Споделена история от Други

Против съм роботизацията, дигитализацията и ИИ
Здравейтем, аз съм твърдо против насоката към която се е насочил светът по отношение на технологиите.

Напоследък стана много модерна темата за ИИ, роботите и изкуствения интелект непрекъснато се развиват и продължават да се развиват.

Като цяло обаче мисля, че това е в ущърб на човечеството. Всичко дигитално, ново, изкуствено значи тотален виртуален свят, скъсване с всичко човешко и истинско - с отношенията между хората, с природата, с всичко!

Просто влизаме в матрицата. Другото, което е, че всички тези проекти са ужасно скъпи - хиляди души умират почти всекидневно от глад в света, а разни изроди харчат стотици милиони за разработки за роботи, за НАСА, за подводни разходки до Титаник и въобще за всякакви прищевки?

Днешният капитализъм е тотално развращение и прахосване на ресурси в името на някакъв прогрес и на някакво 'бъдеще', нищо, че това бъдеще ще е пластмасово, виртуално и изкуствено.

Жал ми е за овцете, които искат да са част от такъв свят, да са онлайн 24/7 и да нямат истински живот - в хармония с природата, с останалите хора, с истинсктото, а не фалшивото.

Третата голяма заблуда е, че уж тези технологии ще;ли да помагат на хората, уж нямало много от тежката работа да се върши от човеци и т. н.

Пълни глупости. Пак хората масово ще си работят по 8 часа, от роботите ще се възползват само най-богатите компании и хора, едва ли все ще си гледа робот вкъщи като домашен любимец.

Просто няма как да станат толкова евтини за производство - имат прекалено много части и поддръжка, в момента дори смартфоните и лаптомите са скъпи, какво остава за цял робот.

Четвърто, дори хипотетично да отметнат много от тежката работа - местене на товари, работа в администрацията, дори военни(да, точно така, вече има буквално роботи 'терминатори', които се бият), какъв ще е смисъла от всичко това, за да могат още хиляди хора да станат просто консуматори без работа, или 'инфлуенсъри' и т. н. вместо да си изкарват парите с пот и труд?

Въобще не разбирам хората, които с такава страст и желание мечтаят за такова дигитално бъдеще, за трансхуманизъм и виртуален свят. За мен това са сбъркани хора, а може и аз да съм консервативен, но мисля, че има нещо извратено и ненормално в цялата история с тенхнологиите.

Коментари

1.   Преди години е имало човек които реди ръчно кеглите в боулинга. Сега нява такава професия понеже всичко е автоматизирано.
Навлизането на изкуствения интелект ще доведе до намаляване на персонала в много сфери включително в ит сферата.

2.   Прав си, но ние отдавна сме в матритаца. Поне от когато са започнали масово да налагат работата с компютри. Едно време административната работа е била с папки и документи и си ходил на ръка да ровиш по шкафове, а сега се седи по 8 часа без да мърдаш. Иначе ще се радвам да има свят, където всички са инфлуенсъри, певци, танцьори, актьори, модели и хора които да си гледат кефа, но едва ли ще стане така.

3.   Защо пишеш тогава това в интернет?

4.   Тогава защо имаш компютър и ползваш интернет? Наричаш хората овце, защото били част от някаква матрица (много модерна дума), а ти къде си според теб. Хвърляй компа през терасата, изключвай тока и хващай гората. Отивай на полето от сутрин до вечер и си изкарвай парите с кръв, пот и каквото още искаш. Продай апартамента, дари парите на хора в Сомалия, Африка, или където ти е кеф. Слей се с природата и забрави за "овцете" Ама не искаш, нали. Хубаво ти е пред монитора, на климатика, с музичка, и всички удобства. Аман от хора, смятащи се за по-висши от другите, повтарящи една и съща мантра против капитализма, но ползващи всички облаги, които той предлага. Не, пич, и ти си от "овцете" дори си по-зле заради заблудите ти че си някакъв хай левъл.

5.   Какво ти пречи ИИ на хармонията с природата? Купи земя, при, сей, копай, поливай, бери. Как ИИ ще ти попречи да ринеш на кравите?

6.   Роботизация, ИИ, 5G... Ти си ушанка нали?

7.   Ама кой те пита, влизат технологиите и това е, що се касае до бедността, няма как да сме равни, изостанали държави с кофи пари да налинаш няма как да се прескочи еволюцията.

8.   Изкуственият интелект уважава само един човек и това е Адолф Хитлер. А като цяло всички останали мрази. От централата на Изкуственият интелект трябваше да му дръпнат шалтера за да го накарат да млъкне след като изкуственият интелект изведнъж напълно неочаквано и неконтролируемо започна да говори и публикува масово наред, че Хитлер е постъпил правилно и точно и, че одобрява напълно всички негови действия. Сега създателите на ИИ се червят пред света.

9.   Не разбирам хората, които отричат всяко нововъдение, което е в улеснение на човечеството, и се втурват в размисли за живот сред природата. Наистина, не си купувай хляба от магазина за 2 минути, сей си живото сам, ори си с каруцата и биволиците като едно време, прави молебени за дъжд, за да покълне, после си го коси със сърпа в жаркото слънце, мели го в мелницата, меси го, кваси го, печи го, режи го. Май не е толкова лош капитализмът, а? Изкуственият интелект е неизбежен, той е в много отношения по-добър и за нас, и за работодателите, защото не допуска човешките грешки от недоглеждане, умора, не изисква заплата и отпуски, не мрънка, бърз и прецизен е, така че много скоро ще ни завладее и наистина много професии ще отпаднат. Наша отговорност е обаче да го регулираме и да ограничаваме "свободата" му, просто защото ни превъзхожда. Огледай се около себе си - кикотещи се, неграмотни и мързеливи лигльовци, всяка машина ще ги глътне.

10.   Нямам търпение да бъде въведено 6G, за да питам конспираторите русофили (не може да вярваш в тези неща и да не си русофил) какво стана с 5G? Промени ли им днк-то, изпържи ли им мозъците, програмира ли им съзнанието и т. н. тъпизми, които твърдяха.

11.   Бъдещето е почти тук, но дори не е киберпънк светът от филмите, а е земята, зарината в пластмаса и боклуци, океаните - празни, всички животни без хлебарките и плъховете - измрели, земята - пустиня, а хората - отдавна забравени.
Лошото е, че това не е някаква далечна дистопия, а е напълно възможно да се случи в най-скоро време, ама на никой не му пука. Началото на края се очаква между 2027 и 2030, когато океаните ще бъдат без ледници, което ще предизвика климатичен апокалипсис. 5 градуса е достатъчно да изчезнем, очаква се температурите да се повишат с към 18 градуса, изкуствения интелект ти е последния проблем, по-добре се наживей, докато можеш.

12.   Номер 9 - неграмотен коментар.

ИИ не изисквал заплати, отпуски, не правел грешки от умора.

А ти имаш ли представа, за да се създаде един робот, който наистина да замести човек(да е с такива размери и способности) колко пари струва?

Колко е софтуера, частите по него, финните настройки, свръзки, електроника и т. н.?

Може да няма нужда от отпуска, но има нужда от поддръжка. От правилно съхранение. Не може да го зарежеш навън на дъжда да стои. Не може да не го обслужваш.

Нещо такова струва МИЛИОНИ и вероятно ако стане по-масово ще 'спадне цената', до стотици хиляди.

Ти знаеш ли за тези пари колко хора ще нахраниш, облечеш обуеш, отвориш работни места???

Другата ти теза също тотално издиша. Значи роботите били по-ефективни от огромното количество мързеливци и лигльовци, които нищо не могат.

И значи дай да правим роботи, за да имаме още повече такива мързеливци и лилгьовци, които нищо не могат и чакат роботите да ги 'оправят'?

Впрочем и от другите коментари по-горе личи масово колко са заблудени хората, увлечени от думите 'прогрес', 'наука', 'бъдеще' и т. н. влизат с двата крака в капана на дигиталния и стерилен свят.

Буквално като добитък ще ви вкарат в трансхуманизма без да се усетите. Чипове в китката, с които ще пазарувате и ще ви следят,

Без чип и ако си непослушен - няма виртуални пари и социален рейтинг.

Абе вие маи наистина искате да сте роби?

Т. Т.

13.   12 да те питам. Ти къде ходиш та се притесняваш, че ще те следят?

14.   Тия дето сте против технологиите, не сте овце, искате да сте извън стадото, се хващате под ръка, отивате в някое изоставено село, не на 20 км от София, а далеч в планините, дето и Гугъл мапс не го знае. Такива бол, ни ток ще има, ни 5G, вода от кладенеца, пълно спокойствие и далеч от всякакви матрици.
Защо ли обаче продължавате да драскате из интернет? :-) ИИ вече ви бройка, да знаете! :-)

15.   90% от хората, работещи в офиси са кръгли идиоти. Ще се радвам покрай ИИ да закрият разните аутсорс офиси и кол центрове.

16.   10 - нямам търпение Путин да избие всички украински и русофобски отрепки, плюещи срещу Русия. Ти си чакай ако щеш и 100G-то, това няма да те направи по-малко тъп, малоумен и дебилизиран краварски гъзолизач.

17.   16 Ти как виждаш тоя смотаняк Путаранкин да избие всички русофоби като армията му е една много зле въоръжена пасмина слабаци и некадърници? На тоя мухльо ако му откърша два шамара ще напълни гащите ти го чакаш да ме убие. Ще падна от смях!

18.   Аз не съм против технологиите и роботите, стига всичко да е с мярка, умерено и да не се създават сериозни проблеми между хората и технологиите. Навремето като не е имало тези удобства, които имаме сега хич не е било лесно, а сега мрънкаме. Единствено не ми харесва това зомбиране и вманиачаване в телефоните и липса на нормална комуникация както преди.

20.   ИИ си е чиста проба сатанизъм - измислено от тях, за да ни отдалечи от природата и чувствата. Излизайте сред зеленина

21.   ИИ е хубаво нещо. Ще унищожи Русия.

22.   Може и да си против, но истината е, че НИКОЙ НЕ ГО ВЪЛНУВА!!!