Споделена история от Други

Майстори ме излъгаха за цената, мога ли да се скатая за остатъка от огромна сума?
Привет!

Давам сбито: Майстори ми обявиха една цена, но след като свършиха работата, ми искат петорно повече (става въпрос за хиляди), защото се оказало много повече. Нямах толкова в себе си, разбрахме се да им се обадя утре, за да дойдат да ги вземат, като платих половината. Мисля, че се опитват да ме метнат, може би защото съм сама жена, притеснителна и т. н. Чета, че за подобни дейности, се плаща много по-малко.
Въпросът ми е струва ли си да рискувам и да не им се обадя за останалите пари? Шефът им ми се довери, че ще ги дам, не е искал да подписвам нищо, каза да му се обадя само.
Проблемът е, че знаят къде могат да ме намерят, ако се заинатят, тъй като често съм на въпросното място. Според мен ме излъгаха жестоко, а и по коментарите за такива услуги, цените са много по-ниски.
Да се направя ли на мишка за 4000 лв.?

Коментари

1.   Не им плащай повече от договорената цена.

2.   Като е излязло петорно повече работа или там каквото са си определили, те уведомиха ли те преди да започнат да работят?
Ако са ти казали, че ще е по-скъпо и ти си се съгласила - трябва да им платиш.
Но ако сте си стиснали ръцете в началото, после те са си работили с намерението да те излъжат, тогава не трябва да им даваш това, което искат в повече. Или най-малкото 50% от него.
Заради това се правят по принцип договорите - за да си имате доверие и отговорност един към друг, но за жалост ги пропускате и после почват драмите. Дано има поне хора около теб, които са били при първоначалното договаряне или да си им разказала на колко сте се споразумели да работят.

3.   В тази сфера съм, напиши какво са ти правили, каква сума са ти казали и накрая колко искат.
Отделно ги попитай да ти кажат поради какви причини сумата е скочила петорно, това е безобразно много.
Друго, това, че те притискат, заплашват и т. н. не се плаши, навярно нямате договор за извършена услуга, т. е. напразни заплахи.

4.   Обади се в полицията и обясни. Най- вероятно ще им направят капан- да се обадиш, да дойдат и полицията да е там за да се изяснят и евентуално ги задържат за разследване.
Но да, лъжат те! Цената е твърде голяма за да ти я кажат при свършена работа, а не доховорена предварително. Ако мине номера.
Не си мишка, аз за 4 000 лв ги преследват до дупка, ги съдя и ги бутам в затвор ако може, без да ми мине окото. Това си е измама.

5.   За закупените материали трябва да има кадови бележки и да се светят количествата. За труда би трябвало да се договорите предварително колко ще струва на ден или на заработка. Ако споделиш нещо по-конкретно, може да получиш и по-конкретен отговор.

6.   Майсторите няма да си оставят магарето в калта, без значение дали си сама жена.
Че всички майстори понадуват цената в последствие е вярно, но това обикновенно се дължи на факта че клиентите по време на работата започват да имат още работа, "и това да ми оправиш и онова", ама чак петорно повече, или ти послъгваш, или си ги накарала да свършат няколко пъти повече работа

7.   Недей с лошо веднага, опитай се да преговаряш. Направи сметка на материали с цени от местен магазин. Питай за какво е това петорно увеличение, само за материали или работа. Това е малко изнудване от тяхна страна, както и от много други подобни "майстори". Заявяват една висока цена и разчитат на това, че някой шаран и незапознат човек ще я плати. И все се намира по някой такъв. Пазарлъкът е едно надприказване. Кажи, че не можеш да платиш петорна цена и е трябвало да ти кажат по време на работата или предварително.

8.   Просто искат да те изгърбят. Един майстор може преди да започне нещо да си прецени горе долу колко работа ще му отнеме. Възможно е те да са се размотавали прекалено много и сега ти да плащаш обяда…….. Преди време един майстор където идва в нас да слага окачени тавани, даже ми се похвали как взел четворно повече на една жена и дъщеря и. Викни някой твой роднина мъж да им насвие перките.

Чингис Хан-Скандинавеца

9.   Веднага в полицията и докладваш за измама и рекет. Ако им имаш ЕГН-тата и личните данни най-добре за да знаят, че ако нещо ти се случи ще бъдат мишена на наемници. Свържи се и с разследващи журналисти и им обясни измамата за да ги излъчат по новините, понеже по принцип на полицията в България много не може да се разчита.

10.   Полиция веднага. Това е стара циганска схема. Щавят хората по селата с уж ремонт на покрив и после искат хиляди. Ако те тормозят слагай СОТ. 30 лв е нс месец, искай и паник бутон.