Споделена история от Други

Как да гласувам?
Както знаете, през изминалата година, в страната се проведоха много на брой избори. Аз имах огромно желание да гласувам всеки път, но не открих такава възможност. Ще обясня защо.

По постоянен адрес се водя в родния си град, но де факто живея на квартира в друг град. Знам, че при заявка за гласуване от настоящ адрес, ще мога да гласувам. Обаче настоящ адрес тук нямам. Договорът за наем беше подписан от партньора ми, а и вече е изтекъл без да е преподписван. Но така или иначе договорът за наем мисля, че не се счита за настоящ адрес, поправете ме, ако греша. Не сме виждали хазяйката откакто ни даде ключовете, плащаме по банков път, и предпочитаме да не напомняме за себе си, за да не реши да ни вдигне наема. Пък и на теория надали ще има желание да обикаля с нас по общинските институции, за да си направи моя милост настоящ адрес. Когато сменим квартирата в един бъдещ момент, ще трябва сигурно пък да ходя и да се отписвам.

Чудих се дали да не си направя настоящ адрес на мястото, което се води постоянен адрес на партньора ми в града, в който живеем. Това е жилището на неговите родители. Обаче така ще се водим и двамата на един и същ адрес. Когато търсим детска градина за детето след време, пред държавата няма да мога да мина за самотен родител (нямаме брак и официално не сме в съжителство) и да се възползвам от това. Пък и не само градина, има разни помощи. Мои познати така дори се сдобиха с жилище от жилфонд, пък не са спирали да живеят заедно. Затова се колебая, животът е непредвидим.

Вариантът да пътувам до постоянния ми адрес, в чиито списъци фигурирам, е безкрайно неудобен. Пътят е цял ден, имам малко дете, което ще се побърка в колата, горивото и престоя са също пари. Освен това, тогава пък моят партньор няма да може да гласува, освен ако не отидем дни по-рано и тръгнем сутринта след моето гласуване наобратно.

Другата опция, на която попаднах, е че ако съм член на СИК, мога да гласувам в съотвената секция. Обаче да си оставя детето цял ден, да вися кой знае до колко часа по нощите после при безкрайното броене на хартиите. Май не си струва, дори и да е платено, заради единия мой глас.

Не знам за други варианти и от това, което прочетох и търсих, май няма. Възможно е обаче да не разбирам напълно тази работа с вписването и отписването на настоящия адрес. Затова моля, ако някой е по-запознат, да ми обясни. Щеше да е толкова по-лесно, ако просто можехме да гласуваме онлайн с идентифициране...

Коментари

1.   Гласувай за Корни тя ще ни пази от джендърите да не ни вземат децата!

Червена бабичка

2.   Да, като цяло това са вариантите за гласуване, аз лично за друг не се сещам.
По принцип, ако имаш желание, ще намериш начин да гласуваш. В момента мисля, че по-скоро си търсиш оправдание да не гласуваш.

3.   Голям тарикатлък, голямо нещо. Чудиш се как да цоцаш колкото се може повече от т. нар. държавица, а те мързи да отидеш до родния си град за един ден и да пуснеш така желания от теб глас.

То всъщност не беше ли задължително да си смениш адреса щом вече живееш в друг град или само мен като една проста студентка ме задължават винаги да го правя?

Не се притеснявай обаче, не си единствената такава, повечето българи са като теб - все мислят как да намерят възможна вратичка.

По-добре изобщо не гласувай, после ще ревеш, че си си пропиляла деня. Пък и така или иначе виждаш какво малцинство сме гласуващите.

4.   Номер 2, ако си търсех оправдание да не гласувам, нямаше да си правя труда да пиша темата. Наистина за пръв път от много години насам виждам алтернатива и намирам смисъл в гласуването. Досега компенсирах като убеждавах свои познати, които нямаха намерение да гласуват, да пуснат бюлетина от мое име, но не искам да лицемернича повече и да го направя сама.

Номер 3, и аз съм била студентка, но никой никога не ме е задължавал да си сменя местожителството, може би защото не съм била на общежитие. Това, което виждаш ти като "тарикатлък" е вратичка за оцеляване на младо семейство в българската действителност. Тези, дето "цоцат" от държавата, не са хора като мен. Това са онези, които десетилетия наред крадат със схеми от нашите данъци, развиват си бизнесите, купуват си охолни имоти и си подсигуряват този начин на живот чрез корпоративен и цигански вот.

Не ме мързи да отида до родния си град, но си твърде млада, за да знаеш какво е да пътуваш 7-8 часа с дете, сложено в стол, на което му се играе и кипи от енергия. Да взимаш майчинство в размер на минимална работна заплата, а за път да дадеш около 500 лв. (за гориво rent-a-car), за хотел - да кажем мин. 100 лв., защото близките ми не разполагат с достатъчно място в жилището си. Да, това е повод да ги видя и обмислям варианта, но определено ще измъча и детето, и нас финансово. Ама какво съм тръгнала да се обяснявам на някакво Gen Z, дето след като завърши само` ще види за какво иде реч и ще си стегне куфара за чужбина...

5.   Начините са тези които си изброила, има още един да станеш наблюдател или застъпник на някоя партия, това не те задължава да стоиш целия ден в секцията само сутринта около час да те запишат и вечерта около час докато вземеш протокол от СИК за да го предадеш.

но и доводите ти са съмнителни, как без да си регистрирана в града в който живееш мислиш общината да ти даде жилище от жилфонд, те общините дават жилище само на граждани от тяхната община. Ако мислиш да се водиш като самотен родител пред детски градини и социални, пак трябва да си жител на общината. В случая щом си самотна майка и детето се води жител на родния ти град а не на този в който живеете за каква градина говориш, градините са общински институции които обслужват децата жители на същата община?

6.   За да пребиваваш на друго място по продължително време, трябва да се регистрираш в определен от закона срок. Щом си регистриран, ти фигурираш в общината на новото пребиваване, Вземаш си бележка(удостоверение) за регистрация и си пускате молба за включване в избирателните списъци на новото място. Така беше, но с разни урдурми, партиите може да са измислили нещо изгодно за тях.

7.   Авторке който иска намира начин!
Ние четящите познаваме Бългаяия и знаем че не е толкова голяма че да имаш 7-8 часа път. Дори да си родом от Синеморец, а сега да живееш в Сандански пак пътят е под 6 часа, ако по пътя не минеш през Видин и Русе разбира се, но щом говориш за рен а кар вероятно сега живееш в София. Кого убеждаваш че родителите ти нямали място да те приютят, та ние сме българи, не знаем ли ние как българи пострещат дъщеря си и ще я пуснат ли на хотел в града им, или ни убеждаваш че от както живееш в сегашния град не си ходила до родния си град? А детето което му се играе можеш да иставиш при роднини на мъжа си за един ден и да хванеш автобус или влак до родното си място Сама, не е нужно мъжът ти да идва с теб.

8.   За смяна на регистрация по настоящ адрес е достатъчно просто да отидете с договор за наем (в който фигурират имената и на двама ви) до съответната община. Хазяйката не е нужно да идва с вас - тя е необходима само при смяна на постоянния адрес.

9.   Гласуването за престъпници е престъпление! Нито един читав няма, те- читавите, не се занимават с политика. Така, че не се тормози, никакво гласуване!

10.   С левия си крак.