Споделена история от Други

Мотивация vs. Външен стимул
Здравейте,

Бих искал да чуя вашето мнение:
Представете си, имате една дъска, разграфена на 2. Отляво са ВСИЧКИ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ задачи, които не може да НЕ свършите. Просто трябва - като взимане на дете от детска градина (пряко вие или някой друг, натоварен, организиран от вас), купуване на храна (поне хляб и вода) и пр., а от дясната страна са тези Неспешни, Незадължителни неща, които обаче ви правят Успешни. Или поне биха могли (напр: ходене на тренировки, обучение, учене на чужд език, финансова грамотност и пр. ).

Та, ако приемем, че нещата отляво вие ги правите, колкото и да не сте на кеф и в настроение, защото ТРЯБВА, то за нещата отдясно - тези, които Ви развиват, си трябва мотивация. И това е чудесно, вие имате мотивация, докато не я загубите някъде по време на десетата тренировка във фитнеса или нещо подобно. За целта ви трябва - приемаме - Външен стимул! Защото мотивацията работи, но... до един момент.

На единадесетата тренировка сте леееко уморени и си казвате - е, хубаво де, днес няма да ида, какво толкова ще стане. Отговорът е нищо! (Я опитай да не идеш на работа или да не вземеше детето от детската? Там външният стимул работи безотказно!

Така че, събирам идеи за външен стимул! Един приятел вече ми дад енеговата но при мен не работи - неговата е, пише клетва на един лист (вярва в клетви) - примерно, ако изпусна един ден тренировка или лекция на онлайн курс по финансова грамотност, давам 100 лв, на най-неприятния за мен барман в заведение. Подписва се, и вярвайте ми, вече е доста напред...

Мерси, ще ви чета с удоволствие!

Коментари

1.   Ето една интересна и различна тема.

Мотивацията е сложно нещо. Много лесно ти идва, но и също толкова лесно бяга.

Имам предвид, че е лесно да се надъхаш и да започнеш нещо ново - било спорт, учене или каквото и да било, но е трудно да поддържаш това 'гориво' за 3-4-5 години напред.

В повечето случаи мотивационният 'бууст' трае да кажем няколко седмици, максимум месеца. И мотивация може да се изгуби буквално от всичко.

От някакъв житейски проблем, който те демотивира, през любовно разочарование, че дори до времето - твърде топло, или прекалено студено, или дъждовно може да ти влияе зле на мотивацията за дадено нещо.

Смисълът е просто да продължаваш. Да имаш дългосрочна визия за нещата и да знаеш, че ще се наложи да се насилваш понякога и да жертваш комфорт, за да постигнеш нещо значимо.

Външен стимул лесно може да се намери. Било то да си правиш дребни награди и 'подаръци', когато свършиш нещо = примерно шоколад, сладолед, топло капучино, или нещо друго, което обичаш. Било надъхваща музика, която да те вдигне и да те накара да действаш.

Само че външния стимул пак е в графа кратокосрочни награди и поощрения, в по-далечна перспектива ти тряба нещо повече от това. Трябва да жертваш определени неща, за да постигнеш успех. Това е истината. Било час-дав допълнителен сън, които да са за тренировка или учене, било пестене на пари, за да започнеш новия бизнес и затова да се лишиш няколко години от почивки и заведения. Било да си ограничиш телевизията/излизанията/интернета до час-два на ден, за да имаш фокус и да не губиш време през останалия ден.

Големите цели се постигат така.