Огорчена съм от думите на приятеля ми. Как да постъпя?
Здравейте! Пише ви момиче на 23 години, което има нужда да излее душата си. От няколко дни съм в доста минорно настроение, след като случайно се натъкнах на разговор на приятеля си, в който той коментира външността ми. Ще се опитам да бъда сравнително кратка. Приятелят ми е собственик на строителна фирма в София, наследил е бизнеса на баща си, на 29 години е. Аз не съм от София, но след като връзката ни стана малко по-сериозна, се преместих да живея при него в столицата. Той като един бизнесмен винаги се стреми да бъде максимално добре облечен, с костюм, с вратовръзка, зализва си косата (по принцип смятам, че не е нужно, тъй като все пак не е собственик на голяма международна банка или корпорация да речем) и като цяло държи много на имиджа си и винаги изтъква, че това е едно от най-важните неща за него. И така вече към същината на проблема. Преди няколко дни случайно дочух разговор по телефона между него и негов приятел. Вратата на терасата в апартамента му беше леко открехната, а той говореше с нормален тон (не тихо) и съответно се чуваше това, което му споделя. В един момент каза следното, цитирам го дословно, защото думите му ми се забиха в съзнанието: "Тая моята е толкова грозна, че ако отида 2-3 пъти с нея до центъра, ще ми срине имиджа до нулата. ". В момента ми е много обидно и се чувствам съкрушена. Когато чух това, се махнах моментално и отидох в другата стая все едно нищо не се е случило. Той очевидно не усети, че съм ги подслушвала и съответно не знае, че съм чула унизителните му думи. Между другото забравих да споделя, че откакто живеем заедно, а това е от близо 8 месеца, никога не е пожелал да се разкараме на по-далеч от 500 метра от блока му, винаги си намираше оправдания и предпочиташе, ако ходи по-далеч, да е сам. Каза ми, че това лято няма да ходим на почивка, защото имал много работа по фирмата и сега след случая отпреди няколко дни си мисля, че просто не иска да ме показва на хората. Защото, когато излизаме навън и кръстосваме уличките около блока му, обикновено почти не срещаме хора или ако срещаме, то са предимно възрастни. И когато съм искала да отидем до по-далечни места (не е задължително да напускаме квартала, а просто да не обхождаме само местностите около блока му), винаги избягва разговора и казва, че и така е хубаво и му харесвало да се разхождаме на спокойно и да слуша птичките. В същото време обаче, както ви споделих, доста често ходи по всякакви места (молове, вериги магазини и т. н. ) сам или с приятели, но не и с мен. Та след думите, които чух по мой адрес онзи ден, оттогава не съм му продумала и дума, нямам и желание да го правя. Той ме пита какво ми става, сърдита ли съм му... Споделям ви всичко това, защото той е първият човек в моя живот, той ме накара да повярвам в любовта, защото преди това винаги съм имала известни задръжки на тази тема, но след онзи ден вече нямам хал за нищо и съм изключително разстроена. И да, действително не съм някоя хубавица, нямам правилни черти на лицето, но да си играе с мен по този начин не мога да го приема. Ако толкова се срамува от мен защо изобщо е с мен тогава? Не знам, чувствам се унизена и смачкана, очевидно само ме е използвал, за да си задоволява нагона. Преди месец и половина му казах, че го обичам, той каза, че в момента не можел да отвърне със същото, но сподели, че може би е въпрос на време да усети тези чувства и да ми каже също "Обичам те". Но уви, явно всичко е било театър. И все пак не мога да го оставя изведнъж, да загърбя всичко тук в София (наскоро записах и висше, второ за мен, защото знам, че ще съм с него и ще имам подслон над главата си, иначе никога не бих дошла в София да уча), но сега ми е страшно болно и се замислям много какво да правя. Моля ви да ми кажете какво да правя. Само не започвайте с това веднага да съм го зарязвала, защото най-лесно е това. Въпреки че не съм му говорила от няколко дни и казах, че нямам желание да говоря с него, все пак съм отворена към разговор, но дали може да ми даде някакво различно обяснение и да се промени нещо? Благодаря ви!

Коментари

1.   Той ясно, че не те обича, а само те ползва само секс...
Един мъж като обича жена върви гордо с нея и я държи на ръката си като бижу, фука се с нея даже.

Ами ти него ли обичаш, или обичаш това че е "някой" - бизнесмен с пари?

2.   Казваш му какво си чула и се махаш от него не те заслужава! Ако държеше на теб щеше да те приеме такава каквато си.

3.   Не е длъжен, свикваи, такъв тип мъж, трябва да се радваш, че въобще ти е обърнал някакво внимание, нормално е да изисква от жената да изглежда секси и да са добър екип заедно, а и е млад, животът е пред него, опитаи да мислиш като него и да видиш светът от неговата гледна точка. Такъв мъж е доста наясно с нещата от живота, знае какво иска и как да го постигне.

4.   НЕ знам какво точно не ти е ясно. Човека си личи от километри че не е горд с теб и не иска да се показвате на публични места заедно, макар че е странно защо тогава се е хванал с тебе

5.   Скъсай с теб, не ти е нужен подобен индивид.

6.   Като си се вкопчила в "сигурното", научи се да търпиш.
Всяка нормална жена би му теглила една майна без дори да се замисля.
За теб явно е по-важно да си запазиш удобствата от наследственото бизнесменче, отколкото отношението му към теб, да не говорим и компромиса, който правиш със себе си в случая.

7.   Само не започвайте с това веднага да съм го зарязвала

Ми ок, тогава бъди с него и се чувствай Квазимодо. Може пък на човека някой ден да му падне саксия на главата и изведнъж да те захаресва. Никоя не му е вързала и решил да пробва с теб, че поне да не стои на сухо, докато намери нещо по-добро. Ако случайно малко по-хубава му върже, ще те разкара на момента. Ама иначе не късай с него, че да не се набутва с пари за проститутки.

8.   Много ми се иска тази история да не е истинска, но да приемем, че е.
Аз не бих стояла нито секунда повече с човек, който мисли така за мен. Щом говори така за теб, значи не те уважава и това няма общо с външния ти вид. Как ще отидеш в компанията на неговите приятели, с какви очи ще ги гледаш, когато той им е говорил такива неща?
За него си заместител докато намери друга и дори не го крие. Възползва се от това, че си финансово зависима (осигурява ти квартира) и те държи за секс и компания. Съжалявам, че го казвам, не искам да ти нараня чувствата, но тук няма друга гледна точка. Върти бизнес, значи няма много свободно време, и е по-лесно да има жена в къщи, отколкото да влага време да търси други за задоволяване на нуждите си. Още повече, че вероятно си покорна, не му създаваш проблеми, обичаш го, обгрижваш дома, абе идеална за тази роля.
В момента, в който срещне някоя, дето отговаря на стандартите му, ще бъдеш помолена да си тръгнеш и няма да има какво да направиш. Аз не бих чакала този момент, това е абсолютно самоубийство, освен, че егото ти ще бъде смачкано, ще трябва да търсиш къде да живееш.
Не виждам какво можеш да говориш с него, в най-добрия случай ще те излъже, че се е шегувал, не си чула правилно, абе ще ти наговори някакви глупости, за да те задържи докато си му удобна. Моят съвет е да си наредиш нещата, така, че да има къде да се изнесеш и да прекъснеш връзката. Ако все пак си решена да говориш с него, първо си осигури къде да отидеш. Живеейки при него и без място на което да отидеш, конфронтацията няма да е в твоя полза.
Звучиш като много свястно момиче и съм сигурна, че ще намериш мъж на място, който да те оцени. Това не е този младеж.

9.   Останете си заедно и се разхождайте пред блока.
За да не ходите заедно на разходка в мола или другаде, може би приятеля ти има и друга приятелка:)

10.   Кажи му го това на него и говори с него. Ако не може да те приеме каква си - хубава, грозна, каквато и да си, разделете се и да си търси Барби.

11.   Питай го какво му харесва в теб?
За да е с теб е намерил нещо.
Има хора, дето не са много красиви, но ако са уверени, приятна компания, няма значение другото.
А, той дали е толкова красив.
Едва ли си толкова грозна, малко грим, хубави дрехи и самочувствие.
Грозна жена няма.

12.   Като е най-лесно да го напуснеш, напускай го. Защо трябва да усложняваш нещо, което е толкова просто и ясно?

И аз имах навремето едно момиче, с което не обичах да се показвам много-много. Симпатична беше в лице и тяло, но имаше мустачки, които не ми даваха мира. Така или иначе не изпитвах кой знае какви чувства към нея, но сексът беше хубав, затова се задържахме заедно известно време. В един момент ми стана съвестно, че й губя времето и скъсах с нея. Твоят трябва да направи същото, ако не, ти взимай нещата в квои ръце и прави крачката, няма защо да си плюеш на достойнството заради едната безплатна квартира. Все пак е добре да се уточни дали е говорил за теб, може да е визирал колата си или ризата си.

13.   Тъжна работа. Подозирам, че ти предстоят още разочарования.

14.   Най лесно било да го зарежеш, ама друг път. Това е най трудното за теб, ще търпиш и ще се унижаваш още дълго докато ти срине напълно и без това ниското самочувствие и накрая като му омръзнеш съвсем ще те зареже. Само не разбирам защо е с теб, и аз съм такъв наследствен бизнесмен, дори бях доста по млад от твоя, но никога, ама абсолютно никога не бих се хванал с някоя от която да ме е срам да се покажа. Дори да стоя на сухо дълго време. Явно твоя си е комплексар, нищо че е бизнесмен.

15.   Първо... Може да е говорил за колата си.
Второ... Говори с него. Държиш се като недорасла пикла... каквато си, най-вероятно.
Трето... Ако бях чула думи от този вид по свой адрес, този човек щеше да е минало. На теб просто ти е удобно да живееш там заради висшето ти образование и да не плащаш квартира. Аз лично бих предпочела на твое място да мина задочно или дистанционно обучение и да си живея в родния град пред това да съм с някой, който ме обижда пред приятелите си и не ме харесва дори.

16.   Много евтино си се продала, моме. Никой не цени евтината стока. Ще трябва да се примириш.

17.   Може да е всякакъв, но човекът е бил честен с теб - казал ти е директно, че не те обича, поне за сега. Театър щеше да е ако ти е казал, че си красавица, не може без теб, някакви планове гради за общо бъдеще. За напред никой не може да ти гарантира дали ще се променят чувствата му. Или просто ще се влюби в друга и ще те остави. Още повече, че не те харесва физически. При положение, че никъде не излиза с теб, сама е трябвало да се сетиш. Не можеш да накараш някого нито да те хареса, нито да те обича. Чувстваш се използвана, но ти сама си разрешила това. Вероятно не те е насилвал да се местиш при него. А до някъде и ти го използваш за безплатна квартира.
Като не те удовлетворява ситуацията, можеш сама да го напуснеш. Нали казваш, че това е най-лесно? Или мислиш че като стоиш, сърдиш се и мълчиш, той ще те хареса и заобича? Ами не, точно обратното. За какво му е нацупена жена, като може да има весела и приятна компания? И секс не е проблем да си осигури. Като не искаш да го напуснеш, стой и чакай сам да ти каже край. Защото не виждам перспектива в отношенията ви.

18.   Сама си прави изводите, а и изборите, като мъж го казвам.
За мен това е пълен мишкар. И не се правя на моралист или на феминист, а наистина за мен това е е най-долното ниво на мъж.
Ти си била грозна, а той големия убавец, ама стпи с тебе, щото няма кой да му върже сигурно.
Избирай или парите и унижението или достойството и си тръгваш. Що ли си мисля, че ще избереш първото обаче.
Аз ако чуя жена ми да го казва, директно и казвам да си събира багажа. Ама няма съжалявам, ама няма - " не го мисля"
Това са мишкари, крият се и не смеят да говорят в очите.

19.   Нещо не виждам мотив. За какво те държи тогава?

20.   Явно е решил да те сменя, но не знае как да ти го каже директно и е направил тази инсценировка. Със сигурност е искал да го чуеш и да се разкараш. Прави си сметка докато е време. Сега му е неудобно, но след време вече няма да може да те понася и ще те разкара по доста груб и директен начин.

21.   Никога не съм разбрала такива мъже. Хайде, много жени понякога се влюбват с времето, с отношението и сериозните намерения на мъжа, може и да нямат определен типаж. Но при мъжете няма ли привличане от самото начало, няма как да си повече от приятелка, колкото и да си готина като човек. И аз като жена съм с такава нагласа и считам такива отношения за по-справедливи.

НО.. никога не бих си позволила да коментирам, обиждам, унижавам, използвам мъжете. Има деликатни начини да отрежеш един човек и да го оставиш да си намери точната за него половинка. А достойнството ще му трябва през целия му живот, защо ще му го сриваш? Никой все пак не е длъжен да се харесва на никого. Личните критерии на някого за красота са си само негова работа.

Аз не бих мълчала след такъв разговор. И бих питала защо не просто започна отношения с мен, а ме покани да живеем заедно? Защо и кому е нужно да си губим времето взаимно? За да пести парички край мен, да има кой да слугува вкъщи и върху кого да избива комплекси? Е, няма да стане тази!

Такива хора не се усещат, че олекват в чуждите очи, няма как да ги уважаваш. Ти ще се оправиш и без него, както всички жени се справяме сами. Изнеси се, намери си квартира и работа, мини "задочно". Варианти има. Той ще съжалява. Току-виж и се разхубавиш и разцъфнеш без токсични хора около себе си. Не е последният мъж на света.

22.   Огорчение си е, стана ми мъчно. Сещам се една година, бях студентка, качих 6кг. Бяхме на купон в общежитията и слязох до тоалетна в стаята на един колега, като съседната стая я делеше един гардероб. Тогава чух едни 3 момчета от купона да ме обсъждат и едното каза, че съм му симпатична, а едно от другите отвърна “брат, кажи честно, видя ли я к’ъв гъз има” (в контекста, че ми е голям задника). Стана ми гадно въпреки, че дори не ми пукаше за тия момчета. Не мога да си представя някого на когото държа да се изкаже така за мен….

Та, извинявай, лирическо отклонение, спомените ме налегнаха. Съвета ми е класически женски - отмъщение. Така направих аз - тичах 5 месеца и на следващия купон им текоха лигите по мен. Какво не ти е ок? Килограми - спорт. Стил на обличане - промени го! И направи промените за себе си, така че като вървиш, да вървиш със самочувствие! Ако смяташ, че нямаш нужда от промяна, то недей, бъди щастлива със себе си и не обръщай внимание на лошотията на хората.

Втори съвет - не бъди зависима нито емоционално, нито физически от този тип. Бъди самостоятелна, ще ти се улесни живота! Прави нещата за себе си, а не за да си близо до него. Не че нещо, ама май не е твоя човек.

Успех!

23.   Че къде пък се запознахте толкова далеч физически и интелектуално?

24.   От 8 месеца живеете заедно, но ти е казал, че не те обича. Ами, кога мислиш, че ще те заобича?
Кажи му какво си чула, но без сълзи и драми и го попитай защо е с теб?
Вероятно си била девствена и това го е впечатлило, мислел си е, че си по-свястна /между другото звучиш като много стойностен човек/ от приятелките, които е имал.
Ако не беше човек с възможности, по-лесно ли щеше да решиш да го оставиш?
Бях с такъв човек преди доста време, който ми заяви, че трябва да отслабна /1, 71 съм и бях 55 кг/, да ходя на фитнес, да си сменя прическата. Не направих нито едно от изброените и се разделихме.
Самият той не беше някакъв Аполон, но с големи изисквания към жените. Намерих си човек, който ме харесва и обича такава, каквато съм.
Ж 47

25.   От авторката: Здравейте отново! Прочетох всичките ви мнения и си извадих някои изводи. Единият от тях е, че вероятно имам по-занижено самочувствие, макар винаги да съм мислела, че нямам проблем с това, бидейки уверена в себе си и възможностите си, но очевидно самооценка и самочувствие не са еднозначни понятия. Другият е, че колкото и в този момент от живота си да имам нужда от сигурност и комфорт, може би е необходимо да взема смело решение и да запазя достойнството си, тъй като да, осъзнавам, че вероятно е с мен от ден до пладне, докато си намери по-красива. Между другото днес му споделих за това, което съм чула да си говори по телефона и унизителната реплика за външността ми и той веднага тръгна с нападателен тон защо изобщо съм го подслушвала, а след това когато така или иначе се видя принуден да коментира изказването си, започна да обяснява, че най-вероятно е говорил за съвсем друго нещо, тъй като нито веднъж не е споменавал името ми.. само дето аз си спомням контекста, в който изрече фразата и някои откъслечни думи, с които очевидно говореше за мен - просто разбра, че няма как да се измъкне. Казах му, че съм му страшно обидена и ми трябва известно време, за да преценя как да действам. Всъщност съм решила да го напусна и заради това връщам този отговор сега, за да ви споделя. Дадох му да разбере, че е възможно да му простя, за да не ме изгони още сега, но решението съм го взела и е категорично. Мисля да се изнеса вдругиден, за да имам време от 1 ден (утре) да помисля къде да отида (най-вероятно при родителите си), как да им разкажа всичко, което се е случило и какво ще правя със следването си, тъй като записах специалността преди месец, а нямам възможност да пътувам до София поради липса на финанси (от няколко месеца съм без работа, а родителите ми не разполагат с почти никакви средства). Не искам и да съм на квартира сама в този град. Най-вероятно ще отида до университета и ще се отпиша, макар и да съм заплатила таксата за първи семестър и да загубя тези 400 лева и нещо, които съм дала. Вече, когато се върна при родителите си, ще проуча дали мога да запиша същото в Пловдив (живеем в малък град близо до Пловдив) още тази година, защото доколкото знам в специалностите винаги остават свободни места и има възможност да се кандидатства през септември, за да се запълнят една от липсващите бройки в някоя от тях (надявам се, че няма да бъда ограничена само до платено обучение, защото абсурд да е по джоба ми и на родителите ми). Ако пък не мога в същата специалност, ще запиша друго, което ми е интересно (второто висше го записвам от чист интерес, не ми трябва по принцип). Благодаря ви сърдечно за отговорите и ще постъпя както ме е посъветвала №8, на която специално благодаря за отговора и милите думи!

26.   Пробвай да се запишеш задочно, не бързай да се отписваш. Все има някакви врътки, потърси си работа, ще се разчупиш откъм ежедневие и мисли.

27.   Много тъжно, че си в такъв омагьосан кръг и той усеща, че си зависима. Но се радвай, че рано си разбрала що за човек е. Можеше да е много по-лошо - с бебе напът.

Най-добре е първо да говориш с родителите си. Дано да не са с "провинциално" мислене - жената да си наляга парцалите при мъж, пък каквото ще да става. Че какво ще кажат хората иначе...

Жалко за образованието ти, ако го прекъснеш, защото може и да е фатално след години. Все пак пробвай да намериш работа в София, или нещо дистанционно, за да продължиш да учиш.

Какви мъже има - до себе си имаш такава жена и те било срам да те виждат с нея заради имиджа ти.. Е, това мъж ли е? ! После като го поизползват разни "кифли", ще е от тези мъже, които питат защо няма свстни жени, а само боклуци.

28.   Авторке, какво реши?