Споделена история от Други

Имам 200 к и не знам какво да ги правя
Паднаха ми от наследство и си мислех, че са страшна сума, а то се оказа, че няма в какво да се инвестират. Искам да ги инвестирам по начин, по който да ми носят някакъв доход, без да отделям много време, защото не разбирам от бизнес, а и в България знаем как се прави бизнес. В акции, злато и тем подобни не искам да инвестирам, защото има голям риск, а и ръста на цените я бият инфлацията, я не, ако изобщо има такъв.

Реших да инвестирам в земя, но се оказа, че читава такава не се продава. Мислех да инвестирам в имот, който да отдавам, обаче не искам да е стара панелка, която след 20 г. ще е с просрочен експолатационен срок, а нещо, което да има все пак някаква стойност в следващите 50 г. Оставете, че са нереално скъпи, а се оказа, че новото строителство е с някакви мижави стаи по 10 квадрата със супер лошо разпределение. Да не говорим, че двустаен се води апартамент, който реално е гарсониера - кухня и хол в едно и една малка спалничка, колкото да сложиш едно легло. Много от тях бяха и с видимо лошо качество на строителството - апартаменти на няколко години, а вече текат, изронени фасади, снай-евтините дограми, парапети и т. н. Съвсем новите пък се продават на груб строеж и тепърва трябва да правиш замазки, шпакловка, настилки, плочки, интериорни врати. Майстори не можеш да намериш, а и да намериш искат 4-цифрена сума само за труда и ще ми трябват още 50 к за ремонт и обзавеждане. И реално даже тия 200 к няма да ми стигнат и трябва още кредит да тегля. Демек хем ще си дам всичките 200 к, хем още с кредит трябва да се заробвам, с майстори да се занимават цяла година и на края за някаква мижава течаща гарсониерка, от която ще взимам някакви си 500 лв наем, ако изобщо намеря читав наемател, който да си плаща редовно и да пази, защото и такива не е лесно да намериш. А и като гледам колко празни нови апартаменти има, как да дам толкова пари за нещо, което е станало изобилно като хартия, а непонятно защо струва толкова много.

Да купувам тотал щета, да ги ремонтирам и продам, смятах го, пак не ми излиза сметката. Къща на село не ща, защото тя няма доходност, а само разходи за поддръжка.

Мислех да купя малка къща за ремонт в германско село близо до голям град и да тегля кредит, за да я ремонтирам, понеже там имам познати, които биха ми съдействали. Те обаче ме разубедиха, защото там постоянно има изисквания да се поддържа къщата - фасадата, градинката, данъци има и в крайна сметка пак няма да ми остава почти нищо от наема. А от разстояние става малко по-сложно.

Да ги държа кеш също не е вариант на тая инфлация, защото след 10 г. с тия 200 к сигурно и гараж няма да мога да си купя.

Освен да ги дам на Румбакиса Вистата да ми купи някоя вила на Бали и да ме изработи, както обича да прави. Хахахаха това в кръга на шегата, разбира се.

В чудо съм се видял какво да ги правя тия пари. Чак започнах да си мисля да си купя просто една нова кола и поне да си направя кефа, то така или иначе реално тия пари са нищо и ги яде инфлацията, та поне кефа да ми остане. С тая инфалционна печатническа политика така го направиха, че да те принудят не да мислиш дългосрочно и да инвестираш, а да консумираш безумно тук и сега и да не мислиш за утре.

Реално и 10 000 000 да имаш, то няма нищо читаво какво да купиш, а не ми се иска да пълня гушите на разни далавеарджии за некачествени тухли и бетони.

Коментари

51-58 от 58

57.   В БГ има много бедни хора и всичко що е над 200 лв. на тях им се вижда екстра. А ако започнем да говорим в хиляди, удрят тавана от щастие. Кифлоприземителя е споделял, че се занимава с проектиране на коли. Как с 200 000 лв. ще направиш прототип? Дори с половин милион ще ти сглобят в някой завод кола, но ти ще можеш ли да си платиш всички допълнителни разходи - транспорт, документация, узаконяване, застраховки? Доколкото помня проектираш спортни модели, а не новата Дачия? Да кажем, че някой ще налее в тебе половин милион и някакси ще я закараш на изложение тази кола и ще я продадеш. Ма ти прототипа ли ще продадеш? Как ще намериш пари за следващата бройка? Или може би някоя китайска фирма ще ти сглоби колата за без пари? А при теб ще пристигне след 2 години. Нещо не ми се виждат тези неща реални. Ти имаш ли завод за сглабяне на коли? Специалните елементи, за да ти ги произведат, колко ще струват? Ами транспорта до завода за сглабяне? За такъв бизнес трябват милиони. Успех в намирането на инвеститор.

==============================

Иначе, авторе, прав си. С 200 000 почни нищо не може да направиш. Искаш да завъртиш бизнес. Достъпно е някое магазинче да вземеш, да го ремонтираш, да наемеш персонал и да чакаш нещата да потръгнат. Трябва ремонтът, наема и документацията/разрешителните да не са ти над 80 000 примерно, защото трябва да предвидиш заплатите поне за 6 месеца напред, застраховки, охрана и пр.

Българинът е толкова пр*Ст, че като види 200 лв. свободни, започва да си мисли за проститутки. Реално с 200 000 почти нищо не можеш да направиш.

58.   Номер 57, още първата бройка ще е достатъчно качествена, за да бъде в издържан търговски вид и с приходите от продажбата ѝ да бъдат покрити повечето разходи дотогава. От втората бройка нататък следва печалба. Това е при по-бавна, цялостна разработка на кола.
Ако се касае за частична разработка на самоделка - без задвижване и други части, които купувачите си поставят сами, тогава също вложението се изплаща още при продажбата най-късно на втората бройка и приходите за всяка самоделка са около 10-20 хил. евро преди облагане с данъци. Продажбите на самоделки с подобен марж на печалба обикновено се движат в рамките на 1-3 на месец, т. е. приходи от порядъка на 10-60 хил. евро месечно (зависи от модела). От досегашния ми опит мога да заявя, че рядко има месеци без продажби.

Благодарение на уменията ми, самата разработка мога да я покрия от етап на проектиране до почти всичко останало, което е необходимо по физическото изпълнение. За някои неща се плаща на съответните специалисти едва накрая, когато вече е дошъл моментът за производство: заварчик, стругаро-фрезист, бояджия, работник/ци смоли, тапицер и прочее, като във всички случаи това не са наети на постоянен договор сътрудници, а им се плаща за действително свършена работа - бройка за бройка. Работата по този начин позволява гъвкаво разпределение на времето и разходите, тъй като се плаща на подизпълнители само в случай на 50-100% предплатена бройка и едва тогава започва същинското изпълнение на поръчката. Сигурността при тази дейност се дължи именно на обстоятелството, че след като вече е разработен един модел, първо постъпват средствата и после се работи за производството на следващите бройки, а не обратното. Няма разходи по складиране и залежаване на непродадени бройки; няма трескаво гонене на срокове, чуденки и нерви как ще се продаде нещо вече сглобено; няма постоянно наети лица, за които ежемесечно трябва да се плащат данъци и осигуровки.

- Кифлоприземител

59.   54, акциите поскъпват не само, защото икономиката върви напред, а също заради печатането на пари? Но това не може да продължава вечно, защото води до задлъжнялост и инфлация и т. н. Въпрос на време е това да гръмне. Не гледай, че до сега така е било. До сега не е имало чак такова печатане. И въпреки това след голямата депресия 1929 г. е отнело 20-30 г. да се върне само на нивото от върха, а през това време инфлацията е изяла голяма част от това ниво, т. е. пак реално си на загуба след цели 30 г. Подобен постоянен ръст има само в САЩ, защото и там постоянно се наливат новонапечатани долари.

По твоята логика да не би в Япония да няма икономика? Защо NIKKEI е все още под нивата от преди 30 и няколко години и това в абсолютно изражение, без да броим инфлацията, която за този дълъг период е значителна? CAC 40 също е на нивата от 2000 г., да не би Франция да няма икономика? Британския индекс също е на нивата от преди 23 г.

Точно в акции в момента не бих инвестирал, като знам как се печата, защото съм убеден, че това нещо до 10 г. ще гръмне. Само ще ти кажа, че 40% от всички долари са напечатани само последните 2-3 г. Т. е. за последните 2-3 г. за напечатани почти толкова долари колкото за предните 2-3 века. Това няма как да продължи дълго.

Аз си взех решението в какво да инвестирам.

60.   58, добре де, КП, искам да те питам нещо. Първо уточнявам, че по никакъв начин не се заяждам, не те обиждам и нямам нищо против теб. Обаче нещо не ми се връзва цялата работа.

Сам си казвал колко пари си вземал, че са ти предлагали 5 к и не си приемал и това преди години, когато имаха стойност. Нека да взимаш, да си жив и здрав, даже още повече да взимаш, пожелавам ти го.

Обаче не ми се връзва. Ако е въпрос на едни 200 к да станеш топ предприемач, за толкова години да ги беше намерил 15 пъти. Ами че ти ако наистина си изкарвал по 5-10 к на месец, при положение че нямаш семейство, ами че ти трябваше тия 200 к да си ги спестил за 3 г.

Да не говорим какъв кредит биха ти дали при подобен доход. Че то хора с по 2 к заплата теглят по-големи импотечни заеми.

И най-важното - един топ дизайнер до сега щеше да има такива контакти сред влиятелни и богати хора, че тези 200 к са просто смешни за една инвестиция, която наистина си заслужава. То днес 200 к са една панелка в Люлин.

61.   Авторе като изключим благотворителността(ти вече си го направил частично), има три други неща, в които има смисъл да се инвестират такива средства:

1. В духовното(чрез материалното) - тоест да дариш тези пари за строеж или обновяване на църква или манастир(като може и сам да участваш в строежа, и да следиш, къде отиват средствата). Така името ти ще бъде записано сред ктиторите(дарителите) и ще получиш въздаяние от Бога! - а какво по-хубаво от това!

2. В земя. Не знам защо пишеш, че не се продава читава земя? Аз не съм експерт в тази област, но смятам, че ако се разровиш и потърсиш достатъчно добре(и проявиш търпение - може да намериш подходящ парцел/и и след година-две), ще може да намериш земя, която да закупиш и да я дадеш да ти я обработват, и така тя да ти носи рента, като същевременно запазва стойността си.

3. В някаква област, в която имаш интереси и искаш да се развиваш, и евентуално можеш да инвестираш в съответното оборудване.

И последно - можеш да направиш и трите неща едновременно като разделиш сумата на три части.

(Всъщност по-хубаво на 4 части, защото е добре да оставиш една част за фонд извънредни ситуации - примерно, ако се разболееш и се налага операция и т. н. т. )

62.   Авторе (номер 60), причините са няколко и ще ги изброя по-долу, като последната е най-съществена за избора ми да не се занимавам с крайно неподходящи вложители:

- Доскоро все още бях зает с два дългосрочни проекта за други фирми, което отне по-голямата част от времето ми в последните няколко години и не ми позволи чисто физически да съм постоянно в България и зает с мой проект. А това изисква поне 1-2-3 години неотлъчна работа (зависи дали се разработва сглобяема самоделка или готова кола). Преди два месеца се завърнах в България и сега вече работя по мой проект, разчитайки да живея от спестяванията си и тук-там някой лев като дял от продадени бройки за стари поръчки. Последният проект в чужбина всъщност ми отвори очите какви големи печалби се правят в тази област от промишлеността и как платежоспособните купувачи лесно развързват кесията, стига да им се предложи качествено изпълнена "играчка" на четири колела.

- Предлаганата работа за 6 хил. евро месечно е била в северната част на северна държава и с изискване по договор да съм там най-малко две години. Хубави пари, наистина, но е недопустимо да си причиня това, предвид че съм бил вече 7 години в най-южната част на страната и дори там климатът е кофти за живеене. Това е и основна причина за липса на личен живот: хем далече от България и познанства с хора, хем в условия на почти постоянна зима, жулещи ветрове и почти полярни дни и нощи, продължаващи с месеци. Подобно предложение за работа на север имах и наскоро, но също го отказах, защото не смятам да векувам там. А и не разполагам с твърде много години да работя по моите неща. В живота или работиш, за да постигаш своите мечти, или за да постигаш чуждите такива! :) Второто съм го правил достатъчно дълги години.

- Доходите ми не са били еднакви всеки месец като при редовите служители на заплата, тъй като - бидейки свободнопрактикуващ - съм работил само при наличие на подходящи поръчки. Понякога изпадат хубави пари, друг път се чака за удобен момент. Случвало се е и да имам няколко предложения едновременно и съм отказвал повечето, избирайки само най-изгодното такова.

- Имал съм разходи от различно естество, включително и за лекарства и операции на болни родители. Аз също лежах в болница две поредни години. Плащал съм повторно и над 9 бона данъци заради това, че макар да съм изработвал част от парите си в чужбина, в някои години съм пребивавал в България повече от 6 месеца и по Закон съм бил длъжен тук отново да плащам за нещо, което вече съм плащал и навън. Пак тогава платих и задължения за здравно осигуряване за 5 години назад, за да ми възстановят здравните права в България. Тези суми може да звучат малки поотделно, но като се натрупат няколко подобни разходи за кратко време, се оказва, че както в един момент човек има някакви прилични спестени пари, в следващия такъв те вече са се стопили.

- Не съм съгласен със сметките ти, че ако човек печели по 5-10 хил. лева месечно, може за три години да събере 200 хил. лева, особено ако се вземе предвид ниската граница. Дори и да се живее на фотосинтеза, без похарчена и една стотинка за битови разходи и други нужди, то 36 месеца х 5 хил. лева прави 180 хил. лева. Вече споменах, че не всеки месец съм вземал такива пари, но затова пък разходите си вървят. Също така, вгоре-долу половината време съм бил обвързан, повечето време на семейни начала, така че макар и без подписан брак, пак съм живял в условия на семейство без деца и съответните разходи.

- Банковите заеми за жилище не са като заемите с цел производство. Когато човек изтегли ипотечен заем с цел да си изплаща жилището за 20-30 години, то е собственост на банката до последната вноска след изтичане на този период. Ако заемополучателят не успее да покрива задълженията си отвъд договорен срок, банката по всяко време може да встъпи във владение на имота и да го продаде за свои нужди. От друга страна, за да се тегли заем с цел производство, банката изисква от заемополучателя да заложи ипотека върху личен имот (земя или сграда) на стойност най-малко два пъти над стойността на желания заем. С други думи, ако аз искам да изтегля заем от 200 хил. лева (примерна сума), то трябва да заложа имот на двойно по-голяма стойност. В този случай банката иска гаранция, че ако нещо се обърка, ще разполага с имот на апетитна цена. Също така, този заем си има и лихви, както и погасяване, започващо след 3-6 месеца от датата на тегленето му, което допълнително утежнява изплащането на сумата, защото липсва спокойствието през това време да се работи по предназначение. На практика хем заемът от 200 хил. лева ще ми струва повече накрая, хем част от този заем ще трябва още от първите месеци да бъде заделена за погасяването му на вноски и ще разполагам със значително по-малка сума за същинско вложение.
А банка няма как да ми даде заем поради някакви доходи, защото моите такива не са били постоянни във времето, месец за месец; нито е имало как да запорират дохода ми от самата фирма, както се случва обикновено при задлъжнелите лица, на които задължението им се удържа от заплатата всеки месец. Всяка година в последните 9 години съм пътувал и живял в чужбина, което добавя още по-малко сигурност в очите на банката, тъй като според техните общи представи това се води "несигурен заемополучател" (един вид, шубе ги е, че може да съм някой измамник, който след вземане на парите ще хукне в чужда държава и ще се покрие).

- Заем от банка не ме устройва и поради причината, че преобладаващата част от средствата не са необходими веднага, а на етапи, така че е не е финансово издържано да вземам голям заем с голяма лихва, при положение, че в дадени месеци ще са ми необходими по-малки суми. Вземането на десетки по-малки заеми също не е добро от тази гледна точка, че за тях също има лихви и вноските по погасяването им започват почти веднага. А ако после ми трябва друг заем, не мога да го тегля, преди да съм изплатил напълно предишния такъв, което пък значи, че на практика би трябвало да съм в състояние сам да финансирам проекта си, ако например си говорим за заем от 10 000 лева за 2-3 месеца и после нуждата от още толкова пари за следващите 2-3 месеца. Кога ще работя по проекта, кога ще поемам успоредно други поръчки с цел да погасявам задълженията в бързи срокове, за да мога да взема следващия заем? ! Не става така. :) Преди повече от 10 години опитах така да работя хем по мой проект, хем да изпълнявам поръчки с цел печелене на свежи пари за покриване на разходите ми, но се оказа, че в половината време буквално не мога да работя в наетото от мен помещение, докато работя за други хора от вкъщи, но наемът си течеше и всичко ми струваше поне двойно по-скъпо, а умората и недоспиването бяха ежедневие.

- Изявилите желание да влагат в мой проект в общия случай са се оказвали накрая нагли тарикати (в началото се правят на много пекани и разбрани), които са искали след едно неголямо вложение бързо да започнат да бъркат надълбоко в кацата с мед и общо-взето те да дърпат конците, сякаш едва ли не аз ще съм им някакъв обикновен служител, а те - собственици на фирмата с преобладаващ или дори пълен дял. Е, няма как да стане! :) Казвал съм им, че щом искат така, също е възможно, но тогава ще трябва да плащат в пъти повече и ще им разработя модел за тяхната фирма като нает изпълнител. В крайна сметка, аз не предлагам да изработвам нещо по поръчка, а възможност да вложат парите си в производство с голяма вероятност за сравнително бързо възвръщане на вложеното и печалба в рамките на няколко години, което е много по-обещаващо в сравнение със закупуване на жилища и отдаването им под наем. Не е било необходимо да поемат отговорности, освен да осигурят парите, защото разработката, изработката и организацията е от моя страна.
Същото е и с връзките. Това, че познавам някакви хора - частни лица и цели фирми, не значи, че те от чиста доброта ще искат да вложат лични пари в мое начинание. Напротив - или искат да купят нещо вече разработено и готово за пазара, или гледат как - чрез неизгодни за мен условия - да уредят себе си с едри суми по бързия начин и също те да са крайните собственици и извличащи основната печалба.

- Кифлоприземител

63.   До номер 43.

Зависи как инвестираш в акции и как гледаш на инвестицията. Ако е от днес за утре няма да умножиш никаква сума и няма да увеличиш дяловете си, но ако гледаш на инвестицията като дългосрочна и плавно нарастваща чрез реинвестиране на дивиденти и закупуване с тях на още дялове и акции, нещата ще стоят по друг начин, още повече, че примерно влагаш по 200 лева на месец в акции, то сумата се увеличава по сложната лихва като сложиш и реинвестирането на дивидентите. Така е забогатял Уорън Бъфет като не си харчи дивидентите и печалбата, а я реинвестира, ама то не става от днес за утре, а след 15-20 години. Може да се печели също и от покупко-продажба на акции като им се качи цената. Но е добре да се разнообразяват акциите – български, европейски, щатски, австралийски и т. н.

Цял блог съм написал на тази тема, защото го практикувам това и виждам, че работи, но не е за всеки и не всеки трябва да забогатява. За някои хора може и да не работи, ако не се водят по тази тактика за реинвестиране, а си харчат дивидентите и печалбата. Няма как да стане, колкото и да им се иска. Хора дето не разбират от бизнес и финанси по-добре да не си влагат парите никъде или да купят сребро най-добре, за да не изгърмят с нещо по-несигурно. Акциите са за напреднали. Има и нереални такива.

64.   63, престани да си рекламираш блога, защото не си толкова запознат, колкото си мислиш и само подвеждаш хората.

Въпросните акции на петролни компании, които рекламираш, от години наред вървят само и единствено надолу. Това не те ли кара да ти светне лампата каква вероятно ще им е съдбата в следващите 20 г., че да инвестираш толкова дълъг времеви период в подобни junk? Замисли се защо дават толкова големи дивиденти? То е елементарно да се сетиш - защото са такива боклуци, че по друг начин не могат да привлекат купувачи на акции. Ако не даваха такъв дивидент, акциите им щяха да са станали части от цента. Нали ти е ясно, че никой не дава 20% дивидент ей така без риск? За да го дават, значи има защо. Защо Apple например или която и да е наистина успешна компания не дават 20% дивидент. Повечето дават дори 0 и пак има голям интерес към акциите им. Защо? Аз лично никак не съм убеден, че твоите петролни компании ще оцелеят още 20 г.

А Уорън Бъфет само да ти кажа изобщо не е забогатял както казваш. Забогатял е, защото е работил с чужди пари. Т. е. правил е печалби, почти

51-58 от 58