Споделена история от Други

Защо селските къщи в Бългрия са толкова скъпи
Здравейте. Живея в чужбина и от известно време се замислям да си закупя къща на село в България. По принцип искам в моето родно село, но погледнах там две къщи стари къщи по над 50 години, с по две спални има си доста работа по тях и собствениците им искат по 30-40 хиляди евро. Нито е някакво курортно село близо до някакъв курорт, нито близо до областен град. Най-близкия областен град е на 60 км. В съседните села положението е същото. От години слущам как много от собствениците им, които са от години по чужбините са готови да пуснат някой да живее безплатно там, само и само да има кой да им я подържа, но тези цени доста ме учудиха и при положение, че то хора в България не останаха по градовете ка моли по селата. То в повечето български села няма и условия. Нито имаш директен достъп до лекар, ни до аптека, ни до полиция, само главения път е асфалтиран. Жена ми има наследствена къща в нейното родно село, в съседното село е пълно с цигани, които постоянно обират сами хора. И нейния баща живее само, и на всякъде е сложил решетки и бодлива тел. Много от българските села имат проблеми и с битовата престъпност от циганите. Да не би последните години да се е засилило търсенето на селски къщи в България?

Коментари

1.   Като нито имаш достъп до това, нито онова, защо толкова драпаш да си купиш? Звучи като лоша сделка. Как бешв, гроздето е кисело?

2.   Това са съвсем нормални цени, дори са евтини. Ти за колко би продал къщата на жена ти? Едва ли за 5000. Като искаш евтино - северна България - ще намериш по 20 000, но за основен ремонт.

3.   Защото българина пари има, колкото и да реве. По селата също. Все ремонтират, строят. Дали със свои пари или на банките все едно. Като има кой да дава, такива са цените.

4.   Засилено е търсенето от чужди пенсионери. За тях е без пари, имаме хубав климат за тях и смятат, че откриват нирваа. Но като ги оберат няколко пъти братята или падне сняг зимата и селския път е непроходим, а им трябва доктор и си бият камшика. За малко над тези пари можеш да си купиш апартамент в село край курорт, не си струва да се набутваш със селска къща поради гореизброените причини.

5.   След избухването на курамивируса, цените на селските къщи в рамките на няколко месеца скочиха петорно. Това е причината. Къщи по 3000 лв януари 2020, юли 2020 вече бяха по 15 000 лв.
Има също много адски заблудени хорица от чужбина, които смятат да се прибират и да развиват селско стопанство, а си нямат хал хабер колко трудоемко и неблагодарно занимание е това. :)

6.   То има ли нещо тука, което не е?

7.   Знам, че повечето ще ме оплюят, но ще кажа каква е истината.

Просто сега в България има такава мода всички да искат да избягат от града и идеализират селото. Само че повечето хора не са живели скоро на село, ако изобщо са живели и не знаят каква хамалогия е и колко недостатъци има. Забравили са защо едно време са избягали от селото те или родителите им. Като се почне от скъпа и трудоемка поддръжка, през липсата на всякаква инфраструктура, лекари, училища, магазини, аптеки, та чак до цигнаската престъпност, която тепърва ще става все по-голяма, защото и числеността им главоломно нараства за разлика от българската.

Аз ги разбирам защо ги искат. Просто им е писнало от града, който да не се лъжем също си има недостатъци - претъпкано, мръсно, всякакви утайки. Но истината е, че мръсотията, гадните хора си ги има и на село. Но освен това има и куп други недостатъци, които пък в града ги няма. Да, по-спокойно е, спор няма, но струва ли си за едно спокойствие да се притесняваш да не те наебат цигани всяка вечер?

Хората виждат само птичките, пчеличките и спокойствието на село, но са забравили за недостаъците. Там дори майстор не можеш да намериш, ако решиш да ремонтираш къщата си. Но ще дойде време и хората ще разберат, че и това не е алтернатива или поне не в повечето села.

Съветът ми е да не си купуваш имот в България. В момента остави цените, ами и разходите за ремонт са колосални. Майстор за под 200 лв надник вече не се хваща. Предпочита да мързелува вкъщи. Остави, че ще ти вземе скъпо, ами и нищо няма да ти свърши и ще те мотае с месеци, че и година-две. Материалите също са на безбожни цени. В момента тотален ремонт на една къща струва 50-100 хил евро с обзавеждането. И още 40 ще дадеш за самата къща и ще ти излезе 100-150 к евро и в крайна сметка за какво - за една 50 годишна къща в забутано село без нормална улица дори. Да газиш всеки ден в кал и да се занимаваш с мангали. И през ден да се налага да ходиш до града, защото в селото няма нищо. Е, струва ли си?

Предполагам, в някое село в чужбина за не много повече пари можеш да си вземеш доста по-хубава къща и със сигурност с пъти по-добра инфраструктура.

В момента цените са такива, че трябва да си абсолютен балък да пълниш гушата на някой селтак срещу едно голо нищо.

8.   1. Хората у нас забогатяха и не са на зор да продават.

2. Инфлацията сиебамамата и 30 хил. евро вече не са нещо голямо.

3. В Европа вече не става за живот и много хора се прибират и купуват КЕШ. Немалка част от тях са цигани.

Ние продадохме къща кукла в Ябланица миналата година за 35 хил. евро. Само душ кабината беше 4 хил. лева. С фотоволтаик, перка и батерия. Ама бързахме и трябваше да я шитнем за месец. Другите седят с години за продажба.

9.   Като ти е скъпо в България, купи си в чужбина.

10.   Дали се е засилило? Ха ха то в последните години стана абсолютна мода да имаш къща на село. Особено ако в селото няма цигани, но дори и да има си пускаш сот и готово. В нашето затънтено село се изкупиха и ОСНОВНО РЕМОНТИРАХА всички къщи. Сега са едни райграси, беседки, люлки и басейни. И все млади хора. Но това си е скъпо хоби. Но пък хората са казали-кеф цена няма.

11.   Зависи в кое село. Ние продадохме една наша селска къща с двор в област Велико Търново за три бона. Това е почти стартова заплата на програмист.

12.   Хах, скъпи били!
Циганите си ги (пре)вземат за без пари или срещу накакви смешни 2000-3000 лв. Естествен процес, понеже селата се обезлюдяват или се пълнят с индийци...
Тези не знам откъде сте ги намерили, дето искат по толкова. Явно са загубили всякаква връзка с реалността и са решили да издоят някого като за последно. Но истината е, че ако не клекнат на някаква нормална цена още 2-3 години, след това и да искат, няма да могат да им вземат повече от 2-3К.
Изобщо - в България не търси нищо нормално и логично! Всеки прави каквото си иска, и затова нищо не става като хората.
А и да я купиш тая къща, и да я постегнеш, ако не живееш в нея, циганите ще ти я разбият и ограбват по няколко пъти годишно. Нищо не им пречи и да те заколят, докато спиш вътре. Властите няма да си мръднат пръста.
Може да е само някъде из високите планини, дето циганите ги мързи да се качват, но там пък условията са съвсем спартански.
Абе не става! По-собре търси някъде из Швейцария. Хем поне ще знаеш за какво си даваш парите, хем ще си доволен на старини.

13.   Всичко, което си го написал е така, но материалите и труда са много скъпи. Нищо, че къщите са стари. Опитай се да построиш нова къща и ще видиш дали ще ти стигнат 40 000 евро. На село дори трудът е по-скъп, защото няма местни да работят и трябва да си внесеш от града.

14.   Даа и аз живея в чужбина и щях да купувам в България в някое село, но като видях цените- не, мерси. Иначе си имам там къща в един от големите градове. Че то по евтино ми излиза да си купя в Испания в/около Аликанте.

15.   Да приятелю. Тук си напълно прав. Аз съм един от многото хора, които си купиха къща на село за да избягам от помията на града. Все повече хора, които работят в чужбина предпочитат да си купят имот на село. С годините осъзнаваш, че нищо по добро няма от имот на село. Аз лично познавам много хора, които си купиха къщи на село. В селото, в което си купих къща има поне още 20 семейства които работят в чужбина закупили си имот в селото. Та затова всичко върви нагоре, заради засилилото се търсене.

16.   Миналата година познат строи двустайна къща 45кв м, само всекидневна с кухня бокс и спалня, баня и малко антре, в близко село, показа ми сметките, излезе му 80 хил само къщата без обзавеждането и без цената на земята. Та колко искаш да струва една къща???

17.   Родната ми къща я построи баща ми бих да го прости през 1982 от нулата и я обзаведе като инвестира приблизително 25 000 лв на време оно. За тези, които не са живяли през соца, толкова струваше тристаен апартамент в София. Сега тази къща не струва и един пробит лев и никой не живее там. Защото баба ми реши да я препише на другия и син, който щеше да се върне от Запада уж да живее там, сега е близо на 75г. още не е върнал със западната пенсия. Той пък я продаде на друг роднина за 5 хиляди лева ония живя няколко месеца и си бега за града щото бил пенсионер нямал книжка и кола, а на село без кола си загинал и сега къщата пак си пустее. Аз искам да се върна окончателно на село, но след около 20г. Сега съм на 40г. и няма да заживея на село посмъртно. Може би само лятото за по две седмици да не плащам хотели и да знам, че си имам нещо мое за старини. Знам как строи, събират пари лишения мизерия търсене на майстори, но съм реалист. Ако нямам намерение тоя имот да го подържан и стопанисвам като хората по-добре да го продам по-ефтино от колкото след 15 години да падне и да няма кой да даде един пробит лев за него. С такива къщи е пълно в моето село, в които и за без пари не бих заживял там и те са стигнали на тоя хал, точно защото собствениците им не са съумяли да ги продадат още до като стават за живеене на реална цена.

Автора

18.   В някои северозападни селца, в които има повече цигани, къщите се продават за по 4-5000 лв. В селото на баба и дядо миналата година беше продадена огромна двуетажна къща с двор точно за 5000 лв.
Но селото е доста забутано и наистина има много цигани - българските семейства там се броят на пръстите на едната ръка.
Евтини къщи има, но ще ти се налага да спиш с пушката до възглавницата, общо взето.

19.   16, малка забележка, ако позволиш - болшинството къщи които най често се продават по селата, и са обект на дискусия конкретно в тази тема, далеч не са строени последните години. Така, че аргументът ти в едно 90 % от случаите просто не вАжи. Това което се случва най често - чул селтака, че "чужденците/АйТи-тата(впрочем особено забавен е фактът, че всеки 2ри всъщност работи като бот в кол център, ама и той се определя като "АйТи" :)) са мноо паралии, уа чуек, ся ше ударим кьоравото", и си продава съборетината на дядо си за по 30-40-50 хилки.

Дали има световна криза? Със сигурност. Но ръстат на цените който се наблюдава последно време, е преди всичко следствие на спекула и алчност. Като човек който следи изкъсо пазара на строителни материали, мога да кажа, че много артикули и материали могат да се намерят на абсурдно различни цени. Като разликите не са в проценти, а в пъти.

Най големият проблем на хората са тяхната алчност и арогантност. На второ място е глупостта и овчедушието - задето позволяваме на първата категория да си прави каквото си иска.

П. С. Браво на номер 7, много адекватно включване.

20.   Преди година купихме къща на 10-тина километра от морския бряг почти в центъра на село на шосето. Всичко има. лози, дървета, магазин на двеста метра, ток вода, интернет, телевизия, съседи, кмет на 200 метра млад човек, няма кражби - поне няма предпоставки. Ремонтът - късмет, че намерихме майстори - за покрив, дограма, баня и плочки навсякъде - половината от цената на къщата за труд и материали. Половината от къщите за продан са лъснати като кола на старо - качнаш си и караш, но не е така. Обзавеждане - и то се подменя. Дворът иска много труд, лозе пръскане, сигурно трева, напояване капково, трябва за се подсилят основите с пояс, иска се нова помийна яма, вентилация, бустерна помпа за по-високо налягане, нов цимент или плочки на пътеката, доработки. Поживей в такава къща месец след апартамент с парно и ще е ясно. Трябват време и пари, ако ръцете ти са изникнали под кръста - много пари. Трябва да можеш много неща, защото майсторът иска хилядарка само за пода в стая с градоред, а шпакловката си правя сам. А сега по темата - заслужава си ако имаш време, ако можеш доста неща на ниво среден майстор и електротехник, ако ти прави удоволствие да имаш гнездо на лястовици над прозореца в спалнята, ако ти харесва да гледаш лозе или да береш собствен магданоз, ако ти харесва плажът или планината да са на десетина минути и да не носиш чадъри и бански от София, ако имаш втори мъж да ти помогне в определени етапи - например да закачиш нов бойлер или да внесете печка, ако жена ти и харесва - иначе няма смисъл да се превръщаш платено скъпо и зорлем в Робинзон Крузо. Ако караш и имаш кола. Ако можеш да си позволиш по две три-пътувания в месеца - гориво, време - за мене едно пътуване е над 200 лв в двете посоки и 2x7 часа път. По цени има три вида къщи - до 20К евра - вечно ще са само летни без удобства - тип вили до октомври и след април, до 50К евра - с половината отгоре стават съвременен дом с нужда от много работа или поддръжка на къща и над 150К евра - луксозни с разходи за охрани, градинари и прочее. Като инвестиция - в къщата от втори тип всяка грамотна доработка и вдига цената. Ние не смятаме да я продаваме сега. Над 70 сме. За трети тип - мислете за мотива за продажба. Има нещо, което не ви казват. Или ще си приберат скъпото пазарено обзавеждане, или са до река и се навядняват, или няма вода през лятото. Изисквания към имота като препоръки - хубава природа в околността за мотив за ходиш, няма нищо общо с къщата, на 20-30км голям град тип областен - Метро, Практикер, строителни борси, без черни пътища и покрайнини, двор - поне 300 квадрата, иначе си купете апартамент, вода - без режими от водопровод, ток - разбира се. Близо до голям супер, банкомат, аптека - до 3-10 км - не на 30-50.

21.   Много хора търкят такива къщи като вили, отделно в някои села и доста чужденци започнаха да кухлхуват, така че нормално е цените да са такива, особено ако къщата върви с голям двор. В София вече едно малко апартаметнче на N етаж е 100 хил., та съвсем нормално е къща с 1 дкр да е на тази цена.

22.   Току-що влязох в случаен сайт да проверя как са цените на селските къщи в Испания. Още първия сайт на третата обява намерих къща за 150 000 евро (вероятно ще е по-малко след пазарлък) готова за живеене, обзаведена, с хубава градинка, с добра инфраструктура наоколо и с прекрасна гледка от хълм. И подчертавам не е в някое село, а в 40 хиляден град на брега на Средиземно море (Дения, близо до Валенсия). Къщата е строена 1988, не е 50-годишна като повечето бг къщи. И това е още на третата обява, без да съм се занимавал да търся с часове. Ако се разтърся и ако е в някое село по-далеч от морето, със сигурност ще се намери нещо читаво за 50-100 к евро.

А тия къщи, дето ги гледаш за 30-40, предполагам са супер стари, на гредоред и в някое тотално забутано село. Със сигурност са и за тотален ремонт и обзавеждане и в крайна сметка е ти стъпят на почти 100 к евро в завършен вид. И в крайна сметка за какво? За гредоред и за село с прашни кални улици и цигани? За село, където зимата ако падне повече сняг, не можеш да излезеш от там до пролетта? За село без сметоизвозване, канализация, инфраструктура. Ами мерси. За тая инфраструктура и това състояние, в което ги продават, цената трябва да е макс. 10 000 евро, даже и това е много, защото с ремонта пак отиваш на 50-60 най-малко. Даже тия старите къщи на гредоред, според мен трябва направо да се събарят и да се строят нови на тяхно място. Това са тотално морално остарели къщи, които нямат никаква стойност вече, а те им искат по 30-50 к евро.

23.   Кое е селото или поне в кой район е? Имаше едно надуване и престараване преди 2009г като първоначално дойдоха англичани.

24.   Тука някои коментшрящи са ми много смешни. Тип гроздето е кисело. Яд ви е, че в България нещата вървят добре и всичко поскъпва. В Испания било по-евтино! Ми купете си в Испания тогава. Само, че нас живеещите в България изобщо не ни интересуват цените в Испания, защото нямаме намерение да ходим там. В Гърция също е по-евтино обаче ние и там нямаме намерение да ходим освен на море. А цените тук са високи наистина, но това е защото има кой да купува на тези цени. Всички искат да си купят къща-значи и цените ще растат. Аз си имам къща, но искам още една. Ядосвам се на цените, защото се вдигнаха и нямам толкова. В същото време виждам как наоколо се напълни с млади хора с възможности. Живеят в града, а събота и неделя са си на село. Ние също сме така. Това е бъдещето. Животът в България стана друг. По-луксозен. Животът на село също вече не е този от на Белчо и Сивушка. Сега вече е модерно, райграсът се полива дистанционно, отоплението също се пуска он-лайн. Лошият Бойко ни направи магистрали. След ковид, хоум офисът вече не е мираж. Мебели и бяла техника ти карат където пожелаеш. Старият живот на село няма да се върне, но настъпва нов живот и ново преоткриване на селото.
Поздрави на всички! Седя си в беседката на двора и слушам песента на щурците.

25.   24 Добре де като е толкова хубаво в България, защо ходиш в Гърция на море да пълниш икономиката на гърците? Защото при тях е хем по-ефтино хем качеството по-добро. И какви магистрали ти направи Бойко? Една Тракия и то некадърно и окрадоха парите от евросубсидиите. Върви до Унгария през Сърбия да видиш Сърбите, които нямат достъп до европейски пари и порутена след бомандоривоките от САЩ какви магистрали имат. Кое по-точно се е управило в България? Два милиона и половина емигранти от 7 милиона население говори достатъчно ясно. Един ден когато се върна то ще е заради корена, заради приятелите, заради страната и ще си взимам западната пенсия и нямам да имам никакъв допир с държавата България. Излез обиколи Европата виж до къде са стигнали другите и после прави заключения до къде е стигнала България.

Автора

27.   Авторе, в коментара си под номер 25 сам си отговаряш на въпроса от темата. Не само селските имоти, а всички имоти в България са умопомрачително скъпи. Причината е много проста - всички тези пари, които се крадат всяка година и буквално всеки ден, било през магистрали, било през "ремонти" и т. н., трябва да се влагат някъде. Една не малка част от тях се влага точно в строителство. Ако махнем София, Пловдив и Варна, всички останали градове у нас са със затихващи функции и населението им прогресивно намалява. В същото време поголовно се строи. Интересното е, че всички новопостроени сгради, дори 5-6 и повече години след като са завършени, са тъмни вечер. Това го наблюдавам години наред и винаги е така. Има даже и такива, в които са продадени 1-2 апартамента. Да, може някой да си е закупил апартамент и да не го обитава или дава под наем, но няма как това да е повсеместно. И когато всички строителни "предприемачи" са пионки на грабещата ни власт, тогава нямаш свободен пазара, а една изкривена реалност. Цените са силно завишени, понеже на тях не им пука дали и колко ще продадат. Те могат да чакат, все пак всеки месец ни крадат! Който обаче наистина има нужда от имот, трябва да се бръкне на високите цени и съответно и той иска да продаде това, което има възможно по-скъпо.

28.   Здравей,

Не знам за Бългрия, но в България селските къщи са доста евтини.

Сравни ги с двустаен апартамент в Софийското гето и ще разбереш.

Взимаш цяла къща за 1/3 двустаен апартамент. Напротив - евтини са. И са евтини защото няма голямо търсене.

По селата няма нищо, няма индустрия, няма земеделие, хората се изнасят и разпродават, което пък смъква цените надолу.

Една хубава къща на запад (а и на изток) върви по половин милион евро и нагоре, а тука ги взимаш за без пари почти.

Поздрави!

29.   До 19 от 16 нима твърдиш че описаните от теб селтаци трябва да обявят за продажба старата си къща на занижени цени или да я подарят, за да ти е удобно на теб?
Продажбата е подвластна на пазара, има купувачи цената се качва, когато няма купувачи цената ще пада, това е!