Малко ли психари има?
Онзи ден влизам в аптеката и един тип на опашката голямо зяпане и обръщане, вторачен в мен. Толкова е неприятно. Изгледах го злобно отгоре до долу и му обърнах гръб.

30.   Авторът до 22-ри. А тоя от видеотеката и другият дето те натискаха с набези само заради едното здравей, което си казала и заради, които вече не само не поглеждаш мъже в очите като се разминавате, но и не поздравяваш мъже, те как изглеждаха? Отговаряха ли на описанието на мъжете, което изложих в самата тема?

31.   Със смачкано самочуствие от Ганьовци, с които преди това са били във връзка. Осакатени душевно и емоционално.

Чингис Хан-Скандинавеца

32.   Инстинкт за самосъхранение. Не искат да провокират по-силния хищник. Ти като се разминаваш с някой 120 кг, 2 метра и кусур татуиран изрод, зяпаш ли го втренчено в очите?

Също така най-вероятно си грозен и отблъскващ. Не го казвам като заяждане, аз получавам същото извръщане на погледа от повечето жени. Преди ми беше гадно, вече съм се примирил. Другата класика е в градския като демонстративно се изместят на една седалка разстояние от теб. До такава степен ми е писнало, че вече аз правя същото някоя привлекателна с надут фасон като седне до мен.

33.   Здравейте,

И олеле... какви неща прочетох. Аз пък изобщо не съм се замисляла. Наскоро много се смях, защото си намерих диагноза покрай една статия за известна личност, със сигурност и аз страдам от "лицева слепота" - това е обратното на физиономистите. Направо е ужас, много е неудобно да си любезен а отсреща да ти казват "сериозно ли не ме помниш". Хората се обиждат, а аз наистина не го правя нарочно. Ужасно е това нещо, особено, ако не си надут човек и ти пука за чувствата на околните.

В отговор на въпроса на автора - ами не гледам, защото не ме интересуват, зазщото така и така няма да ги запомня.

П. П. Няма общо с темата, но се сещам за една комична ситуация, в която изпаднах, студетка бях първи курс и си седя и идва някакво момче при мен и поздравява. Аз много любезна и усмихната, както винаги, протягам ръка и му казвам "Здравей, аз съм К., приятно ми е да се запознаем", а той стои и мига на працали. След 5 секунден шок ми казва "ама ти наистина ли? Нали като се запонзахме преди няколко дни ми каза, че ще ме запомниш, защото сме адаши? " Изчервих се цялата, защото си спомням ситуацията, не съм малоумна, но просто помня ситуацията, но не и лицето на човекът, който стоеше пред мен....

34.   Ами ти ако зяпаш като не видял нищо чудно да извъртат поглед. Не е прилично да гледаш втренчено някой, елементарно възпитание.

35.   Номер 6 и номер 7 са отговорили на въпроса точно и ясно.
Избягваме очен контакт, защото по-голямата част от мъжете са изключително нахални. Случвало ми се е много пъти само да мина покрай група мъже, които си говорят и се започват едни хихикания, подсвирквания, подмятания: "Еее, гледай бе, гледай.. ", "Да бе, бате, яка е, хаха", "Ще дойдеш ли за малко? " и се смеят. Това не само някакви квартални пияници, а и пред бизнес сгради, в мола и къде ли не. Почти всеки път, когато случайно погледна някой, установявам, че вече ме зяпа с полуотворена уста и само чака да кажа или направя нещо. Веднъж с един кекавел си срещнахме погледите в тролея, докато се прибрах от лекции и после слезе на моята спирка и ходи след мен до блока ми.... Какво повече да обяснявам?

36.   До 35. Ох, добре ще ми кажеш ли поне ти дали мъжете с набезите върху теб изглеждаха визуално, като типът мъже описан от мен в темата??

Чорбаджията на курникът