Споделена история от Други

Как парите развалят приятелствата
Като тинейджър имах много добър приятел от училище. От 1 клас бяхме заедно. Мечтата ни беше да се оженим за две сестри и да станем и рода. Годините минаха той влезна в казарма аз продължих да уча. Излезна от казармата и ми каза, че иска да направим сбирка на стария клас и да се обадя на хората с, които имам още контакт. Организирахме го, обаче идеята беше на по питие в едно заведение после всеки по пътя си. В пасове има момент моят приятел реши да ходим на дискотека, нашите съученици не бяха подготвени за това съответно и с пари, той заяви пред всички, че той черпи и настоя. После ме извика на вън, знаеше че имам някой лев в нас, но с тези пари правих ремонт в къщи. Поиска ми 100 лева с уговорката да ги върне до месец. Винаги е бил коректен и без да се замислям му дадох. След месец се направи на луд под претекста, , Ее ти имаш мангизи, за сто лева ли си, и ти пи в дискотеката, , общо взето си правеше устата нищо да не върне. Ядосах се. Но запазих самообладание и външно не показах емоции. Заболяме не за парите, а за това, че получавам това от най-добрият ми приятел. И реших да му дам урок. След месец поисках да ми вземе абонамент за две години към мобилен оператор на негово име, с уговорката аз да си го плащам. Съгласи се. Предстоеше и след месец заминаване за чужбина. За месец навъртях дебела сметка хвърлих картата и заминах за чужбина. Чух от майка ми, че идвал до нас с баща си, не можел да замине за чужбина защото имал неплатени задължения. С годините разбрах, че тия моменти за истински тест за едно приятелство. През годините подобен сценарий се повтори. Малко хора го идържаха. За мен истинското щастие е семейство, здравето и истинските приятели. Всичко друго ще го купим от магазина.

Коментари

1.   Няма истински приятели. К си контакти, общи приказки и до там. Аз съм добронамерена, меря си приказките, услужлива с м, но да ме обижда някой, да не връща пари си е норма
но явно.

2.   Има такива случаи колкото щеш. Като дете родителите ми бяха в компания с няколко други семейства. Ходехме на море и се събирахме много често. Майките готвеха и си говореха, споделяха, бащите гледаха мачове, пиеха и се смееха, а ние децата си играехме около тях на воля. Докато ние бяхме най-бедните семейство с най-малко пари и стара кола всичко беше наред.
След като баща ми го повишиха, майка ми получаваше малко повече защото бяха забелязали, че много се старае в работата си, а аз и брат ми пораснахме и започнахме работа с хубави заплати, по-големи от на другите вече младежи всичко пропадна. Продължилите две десетилетия приятелства се разпаднаха и възрастните даже вече не си говорят. И нашите приятели от детството също се държат много тъпо.

4.   Много висока летва и очаквания към приятелите имаш. Казвам го, защото съм/бях същия.

Иронията е, че от тийнейджърските години имам почти същата случка, пак за 100 лева става въпрос, само че ми ги дължи братовчед ми.

Бяха ми спестени пари, аз хлапе - ученик - и нещо ме измоли да му дам на заем, трябвали му - с тях си купи чисто ново колело за 400 лева горе-долу(по онова време 400 лева си бяха бая пари, особено за колело)

Нищо не върна. Прави си устата около 1 година и после вече спрях и да го питам, защото все отлагаше, все 'ще ти ги върна скоро' и накрая ми писна. Оттогава минаха мног години, ходил е десетки пъти по почивки, дава по няколко стотин лева за камери и обективи, ама не върна парите.

И пак - не е за смешната сума от 100 лева, а ми е жалко, че има хора, които струват само толкова.

Някои от тях като вземат на заем после даже и телефон не вдигат, - засекат ли те по улицата не поздравяват, сакън да не ти върнат парите..

Хора без достойнстова са това за мен.

Т. Т.

5.   Дребнава история. 100 лева пари ли са. Всъщност и преди това не сте били приятели

6.   Той е постъпил като използвач, да, но ти си истинска мастия.
За теб са били 100 лв без други последици, на него си му отрязал и други възможности освен- "дебелата сметка".

7.   Ало, номер 5, що за коментар изобщо? ! Какво значи 100 лв пари ли са? Да не би да са стотинки, може би? ! Разбира се, че са пари. Някои хора и толкова нямат! Айде по-адекватно и сериозно, ако е възможно! Аман от льольовци!

8.   Затова като даваш пари на заем, да ти даде негова вещ на същата стоиност, така е точно, даже и да не върне парите, вещта компенсира.

9.   Истински приятели няма..

10.   Подкрепям номер 6. Онзи е бил пийнал, платил е някаква сметка за да е хубаво на всички, а ти просто си направил гаден номер. Да, той е трябвало да ти ги върне, но пък чак такова отношение от теб, не е заслужил. Не знам с колко си го набутал, но онзи ден дойде запор на един от моите служители, който с лихвите, дължеше на мобилен оператор над 4000лв. Като цяло не знаех, че е възможно да направи човек подобна сметка. Та така както го описваш, като нищо да е платил над 10пъти повече от твоите никакви 100лв.

В общи линии, не си много добър човек за да извъртиш такъв гаден номер. Ако толкова те болеше за 100лв, да ми беше казал или да се беше отдръпнал от него. В твоя случай не парите са развалили приятелството.

11.   Като не са пари 100 лева, дай ги ти на автора и всички доволни? И често въпросът не е в парите, а в постъпката. И 1000 лева няма да те бутнат, ама не е до ра постъпка да вземаш и да не връщаш. Правиш си сметката, не е длъжен някой да ти даде.

12.   По времето когато това се случи, 100 лева беше минималната за България, която работеше майка ми цял месеца и ходеше 5 километра пеш на отиване и 5 километра пеш на връщане. Нали това по темата 100 лева пари ли са?

Съвсем справедливо съм го наказал. Ако вземеш заем от лихвари, може да ти счупят краката, ако не ги върнеш. Ако вземеш пари от банката могат да ти вземат къщата и да останеш на улицата. Всеки сам си кове съдбата.

Автора

13.   Ебаси тарикатчето. Трябвало е още в самото начало да не му даваш пари, съмнително изглежда това, че щял да черпи всички, а иска пари назаем. Случвало ми се е да дам дребни суми назаем - никой нищо не ми върна. Един бивш съученик ми ги върна, но мина доста време и разправяше на всички общи познати, че ми дължи пари. Изглежда се опитваше да ме представи като някакъв лихвар, че го измъчвам да връща. Оттогава се зарекох повече да не давам и стотинка. Тази схема "пари назаем от приятел" и "утре ти ги връщам" е рецепта за муфтене на наивници.

14.   Историята е доста показателна за манталитета на масовия българин. В главата му е само как да прекара някого, било то и за 20 лева, било то и приятелите си. Преди ми се струваха малко пресилени разказите как българите в чужбина страняли един от друг, как не искали да имат вземане-даване помежду си и т. н. Наскоро обаче осъзнах, че това поведение си е напълно в реда на нещата, защото ние масово сме измамници, използвачи и т. н. И докато в нормалните страни съотношението свестни/измамници е примерно 80/20, то при нас е точно обратното.
Иначе, имах почти същата случка като автора. Мой уж много близък "приятел" се опита да ми пробута кола на негов познат и за целта ми разигра цял театър. Тогава си нямах идея чия е колата и какъв цирк изобщо се разиграва. Осъзнах го години по-късно заедно с още по-големи схеми, в които този същият се е опитвал съвсем целенасочено да ме набута. За щастие и в двете неща не успя. Дори не ми се мисли обаче какво още е правил зад гърба ми, защото всичко, което научих беше по абсолютна случайност. Още по-тъпото е, че на този човек и семейството му съм помагал много през годините, в които уж бяхме приятели. А самата кола преди около 10-11 години струваше 3 500 лева. От тия пари едва ли са му били обещали повече от 100-тина лева. Подобна сума никога не е била фактор за него, тъй като е от заможно семейство и винаги си е живял на широко.