Споделена история от Други

Добре е човек да живее поверително
Искам да ви кажа нещо, което съм научила от личният си опит и ако смятате, че ви харесва можете да го приложите към своят живот, ако искате. Според мен, за да бъде щастлив човек, той трябва да живее в поверителност. Колкото повече неща обществото знае за вас, толкова повече проблеми ще имате. Ако имате щастлива връзка, не публикувайте половинката си в социалните мрежи. Не показвайте лицата на децата и на членове от семейството ви. Не казвайте на хората какво работите и къде учите, освен на най-близките си. Когато сте на почивка, публикувайте снимки чак след като се приберете вкъщи. Не публикувайте на момента, например ако в момента сте на N място, не публикувайте снимка на мястото докато още сте на него, а след това когато вече не сте там. Хората обичаме да се перчим с живота и постиженията си, но това ни вреди. Много хора са много завистливи и лоши и нищо чудно да ви клюкарят, да ви направят проблеми на работата и във връзката, да пускат слухове за вас, възможно е и дори някой да ви ограби или убие. Аз лично откакто прилагам тези съвети, които дадох по-горе, живея много по-спокойно. Privacy is gold. Моите приятели никога не ме питат неща от личният ми живот, относно работата и връзката ми, те са уважителни и само ако аз самата реша да им споделя нещо, тогава говорим за това, говорим си на теми от живота и интересни неща, а не клюки или бъркане в живота. Докато други хора, които не са ми най-добри приятели, аз дори не ги възприемам за мои приятели, а като никакви за мен, винаги ме питат неща за връзката ми, работата ми и личният ми живот. На въпроси какво и къде работиш, отговарям, че не работя (въпреки, че аз работя). И те започват да ме обиждат и критикуват, че не работя, докато аз си имам високи доходи и аз само ги слушам и вътрешно им се подигравам колко са елементарни. Повечето хора дори не ми знаят истинското име в документите, а имам прякор, само близките ми ми знаят имената и са ми виждали документите. На въпроса къде живея също някакви хора от интернет и други градове не им влиза в работата и отговарям на много места, не казвам квартал, място и т. н. И мъжът ми отговарям, че имам, но не показвам снимки, имена и не споделям лична информация за него и връзката ни. Ако искат да си говорим на някакви интересни теми за живота, за книги, пътувания, готвене, каквото и да е извън личната ми информация, съм окей. Но такива хора, които постоянно ме разпитват и после ме съдят, са крайно неприятни. Всеки път като съм пътувала във влак е дошъл някой напълно непознат човек, сяда до мен и започва да ме пита много лични неща и аз го лъжа. Ние нито ще ставаме приятели с него, нито съм длъжна да търпя някой да ми навлиза в личното пространство и докато пътувам да ме притеснява. Някои хора опитват да са дружелюбни, няма лошо да си говорим на теми, но не да ме разпитват само за личният ми живот като клюкари. В социалните мрежи единственото, което хората виждат от профила ми е, че съм омъжена (без повече информация за това, просто омъжена), каква ми е религията и кои езици знам, виждат и в кои държави съм пътувала и какво готвя и нищо повече. В социалните мрежи е много лесно всеки да се представи за който иска, да ти открадне информация и снимки, да си направи фейк профил и да те наблюдава, без ти да искаш и да знаеш. Аз съм имала проблеми когато хората са знаели информация за мен. Не знам дали е вярно, но също има суеверие, че когато някой ти гледа снимките в социалните мрежи може да ти навреди, тоест зли очи. Ако живееш поверително това няма да ти навреди по никакъв начин, единствено може би ще ти повлияе на това, че не се чувстваш пълноценен, защото някои хора сме по-себични, обичаме да се фукаме, да привличаме внимание, но пък много проблеми и неспокойствие ще си спестим.

Коментари

1.   Абсолютно съм съгласен с теб! Фейсбук нямам (не и в онзи вид в който всички го познават), освен това не споделям почти с никой неща от личния ми живот. Мразя да ме заговарят стари познати. И всичко това като, че ли още повече подхранва хорското любопитство. Стигнал съм до там, че на работа помнят с каква тениска съм бил миналата сряда. Толкова съм ги лишил от информация че запомят елементарни неща :D Днес бях доста време на открито и малко поизгорях от слънцето. От сега знам каква ще е темата за разговор утре и кой ще е основният въпрос който ще ми се задава.
Радвам се, че има все още хора като вас, които са стъпили на земята.
Бъдете здрави!

2.   Добре е да не се споделя с непознати лична информация, ти си женена, при теб е различно, но масово хората са без гадже, без брак, без деца нямат никакъв шанс да намерят нещо яко в социалните. мрежи и живота, налага да имат привлекателни снимки, хората гледат тези неща, за общуване в чат не става, защото не знаеш с кого пишеш, питат за разни неща, защото чакат нещо пикантно, любовник, дете родено тайно, каквито неща няма, слуховете се пускат, защото животът в дадено място е скучен, да изглежда интересно и да идват хора за работа или да си вземе жилище там и да живее. Измислици, никои не търси, тези неща са за шоу среди.

3.   Права си, аз в мрежите и моя YouTube канал качвам само снимки, клипове на неща, които са ми направили впечатление, но снимки на близки хора в профила ми няма-може и да коментирам нещо, може и да пусна снимка на нещо живо, но то едва ли ще е нещо по-различно от куче или коте! Преди години с един такъв клип помогнах на едно болно коте, една жена се заинтригува и го взе! Аз не съм имал никакъв ангажимент по лечението му! Сега сигурно е при нея или е вече осиновено, не знам! Но в мрежите можем да помогнем на животните, ако те са в беда! От рождени дни, празненства също не пускам нищо! А относно пътуването ми с влак, не знам според теб нормално ли е разни туркини, циганки да те питат дали имаш майка и баща, брат, сестра, какво ти е жилището, оставаше да ме питат дали имам куче или котка, защото докато следвах, това беше доста често! Но от 2019, когато завърших, това свърши! Но при втори случай-пускам телефона да снима като камера, изправям го, като го държа ниско, така, както Карбовски държеше камерата, когато даваха "Отечествена фронт"! И после клипа изтича в мрежата-телевизии, мрежи и т. н.! Аз пък от своя страна ще я питам "Май всички сте си плюли в устите, че все това ме питате, все едно сме в съда! " А какво ще ми каже тя, ще видим! Иначе обичам да говоря на всякакви теми, като например вездесъщата корупция в болниците, оскъдната храна, ако това изобщо е храна, събирането на капачки, ежедневните катастрофи и т. н.! Но да ме разпитват като някакви любопитковци-не са познали!

4.   Абсолютно вярно е. И аз стигнах до този извод с годините, за съжаление по лошия начин, защото много от моите "приятели" още от ученическите ми години са ми вредили по най-различни начини

5.   Само ще ти кажа, че всичко се връща на тези, които вредят. Навредилите на мен, всички без изключение (жени са) нямат деца, нищо, че искат, а са 30 , независимо във връзка или не. Аз дете си имам и сега много внимавам кой и какво знае за мен. Чувала съм, че са ме обсъждали какъв бил мъжът ми и разни глупости, но каквото и да е, ние си се радваме на малкото дете. А те останаха едни злобни клюкарки, каквото бяха в училище, даже класната им се връзваше и гй защитаваше, а мен не и като ме срещне казва "хайде на кафе", аз само й се усмихвам, но никога не отидох с нея на кафе, защото знам, че ще ме разпитва и после ще изклюкари на същите тези злобни идиотнки, които ми вгорчиха живота в училище с двуличието и злобата си.

6.   Ето затова нямам фейсбук... ама кога яла, кога пила, кога срала, кога и с кого се еб. ла, това не е за мен. Най големия клюкарник е точно фейсбук. И после всички недоброжелатели те обсъждат... бегай бързо с 200.

7.   Аз още от малка не съм обичала никаква показност и съм така и до днес. Винаги съм се чудела на хора, които обичат да парадират, да се хвалят и да се показват. Знам, че така си чешат егото, но в повечето случаи привличат злоба, завист, клюкари и общо взето негативна енергия. Аз предпочитам да си ми вървят нещата и само аз и близките ми да си знаем вътрешно, а не целият свят. Особено с тия фейсбуци стана много популярно да се показваш. А повечето хора само биха злобели, въпреки че пишат лицемерно позитивни коментари отдолу. Дори ми се е случвало на 2-3 пъти когато се похваля за нещо, след това да го изгубя. Не знам дали има някаква връзка, но при мен е факт. Като знам колко злобни хора има, просто искам да си спестя това излишно негативно внимание. Още повече човешката природа е такава, че никой не обича някой да е над него и да има повече от него, затова трудно някой ще се радва за теб, освен ако не е близък и държи на теб. По принцип ме и дразнят хора, които много парадират, защото ми бият на такива дето обичат да натриват носове и да предизвикват завист нарочно. Радвам се, че нямам такива потребности, даже предпочитам да ме смятат за скучна и безинтересна, отколкото да привличам внимание с парадности.

8.   Има някакъв резон в мнението на авторката. Може би не чак толкова крайно, но и аз в последните няколко години спрях да споделям много неща, защото осъзнах, че приятели нямам, с изключение на може би само един. На второ място, хванах хора, които ми се правеха години наред на уж много близки приятели, да ми правят мръсотии зад гърба и да събират информация за мен.

9.   Съгласна съм и така живея!

10.   Съгласен съм донякъде с това, че няма смисъл от показността. От друга страна не мисля, че на околните им е супер важно какво правиш и вероятно не мислят за теб толкова. Просто всеки си има глупости на главата и в общия сличай не го бърка за теб толкова, колкото си мислиш. Това да не споделяш абсолютно нищо лично с никой също не е здравословно. Защото в крайна сметка как да станеш близък с някой, за когото не знаеш нищо лично? На много хора сферата, в която работят, им е една от интересните теми за разговор - при теб няма как да се стигне до такъв разговор. Трябва да има някакъв баланс - не мисля, че е смислено човек да си качва живота в интернет и той да е публично достояние, но от друга страна не е нормално с никой да не споделя нищо лично. Един вид да живее живота на таен агент.

11.   Малко си крайна. След като не искаш никой да знае нищо за теб - кажи им на тия хора - не искам да говоря с вас, или отговаряй с една дума, поздравявай и подминавай. Нали така... а не да седиш и да ги лъжеш, че и да се присмиваш. Психопатско е.
Има нагли и любопитни хора, но има и напълно нормални, които просто искат да си кажат две приказки с някой съсед, например, ей така, защото е човешко или, защото са сами и нямат с кого да говорят, или просто от възпитание да те поздравят, и да те питат как си, какво правиш, дори да не ги вълнува особено. Ако пък някой напълно непознат те заговори имаш пълното право да му кажеш - не искам да разговаряме.
Та, авторке, преосмисли се. Лъжи, манипулации, присмиване (злорадство), чувство за превъзходство... и всичко това към хора, които не значат нищо за теб...