Споделена история от Други

Как се правят (добри) пари?
Здравейте, като студент в София забелязвам, че има много млади хора с много скъпи коли, за които знам, че се работи много години.

Не ме интересуват толквоа самите коли, колкото е самото любопитсво как някои хора на такава възраст си позволяват не само това, ами и скъпи имоти на безбожно надценени цени.
Наистина.. как?

Какво работите и какви пари взимате за това и доволни ли сте? - Само искам да предупредя предварително за онези, които ще избързад да се изкажат с "това не е твоя работа", че не са длъжни въобще да изразяват мнение и че сайта е за такива "работи". Който има желание да spodeli, моля! :)) Благодаря ви!

ппс: Пиша ви с ясната представа, че знам, че има добри и "добри" пари. Интересувам се от "добрите" без кавичките (по легалния начин).

Интересувам се да разбера за вашия личен опит и мнения И съвети. Ще се радвам на изчерпателни отговори!

Коментари

1.   Едните - са заринати с лъскави неща-придобити, защото са дилъри на наркотици, мръсни, мазни и долни-сутеньори, разни политици или такива с връзки и роднини сред политици, военни и др. подобни боклуци.
А на другите такива-парите и скъпите им вещи са на кредит-тоест не са реално техни, но се правят на големите гъзари.
Пример ти давам-т. нар. ми сестра баща й и майка й(нейните, защото аз родители нямам в този ми живот, за мен те са врагове-и то ЦЯЛ ЖИВОТ! ), й подариха 80 000 лв., останалото го тегли кредит от банката, ще си изплаща двустайното жилище докато стане дърта, престаряла бабичка на 65 г., но се кефи, че имала била собствено жилище. Докато не го изплати на банката-НЯМА как да е нейно! Така е и с останалите неща... -коли и т. н.

2.   Много просто - има една шепа хора, които са близки до властта. Знаеш как е - обществена поръчка, далаверка, това-онова.

3.   Наследство, престъпление или брак по сметка. Това е.

5.   "с много скъпи коли, за които знам, че се работи много години. "

Пич, аз работя от много години, на много над средната заплата, и скъпа кола не съм си купил... Почти всеки който си изкарва парите с труд, не ги профуква за кола която пада с 20% още като я изкараш от магазина. Тая гъзрия е за два типа хора:
- които живеят на заеми, и не са ги изкарали наистина тия пари и не знаят как се изкарват
- които имат мама и тате покрай мафията... пардон властта в България.

6.   Подарени от родителите им в почти всички случаи. А от тези случаи, половината от тях са с кредит на родителите към някоя банка. Познавам цели поколения, които живеят на кредит. За бала - кредит, за кола след шофьорската книжка, кредит, за сватба - кредит, за почивка - кредит.

7.   За другите градове не знам как е и не мога да давам мнение, но за София конкретно понеже си се загледал по лъскавите коли ти казвам следното:

1) над 90% от тези коли са на лизинг(говоря за наистина хубавите, нови коли на по няколко години); тоест на изплащане са, не е нужно да ми се доверяваш на мен сляпо ходи и питай в някоя лизингова къща при какви условия и на колко души всекидневно отпускат лизинг за кола

2) голяма част от тези коли са и фирмени - т. е. не са на физически лице, а на някоя голяма фирма, която си поддържа имиджа с луксозен автопарк

3) В София има и доста хора (доста, доста - максимум 10 000 души да са, при над 1 000 000 население), които работят в ИТ сектора или за крупни западни фирми, където просто дават заплати от порядъка на 2000 или 3000 евро или долара; за такъв човек съответно не е проблем да си вземе хубава кола било като си я вземе лизингова, библо като си събира половината заплата за 2-3 години

Та, като се тегл чертата тези 'играчки' са непосилни за обикновения българин, но той се заглежда и завижда и си казва 'ехх, и аз да има една такава'...

И не на последно място - разбира се има и някои коли, които са просто от успешни бизнеси - в каквато и да е сфера, може да е ресторантьорство, бързи храни или нещо друго..

И на последно място - разбира се, има и много купени такива пари с крадени от европейските фондове и държавната хазна пари, тоест властта, която усвоява тези огромни суми отпускани от Европейския съюз, се и разпорежда с тях както намери за добре, а такива хора намират за добре, да си взимат 'комисионна' на всеки европейски милиард и да си купуват имоти, коли и други неща за себе си с пари дадени за държавата.

Т. Т.

8.   7, т. е. всички са купени с честен труд и заеми.

9.   Кредит, това е, масово е, свиква се.

10.   Ок, ще го кажа направо. Аз съм на доход средно 8665 лева на месец, дето ми се плаща към фирмата, защото над тази сума и почвам да плащам по ДДС. След като си платя осигуровки, данъци и прочие, ми остават грубо ми остават 6800 лева. Аз НЕ МОГА, да си позволя скъпите и лъскави нови коли. Като ударя чертата, един нов Mercedes GLE с екстирте които иксам, каското, гражданската, данъците, разходите по гориво - 4000 лева може и да не ми стигнат. А всички знаем, че има МНОГО по-скъпи от тази кола по пътя. Съжалявам, но трябва да си абсолютен профан, че да останше от 6800 лева, на 4000, за да си със малко по-лъскава ламарина.

Което ни остава с хората с доходи над 10000 лева. Ето кои са тези хора, в моя кръг:

- Двама хирузи. Бяха трима, но единия се пенсионира. Те си докарава подобни доходи.
- ЕДИН свестен адвокат.
- Едно момче, управител на клон на чуждестранна ИТ фирма. Тоя е, как да ви кажа - превъртя играта.
- Двама кръчмаря, дето имат наследствени кръчми на топ локации. Преди ги натикаха мутри, но вече не. И ПРОДЪЛЖАВАТ да крият данъци!
- Земеделци - грубо 20-ина парчета. Някои са с по над 500-600 дка земи и стопанства, други имат по няколко хиляди дка земи. Там си е направо... поземлената аристокрация от романите на Джейн Остин, ама в чалга вариант. Половината чакта рентата, другат половина чакт субсидите и каот се получи, дилърите на Мерцедес и БМВ отчита масивен скок на продажбите.

Дотук са чистите. Всички останали са или корумпирани адвокати, нотариуси, съдии, мафиоти и прочие. Мисли си "Осемте джуджета". Имаш и хората, които са рекетирани. Те имат бзинеси и прочие, но често са били част от същата игра или просто са жертви на тормоз, което... абе бачкаш, уж имаш милиони, ама половината ти фирма я държи друг, ти плащаш такса спокойствие, не знаеш, в който ден ще те фъчнт и ще ти вземат всичко... не е живот това.

11.   Лизинга в България стана изключително лесно достъпен. Какво толкова не разбираш. Другото е мама и тати продали земите на баба и дядо и купили на малкото скъпа кола. С тежък и къртов физически труд не можеш да караш нова кола.

Чингис Хан-Скандинавеца

12.   С кражби.

13.   Дадох 5чка на 10 още преди да съм прочел поста напълно 100% е прав.

Нотариуси, хора на върха на земеделската пирамида тип "изкупуваме земя ", наркодилъри, мръсни адвокати, всички от гербаджийскоте обществени поръчки, строителните предприемачи, които перат парите на някого (в България освен нашите пари се перат пари и от други държави ), сводници. АйТи -тата със заплати над 10к са наистина малцина, може би даже не са хиляди, а стотици. Бил съм 12 години в този бранш, знам.
Говорим за 200хил човека грубо. Всички са на лизинг. Повтарям, всички са или на лизинг за колите или на загробващи ипотеки за имотите..
Никой от тях не може да си позволи да извади брой, поради простата причина, че закона е такъв, че не можеш да си купиш имот над 15хил(ли беше? ) без декларация за доход. А те не могат да декларират доходи.

Малцина са като но. 10 и шапка му свалям. Аз изкарвам същите пари, ама не в България и си скъсвам дупарата от бачкане. Ако той го прави в България го призовавам да си слага подпис след коментарите, че да му се кефя..

14.   Към No_12

Искам да ви попитам вие от кой участък сте били в IT сектора? Питам, понеже в тази посока искам да се развивам.

15.   Работя на 2 места - 4 часа във call center с два западни езика и 4 часа във финансовия сектор, че такава ми е специалността.

Взимам около 2500лв общо. Понякога малко повече, понякога малко по-малко.

Хубаво си студент, но тази диплома нищо не струва, приятелю.
Освен теб я имат още хиляди като теб.

Ако за 4г висше, нямаш поне 2г стаж по специалността, загубил си времето си.

Действай, само със "записки" от университета не става.
Висшето е една машина за пари, нищо повече.

Ако се чудиш как правя толкова, работя от 16/17-годишен в тези сфери, та имам едни 2/3г опит и така.

Мисля да направя още толкова и след като завърша да си направя своя фирма с дейност, подобна на сегашната ми.

Жив и здрав и действай, както се вика "Стягай си опинците"

Успех!

Студент на 19г

16.   Съгласен съм с номер 13.

Един приятел IT дето взима 11k си взе кола за 60k на лизинг (има скъпа за поддръжка жена и требва да я вози луксозно).

Аз сега се бутам за заплата от 13k и с едни бизнес-партньори се бутаме да вземем европроекти - за 60k си взех един апартамент, и мисля да си давам пари за апартаменти и други неща дето ми носят ПРИХОДИ!

Мани ги тея "лъскавите". Светът се изврати ужасно.

Ся гледаш некви "костюмари" - бедни брокерчета дет живеят под наем.

Гледаш некви "селяни" с мазни тенески или ризи - премиери, имотни-милионери и др.

Не съди по това което виждаш! Това става за залъгване на некви тъпи момиченца, ама после ще плачеш, като се заробиш с десетки хиляди дългове...

Едни роднини се знаят с топ олигарсите в БГето - знаеха се с Къро, знаят се с Брендо, Таки, Златко Баретата, Божков и др., но ми разправят и за некви мухльовци - некъв дет си взел кола за 200k на лизинг, дето живее под наем в панелка.

Хората станаха страшно "депресирани", "чувствителни" и "подтиснати" благодарение на "социалните мрежи". Хвърлят луди пари за да изглеждат "богати", а всъщност са "бедни". Не залитай в тая посока...

17.   Струва ми се, че в коментарите се объркват понятията. Под "добри пари" не бива да се разбира заплата. Щом получаваш такава, това е по-добре от нищо, но същевременно означава, че има някой шеф над теб. Идеята на заплатата е шефа ти да си купи нова кола, а не ти.

Сещам се за един-двама зърнаря от моя град, малък град. Има един собственик на верига от магазини. Локална верига в няколко съседни града, веднъж го видях да паркира едно спортно БМВ. Проверих цената му, защото не бях виждал такова - беше над 200 бона. Има един собственик на фирма за ядки с G-класа. Въпреки, че става дума за малък град, това са хора с дългогодишен бизнес.

18.   до 13 - Може, но с обещанието, че няма "да ми се кефиш", защото аз ще съм ти лош кумир и не искам, да съм нечий клоун! С цялото си уважение го казвам, не го приемай, като нападка, моля! Надявам се на интересни дискусии и ще избягвам "обяснения и лични нападки", ама знам ли...

Ще добавя към митологията на сайта нов фантастичен персонаж - Бай Митко! Вземи и ти се представи и ще е интересно!

До 17 - Авторът е казал, че се интересува от пари по легалния начин. Иначе, можеш да имаш шеф и да вадиш доста повече от много собственици на заведения, магазини и дребни предприятия. Аз се водя "шеф" на фирмата си, ама реално отговарям пред поне трима други.

Бай Митака!

19.   Злоупотреба със субсидии, обществени поръчки и тем подобни. В България с други занимания е почти невъзможно да изкарваш добри пари. За да направиш фирма и да имаш работа пак трябва да има кой да ти я осигури. Всички конкурси за изпълнение са нагласени и се знае предварително кой ще спечели. Тук всичко е по руски модел.

20.   Какво са за теб добри пари и какво разбираш под скъпа кола? Аз добри пари разбирам 3000-3500лв и скъпа кола Тойота Корола 2020-та година, което е около 30000лв. Човек може да оползотворява парите си по различен начин и да изглежда различно от това, което е в очите на другите. Един колега примерно кара стар модел Порше, което на вторичния пазар е около 60000лв, а началниците ни карат чисто нови Тойота Камри до един въпреки, че някои от тях могат да си купят Лексус РХ450 с всички екстри без абсолютно никакви проблеми. Някой като види началника с Камрито сигурно няма да разбере какво работи и колко взима, ама Поршето на колегата веднага ще направи впечатление и ще създаде илюзията, че е някакъв паралия.

21.   Аз съм 13

3500лв даже в София си никой. В провинцията с тях важиш пред мухльовците, дето гледат бТВ , абонирани за казана на село и правят дуду*и на Боковите кметове. В Лондон където работя добри пари са 100к паунда нагоре В български стандарт това е 100хил лв на година. Закръгли го на 10к на месец. Това са добри пари. Ай преди данъците, от мене да мине.
Затова и сме на едно мнение с Бай Митака от 10..
Аз в Лондон вземам почти 40к паунда на година, което е добри пари за БГ, ама не и за тук. Тук тези пари лесно можеш да ги изкараш честно(друг е въпроса че нищо не можеш да си купиш с тях) В България обаче ако си честен и ги изкарваш същите, значи не само си факир, ами и Господ те пази.

М. В.

22.   То е ясно, че си никой. Въпроса е да живееш що годе добре с тях. Виж, ако имаш семейство с две деца ти е спукана работата.