Споделена история от Други

Защо животът е толкова нечестен?
Не мога да разбера защо животът е толкова нечестен. Някои хора работят и се трудят много, а получават малко пари. Други пък не правят нищо, и пак получават пари. Някои хора са много добри и нямат никакъв късмет в любовта и са самотни и изоставени, както и отхвърлени. Други хора пък са много лоши, но си имат човек, когото да обичат дълго време. Не мога да разбера защо нещата не са толкова справедливи. Има и други примери, но сега се сещам само за тези.

Коментари

1.   Несправедлижостта и трудността са двигателите на човешкия прогрес. Те винаги трябва да са една идея над равната константна линия. Справедливостта, лесността и комфорта дръпват рязко надолу.
Бедата в момента е, че лошото съзнателно и преднамерено се напомпи, за да се наруши естествения процес. Но това пък отваря възможност за напредналите души още да напреднат, а на нисшите просто да загинат. Еволюционен подбор, нищо повече.

2.   Така е, за жалост живота е нечестен и това е едно от първите неща, които един възрастен човек трябва да научи. Не всичко е в наши ръце и понякога съдбата си казва думата. Някои го свързват с разни кармични вярвания, но според мен си е съдба. В твои ръце е да имаш добро образование, да си възпитан, да си добър човек, но не е в твои ръце какъв късмет ще имаш и дали ще ти върви в любовта.

3.   Това разсъждение мога да го приема, ако си на 15, иначе не. Ако някой работи много, а не получава пари, значи или се справя много зле в работата си, или не работи на правилното място. Ако е здрав, прав и работоспособен, винаги може да намери друга работа за повече пари, ако се справя добре.
А кой е този, който получава пари без да работи? Ако е рентиер, то някой друг преди него е работил, за да може той да получава. Това е от нещата, които не можеш да промениш, така че се фокусирай върху това, което можеш - себе си. Можеш да учиш, работиш, да се развиваш, а можеш и да мрънкаш колко е несправедлив животът. Второто няма да ти помогне, така че се концентрирай върху първото.
При личните отношения не можеш да отсъждаш с лека ръка, защото човекът може да е много добър, но да му липсват социални умения, да не може да комуникира, да има прекалено високи изисквания или да има други недостатъци. Обратно, друг може да е лош за теб, но да обича семейството си и да се грижи за тях. По-добре се фокусирай върху себе си, помагай на другите доколкото можеш и това е.

4.   Защото животът ти е отражение на това, което си ти в действителност, не на това, което си мислиш, че си. Много хора бъркат двете неща. В главата си може да си много умен, добър, благ характер… ама в действителност да си пълен баламурник, който го лъжат работодатели, жени, семейство. Като теглиш чертата важен е крайния резултат и само това се гледа. Ако един мъж е добре финансово и със стабилно семейство може да го наричат както искат. Фактите са си факти.

5.   Животът е борба, а в борбата няма справесливост, печели по находчивият. Печели който се прави на вълк в живота, правиш ли се на овца, вълците те изяждат. Така е момко, стани вълк в живота, и ще имаш успех.

6.   4, хората, които са имали късмета да се родят в богато семейство са тотално заслужили лесния си живот, нали? Пълни абсурди говориш.

7.   3, какво се правиш на ощипан, че само който работел, имал пари? Сякаш не знаеш как стават нещата в България. Онзи, дето печели обществените поръчки, само защото братчед му е кмет, да не би да е по-работлив, по-умен, по-можещ от човека, който развива честен бизнес, но се налага да се задоволява с трохи, само защото не е човек на някого? Или искаш да ми кажеш, че няма хора, назначени на високи длъжности само аради връзки, особено в държавната администрация. Като почнете да ми се правите на неразбрали... Все ми е на акъла, че всеки богаташ е станал такъв с пот на челото и честен труд. Еле пък в бг.

8.   Конкуренция, някои хора не заслужават да живеят добре.

9.   Съгласна съм с номер 3. Много плоски разсъждения. Аз работя малко и изкарвам над средната заплата за страната, средна за София. Причината е, че съм с много добро образование и квалификация плюс, че съм положила усилия да се развия кариерно. Вторият стереотип също не е верен. Не ми върви в любовта не защото съм много добричка, а защото харесвам женкари и отдавам приоритетно значение на секса в една връзка. Както виждаш, има нюанси, които не различаваш, а тия твърдения са предразсъдъци.

10.   Еволюция човек, печелят най-адаптивните, не най-добрите, най-милите, най-богатите и т. н.

11.   5, няма обективна справедливост. Примерно ти и аз се състезаваме за нещо, аз печеля, а ти - не. Справедливо ли е? За мен ще е справедливо, за теб вероятно не.

12.   9. а колко хора има, които са учени, умни и всякакви поне колкото теб, но не са имали късмета да си намерят свястна работа, знаеш ли? Причини бол.

13.   7, безспорно има такива хора, които успяват с връзки, винаги е имало и ще има. Има обаче и хора, успели с качества, и то доста, аз лично познавам такива.
Ако лежиш на това ухо, че нямаш вуйчо владика, цял живот ще се оплакваш от системата и ще си вечната жертва. От това обаче няма полза, твоето положение не става по-добро. Ако си умен и кадърен, ще си намериш мястото, ако не ще се жалваш по форуми и групи, изборът е твой.

14.   Защото не се ползваш с любовта на Бога!
Бог обича всички по равно. Специфично и по много... ама много! Само че по равно. Някои хора казват "защо Бог не ме обича"... Не, Бог те обича, ти просто не се ползваш с Неговата любов. Това е валидно най вече за хората, които казват " няма Бог". Слепите хора за Божественото присъствие разчитат на егоизма си и това не ги докарва до никъде.
Храна за размисъл

15.   Коментарът на номер 3 по темата е точен, за да не успяваш някъде е защото не те ценят, точно и ясно, а и ако не ти казват нещо подходящо, винаги ще изглеждаш не подходящ, от не знание, хитро, затова имаи среда с хора, с добри съвети, така вероятността да си добре е голяма. Също и театри дето уж играят и уж по тел. говори, а не търсят нещо повече е фактор, че има нещо което се крие от теб, говоря за хора, с които искаш да ги познаваш, а те не търсят такова нещо и често така действат. Всичко е просто сценарии, за хората, да мислят, че ако си добър не е окей, окей е, но в среда където си оценен. Винаги гледаи да не се влияеш от хора за които всичко е зле, защото твоя живот няма общо с техния и може да бъде хубав.

16.   №14, на какъв Бог се надяваш за справедливост? Ако има Бог, който раздава справедливост, защо е тази война в Украйна, а и на много места по земята? Толкова ли е безсилен да сложи ред и справедливост? Вместо да се надявате на измислени фантазии, по добре прочетете приказката за "Неволята", която със сигурност ще ви помогне в живота, защото справедливостта е в самите нас. Който се чувства ощетен, да търси вината в себе си!

17.   13,

"безспорно има такива хора, които успяват с връзки"

Ето само си го каза. Темата не е кой и защо мрънкал, а дали има или няма справедливост. Щом има такива хора, значи живота не винаги е честен.

18.   17, някъде да съм написала, че животът е честен и справедлив? Ами не е и няма да бъде, да не говорим, че справедливостта е доста субективно понятие.
По-важният въпрос е какво можем да направим: да се жалваме като автора или да се стегнем и да дадем максимума от себе си.

19.   Животът въобще не е нечестен и несправедлив. Българите с цялата мизерия, корупция и отврат на държавата им във всякакво отношение са галеници на съдбата. Просто не го осъзнават. Ако съдбата им даваше не по благосклонност, а по това, което заслужават остриганите ганчовци с брада с анцуг и маратонки полухора, те щяха да са по конц лагери. Почти през цялата им история съдбата им дава не по благосклонност, а по това, което заслужават, просто от три десетилетия насам им дава по благосклонност, но то това е нищо като време и такива кратки интервали е имало и преди. Но допреди това беше предимно геноцид и и лагери. Не мисля, че ще им дава по благосклонност още дълго, задъхва се здраво с всеки изминал ден и не може да ги търпи. За да отгатнем бъдещето трябва да погледнем в миналото. И това което виждам е, че тоя път ще ги изгърби по-здраво от предишните, защото гледал съм снимки от миналото, но такава масовост на кретени на снимките в България, като сега не съм виждал.

Чорбаджията на курникът

20.   18, да, в коментар 3 прокарваш точно тази теза. Че едва ли не като работиш, всичко е ток и жица и няма начин някой да те ощети несправедливо.

21.   Всъщност всичко което си изброил авторе си е много честно и справедливо. Единственото нечестно в този живот е да се роди човек с недъзи, всичко друго е заслуга и резултат от действията и бездействията на самия индивид.
Трудът е стока, а хората които работят много за малко пари, са хора които не са се научили да продават труда си. Тези които смяташ, че не правят нищо а получават пари, просто не си информиран, не си видял какво правят за да заслужат точно те да получат парите за които им завиждаш. Виждам тук няой завиждат за връзките и обществените поръчки, нима мислят че лесно се поддържат такива връзки? Нима мислят че лесно се спи пред заплаха от съд и затвор? Щом им се вижда лесно защо те не го вършат?
В любовта нещата са същите, имаш добра връзка само когато ти от своя страна полагаш грижи за нея.
Такова нещо като късмет който да ти падне от небето без да си вложил никакви усилия не съществува. Дори за да намериш куфарче с пари трябва да ходиш много, никой няма да даойде да те моли да станеш от дивана си да вземеш куфарче с пари.

22.   16, Бог е дал на човека свободна воля. След това човека почва да си прави каквото иска и да върши всякакви глупости.
Не приписвайте греховете, които хората вършат на Бог. Неговата работа е да ни обича, не да ни съди. Останалото зависи от нас. Не той е направил война. Хората си я правят.
Ако всички обичаха Бога и един-другиго всичко щеше да е наред. Само че хората избират да се мразят и да се убиват. Въпрос на ЛИЧЕН избор.

23.   20, дългосрочно погледнато всеки получава това, което заслужава. Краткосрочно всеки може да има проблеми, несполуки, кофти късмет, на всеки се случва. Но ако дългосрочно си мизерник, значи просто толкова можеш и толкова заслужаваш. Така по-ясно ли е?

24.   И аз не го разбирам, авторе. Животът е да го живеем, не да го разбираме, предполагам. Но си абсолютно прав - най-добрите хора страдат най-много.