Споделена история от Други

Заслужава ли си газчицата
Какво ви е мнението за газчицата от финансова гл. т.? За икономията е ясно, но съм чувал, че е рисковано, тъй като може да се стигне до сериозен ремонт на двигателя вследствие на ускорената амортизация и цялата икономия да отиде по дяволите. Други казват, че като си сметнеш инвестицията, това, което ще спестиш, не е кой знае колко, че да си заслужав неудобствата като намалена мощност, ограничен багажник и т. н. А и не е гаранция, че ще ти я монтират, както си трябва.

Елементарната сметка в моя случай, че ако съм на дизел разхода ми на година (за 7000 км) е 9 * (7000/100) * 2. 40 = 1512 лв. Газ - 12 * (7000/100) * 1. 10 = 924 лв плюс допълнителни разходи за преглед, консумативи и т. н. Демек спестявам 500 лв/година.

Ок, ама аз като си купя кола на 15 г., колко години ще я карам? 6-7 г., от които 3-4 ще си изплащам инвестицията и останалите 3 г. ще спестя по 500 лв, т. е. 1500 лв ще спестя от цялата работа за всичките години.

Но това ако няма проблем с газта. Ако се скапе двигателя на третата година, тая газ ще ми излезе златна, защото тъкмо ще съм си избил инвестицията, после отиде още 2 к за ремонт на двигател, ако въобще може да се оправи.

Но дори и да няма проблем, заслужава ли 1500 лв икономия за скопен двигател, риск от експолозия и никакъв багажник.

Коментари

1.   Газ се слага ако много караш. Ако караш като мен по 3 - 5 хиляди на година няма никакъв смисъл. Пък за сметките които си направил ще ти дам един пример как всичко зависи от гледната точка. Един приятел си купи стар таралясник, бившо такси за 1400 лева и му сложи газово за 1800 лева. Щял да го ползва за работна кола.

2.   Наговори пълни глупости за газта явно си доста невеж по темета и сега очакваш да ти кажем колко е нерентабилно. Ако е сложена в някой селски двор от някой, който е чел в интернет как се слага може и да гръмне. В лицензиран сервиз обаче няма как да стане. Дори при удар, по голяма вероятност има да се възпламени бензиновия резервоар от колкото газовата бутилка. До десет процента е загуба на мощноста, ако ще си с нисък клас уредба. Тоест ако колата е 100к. с. ще бъде около 90, което реално няма да го усетиш. Двигатела също няма да се скапе. Има хора изминали с една кола половин милион километра на газ и двигатела си е напълно изправен. Дори има коли, които фабрично са на газ.

3.   Изплащането е по разход. Т. е. не по години, а по километри.
Имаш крава-пиеш млЕко. Караш много-избиваш бързо.
Не караш... нищо не избиваш.

4.   Няма абсолютно никакви такива работи като скопен двигател и т. н., това са квартални приказки на някакви горделиви хорица. Дори бих казал, че в някои аспекти е по-добре за двигателя.
Шофьор съм от 32 години, всяка кола която съм имал е била на газ. Никога не съм имал никакви проблеми откъм газовото. Проблеми ще имаш ако се опиташ да минеш на евтино и ти го сложи някой случаен, бай Кольо от седмия щото "той ги разбирал тия работи". В това отношение компромис не трябва, защото тогава наистина има рискове. Ако отидеш в качествен сервиз и ти ги го сложи професионален газаджия, който си разбира от работата, да, ще дадеш 500 лева повече сега, но проблеми няма да имаш.
А вие всичките горделивци дето "как ше карам кола на газ, да не съм някъв беден селяндур" давайте си по 2. 50-3 лева за гориво и си бъдете щастливи.

5.   На моменти си заслужава, на моменти - не. Ако имаш инсталация, предполагам че лесно могат да се интегрират газов котел и термопомпа. Или пък си сложи климатици вместо термопомпа. Няма как да имаш само едното и да разчиташ да си ударил кьоравото до края на живота си. Ситуацията се мени от година за година вече и човек трябва да е гъвкав.

6.   Газта е най-доброто гориво защото хем е най-евтино, хем най-екологично. Това, че ще се счупи двигателя или ще гръмне са такива глупости, че даже не искам да ги коментирам. Цял живот се занимавам с коли и знам, че газта е най-добре. Но ти препоръчвам като си купуваш кола, гледай да НЕ е сложена газовата уредба защото тези коли се карат много и са им навъртяни адски много километри. Купи си кола само на бензин, те са на най-малко километри, без директно впръскване, слагаш газова уредба и после караш евтино докато не ти омръзне колата :) дизеловите коли също са на адски много километри, а и с тази скъпа нафта и капризната поддръжка на дизеловия двигател няма смисъл, освен това дизелите започват да ги забраняват в големите градове ако са преди 2007 година, скоро ще забранят и по-нови. Колите на метан също са на много километри, затова най-хубаво е да купиш бензинова кола и ти да си сложиш газовата. За колко време ще я избиеш, зависи колко гори колата и колко караш, но имай предвид, че бензина и дизела скоро ще станат над 3 лв, а газта е 1 до 1. 20 и няма да се вдигне повече, така че за максимум 10 000 км си избил газовата, което българина го изминава средно за по-малко от година.

7.   Много филми си чел. Нека ти кажа някои неща от личен опит.
При моите роднини дизел само дънки!
Всички карат бензин АГУ. 2 броя Субару, Тойота, ОПЕЛ(имаше временни проблеми, докато настроят АГУ-то) Мицубиши, Шкода(АГУ с течна фаза), АУДИ, Ситроен, Волво... Всичките с допълнителни АГУ.
От изброените автомобили горе, сериозни проблеми никой не е имал. Аз лично карам втора кола, която си беше с вече монтирана АГУ на 2 години. Предната я карах 6 години с АГУ, пак монтирано преди мен и за периода беше сменен само един изпарител за 80лв, който си го смених АЗ самичък и след това не са правени допълнителни настройки.
При хубава настройка, загуба на мощност НЯМА! Проблеми с паленето НЯМА! Допълнителни консумативи, както казах много рядко ще имаш заради газовата, говорим за жълти стотинки, при спестени стотици левове!
Всички таксита в София карат на ГАЗ или метан, на дизел да си видял? Сигурно има 1% де.... прави си сметката сам от тук нататък...

8.   7, благодаря. А метана вече не е ли безсмислен, при положение че е 2 лв ли греша?

11.   Има бакшиши, които си карат колите от по 10-15 години на газ и нищо им няма.

Това със скапването на двигателя за пръв път го чувам. Няма такова нещо, - поне аз не съм чувал.

Ако караш много най-разумното е да си сложиш газ. Ако караш всеикидневно инвестиията я избиваш за около 1 година.

т. т.

12.   Ако се удариш с тскава скорост с която има вероятност да ти гръмне бутилката, гръмването на бутилката ще ти е последният проблем. Ще имаш толкова кокали да гипсираш че хич няма да ти е до бутилката.

13.   Джипа ми гори 20/100 газ градско и 18/100 бензин и 14/100 газ извънградско и 12/100 бензин. Карам го вече 60к км и все още двигателя не е гръмнал и няма изгледи скоро да гръмне. Доста е скъпо обслужването, филтрите струват цели 20 лв и се сменят на 10-15к км. Мисля че доста се набутах с тази газчица.

14.   В момента е 1. 05 с отстъпката газта. При бенз минимум 2. 55. Сам си сметни. Аз съм с Тойота тундра, 5. 7 обем. На газ ми гори колкото и на бенз - 25 на сто смесено. На ден въртя средно по 80 км. 2400 км. на месец - 600 литра гориво. Ако го плащам по 2 и петдесе - саси 1500 лв., а на мен ми идва 600 лв. газта.

15.   Ако беше така както си писал Дачия и Фиат нямаше да пускат модели с фабрична газова уредба, а Хюндай и КИА дори модели изцяло на газ, без бензинов резервоар. Едната ми кола е на бензин и последната година ми е дала среден разход 6, 3. Другата ми е бензин/газ с разход 10. Сметни при 1, 20 цена на газта и 2, 70 коя ми е по-изгодно да карам.
Газта не трупа нагар по свещи и клапани. Съвременните газови уредби нямат осезаема разлика в мощността в сравнение с работата на бензин. Колко гръмнали газови бутилки в автомобили си виждал?

16.   Не се заяждам, а ми е любопитно защо почти няма производители с малки изключения, които произвеждат коли фабрично на газ?

17.   "освен това дизелите започват да ги забраняват в големите градове ако са преди 2007 година, скоро ще забранят и по-нови"
Номер 6, къде я прочете тази измислица?

18.   16, доста просто.

Основните двигатели са бензин и дизел и колите се произвеждат с такива. Газта ти е нещо като екстра и пожелание.

Отделно, че най-големите производители на аавтомобили как мислиш, дали не са и акционери и замесени и в петролните компании и дали им е по-изгодно да караш на дизел/бензин или всички да минат на евтина газчица?

При корпорации с такива размери всичко е пари.

Т. Т.

19.   Заслужава си само ако караш повече аз изминавам по 130 км средно на ден лятото и по 100 км зимата, ти караш по малко от 20 км на ден, затова не ти е рентабилно.

20.   17, прочети в Интернет, в София от тази зима на центъра могат да влизат само дизели след 2007, а бензини могат след 1998, скоро ще им се стъжни на "джигитите" с чипосани дизели които тракат като трактор и пушат като комин, ще може само в Люлин да ги карат. В Пловдив също се обмисля, в много градове в Европа не може да се кара дизел ако не е поне Евро 5, нормално и в България да е така защото не се диша от саждите и пушаците на скапаните дизели.

21.   16, има на много места по света коли на газ, но само в бедни държави. Ние се водим Европейски съюз и при нас се продават нови коли само ако отговарят на еврооейските изисквания, затова няма коли на газ, водим се богата държава хаха, но в Южна Америка, Индия и други бедни региони масово карат на газ, етанол, метан.

22.   20, ти прочети ако трябва още 10 пъти, че дано мозъкът ти осмисли за какво става въпрос. Така както си го написал " от тази зима" звучи все едно, че като влезе забраната от зимата ще е за постоянно. Става въпрос за периода 1 декември до 28 февруари. За останалото време няма ограничения. И кои са тези градове в Европа, в които не може да се кара дизел ако не е " поне Евро 5", дай конкретни примери. Става въпрос пак само за някои централни зони, не за целият град. В Мюнхен например извън центъра можеш да видиш всякакви коли. А кое е нормално и кое не, не си ти този, който да казваш. Твоите писания са като на някои хора тук, които разправяха, че като отишли преди 6 години в чужбина и живеели в " собствено жилище". Само дето за човек на заплатка няма как да има собствено жилище, защото то е на банката. После си призна жената, че го изплащат. И ти така, истината не я казваш цялата ( от тъпотия, незнание или комбинация от тези две още нещо) и по този начин оставяш грешно впечатление у хората.

23.   22, карайте си тракащите и пушещи дизели, плащайте нафтата по 3 лв, треперете дали няма да се развали турбото или дюзите, нека ви се запушва скапания дпф (ако не е изкормен). Дизела е истината бате бате, затова в цял свят вече се отказаха от него, само бай Ганьо кара миризлив дизел и си мисли, че е тарикат.

24.   До 22, що да карам дизел, предпочитам бензин. Така или иначе не съм в България де, защото за мен това е проклето място с проклети хора, а ти го доказваш това твърдение.