Споделена история от Други

Защо масово не се връщат депозитите на наемателите?
Здравейте! Наблюденията ми са, че масово наемодателите се възползват от наемателите. Дори при едномесечно предизвестие, платени сметки и без щети по жилището наемодателите все намират причина да не върнат депозита. Това че ги харчат и не ги пазят си е техен проблем. Могат да измислят хиляда причини и пак не го връщат. Вие как смятате? Има ли такава тенденция?

Коментари

1.   Не, няма такава тенденция!

2.   Обикновено винаги има сметки за оправяне и неспазени договори, например договаряш се да е 1 година, а си тръгваш на шестия месец. Досега никога наемател не си е тръгвал като е оправял всичките сметки, винаги след него излизат токове и води, после задължения към етажната собственост и някоя друга щета по жилището. Случвало ми се е няколко пъти да ми се налага основно пребоядисване след наемател, но като цяло остават около половината пари или една трета от депозита след като се покрият всички щети, всеки случай е индивидуален. Имах случай наемателят беше оправил сметките и освободил квартирата, върнах му депозита и после му се обадих да му кажа, че кучето му е скъсало комарниците, на което той каза да така е и просто ги плати колкото струваха, всичко зависи от това колко са коректни хората. Лично аз влизам в положение защото живота на всеки е труден, недей си мисли че хазяите са се удавили в пари.

3.   По скоро няма такава тенденция, обикновенно наемателите не плащат последните сметки, много рядко спазват едномесечно предизвестие. Най-често просто се изнасят без да уведомят наемодателя и когато наема закъснява с няколко дни наемодателя се обажда по телефон да пита, какво става, а наемателя казва "ми аз се изнесох миналата седмица". Тока, водата, парното, които са ползвани през последните 1-2 месеца не са платени, а жилището е в ужасяващ вид.

4.   Авторе, личи си, че никога не си бил от страната на наемодателя. Нямаш си и на представа, какви наематели има. Собственикът на жилището в масовия случай търпи много по-големи щети от наемателя и често един депозит не стига. Има такива изроди, които буквално съсипват жилището. Това са хиляди левове ремонти. Да не говорим за лъжите, че някога щели да си платят сметките към Топлофикация, които са много над стойността на този същия депозит. Има много хазяи, чиито наематели са ги занулявали. Това че ти си попаднал на по-нахакан тип си е само твой проблем.

5.   Най-малкото трябва да се засече водата и тока. Защото той дори да си е платил последните сметки, пак остава един период, в който е консумирано - от края на отчетния период до излилането на фактурата, плащането на сметката и напускането. Отделно жилището трябва да се остави във вида, в който е отдадено, имайки предвид естествената амортизация. Например ако стените са били прясно боядисани при наемането е редно да се оставят прясно боядисани или поне да се удържи от депозита за боя и бояджия. Разбира се, не е редно да се удържа депозита за дето например печката е морално остаряла през това време.

6.   Защото всеки се опитва да спечели допълнително с някаква шмекерия и заобикаляне и неспазване на правила и закони.

7.   Просто не се плаща последния наем за сметка на депозита. Аз така процедирам, а чувам и от познати. Иначе става едно излишно прехвърляне на пари, ако няма някакви повреди, причинени от наемателя естествено. Поне от моя гледна точка е така. Сметките уточняваме допълнително. За протокола - от страната на наемателя съм. Никакви проблеми досега. Но и да имам проблеми, неслучайно е сключен договор и се пазят платежни документи, за да може човек да си търси правата в съда, ако се наложи.