Споделена история от Други

Една жена се оплакала какво имало в учебника на сина ѝ в първи клас... Олеле...
Здравейте. Првди време видях във ФБ-то някаква лелка се оплакала, че в учебника на сина ѝ в първи клас пишело, че в България живеели българи, турци, "роми", евреи, арменци, какви празници празнували и т. н. и тя се оплаква на какво учели децата. Според мен тази е безотговорен родител. Чак по средата на учебната година проверила какво има в учебника на сина ѝ и от невежество тръгнала да се оплаква в интернета и да се излага. Аз когато бях в първи клас тогава имаше предмет Роден край и също пишеше същите щуротии. Едва ли не България се представя като държава, в която българите сме просто едни от многото. И толкова евреи и арменци ли живеят тук? Ми те китайците са повече от евреите и арменците. Утре може и македонци да напишат. Всъщност те македонците са такива. На тях и в конституцията им пише, че са просто едни от многото. Не че имам нещо против братята македонци, трудолюбиви хора са, дисциплинирани и дори в най-трудните моменти са весели и пеят. Но въпреки тези глупости в учебниците как ние сме едва ли не едни от многото в държавата си, тези неща не влияят на децата, които ги четат. На нас не успяха да ни промият мозъците. На днешните деца също няма. Не разбирам какъв им е проблемът на онези пискливи лелки. Да не мислят, че точно това сега са го сложили? Не, то винаги е било там и никога не е постигало желаният ефект. А това, че премахнали това-онова от учебниците, не мисля, че "колете турски племена" е нормално да се учи от деца в шести клас. "Балканджи Йово" също е малко пресилен, защото тази вяра даже не е турска и нейният порядък не включва рязане на крайници и бодене на очи. Но това за българите като едни от многото не е нещо ново. Пискливите лелки да не ломотят. Големи патрЕотарки се извъдиха. Дават някакви абсурдни западни имена на децата си, не ми слагат окончания на бащините имена, раждат секцио заради зодията, притеснили се да не промият мозъчето на детето. Не, няма да успеят. От патриотарщина дайте да оставим детето неграмотно, без никаква обща култура. Да, аз съм противник българите да бъдем представяни като едни от многото. Има други начини детето да научи за народите. Но сами да вървят срещу българското, после да ми се правят на патриотарки, това не е начинът. Вземи си образовай детето сама. Първият учител е родителят.

Коментари

1.   Имаш против западните имена, но вероятно нямаш против турските.

2.   Ми не виждам какво невярно пише в учебника. В България живеят и виетнамци, и китайци, и иранци, англичани, холандци, австралийци и т. н.

3.   И къде по-точно е грешката в учебника? В България нима не живеят българи, турци, роми, евреи, арменци (както и много други)? Нима те не празнуват свои празници? Как това е ходене срещу българското, като си е просто фактология? Представи си, но няма държава без малцинства. Не се различаваш грам от лелките.

4.   Не ти схванах тезата. Първо тръгваш да плюеш лелката, а после защитаваш нейната теза с още по-идиотски аргументи. Не си с нищо повече от тази лелка, включително и начинът ти на изразяване.

5.   Това което ви обърква е че не различавате етнос от народност, и в учебника ви учат точно на това, изредили етносите българи турци, евреи и роми заедно с ннародностите арменци. Така са ви объркали че вие сте израстнали с мисълта че македонците са народност или етнос, а всъщност македонците са население на географска област. Да изреждаш македонци сред народности и етноси е все едно да изредиш и Странжалий, добруджанци и Черноморци сред етносите и народностите.

Колкото до "вярата" тя е била насилствено налагана от турците, затова я наричат турска в някой художествени произведения. На 12 години, шести клас е напълно нормална възраст в която децата да научат че е имало художествени произведения създадени с цел да се възбуди духът на българина за да се бори с власимащите за човешките си права. Балканджи Йово е произведение което показва че българи са се борили с кръвта си за запазване на религия, а Къде си, вярна ти любов народна? е художествено произведение което показва че българите са се борили за да имат собствена държава.

Окончания на бащините имена са наложени, дали окончание -ов е българска традиция може да се поспори доста, защото тези окончания са наложени за да се различават българските имена от тези на съседите ни северномакедонци и сърби за да се получи по голямо разделение между тях. По принцип преди турско имената на българите са били Иван син на Петър или Иван син на Дюлгера (строителя на покриви). Тези традиций за презиме да се ползва "син на... " са обаче трядиции запазени в мюсюлманските общества, за да се раздалечи българинът от османеца са тръгнали да мислят начин как да променят начина на вписване на имената за да не е като османците. Има записи от обсъжданияята в тогавашното българско народно събрание.

6.   в България живеели българи, турци, "роми", евреи, арменци, какви празници празнували и т. н.
Е много ясно. Така е във всички държави, вие добре ли сте? Все едно в Америка, Англия, Германия само американци, англичани и германци живеят там. Във всяка държава е така и е нормално, всеки може да емигрира където иска, в България има хора от всякакви държави и това е факт, което пише в учебника. И какво лошо има че се учи и какво празнуват, колкото по-информиран си, толкова по-добре за теб и ще спестиш недоразумения и чудене, смисъл ние живеем заедно, трябва да се познаваме поне малко

7.   5 не е Българска традиция, защото аз съм Рускиня и нашите имена също завършват на Ов, Ова.

8.   Българите имат МНОГО ТУРСКА/АРАБСКА кръв.... може и ти да си -виж се в огледалото преди да отвяряш устата! Че има цигани, има.... ама те циганите в другите държави също са по-добри цигани от тукашните! Тук просто всички стават... отиват на много по-долно ниво! Духовно и всякакво...
Пак подочувам, че в Европата имали лошо отношение към вас, българите... емиииии има за какво!

10.   Не, нямат турска и арабска кръв, колкото и да ти се иска да си прокарваш тъпотиите.
По темата, нормално е в днешно време, когато искат да постигнат мулти културно общество, да пишат подобни неща. Тук е ролята на родителите, да обяснят кое как е на децата, ако те самите знаят и са се интересували. Но като цяло в тая държава всичко е изгубено, като след години евентуално ще се учи за нас в учебниците само :)

11.   И от къде българите имат много турска и арабска кръв бе номер 8?
Последните данни базирани на ГЕНЕТИЧНИ изследвания показват, че най-много общо имаме с македонците (съвсем нормално предвид, че те са българи), сърбите и което е много интересно с ИТАЛИАНЦИТЕ. Нито имаме общо с турците, нито с москалите.

12.   Да, така е, в България живеят тези етноси. Имаш ли нещо против този факт и тези хора, защото ако е така си е чиста форма ксенофобия.