Споделена история от Други

Отровна риба в Черно море
Хора, дайте малко повече информация за това... четох, че тази риба отдавна се срещала по Черноморието, но аз за пръв път разбрах за това -едва днес.
Преди няколко дни, си помислих-колко хубаво, че по българското Черноморие поне няма разни отровни, дънни риби с отровни шипове, като в Австралия-например и като в други части на света, а днес чета тази новина и се шокирах просто.
Рибата приличала на попчетата, но било с отровни шипове, човек си влиза спокойно в морето и НЕ дай си Боже, ако настъпи такава риба, може да се окаже парализиран и то до живот-СТРАШНО Е ПРОСТО!
Някой попадал ли е на такива риби и къде точно се срещат-на плитко или на по-дълбоко, и в кои части от Черноморието-на север или към южните градове по морето?

Коментари

1.   Човек, тая риба я има в морето от преди да има хора по тия земи. Питай който искаш рибар да видиш колко отпреди теб е там.
Въпросната статия е писана от някой умственоизостанал индивид и оставя читателя с впечатлението, че едва ли не са открили нов биологичен вид... Няма да се учудя след някой месец и да "открият", че Черно море е соленоводен басейн... Не знам аз ли не съм в ред или всичко е лумпено?? Някакви журналистчета да ми обясняват половината емисия как в жегите трябва да пия вода и да не седя на слънце, как ако някой си глътне езика трябва да му се извади до 2 мин. преди да му се е свил мозъка на стафида и някакви такива неща, които би следвало да са елементарна обща култура...
Относно обитанието на морския дракон (въпросното чудовище), има ги на всякаква дълбочина. Подобно на попчето, харесват да са около скали понеже нападат от засада и се заравят в пясъка докато мине някоя малка рибка около тях, след което се изстрелват и я всмукват.
Преди да имигрираш за Гърция поради тези факти, бих искал да заявя, че аз активно съм ловил скариди бос по скалите, гмуркал съм се за миди и през цялото това време не съм попадал и на едно такова. Веднъж улових един от пристанище, а втория път от лодка на около километър в морето. Цялата работа е, че на сухо подскача и е много вероятно да те убоде (особено на кукичка). За хората с алергии е опасен със сигурност и всеки, който е наясно със здравословното си положение следва да ходи на плаж, планина и където и да е подготвен с епинефрин и аналозите му, но за тях фатално може да се окаже и едно ужилване от пчела/оса на плажа така че няма какво да се филмирате с тази риба. Нито е акула или отровна медуза (каквито има в Гърция), нито се среща толкова често. Стига сте обръщали внимание на пикливи статиики от лумпени за лумпени.

2.   В Черноморието има 2 вида-скорпид и морски дракон. Едната прилича на попче и стои неподвижна по дъното, а другата прилича на риба куче. Има много случаи на пострадали туристи настъпали я и болниците се е случвало да са препълнени с такива. Това е една от причините да не ходя на море. Да не съм луд да си рискувам здравето и живота за едното къпане в септичната канализация на държавите, които са около нея.

3.   Авторе - в тази история, рибата си ти. А отровата е в този, който те баламосва така и сигурно ти гледа сеира :)

4.   Това ще е морския дракон. Прилича на попче, но има отровен шип на гърба. Чак да те парализира не може, но убождането му е много болезнено. Среща се сравнително рядко. По-вероятно е да го хванеш на въдица, отклкото да го настъпиш.

5.   Авторе живея на черноморието, къпя се от дете в морето, до сега не станах свидетел на някой който да твърди че докато ходи във вода е настъпал риба. Рибите авторе не са прости имат и очи и усещания за въбрации, няма как да настъпиш дракон или скорпид. Дори да влезеш в басейн пълен с риби пак няма да настъпиш риба. Те бягат от огромното за тях чудовише човека!
Единствената възможност да те убоде е да идеш да ловиш с ръце или да се опиташ да я откачиш от купичката на въдицата си с голи ръце. Но рибата дракон е с доста по красиви перки от попчетата и вероятността да си с въдица и да не я познаеш е много малка, трябва да не си виждал как изглежда попчето.
Между другото дракона е много вкусна бяла риба, изрязват се шиповете, чисти се, пържи се и с бяло вино ммммм. Скорпида също е много вкусен.

6.   Както са писали другите рибата се нарича морски дракон и прилича на попче. Среща се най-често около, камъни, скали, кейове и вълноломи. Аз понеже обичам да ловя сафрид на чепаре, а както някои от вас знаят той е най-гладен по залез. Често се случва някой пишман рибар да хване риба дракон на чепарето и в тъмното да не забележи, че не е попче. Обикновено другите рибари веднага я разпознават и алармират, но имаше случаи и тази година някои да я пипне. За щастие не е имало тежки реакции. Оплакванията бяха от изтръпване на пръстите и ръката съпроводени със силна болка.

7.   Това е риба-дракон, но досега не съм чувал никой познат да е настъпил такава. По-скоро е вероятно да се удавиш или да те перне електрическа змиорка, чисто като вероятност.