Споделена история от Други

Защо изчезнаха тоалетните за клякане?
Не ми е драмата на живота, просто ми е интересно защо ги махнаха. Сигурно за някои въпросът е смешен, но има много гнусливи хора като мен, за които е наистина е кошмарно да сядат на обща тоалетна. Даже по летищата, даже в чужбина, тоалетните са за сядане. Освен, че е неприятно, има и висок риск за предаване на гъбички, заболявания. Виждала съм много пъти опикани тоалетни, там където се сяда. Да си постелите хартия не е спасение :) Да се облекчавате полуправи също, може да се опръскате с вода от тоалетната, на мен ми се е случвало. Единственото решение е да се изхождате в найлонови торбички, само гледайте да са със здрави дъна. Сега някой ще ревне, че ще замирише кошът, че за чистачките не е ок и тн, така си е, но нямаме избор.

Коментари

1.   Защото по удобни са тоалетните, където се сяда.

2.   За съжаление изчезнаха, защото бяха пейоризирани (така пиша, за да изглеждам по-умен). Наследство от пред-европейска България. Всичко подобно се изтрива като някакво срамно петно, независимо от предимствата, които носи. Никога няма да забравя едно заглавие в "Стандарт" от 90-те:

"Западните колбаси са без месо, но пак са по-вкусни от българските"

Комплексът на провинциалиста.

4.   Мен пък винаги ме е било гнус от тези за клякане. Много са неудобни също.
Бърша с мокри кърпички седалката, това е достатъчно.
Няма как да хванеш гъбички или инфекции така, защото реално си допираш бедрата, а не вагината.

6.   Все повече трътки се навъдиха покрай демокрацията и тия тоалетни сигурно им се видят средновековен метод за изтезание, е отговорът ми към питането в заглавието на темата...
Иначе, от съдържанието - направо ми става жал за обслужващия персонал като чета подобни теми... Авторке, предлагам ти другия път да се изтропаш в чорапите си и да си ги прибереш в чантичката, защото и наелоновото пликче може да има бактерии, които недай Боже биха могли да попаднат върху безупречно чистия ти г*з и после не знам какво ще правим...

8.   Тоалетните за клякане или така наречения още “турски кенеф” до определена степен е символ на Ориента, соца и ниското ниво на техническо развитие. Сещаш ли се преди години имаше една арт инсталация в Брюксел представяща държавите от ЕС по различен начин, познай България как беше представена, пиши в Гугъл “2009, изложба, тоалетна, Брюксел” и ще видиш.
Пък и по-съвременните тоалетни са по лесни за “изправяне” после, не всяка баба с болни колене може да кляка.

9.   На мен ми е изключително важно да мога сутрин като стана да се изакам от-до. Това става най-добре точно с такава тоалетна, където се кляка: изпразва се червото на макс и си готов/а да започнеш новия ден като нов/а.

10.   8, грам не ме ебе за мнението на брюксел и гейропа. Никой не може да отмени факта, че тоалетните за клякане са милиарди пъти по-удобни и хигиенични. Пък нека да са "ориенталски". За невежите, които не знаят уточнявам, че естествената поза за изхождане е само и единствено клекнала. Не искам да сядам на чужд био материал, урина, косми, кръв, лайна и тн. Дори да няма такива пак е мега гнусно.

12.   Тези неща е препоръчително да се свършат в домашната тоалетна, сутрин преди да излезеш по задачи, тоалетни в заведения само по малка нужда.

13.   N8 го е казал точно. 10 е авторката?
Подкрепям! Намирам за крайно нехигиенични седящите тоалетни в обществени места! Вярно е, че има хора, за които клякането е проблем. Окей - по съвременните европейски норми има изискване навсякъде да има санитарни възли за хора със специфични потребности. За здравите седящите тоалетни не са никак уместни. Ама нали са символ на Ориента... Иначе казваме, че нямаме предразсъдъци, разумни сме и сме за функционалните неща.

14.   Ами просто клякаш отгоре върху тоалетната чиния и почваш, толкова е просто. Да, вярно, трябва да имаш за какво да се хванеш, докато сереш и ако нямаш да се опитваш да пазиш равновесие да не паднеш да се пребиеш, но пък отплатата е голяма - поне няма да получиш инфекциозни заболявания от чуждите пикня и говна.

15.   Това стана заради еврогейската гейропа!

16.   Искаш да кажеш, че сядаш на тоалетна, освен тази у вас? Какво прочетох току що? ! Ако знам, че някой мой познат или недай си боже приятел сяда на обществена тоалетна, не бих го докоснала повече, като си представя какви други гнусотии може да прави.

17.   Има изследвания, според които използването на тоалетни за сядане е от една от причините за увеличен риск от рак на дебелото черво, тъй като е научно доказано, че при седнала поза човек не може да изпразни напълно червата. Все пак да не забравяме, че природно сме създадени да вършим тази нужда клекнали, природата не е взимала предвид, когато е оформяла човек, че след хиляди години ще върши нуждата си седнал. :) Затова и най-хубавото и пълно изпразване на червата, става при клекнала поза. Та в заключение - масовата употреба на тоалетни за сядане (не само в България), се смята за една от основните причини за ръста на заболяванията на дебелото черво през последните няколко десетилетия.

18.   На обществени места тези тоалетни изчезнаха по съвсем проста причина- за трудноподвижни хора са крайно неподходящи. Почти е невъзможно да ги ползват.

19.   Изчезнаха, защото хитруваме и се опитваме да се борим с природата си. Единствено човека, като много умен, реши да се изправи да ходи само на долни крайници и затова си плаща жестоко с всевъзможни болести на гръбначният си стълб. Той не е пригоден да ходи изправет, затова страда. Човека не е хищно животно(с къси черва и голяма стомашна киселинност), а нагъва месо, повече от лъвовете и затова страда от хранисмилателни проблеми, Човека не е пригоден да ходи по голяма нужда седнал, така мускулите му се отпускат, и той става с ленива коремна мускулатура, често го мъчи запека и кисне с часове на удобното -цукало. Наблюдавайте животните как ходят по голяма нужда, ходят клекнали(както хората навремето) а не седнали като човека. Когато човек се изтропва клекнал, по естествен път се напрягат коремните мускули и ходенето по нужда става автоматично, а не с напъни, както е при седнало положение. Модата иска жертви и хората я дават с хитруването си.

20.   За първи път чувам такава гнусотия да се изхождаш в торбичка? ! Леле какво ненормални имало и ходят по улиците!
Като са то неудобни ходи в храстите като животно да си вършиш работата! НЕ причинявай това на останалите хора и персонал да ти чистят гнусотиите от кошчето за боклук! 1- НЕ са длъжни и 2 - ти може би сядаш със п*тката си на чинията! Ако го правиш както трябва няма да хванеш ни болест ни бактерии!
Но се вижда по коментарите че хората да невежи и не знаят масово как се ползва правилно тоалетната чиния!
Когато бях малка е училищата имаше такива тоалетно с клек... Още като влизах и видех... Ми ставаше... Да си повърнеш червата... И винаги ме е било страх че ще се изтопуря назад в мизерията...
Тоалетните за сядане са по - изискани красиви и удобни...
А ти нали ти казах вместо да мъчиш хората и обществото с гнусотиите си е торбички... OMG! Вземи да започнеш да ходиш е храстите! Едно у също е поне няма да мъчиш никого! Щом се имаш за животно? !

Жена на 25

21.   19, аз затова си върша работата в тоалетната на челна стойка... От време навреме се случва да вкуся дъгата, но съм склонен да дам тази жертва, осъзнавайки, че дори животните не го могат (освен някои чихуахуата, но именно това ме кара и да се осъмня, че всъщност са прикрити сред нас извънземни форми на живот и тайно ни наблюдават).

Таш*кът настрана, 17, много бих искал да пуснеш линк към въпросните "изследвания" (където медицинско лице си е сложило именцето на листа), защото по-голяма тъпотия не бях чувал. Рак на дебелото черво категорично не се развива от: седенето на стол по 8 часа за 5 /7 дни в седмицата, безобразно модифицираните храни и хилядите токсични начини на поднасянето им, липсата на спорт, липсата на хранителна култура, липсата на всякаква навременна диагностика (камо ли превенция) на често срещани вродени състояния на организма или осъзнатост за предразположеност към такива (напр. хранителни непоносимости, гастрити, язви, целиакия, синдром на Крон и др. ), вредни електромагнитни лъчения от телефончета и всичко "смарт" 24/7, вредни частици и химикали във въздуха и т. н... Та, на фона на тези, да се изтъква седенето на кенеф за няколко минути за едното изтропване за ден или през ден ми се струва меко казано пародия, но щом "проучванията" го твърдят, явно трябва да се съгласим..? Да бяхте казали нещо относително като "стрес", да си премълчи човек - обаче това "кенефите ни убиват" ми идва в повече... Молим ви се, децата нямат спирачки, но поне на проститията трябва да ѝ се слагат такива.

22.   Защото 70-80 годишните не клякат и не стават като младежи, защото са смрадливи развъдници на зарази, защото жените си опръскват обувките и други подобни работи.

24.   Защото не са удобни. Защото трудно се става после. Защото като ти паднат ключовете, няма да ги видиш повече. Защото ако все пак искаш да клечиш, може да си купиш такова столче за 10 лева и да клечиш 1:1. Дори не са изчезнали, от маркетите може да си купиш и такъв и онакъв. А в често в офисите, където има по 3-4 клетки, има и една турска. Ама никой не я ползва. Има обаче философи, които пишат в мрежата колко било полезно това и онова, черна захар, трици на хляб, сода вместо паста за зъби, домашна ракия от неизвестен майстор вместо уиски, лада вместо опел, ксшиаоуми вместо корейски, изобщо да се върнем по времето на Елин Пелин.

25.   Пишат в мрежата и всякакви гнусове като 24, готови да седнат на всякакви чужди лайна с надеждата после да им е по-лесно да станат.
Ракия пия собствено производство от изварено "бяло" вино. Мога да ти направя "всякакво" уиски и още по лесно - да напиша етикет, с какъвто предпочиташ производител ;)
Ключове (и други) се вадят почти толкова лесно, както и от седящите - прежалваш се и бъркаш... Всички имат "S" - водна възглавница. Та на дъното й се озовават изпуснатите неща. Въпрос само на желание е да бръкнеш и да си ги вземеш ;)
Опел карам. Всъщност имам три. Не бих се похвалил ако сайта не е анонимен. Вършат ми чудесна работа машините. Малко са по-добри от стария ми Москвич и Ладата, но все пак са си немски машини, които в Германия рядко се виждат ;)
Май трябва да патентовам идеята си за комбинирани седо-клекала. По-скъпички ще идват от 10 лева, но от дискретно прибраните (за евро-вид) степенки, ще са спасение за многото можещи да стават от клек и гнусливи по човешкому...

26.   Мразех ги тия тоалетни, всеки път си опръскнах обувките, а и хората са прави, на 20 е лесно, ама предстани си, че си на 85. Как ще клекнеш и как ще се изправиш? А нашата в офиса има специална система, дъската е опакована с наелон и като задействаш сензора, той се сменя с нов и така не сядаш върху нещо използвано от някой друг. Измисли са го.

29.   Защото са ужасно изпълнение на една правилна идея. За човек е естествено и здравословно да се изхожда клекнал. Има много материали по темата, който иска да потърси и да прочете.

Но тези тоалетни имат ужасно пускане на водата, залива целия под, както и обувките ти, всичко става една, да не казвам каква кал... Отделно, облата част, в която трябва да се събират акитата и която после да бъде отблята от вода, реално е скосена до нивото на пода и акитата не винаги попадат в зоната на водната струя...

Тези тоалетни са шедьовър на комунистическото недомислие и презрение към удобството на хората. В Япония и други страни от Далечния изток има сполучливи варианти на клечащата тоалетна.

А ако щете вярвайте, може би най-добрата разработка в света правена някога е българска, но не стигна до реализация, предполагам поради организационни и финансови причини, а не заради лош замисъл на продукта. …потърсете в Гугъл "kuknall".

(Относно възрастните хора с болни колене: как цялото човечество е ходило по голяма нужда клекнало, през цялото си съществуване, независимо от възрастта? Ами като не е имало преяждане. Сега възрастните хора, особено в България, масово са с наднормено тегло, което изключително натоварва коленете. И независимо от болки и страдания, не спират да се хранят с пържено, тестено, пресолено и т. н. Болни хора е имало и винаги ще има, за тях си има специални модели тоалетни. Но един здрав възрастен човек, не е редно да има проблеми с клякане. Клечащата тоалетна не е подходяща за болните хора, но да се твърди, че не е подходяща за възрастните, означава, че приемаме извращението човек по подразбиране да не се грижи за здравето си след една възраст. )

30.   Привет,

Включвам се за да кажа, че и аз ги предпочитам. Също смятам, че са по-удачни спрямо тези с тоалетната чиния, що се отнася до обществените. Тия дето пишат глупостите за удобства - айде моля ви се, всички ходим в общи тоалетна само по НУЖДА, а не за да си седим удобно. Но верно това с найлоновите торбички - никога не го бях чувала и звучи доста гадничко. Но като жена, разбирам въпроса ти. Винаги съм се чудила как "дами" могат да правят подобни мизерии в тоалетните за общо ползване.

Иначе си има още страни, в които си ги има. Бях в Тайланд - там обществените са си най-често за клякане, в Турция също са така масово. Миналата седмица бях много приятно изненадана - отидох на басейн в София и там тоалетните бяха за клякане. Така че не са изчезнали съвсем, но са рядкост.