Споделена история от Други

Защо е толкова мръсно в България?
Прави ли ви впечатление колко е мръсно в България - по улиците се търкалят какви ли не боклуци, далеч не са само фасове. Където и да излезна извън градовете, покрай пътищата е пълно с бутилки и други боклуци. Масово има незаконни мини сметища, дори покрай обработваеми площи. Коритата на реките са задръстени от сметища. По плажовете сигурно има повече фасове, бъркалки и сламки, отколкото пясък.
Защо в къщите ни свети от чистота, а извън прага на дома е такава кочина?
Дразни ли ви? Предприемате ли нещо активно срещу боклуците? Аз редовно събирам боклуци от пред нас и мета улицата. След 1 седмица обаче пак става същото…и се чудя дали изобщо е възможно България някога да заприлича на западна държава в това отношение.

Коментари

1.   Нама как държава осеяна с плюнки по улиците от олигофрените храчещи на всяка минута докато вървят да не е зарината и с боклуци. Не знам каква западна държава бленуваш, но България не може да бъде такава с такъв материал. По-скоро ще изчезне сама до 20-30 години.

Чорбаджията на курникът

2.   Отражение на манталитета ни.

3.   Защото сме като децата - трябва да ни накажат, че да се държим както трябва. Тука обаче наказуемост и контрол няма, няма и гражданска съвест, затова всеки прави каквото си поиска.

4.   То е очевадно защо - българите са мръсни хора... Мен още като дете ми направи впечатление, че всеки хвърля дето му падне, а тогава обществото беше далеч по-чисто от сега. Сега като духне вятър и се пръснат тия боклуци по улици и градинки, окичват се дърветата. Или ако живееш до река и е валяло дъжд, тя понесе сакчета, бутилки... Абсолютен кенеф.

5.   Защото не се чисти. На много места в Европа, еле пък южняците, мърсят в пъти повече. Обаче през нощта боклукчиите измитат всичко. Тука само най-централните улици се метат. И то не всеки ден. Добави отворените кофи контейнери и кага духне вятър, всичките лайна се разлетяват.

6.   Защо ли? Защото няма нито достатъчно казани за смет, нито има достатъно метачки по улиците, нито по селата има достатъчно добро сметосъбиране и не на последно място, онези които замърсяват не ги глобяват. Това са причните!
Сравняваш с чужбина, е, изброените неща в чужбина са наред. Опитай се да хвърлиш нещо на улицата в Европа, веднаа ще има и кой да го измете и кой да те глоби.
В центъра на Истанбул не глобяват, но има стотици метачки с метли. Местните водачи на туристически групи съветват туристите да хвърлят опаковките на земята на площада, за да не се отделят от групата да търсят кош, обаче изхвълиш ли нещо, докато се отдлечиш на 5 метра от боклука, чистачката го измела и въобще не личи че почти всички туристи хвърлят.
Проблемът с метачките в България не е малък, в кварталите с блокове обикновенно е назначена средно по една чистачка на 3 хил граждани, как да смете фасовете??? Пък и заплащането на метачките не е много мотивиращо, обикновенно са жени на социални помощи, които трябва да изработят даден брой часове на месец за да получат социална помощ, която е много смешна сума.

В България особенно по селата положението с много малкото казани е фрапиращо, затова се появяват нерегламентирани сметища. В селото на баба ми има един брой казан с обем по малко от 1 куб метър за 20-25 къщи, днес някой изрязал асмата и плодовите си дръвчета и клонките в казана, съответно казана пълен и другите 24 къщи няма къде да хвърлят, а камиона минава веднъж на седмица. Така боклукът се събира в дворовете, принуждават се да го изнесат край селото. Нима мислиш че на българския селянин му харесва да товари ремарке да вложи пари в гориво за да изнесе болкук край селото или да го изсипе в дерето? Мислиш ли че ако българския селянин имаше казан на до 50 метра от двора си не би го ползвал? Истината обаче е ако има казан той винаги е пълен, защото от всеки двор има да се хвърля доста повече неща от колкото от апартамент, разни треви, сухи листа, изгнили плодове и зеленчуци, дворовете като се пометът, после мъжът изхвърлил стари пирони, железа и/или старата ръчна количка, жената изхвърлила стар маркуч или лейка, казана се пълни за минути, а го извозват веднъж седмично.

7.   Това е отражение на вътрешния свят на населението, което обхожда тези ширини.

8.   Защото всеки хвърля боклуци, където му падне, а от чистотата не чистят изхвърлените извън кофите за боклук боклуци.

9.   Коментари 5 и 6 са точно такъв тип хора които си хвърлят боклуците на земята или през прозорците на колите си. Точно тези които правят мръсотиите по улиците се оправдават, че не се чисти или, че няма достатъчно кошчета за боклук. Не може да очакваш на всяка улица да има метачка която да чака някой да си хвърли боклука и да го измете. Не може да очакваш някой след теб да чисти, защото теб те мързи да си носиш хартийката в теб и да я хвърлиш като намериш кош. Не очаквай някой да следи колите дали ще се изхвърли боклук от там. Има достатъчно кошове и контейнери за боклук и това, че някъде няма не е оправдание да правиш мръсно по улиците. Носиш си в теб хартийката и когато намериш кош я хвърляш. Няма да ти натежи една хартийка.

10.   Защото българинът предпочита да си метне боклука където види, а не където има кофа за смет, затова.

11.   Ти май не си бил/а в западна държава... Там е същата свинщина, с изключение на туристическите маршрути. Метра и спирки смърдят на урина и говна, фасове навсякъде - също като тук. Относно другите боклуци, в Париж в момента тънат улиците от боклук (макар с основание), не е ексклузивно явление за България.

12.   Защото българите като цяло са мръсна нация и имам чувството, че на повечето хора им харесва да е мръсно, да се търкалят боклуци, да висят торби от клоните на дърветата, да се настъпват изпражнения от домашни кучета. Това явно се харесва на повечето хора у нас. И не е толкова до липсата на контейнери за смет. Ако българите държаха на това да е чисто, просто нямаше да се изхвърлят отпадъците по земята, щяха да приберат, каквото има за изхвърляне и да го изхвърлят в друг контейнер. Манталитет.

Black Sabbath

13.   Защото българина го интересува бирата и кебапчето, до там се простират интересите му, а че живее в неуредена кочина даже не му прави впечатление.