Споделена история от Други

Ако имахте пасивен доход
който ви позволява нормален живот, но не и луксозен, бихте ли променили нещо? Бихте ли работили въпреки това? Ако да, същата работа ли или някаква по-лека или на половин работен ден? Ако не, няма ли да ви стане скучно? С какво бихте си запълвали ежедневието? Бихте ли останали в същия град/държава? Изобщо как би изглеждал новия ви живот и изобщо бихте ли променили нещо?

Коментари

1.   Бих пътувал по света, всеки месец да живея на различно място, за нещо подобно ти трябват около 2000 евро на месец. Мисля да го направя с няколко апартамента под наем, имам един в момента в София, вкойто живея и един в чужбина в който никой не живее, просто стои като ходя от време на време, като планирам да продам този в София и да купя с малък кредит два на същото място където ми е другия. В южна европейска туристическа страна е, не искам даказвам къде точно, но средно имотите там струват по 80-100 000 евро и се дават под наем за 500-600 евро дългосрочно, или по 50 евро на нощ с airbnb, но не ми се занимава, защото трябва да си там.
Напълно постижимо е ако имаш свой апартамент в София, макар, че азсвоя там го купих преди около 5 години за 55 хиляди евро, в момента струва около 80 хиляди.
Просто ми писна да се мъча да правя нещо, да бачкам, като 2000 евро са достатъчни за 90% от държавите по света да живееш цял месец, в Азия съм бил многократно и с 1000 си цар. Животът е кратък.

2.   То аз в момента живея приблизително така.

Имам малък пасивен доход - под 1000 лева на месец е и отделно работя, но не повече от 4-5 часа на ден.

За лукс нямам излишни пари. Но за приличен живот да. Не бих променил нищо. Не бих заменил повечето пари и да си дам времето срещу тях.

Пари се изкарват, но време не се връща назад. Времето е > от парите. Когато много хора го осъзнаят ще си променят тотално мисленето и начина на живот.

ТТ

3.   Всеки си прави сам изводите. Един ще профуква всичко, друг ще къта всичко в банката, трети ще купува имоти - апартаменти, земедалска земя, помещения, четвърти ще прави бизнес, ако е предприемчива личност. Аз например взимам наем от апратамент. Не са малко парите, но пък не са и много, че с тях да стана богаташ, да развивам бизнеси и т. н. Използвам ги за плащане на сметки, за разходи свързани с професионалното ми развитие и т. н.

4.   Хората с пари обикновено са 2 категории:
- трябва да продължават да работят, защото явно чрез това са успели, и това ги кара да се чувстват успели. Самите пари не ги задоволяват, а тръпката да ги печелят.
- такива които започват да пият и друсат. Обикновено не са ги спечелили сами тези пари, или просто се е случило да ги спечелят, но не са били те целта. Целта им е била нещо друго, и то не е било така лесно достижимо като парите... Вярно че повечето хора се оплакват от това че не умеят да изкарват пари, но има далеч по-редки и трудно неща в тоя живот. И тъй като с всичките си пари не могат да получат това което наистина искат, се друсат, пият и искат да избягат от тоя живот. Лошото е, че имат парите да го направят...

Това да живееш спокойно и нормално... трудно постижимо. Не сме устроени така. Някои обикалят други държави да си набявят тръпка. Пълно е в youtube с подобни канали. Особено ако си американце/англичанин и нямаш проблеми с визите. Но да си седиш в задръстения град и живееш скромно... трябва да имаш някакви сериозни интереси в някаква сфера и да използваш времето си да се развиваш. Примерно да се научиш да играеш шах, или да свириш на пиано. Проблемът е, че никога няма да станеш наистина добър в нещо ако го захванеш на зряла възраст... Може да е нещо по-просто, особено ако имаш къща с двор на село. Можеш малко земеделие, малко животновъдство. Принципно е тежка работа, но можеш да го направиш на хоби, и колкото можеш. За мен това е по-смислена инвестиция от пътувания, защото размотаването безцелно омръзва също.

5.   Зависи колко голям е този пасивен доход. Както може да се очаква, бих пътувал по света. Би останал за няколко седмици в някои държави.

6.   Всички отговорихте, че ще пътувате, ама аз излишно уточних, че пасивния доход би бил колкото да живеете, а не да обикаляте света. Да кажете, че ще се преместите в някоя евтина държава - ОК, ама да обикаляте света с 1500 лв (примерно)... Ами вие ако през 2 седмици сменяте държавата, тия пари за път ли, за хотели ли, за какво? Ако пътувате само с палатка на гърба и на автостоп или с велосипед, е друга работа, но едва ли това имате предвид.

7.   След 20 години в чужбина аз постигнах 2000 евро пасивен доход на месец и догодина ще станат 3 000 като си дадем и собственото жилище под наем. Смятаме да се приберем в България, за да бъдем близко до родителите и близките си като цяло. Не мога просто да стоя и мързелувам. И в България ще работя, но за кеф, ще отделям пари и за образованието на децата ни и разбира се, поне три семейни пътувания в чужбина ще правим ежегодно. Но, не мислим за някаква радикална смяна на начина ни на живот.